Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
11
Cevap
2048
Tıklama
5
Öne Çıkarma
MEF Üniversitesi nedir, nasıldır? Arkadaş hücresi anlatıyor
A
2 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

İyi akşamlar dostlar. "özel üniversite yazdım paramız yokmuş" konusundan hatırlayanlar olacaktır, yksde yaşadığım talihsiz olaylar sonucu 100k sıralama yapmam ve mezuna kalma seçeneğimin olmaması nedeniyle %50 burslu MEF elektrik elektronik yazmıştım. Final haftasına yaklaşırken okulla alakalı bilgilendiric bir konu açmanın zamanı geldi.

Öncelikle bu okul bazılarının hunharca savunduğu gibi yeditepe, özü klasmanında değil hatta yakın bile olduğunu düşünmüyorum. İnternette okuduğunuz her şeye temkinli yaklaşın ama bu okulla ilgili olanlara karşı ekstra temkinli olun. Reklam için büyük çaba sarf edildiğini düşünüyorum hatta bu forumda denk gelmişsinizdir bazı yorumlara.

Kampüsten başlayalım, çok bilgi kirliliği var okulun kampüsü hakkında herkes küçük vesaire diyor. Okulun kampüsü küçük değil arkadaşlar. Okulun kampüsü yok. Tüm üniversite tek bir binadan oluşuyor, binanın önünde de mahalle arası çocuk parkı büyüklünde ufak çimenlik alan var. Evet bu kadar. Tek binadan oluşuyor dedim bina hakkında da bilgi vereyim. Uniq İstanbul denilen bir alışveriş merkezi var bilenleriniz vardır, MEF binası eskiden uniq istanbulun bir parçasıymış. Daha sonra üniversiteyi kurmak için alışveriş merkezinin yarısına yakın bir kısmı satın alınıyor ve mef üniversitesi oluyor. Uniq ile binalar hala birleşik ama kapılar girişler vesaire iptal edilmiş. Üniversite binamız böyle yani, bazılarınız diyecektir; ee çok küçük değil mi? Evet haklısınız oldukça küçük.

Öğrenci kitlesi. Benim en çok hayal kırıklığına uğradığım kısım bu oldu. Tanıtım günlerine gittiğinizde binayı gezebilir, akademisyenler ile tanışabilirsiniz ama öğrenci kitlesini bilemiyorsunuz maalesef. Lise 5 arkadaşlar, çoğunluk dersleri umursamıyor, tikky diye tabir edilen kitle çok fazla. Özel üniversiteler ile ilgili şöyle bir geyik vardır işte burslu olsanız bile sınıf farkını hissetmiyorsunuz, ben kaç yıldır okuldayım hangi arkadaşım burslu burssuz onu bile bilmem vesaire. Burada işler öyle değil, sınıf farkını hissediyorsunuz. Ring otobüsünde yeni tanıştığınız çocuk 5dk sonra alakasız şekilde macbook prosunun ekstra özelliklerine kaç para verdiğini anlatmaya başlayabiliyor Kendimce bu durum hakkında çıkarım yaptım. Okulun ücretleri diğer okullar kadar yüksek değil ama çok düşük de değil. Bu nedenle tercih eden kesim genellikle elit zengin kısım değil de sonradan görme kıro varlıklı kısım oluyor. Tam ifade edebildim mi bilmiyorum ama anlamışsınızdır herhalde. Kız erkek fark etmez okulun %70e yakın kısmı sadece ortam peşinde diyebilirim. Üniversitede illa olacak bunlar asosyal birisi değilim ama diyorum sadece buna çalışır mı insanların kafası ya? Buraya gerçekten eğitim almak amaçlı gelen arkadaşlar, hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Öğrenci kitlesi nişantaşı ayarında.

Akademisyenler ve eğitim kalitesine gelirsen bu kısım biraz değişik. Okulun imkanları çok az, laboratuvar sayısı yetersiz örneğin yeditepede sanırım elektrik elektronik için 9 lab vardı burada ise sadece bir tane. Lab ekipmanları da dökülüyor. İmkanların yetersiz olduğunu hissediyorsunuz yani. Diğer açıdan çok iyi öğretmenler var. Okulun en güçlü yanı bu olabilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar sorularınızı yazarsanız cevaplayıp konuya eklerim. Aklıma geldikçe editleyeceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Arkadas Hucresi -- 23 Temmuz 2022; 18:45:39 >

G
2 yıl
Teğmen

Okul değiştirmeyi düşünüyor musun?< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
G
2 yıl
Teğmen

Hocam bence Bilkent Sabancı Koç hariç kalan özel okulların hepsi ticarethane mantığı ile dönüyor he devlet ünileri çok mu iyi ? 15 20 tanesi hariç onlar da bi işe yaramıyor kısaca Türk eğitim sistemi berbat bi şey ama elimizden geldiği kadar derslerimize asılmalıyız yine de.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
2 yıl
Yüzbaşı

yeditepe , özyeğin de üzmez iyidirA
2 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

Kesinlikle. Bu yıl sonu deneyeceğim neresi tutarsa< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Guest-4h062020
A
2 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

Hocam orası öyle de mef burslu ceng 11k ile kapatmış yazıktır günahtır insan niye kendine yazık eder böyle?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Kr şmsk
K
2 yıl
Yüzbaşı

öğrenci kitlesine yapabilecek bir şey yok. bizde de var öyleler. aldıklarının fiyatıyla övünen görmedim de tek derdi ortam olan bi ton insan var. ama bunu itü gibi devlet okullarında da (en çok arkadaşım itüde olduğu için itü diyelim) görebilirsin hocam. bunlardan kaçış yok.

lab konusunda ben şu ana kadar tek lab gördüm o da fizik labı benim bölüm çok lablık olmadığı için bir şey diyemeyeceğim ama beklentiyle alakalı sanırım.

eminim ki dersi takan insanlar vardır. onları bulmaya çalışın belki bulmuşsunuzdur da. Bir de bana kalırsa tikkylerin olması derse gelmedikleri sürece bazı açılardan yararlı sınıf 30 kişi diyelim 20 tanesi tikky olsa 10 kişilik sınıfta rahat rahat sorunu sorarsın daha etkin öğrenirsin

son olarak kampüs konusunda yapabilecek bir şey yok bildiğim kadarıyla mefin arkasında çok büyük sermayeli şirketler yok o yüzden yakın zamanda büyük bi kampüse geçemeyebilirler. (belki de hiç geçmezler) ama benim mefteki arkadaşım itü kampüsüne gidiyor hep siz de deneyebilirsinizG
2 yıl
Teğmen

Anlamak güç hocam< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Arkadas Hucresi
G
2 yıl
Çavuş

Sakaryaya gitseydin keşke. Tutmuyor muydu?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
2 yıl
Onbaşı
Konu Sahibi

istanbulda kalmak zorundaydım hocam


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ritter45
G
2 yıl
Teğmen

Aile yanı mı hocam eğer öyleyse eksileri ve artılarını yazar mısınız hocam ben de İstanbul’dayım ama şehir dışına mı çıksam yoksa burda aile yanında mı kalsam diye düşünüyorum bazen< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Arkadas Hucresi
N
2 yıl
Çavuş

Mefte yüksek lisans yapıyordum, bıraktım(online derslerimin tamamını verdim) okulla ilgili yorumlarımı paylaşayım kendi adıma belki insanlara ulaşır, dersler geç saatte bitiyor ve işten çıkıp gitmeniz büyük zaman kaybı çünkü Mef'in bulunduğu yer ulaşıma yakın filan değil, buz gibi havada akşamları otobüs beklersiniz ringleri akşam çalışmıyor. Yani lisans öğrencisi de olsanız akşam kalayımda kütüphanede takılayım, etkinliğe katılıp geç çıkayım vs. zor ve yorucu olur. MEF bir üniversite değil, bir profesyonel öğretim kurumu, bir şirket gibi düşünebilirsiniz. Parasıyla çeşitli hocaları getirttikleri için hocalar sizden çok şey bekliyor olabilirler nedense ve bazı hocalarının çeşitli bölümlerinde ciddi egoist olduklarını gözlerimle de gördüm. Maruz kalan öğrenciler kendileri paylaşıyor zaten okulun google yorumlarına bakıp anlayabilirsiniz. Okul aşırı pahalı, yemekten kafesine her yer pahalı, yandaki migrostan yarım ekmek sandviç yaptırıp yiyordum daha ucuza geliyordu. Yabancı dilinizi iyice geliştirin, mesleğinizle alakalı en az sertifika alın MEF'e ödeyeceğiniz parayla da kendinize yatırım yapın derim. Kesinlikle uzak durun.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.