Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
4
Cevap
5747
Tıklama
0
Öne Çıkarma
KUŞLARI RAHATSIZ EDECEK FREKANSTA SES ÇIKARAN ALET LAZIM
T
14 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Ceviz ağacı yetiştiriyorum insan kulagının duymadıgı kusları cok rahatsız edecek frekansta ses cıkartan bir alet var mı önerebilir misiniz?E
14 yıl
Yüzbaşı

Ultrasonic ses vericisi yapmalısın. Ben şu devreyi yapıp çıkışlarına hoparlör bağladım.http://tacashi.tripod.com/elctrncs/555sstc/555sstc.htm
İstediğin frekansta kare dalga üretiyor. Düşük frekansta insanı bile çıldırtıyor. Frekansı biraz yükseltince 40 yaşından küçükler duyuyor sadece, insan yaşlandıkça kulak hassaslığı kayboluyor , bizzat denedim Üniversitede öğrenciyken çalıştırıp masanın altına koydum öğrenciler deli oldu fakat öğretme ne olduğunu anlamadı bile.
Frekansı dahada yükseltirsen kimde duyamaz ama hayvanlar etkilenirler. Ama hangi frekansta rahatsız olurlar bilemeyeceğim. Bunun için hazır kutular var 30-40 tl ye alabilirsin. Olmadı çıkışa güçlü bir hoparlör takar karıncaları bile kaçırırsın.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
14 yıl
Yüzbaşı

S
14 yıl
Yarbay

Vaktinde komşunun köpeği için yapmaya çalıştığım o devreleri bir türlü sağlıklı çalıştıramadım. Hazırları ne kadar sağlıklı denemeden bilmek zor.
Ama bu devrelerde en önemli parça o yüksek frekansı çıkarabilecek özellikte piezo.Vaktinde Motorolanın piezosunu almıştım ama içimde bir ses sahte olduğunu söylüyordu.Zaten istediğim frekansa çıktığında çekmesi gereken akımın çok az bir miktarını çekiyordu.Neticede başaramadık :) en iyi yolun ataların kullandığı yol olan taş atmak olduğuna karar getirdim :D
Vaktinde kargaaları kaçırmak için çan kullanırdık.İple uzaktan çanı çekerdik kargada çıkan gürültüye korkar kaçardı.
Benzer şekilde hareket sensörü ile çalışan duyulan frekansta ses çıkaran devre muhtemelen daha sağlıklı olur.

Hazır ürünler genelde çin malı ve fazla abartılı değerlere sahipler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
14 yıl
Binbaşı

Arkadaşım kuşlar her türlü devam eden sese ve harekete uyum sağlıyorlar. Çok yararlı olacağını sanmıyorum. Hava alanında piste oturan martıyı kovalamak için siren çalan araç gönderiliyor. Kuş araç kendine 10 metre kala havalanıyor. Düşün artık.
Bence sana lazım olan şöyle birşey
http://www.birdgard.com.au/bird-pest-control-products/bird-gard-eagle-kite.htm

Birde bunun bir hat üstünde giden türü vardı ama bulamadım şu an.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.