Arkadaşlar İstanbul'da ders çalışılabilecek kütüphaneler biliyor musunuz? Taksim Atatürk veya Zeytinburnu merkezefendi kütüphanesi hakkında bilgisi olan var mı? ferah ve büyük olursa güzel olur.
Taksim zeytinburnuna kıyasla devasa ve daha ciddi bir ortam var. Zeytinburnunda şakalaşan kıkırdayan bir sürü çoluk çocuk var belki de ben okul çıkışında gittiğim için öyleydi ama izlenimim bu şekildeydi. Zeytinburnunda ücretsiz çay kahve çorba falan varmış. Ortam güzel, okul çıkışında falan gitmezsen rahat rahat çalışırsın. Ulaşımı kolay.
Taksim ise dediğim gibi daha büyük ve daha ciddi. Cam kenarına oturursan on numara manzarası var. Genelde çok kalabalık oluyor haftasonu gideceksen sabah 6-7 gibi gitmen lazım yer bulabilmek için. Ulaşım kolay ama otobüsle gidince iş çıkışı yanarlı dönerli trafik oluyor
Salt Galata var ama her zaman dolu. Normalde lisansüstü seviyesinde öğrenci beklerken liseliler bastı koskoca merkezi. Mimarlar oturacak yer bulamadan gidiyor. Zeytinburnu cidden güzel. Hem modern hem de 24 saat açık. Zaman zaman çorba ikramı yapıyorlardı.
Maltepe'de Türkan Saylan Kültür Merkezi'nin kütüphanesine gidiyorum geniş güzel lâkin erken gitmekte yarar var, dehşet kalabalık oluyor bazen oturabilecek yer bulunamıyor.
Ben taksim atatürk kütüphanesine haftanın dört günü giderim. Sıra konusu malesef söylenildiği gibi, bazen hiç sıra olmuyor bazen de 2-3 saat beklediğim zamanları bilirim. Fakat genel olarak içeriye girdikten sonra tüm o yorgunluk gidiyor. Taksim'in havasından mıdır nedir insanın içi kıpır kıpır oluyor valla, aynı duyguları Zeytinburnunda ve Beyazıtta hiç yaşayamadım doğrusu.
İçeriye girerken kapıya kimliğinizi bırakıyorsunuz, size sıra numarası veriyor güvenlik. İki tip masa çeşidi var, Cam kenarları ve yuvarlak masalar, Yuvarlak masalarda her sandalyenin karşısında bir priz var. Çalışmak için alan gayet geniş yuvarlak masalarda. Öyle evinizdeki masalar gibi bir şey değil tabi.
Bunun dışında cam kenarındaki masalarda dörtlü prizler var yine elektrik sıkıntısı yaşamazsınız. Wifi konusu da aynı şekilde sıkıntısız. İbb wifi ile telefonuz numaranızla kaydolabiliyorsunuz ve yanılmıyorsam günlük 1GB gibi bir kotası var. (emin değilim)
Çalışmak ve özellikle deneme atmak için biçilmiş kaftan bir mekan. Herkes kendi halinde, çoğu kulaklık takıp çalışıyor zaten. Gürültü, patırtı, araç sesi sıfıra yakın. Tuvaletleri genelde temiz, mescidi var. Kafeteryası alt katta. Çay normal zamanlarda 1 lira, ücretsiz dağıtılan zamanlar oluyormuş fakat hiç denk gelmedim ben. Yanına evinizden tost falan getirip kafeterya masalarında öğle gibi karnınızı duyurabilirsiniz ya da dışarıdan sipariş verebilirsiniz. Simit yemek isteyenler için 1.25 gibi bir fiyatı var. Çok pahalı değil yani.
Dediğim gibi sessiz ve cana yakın bir ortam. Dışarıda ihtiyaçlarınızı gidermek için size verilen sıra kartını kulübedeki görevliye verip yarım saat limit ile ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Yakınında şok market var alışveriş yapıp yine kafeteryada yiyebilirsiniz. Kimse bir şey demiyor yani.
Olumsuz yanı bana göre sadece kalabalık olması. Fakat bu kalabalık gürültü anlamında değil de sıra bekleme anında dediğim gibi. Başka soruları olan varsa sorabilir. Manzarası için bile gidilebilecek ender kütüphanelerden birisi.
hocam detaylı cevap için çok teşekkür ederim öncelikle. internetten baktım da birisi 7/24 açık değil şu an demiş 1-2 ay önce. durum nedir şu an? bir de mesela acıktık diyelim mecburen masadan kalkacağız o zaman ne yapacağız? geri dönünce yine boş bir yere mi oturacağız, sıra numarasına göre mi oturuyoruz yani
7/24 olayı şöyle hocam güvenlik dolayısıyla yanlış hatırlamıyorsam 00.00-06.00 arası girişler yasak. Ama sen diyelim 22.00-23.00 gibi geldin, sabaha kadar kalabilirsin, hatta 2 gün bile kalabilirsin öyle diyim. Kimse bir şey demiyor. 7/24 dedikleri bu. Dışarıya çıkma konusu şöyle. Kütüphaneye geldin. Adama kimliğini verdin diyelim sana 150 numaralı masa kartını verdi. Öğlen oldu, senin karnın acıktı, cumaya gitmen lazım vs. veya dışarıya çıkman lazım. Kartı güvenliğe veriyorsun yemek yiyeceğim vs. diyorsun. Yarım saat süren oluyor. o süre içinde gelip numaranı söyleyip kartını geri alıyorsun. İçeriye giriyorsun turnikelerden. Numaranı çıkmadan telefonuna falan yaz unutmaman gerekiyor yoksa vermez geri kartını. Sistem böyle. Çantan, kitapların falan kalsa da sıkıntı olmuyor çünkü sen kütüphaneden çıkış yapana kadar (tamamen çıkış yani yemek çıkışı falan değil) orası senin tapulu masan gibi oluyor.
Taksim ise dediğim gibi daha büyük ve daha ciddi. Cam kenarına oturursan on numara manzarası var. Genelde çok kalabalık oluyor haftasonu gideceksen sabah 6-7 gibi gitmen lazım yer bulabilmek için. Ulaşım kolay ama otobüsle gidince iş çıkışı yanarlı dönerli trafik oluyor
İkisi de 24/7 açık.
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Zeytinburnu cidden güzel. Hem modern hem de 24 saat açık. Zaman zaman çorba ikramı yapıyorlardı.
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @Litallion
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @AI Engineer
Bu mesajda bahsedilenler: @yhk18
zeytinburnuna bi vesikalık fotoğrafınla git kart çıkartıyorlar bi form dolduruyorsun 5-10dkya halledersin
taksimde kimlik bırakıyorsun girişe
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesaja 2 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @Litallion
İçeriye girerken kapıya kimliğinizi bırakıyorsunuz, size sıra numarası veriyor güvenlik. İki tip masa çeşidi var, Cam kenarları ve yuvarlak masalar, Yuvarlak masalarda her sandalyenin karşısında bir priz var. Çalışmak için alan gayet geniş yuvarlak masalarda. Öyle evinizdeki masalar gibi bir şey değil tabi.
Bunun dışında cam kenarındaki masalarda dörtlü prizler var yine elektrik sıkıntısı yaşamazsınız. Wifi konusu da aynı şekilde sıkıntısız. İbb wifi ile telefonuz numaranızla kaydolabiliyorsunuz ve yanılmıyorsam günlük 1GB gibi bir kotası var. (emin değilim)
Çalışmak ve özellikle deneme atmak için biçilmiş kaftan bir mekan. Herkes kendi halinde, çoğu kulaklık takıp çalışıyor zaten. Gürültü, patırtı, araç sesi sıfıra yakın. Tuvaletleri genelde temiz, mescidi var. Kafeteryası alt katta. Çay normal zamanlarda 1 lira, ücretsiz dağıtılan zamanlar oluyormuş fakat hiç denk gelmedim ben. Yanına evinizden tost falan getirip kafeterya masalarında öğle gibi karnınızı duyurabilirsiniz ya da dışarıdan sipariş verebilirsiniz. Simit yemek isteyenler için 1.25 gibi bir fiyatı var. Çok pahalı değil yani.
Dediğim gibi sessiz ve cana yakın bir ortam. Dışarıda ihtiyaçlarınızı gidermek için size verilen sıra kartını kulübedeki görevliye verip yarım saat limit ile ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Yakınında şok market var alışveriş yapıp yine kafeteryada yiyebilirsiniz. Kimse bir şey demiyor yani.
Olumsuz yanı bana göre sadece kalabalık olması. Fakat bu kalabalık gürültü anlamında değil de sıra bekleme anında dediğim gibi. Başka soruları olan varsa sorabilir. Manzarası için bile gidilebilecek ender kütüphanelerden birisi.
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @L. Killmister
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesajda bahsedilenler: @yhk18
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesajda bahsedilenler: @Kediliköşk
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @Kediliköşk
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesajda bahsedilenler: @58joker5858