Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
19
Cevap
470
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İlginç bir sorun
S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Sistemimde ilginç sayılabilecek bir problemle karşı karşıyayım, bir türlü çözüm bulamadım. Anakart'ı servise vermeyi planlıyorum ama öncelikle fikir verebilecek olanlar varsa fikirlerini de almak istiyorum.

Soruna gelince kasaya elektrik verdiğimde sistem düğmeye basmaya gerek kalmadan hemen açılıyor ya da hiç açılmıyor. Açılmadığında ise düğmeye basmak bir çözüm getirmiyor, bir süre kasanın elektriğini kesip tekrar verdikten sonra açılıyor. Bu sayı sabit değil. Sistem açıldıktan sonra, kasanın elektriğini kesmediğiniz sürece açıp kapanmalarda sorun yaşanmıyor, normal olarak açılıyor. Ta ki kasaya gelen elektriği tamamen kesiyorsunuz, aynı sorun tekrar başlıyor. Kasa açılmadığında ilgimi çeken bir durum ise klavyenin ışıklarının sürekli yanıp sönüyor olması, açıldığında ve açıldıktan sonra elektiği kesmeden kapattığımızda (kasada elektrik olduğu sürece) böyle bir olay olmuyor. Anakartı kasa dışında da test ettiğimde aynı sorun oluyor. Başka kasalarda da aynı sorun oluyor, sorun kesinlikle kasada değil. Bana anakartta gibi geliyor ama eminde olamıyorum. Uzunca bir süredir devam ediyor.

Anakart ve işlemcinin ne olduğunu soranlar için;

Asus A8V Deluxe + AMD 64 Winchester 3500+

Kasayı soran olursa da Aopen A33

Fikir ve görüşleriniz için teşekkürler.M
16 yıl
Teğmen

arkadaşım anakartı teknik servise daha önce versiyesen arkdaşlar Jumper anakart ayarlarını yanlış bağlamış olabilirler veya kısa devre bi yerden yapmış olabilirler farkında olmadan leyimler birbirlerine sürünmüş olabilirler unutma ama teknik servise verirsen iyi olur.... bide kasayı değiştirip dene:D


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Farklı kasa ile denedim sorun aynı. Teknik servise ben daha önce vermedim.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
W
16 yıl
Yüzbaşı

kısa devre var kasada teknikservise götür bence


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

kasada sorun yok, sorun anakartta, kasa dışında da aynı sorun var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi storm -- 3 Haziran 2006; 13:21:30 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
16 yıl
Yarbay

biosu update yapmayı denedin mi


Bu mesaja 2 cevap geldi.
C
16 yıl
Teğmen

bios clear yap belki sorun çözülür.ama büyük ihtimalle ankartta sorun war.servis yolları görünüo sana.
geçmiş olsunS
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Bios'u güncel, kendisi update ediyor.

Anakartta büyük ihtimalle kısa devre falan var ama, bu durumda hiç açmaması lazım. Bir sefer açtıktan sonra açıp kapama da sorun olmuyor, yeterki anakarta gelen elektriği tamamen kesme. Vakitsizlikten aylardır servise götüremedim. Boğaziçi'nin Ankara'daki yerini bilenler bilir birazcık ters bir yer. Evdeki diğer makineyi kardeşime verdim, bir süreliğine de ondan geri almamda söz konusu olamaz. Uygun bir vakitte servise götüreceğim artık. Bir süre makinasızlığa katlanacağız.

Biraz uğraşsam sorunu da bulurum ama sonuçta garanti kapsamında bir ürün bu sebeple uğraşmakta istemiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi storm -- 3 Haziran 2006; 14:20:32 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
L
16 yıl
Teğmen

sorun büyük bir ihtimalle anakartında. anakartın işlemci kısmının yanlarında kondansatörler bulunmaktadır. bu kondansatörleri bir kontrol et. diğerleri ile aynı üst görüntüyü vermiyorsa onlarda sorun vardır. üstleri biraz şişmiş veya siyah lekeler varsa anlarsın arızalı olduğunu. genelde bu arıza durumunda senin bahsettiğin arızayı verir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
16 yıl
Çavuş

S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Hdd'yi de nerden çıkardınız? Anakarta elektrik geliyor ama düğme falan kâr etmiyor açmıyor, gelen elektriği birkaç kez kesip verince kendiliğinden açmaya başlıyor. Elektrik tamamen kesilene kadar da sorun olmuyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Z
16 yıl
Yüzbaşı

T
16 yıl
Binbaşı

+2
quote:

Orjinalden alıntı: zihnigonen

luckstrike + 1


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
16 yıl
Binbaşı

BİRDE BENİM YAZDIKLARIMI BİRDENE ANAKARTIN BİOSU'NDAN AYAR YAPMAN GEREK ..Elektrik gidip gelince sistemim neden kendiliğinden çalışıyor?


Elektrik gidip geldiği zaman veya kasa güç kaynağına bağlı olan güç kablosunu çekip taktığınız zaman sisteminiz kendiliğinden çalışmaya başlayabilir. Bu, bir sorun olmamakla beraber anakartın BIOS'u tarafından değiştirilebilen bir özelliktir.

Bazı anakart markaları tarafıdan "Restore on AC Power Loss", bazıları tarafından "Power Fail Status" veya benzer şekilde ifade edilen bu özellik, sisteme gelen elektrik kesildiğinde ve tekrar geldiğinde, güç kaynağının sisteme tekrar güç verip vermeyeceğini belirliyor. Sürekli çalışması gereken sistemlerde, elektrik gidip gelse bile bu özellik sayesinde sistem otomatik olarak tekrar çalışır ve sistem kaldığı yerden çalışmaya devam eder.

Bu özelliği değiştirmek için anakartınızın BIOS'una girip, güç yönetim seçeneklerine (Power Management Setup) girmeniz gerekiyor. Burada "Restore on AC Power Loss" veya "Power Fail Status" şeklinde bir ayar menüsü göreceksiniz. Bu özelliğe ait genelde 3 seçenek vardır:

* Always off: Elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız bile sistem kapalı kalmaya devam edecektir. "Sistemim kendiliğinden açılıyor" şikayetinde bulunan kullanıcılar bu seçeneği kullanmalıdır.

* Always on: Sistem kapalıyken bile elektrik kesilip gelse veya güç kablosunu çıkartıp taksanız, sisteme otomatik olarak elektrik verilecek ve çalışmaya başlayacaktır.

* Last State: Eğer sisteminiz açıkken elektrik gidip gelirse ve güç kablosunu çıkartıp takarsanız, sistem tekrar açılacaktır. Ama sistem kapalıyken elektrik gidip gelirse veya güç kablosunu çıkartıp takarsanız sisteme elektrik verilmeyecektir; yani sistem otomatik açılmayacaktır.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
16 yıl
Binbaşı

aynnı sorunu olan bi bilgisayarda şu an teknik serviste bende bi anakarta bakayım


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Herkese cevapları için teşekkürler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
16 yıl
Binbaşı

S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Pek sayılmaz.
Elektrik geldiğinde hemen açılmıyor düğmeye basmak gerekiyor artık. Ama diğer sorun hala devam ediyor, genelde olan olay anakarta elektrik gelmesine karşın sistem açılmıyor, gelen elektriği birkaç kez kesip tekrar vermek gerekiyor. Bunun sayısı değişiyor, açtıktan sonra ise kapatıp açmalarda sorun olmuyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
H
16 yıl
Binbaşı

BİR YERDEN DANDİK BİR POWER SUPLY BULA BİLİRSEN VEYA ARKADAŞININKİNİ ÖDÜÇ ALA BİLİRSEN ONUNLA BİR DENE AYNIMI DİYE YAPIMIYORSA SUPLY ARIZALI YAPIYORSA ANAKARTIN GÜÇ GİRİŞLERİMDEDE PROBLEM OLABİLİR SUPLY SAĞLAMSA .. VE SON OLARAK ANAKARTIN BİOSUNU GÜNCELE .. BENDE Asus A8V KULANIYORUM DELÜX MODELİ DEĞİL ..İLK İŞ BİOS GÜNCELEMEK OLDU ..


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
16 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Evdeki diğer kasanınkini denedim sonuç değişmedi. Kasa içinde dışında her şekilde denedim.

Bios'u da güncel, güncelleyeli fazla olmadı kendi yazılımı ile güncelliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi storm -- 4 Haziran 2006; 15:00:40 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.