Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
75
Tıklama
0
Öne Çıkarma
İç ünitenin hava akışını başka odaya yönlendirmek?

A anilozler Konu Sahibi
5 yıl (1408 mesaj)
Arkadaşlar bir süredir biraz absürt bir fikir var aklımda. Paylaşmak görüş almak istedim.

Temel sıkıntım geceleri sıcaktan uyuyamamak. Evde sadece salonda bir klimam var ve diğer odalara bir klima taktırma şansım yok teknik olarak.

Ekonomik ve çok etkili olmasada çok bunaldığımda salondaki klimayı yüksek ayarda çalıştırıp, salona bağlı koridorun sonundaki çocukların ve bizim 2 odamızın nispeten soğumasını sağlayabiliyorum geceleri. Ama tabi salon buz oluyor, salondaki soğuk havanın salondan dışarı yönelip koridorun sonundaki odalara etkisi de hayli az.

Basit bir fikirle şunu düşünüyorum; mobil klimaların arkasındaki şu beyaz boru gibi bir boru alıp, bunun bir ucunu bir şekilde iç ünitenin hava çıkışını alacak şekilde yerleştirirsem, diğeri ucunuda salondan çıkarıp koridorun ortasına kadar getirirsem sadece geceleri çocukları ve bizi rahatlatacak şekilde bir serinleme kaydederim diye tahmin ediyorum.

Çok mantıksız ve kullanışsız gelebilir ama amacım sadece akşam yatarken 3-5 dk da bu düzeneği kurmak, sabah toplarlayıp balkona atmak. Boru kısmı kolayda tek takıldığım nokta bir şekilde bu plastik borunun klima iç ünitesinin üflediği havayı alacak şekilde nasıl monte edebilirim. Buna uygun bir düzenek bulmam lazım, misal bir çöp poşetinin ağzını hava üfleyen yere, diğer ucunuda büzüp boruya bağlayabilirim.

Mobil klima sesi yüzünden hiç düşünmedim.

Ne dersiniz? Özellikle boruyu klimanın hava akışına bağlamak için fikirlerinizi alabilirim.

Selamlar.
A Ado
5 yıl (9361 mesaj)
Tecrübe ile sabit, salonda klimayı çalıştırın, salon kapısından koridora vantilatör çalıştırın, salondaki havayı sirküle edilmiş şekilde en iyi aktarma yönetim vantilatördür, koridroun diğer ucunda olması ses açısından sizi rahatsız da etmez. etkiyi arttırmak istiyorsanız koridorun bitiş noktasına devrini düşük tutmak şartı ile bir vantilatör daha koyabilirsiniz. 35TL ya vant satılan günümüzde bu proje size en fazla 70TL ye mal olacaktır


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @anilozler

A anilozler Konu Sahibi
5 yıl (1408 mesaj)
Teşekkür ederim, aslında 2 sene kadar önce bunu denemiştim, fena olmuyor ancak yine de soğuk üflenen havayı boruyla taşımak kadar etkili olacağını sanmıyorum.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ado

A Ado
5 yıl (9361 mesaj)
Klimanız akıllı ise, sensör faaliyetlerinden sıradışı hava akışı sinyali alıp sistemi kapatacaktır.
5 ayrı sensörden, ortam ısısı, dış ortam ısısı, basma hattı, boru ısısı, kondanser ısısı bilgileri ana işlemciye gitmekte, ana işlemci bu bilgileri senkronize ederken yürüttüğü mantık üzerine kompresöre talimat vermektedir. çıkış ısısı ile emiş ısısı bir zaman sonra sapma eğrisi göstereceğinden dolayı klimanın çalışmaya devam edip etmeyeceğinin programlanma şekline bağlı olduğuna göre değişeceğini belirtiyorum ve size kolay gelsin diyorum. Bu noktadan sonrası işinize karışmak olur
Bu mesajda bahsedilenler: @anilozler
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.