Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
0
Cevap
76
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Hyundai 1997 Accent 1.3 ls Benzinde çalışmama sorunu
F
3 ay
Er
Konu Sahibi

Merhabalar,

Aracım 1997 model accent 1.3 ls. Başlıkta belirttiğim gibi aracım benzinde çalışmıyor. Yaklaşık 4-5 ay önce araçtaki stop etme sorunu nedeniyle sanayiye gittim. Bu sırada aracın distribitörü,radyatörü,devirdaimi,buji,buji kabloları,termostatı değişti. yaklaşık 2 ay sonrasında araç gazda tekleme yapıp stop ettiği ve benzinde çalışmadığı için karbüratörcüye götürdüm. Karbüratör açıldı temizlendi. İçindeki diyafram vs. tüm parçaları değişti. Gaz beyni değişti. Bu bakımlar yapıldıktan sonra 2-3 gün kadar araç sorunsuz olarak benzinde ve gazda çalıştı ve performansı ciddi anlamda iyileşti. Sonrasında araç aniden hararet yaparak conta yaktı ve araca üst kapak revizyonu yapıldı. Revizyon sonrası tekrar karbüratör ve gaz ayarı yaptırdım ve yaklaşık 1000 km aracı kullandım. Fakat bu aralıkta araçta yine gazda giderken düşük devirlerde bayılma ve stop etme, benzinde giderken aniden stop etme ve tekrar benzinde çalışmama gibi sorunlar olmaya başladı. Araç bazen benzinde çalışıyor, motor biraz ısındıktan sonra tekleme yapıyor ve stop ediyor. Sonrasında bazen geri çalışıyor bazen de çalışmıyor. Bunun üzerine tekrar karbüratörcüye götürdüm. Kesicide arıza olduğunu ve benzin kaçırdığını söyledi. Aynı zamanda mikserin arızalı olduğunu söyledi. Bu arada üst kapak revizyonu sonrası hem benzinde hem de gazda yakıt sarfiyatı çok arttı. Bu parçalar değişince bir sorun kalmayacağını ve yakıtın da düşeceğini söyledi. Bu parçaları değiştirdikten sonra belirttiğim sorunlar ortadan kalkmıştı. Aynı zamanda termostatın yine arızalı olduğunu farkettik ve onu da orjinal parçayla değiştirdik,motor ustası revizyon sonrası rodaj döneminde yağın ve filtrelerin değişmesi gerektiğini söyledi onları da değiştirdik. Fakat henüz 2 gün olmasına rağmen aracım bugün akşam yine benzinde giderken stop etti ve tekrar çalışmadı. Araç benzindeyken kontağı açtığımda pompa sesi olduğunu düşündüğüm bir çekme sesi geliyordu fakat benzinde çalışmadığında bu sesin gelmediğini farkettim. Benzinde stop ettiğinde gaza alıp çalıştırdığımda çalıştı ve biraz bu şekilde gittim fakat yine stop etti, bu sefer tekrar gazda çalıştırdım ve yaklaşık 10 km yolu sıkıntısız geldim. Evin önüne geldiğimde birkaç defa motoru stop edip tekrar çalıştırdım. Devirdaimi ve fanı kontrol ettim bunlarda sorun görünmüyor. Gazdayken tekte sıkıntısız alıyor, fakat benzinde ateşleme oluyor araba çalışmıyor. Sorunun benzin pompası kaynaklı olduğunu düşünüyorum fakat bazen çalışıp bazen çalışmaması farklı bir sorun olabileceğini de düşündürüyor.

Arabayı artık ustaların insafına da bırakmak istemiyorum çünkü son 6 aylık dönemde sırf bu sıkıntılar için deneme yanılma yoluyla neredeyse tüm parçaları yenilettiler ve yaklaşık 30-40 bin lira para harcattılar, bu ustalar da sözde işinin ehli ve burada bilinen kişiler.. Buna rağmen araç tam bir ayar tutup da sıkıntısız çalışır halde değil. Bu tarz sıkıntı yaşayan veya sorunun ne kaynaklı olduğu hakkında fikir sahibi olanlar varsa yardımlarını rica ediyorum.

İyi forumlar dilerim.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.