Her kahvaltıda süt içiyorum ve her öğlen sonrası yulafı sütle birlikte içiyorum. İkisi yaklaşık 500mL süt ediyor. Bir de proteinli sütlerden içmeye başladım her gün bir tane içiyorum onlar da 500mL ve toplamda 1 litre süt tüketmiş oluyorum. Bunun bir zararı olur mu? Her şeyin çoğu zararlıdır sonuçta. Ancak bu 2metre civarı devasa vgciler 10 yumurta 1.5litre süt falan tüketiyor onlara da olurdu zararı herhalde
kesinlikle zararlı. bi kaç ay bilmeden bende günde bi litre felan içiyordum lakin herhangi bi ekstra fayda görmedim. hatta hissetmedim bile. günde 300mlden fazla süt tüketimi hücrelere zarar veriyor. ilgili makaleleri araştırırsan bulabilirsin. devasa vgcilerinde günde 1.5lt süt içtiğini hiç zannetmiyorum o katı diyetlerde bağırsakları mahvolur. yumurta başka bi konu ama onunla sütü karıştırma.
1 litre sütün içinde yaklaşık 1.25 gram kalsiyum bulunur. Günlük 1 gramdan fazla aldığın kalsiyum birçok kasında krampa sebep olacaktır çünkü tavsiye edilen üst tüketim miktarıdır. Unutma ki kalp de bir kastır ve kalbe giren kramplara tıp özel bir ad vermiştir; kalp krizi.
Ben de içtiğim zaman 1 litre içerim ama bunu haftada 4-5 gün yaptığım zamanlar ayak parmaklarıma saat başı kramp giriyordu.
Teşekkürler hocam benim durumumu tam olarak yansıtmasa da etkisini görmüş oldum. Deneyde 600mL'den fazla süt tüketilmiş ve tüketen kişiler de yaşlı insanlar 40+ yaş yazıyor. Ama sonuç olarak zararlı ben de 600mL civarına indiririm yaşımdan ötürü zaten önerilen miktar bu kadar.
Kalsiyum ve kramp konusunda haklısınız hocam. Ben de haftada 3 gün civarı alıyorum 1 litre süt. Bazen 200mL aldığım da oluyor gün boyunca. Bu yüzden bahsettiğiniz gibi bir sıkıntı yaşamadım hiç ama dikkat edeceğim bundan sonra. Proteinli süt içtiğim vakitler yulafı sütle tüketmem, 750mL civarıne çeker bu da beni
Sütün sadece çocukların gelişimi sırasında yarar gösterdiğini düşünüyorum. Yetişkin bireylerde deri kalınlaştırmasından başka bir olayı yok, kaldı ki bu sporla uğraşan birisinin en son istediği şeydir deri kalınlaşması... Ekstra olarak vücudu resmen halsizleştiriyor içerdiği kazeinin vücut tarafından zor sindirilme hususu olduğundan.
Onun yerine yoğurt tüketin daha iyi. Tabii gene de karar sizin.
Günde Yarım Litreyi geçmedikce sorun yok. Aşırı tüketimde, Kramp, Mide ağrısı, Hazımsızlık olabiliyor. O nedenle ben sadece Yulaf ve Kahvede kullanıyorum. 400ml yi geçmiyorum genelde. Ayrıca bazen Yulaf yerine Yumurta yediğim günler dahada azalıyor.
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı > Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @ClassımDeğilsin
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25352269
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Ben de içtiğim zaman 1 litre içerim ama bunu haftada 4-5 gün yaptığım zamanlar ayak parmaklarıma saat başı kramp giriyordu.
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @ClassımDeğilsin
Bu mesajda bahsedilenler: @Mr. Pink
Ekstra olarak vücudu resmen halsizleştiriyor içerdiği kazeinin vücut tarafından zor sindirilme hususu olduğundan.
Onun yerine yoğurt tüketin daha iyi. Tabii gene de karar sizin.
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VolcanoPower -- 8 Şubat 2019; 19:32:6 >
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @Kara Komite
Bu mesaja 1 cevap geldi. Cevapları Gizle
Bu mesajda bahsedilenler: @VolcanoPower
< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >