Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
4
Cevap
1705
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Fan değişimi; hangi fan?
S
4 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Merhabalar,

Yanlış bölümse kusura bakmayın, bilgisayar bölümünde de sordum cevap alamadım iki gündür; umarım yardımcı olan biri çıkar.

Sorum şu: ekran kartı fanını değiştireceğim. Çıkardığım fanda DC 12V ve 0.40A ibareleri var:

< Resime gitmek için tıklayın >

Alacağım fanın birebir bu değerlerde olması mı lazım? Olmazsa ne olur?
Genelde voltaj değerleri hep 12V, ordan bi uyumsuzluk yok da bu, amper değeri sanırım, ikinci değerde tutmadığı olabiliyor?
Bu durumda düşük amper değerli fan taksam ne olur, yüksek amper değerli fan taksam ne olur?

Yoksa, ben ne takarsam takayım PCB'deki soketten o sadece ihtiyacı olan kadarını mı çekiyor? Bilirsiniz, bunlar kart ısınınca deviri yükselen fanlar. Bu devir yükseltme işi soketten fazla voltaj verilerek mi yoksa fazla amper verilerek mi oluyor?

Kısaca ben bu eski fanlar yerine gene DC 12V ama 0.35A-0.55A aralıkllarında fanlar taksam sıkıntı olur mu?

Bazı sorularım basit gelebilir, kusura bakmayın, hiç anlamadığım konular.

Şimdiden teşekkürler.D
4 yıl
Binbaşı

Sıkıntı olmaz kaliteli bir fan tak (papst, delta) uzun süre sorunsuz kullan.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
4 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Teşekkürler.

Peki önerebileceğiniz bir alışveriş sitesi/linki var mı acaba? Bir haftadır fan arıyorum kafam karman çorman oldu.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Diamondx
A
4 yıl
Teğmen

Fan DC Motor veya Stepper Motor olabilir, bu sebeple sana link bulmadan önce mevcut fandaki kablo sayısına, hatta varsa ürünün etiketine bakmakta fayda var.

Dikkat etmen gereken bir husus, ekran kartındaki motor sürücü max 0.4A verebiliyor olabilir, yeni takacağın fan bu değerden daha yüksek akım çekerse kart üzerindeki motor sürücüye zarar verebilir.

Temel elektronik ile ilgili bilmeni istediğim şey, bir cihaza verilecek gerilimi yalnızca sen belirlersin, gerilimin birimi Volt'tur. Verdiğin gerilime göre çalışacak cihaz kendi fiziksel mukavemetine göre çekilecek akımı kendisi belirler. Akımın birimi ise Amperdir. Daha anlaşılır olması için burada Voltu bahçe sulama hortumundan çıkan suyun basıncına, amperi ise çıkan suyun toplam miktarına benzetmemizde sakınca yoktur.

Yani üretici 12V güç sağlayan bir kart tasarlamışsa, koyacağın fan 12V olmalı. Fanın çekeceği akımı belirleyen faktör ise bobin sargılarından tel kalınlıklarına kadar bir çok argüman olabilir. Ancak kartın sağlığı için max 0.4A değerlerinde fan takmanı öneririm.

Bilhassa başka bir önerim, elindeki mevcut fanın pal'i sökülebiliyorsa sök. Motor'un aksamında sürtünme gerçekleşen tüm noktalara ince motor yağı ile yağla, temizliğini yap. Daha kullanışlı hâle getirip orijinal parçasıyla kullanmaya devam et.

Tercih senin,
iyi çalışmalar.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @shruikan
S
4 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Teşekkürler,

Mevcut fanın arkası kapalı, ben de düşündüm yağlamayı; ama olacak iş değil.

Yeni fanlar baktım, 12V zaten genellikle ve seçerken de 0,4 amperden yüksek seçmedim.

Aklımda şu var şimdilik: ekran kartının fanlarını ve üst kapağı (shroud) söktüm. 120mm iki tane statik basınç kasa fanı takacağım. Bu fanların da her biri 12V ve 0,13 amper. Ekran kartı üzerindeki soket ufak olduğundan oraya uydurmak için grove jumper ve erkek-dişi jumper siparişi de verdim.

Anladığım kadarıyla, fanın çekeceği amper değeri kartın verdiğinden yüksek olmadıkça sorun yok?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shruikan -- 17 Ağustos 2020; 22:57:21 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Hate Fate
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.