Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
2968
Cevap
220839
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Dvd Yazıcı Ve Boş Medya Sorunlarına Son, bilimsel test yöntemi ve önemli bilgiler
R
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Herkesin bilgilenmesi ve son zamanlarda Donanım Bölümünde gereksiz olarak çok sayıda konu açılması sebebiyle bayadır takip ettiğim bir forumdan alıntı yaparak kafanızdaki sorunlara derman olacak dökümanları programları burada paylaşacagım

TAMAMİYLE ALINTIDIR(kendi düzeltmelerimle Karşınızda)

Bu yazının amacı, insanları boş dvd medyalar konusunda bilgilendirmek,bilimsel ve gerçekçi testler yapmayı göstermek,doğru medya ve dvd yazıcı seçimi ile para ve zaman kaybını engellemek,kötü ve sahte ürünleri alarak mağdur olmalarının önüne geçmek,elde edilen sonuçları diğer arkadaşlar ile paylaşmaktır.soru cevap ve yorum şeklinde yazılmıştır. tamamını okuyarak ilerde kaybedeceğiniz para ve zaman'ın şimdiden önüne geçmeniz muhtemeldir. sonuna kadar ve yukardan aşağıya okumanızı tavsiye ederim.
piyasadan aldığımız medyalar arasında uçurum derecesinde kalite farklılıkları bulunmakta.ancak bazen ucuz bir medya çok daha pahalıya satılanlardan kat kat kaliteli olabilmektedir. iyi bilinen markaların sahtelerinin üretilmesi veya üretim kodunun taklit edilmesi en çok kullanılan yöntemlerdir. bakalım bu işler nasıl oluyor ve yüzlerce seçenek arasından doğru olanı nasıl seçeceğiz ?

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
--> Hangi dvd yazıcı en iyisidir?

En iyi dvd yazıcı diye bir şey yoktur. hepsinin kendine göre iyi kötü yanları vardır. yazıcı seçmek için en iyi yol,kullanmakta olanların çoğunluğunun memnun olduğu yazıcıyı seçmektir. kullanıcılar tarafından sürekli oy verilen yazıcıların listelendiği ve dinamik olarak oylanan aşağıdaki siteye bakıp karar verebilirsiniz. sıralama en iyiden aşağıya doğru verilmiştir. bugün itibariyle "719"adet yazıcı listelenmiştir. şu an "nec nd 3540a" bayrağı elinde tutuyor.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Hangi boş medya en iyisidir,hangisini seçmeliyim?

Elinizdeki dvd yazıcı ile en iyi uyum ve test sonucunu veren medya en iyisidir. falanca veya filanca marka değil. bir marka sadece tek çeşitten oluşmaz. bir sürü modeli vardır. bunlardan biri sizde iyi sonuç verirken başka birinde kötü sonuç verebilir. farklı yazıcılarda denenip genelde iyi test sonucu veren medya gerçekten kalitelidir. dvd yazıcınızın "firmvare" versiyonu bile yazma ve okuma kalitesinde fark yaratır. dvd yazıcınızın kötü yazıp beğenmediği bir medya'ya "firmware" güncellemesi yapıp yazdığınızda sonucun değiştiğini görme ihtimaliniz vardır. çünkü yeni firmware içerisinde yazma stratejisi elinizdeki medya için düzeltilmiş olabilir. en iyi yöntem aşağıda anlatacağımız test programı ile bakıp karar vermektir.iyi sonuç veren medyayı yakalayınca bol miktarda almanızı öneririm.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->X marka boş medya aldım. yazdırdığım diski harddiske kopyaladım sorun yok,okunması da güzel. bu yeterli olur mu?

Kesinlikle hayır. genelde medyalar yazıldığı anda ve kısa bir süre sonraya kadar sorunsuz ve hızlı okunur. ancak ilerki zamanlarda okunmaz olabilir. yazdırdığınız medyayı o an okuma ve kopya testine tuttuğunuzda sorun yaratıyorsa kesin kalitesizdir. ancak sorun yaratmıyorsa kalitelidir anlamına gelmez. daha spesifik ve bilimsel test yapmalısınız. bir yıl sonra okunmaz olması muhtemel medyaları arşivinize koymanız ilerde çok başınızı ağrıtabilir. tahmine dayalı olarak "bu büyük markanın malı,iyi olmalı mutlaka" demeyin. çünkü elinizdeki sahte bir ürün olabilir. üzerinde yazana inanmak yerine testimizi uygulayıp gerçeği görün.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Yazdırdığım bir medyanın uzun süre sonra okunup okunmayacağını nasıl bilebilirim?

Test programının grafikte size verdiği değerlere ve bunların limitler içerisinde olup olmadığına bakarak bilebilirsiniz. bu değerlerin anlamlarını yazının test kısmında verdim. bir medyanın yıllar sonra bile okunabilmesi için kaliteli yazılmış olması ve düzgün saklanması şarttır. yazdırdığınız her medya çeşitli oranlarda hata üretmektedir. bu yanlış değildir çünkü optik medya yazım teknolojisinde hatasız tek bir medya bile yoktur. dünya üzerindeki gelmiş geçmiş tüm optik medyalarda hata vardır ve bu optik teknolojisinin bilinen bir yönüdür. önemli olan , bu hata oranının düşük olmasıdır. çünkü optik okuyucular bir diski okurken sürekli olarak gelen hata paritelerini "ecc" yöntemi ile düzelterek okumaktadırlar. eğer yazdırılan medya kalitesiz ise ve çok zaman geçmişse aşırı miktarda hata kodu geleceği için optik okuyucunun yazılımı bunları düzeltemeyecek ve disk okunmayacaktır. işte bizim yapacağımız , optik okuyucuya giden hata miktarlarını gözle görebilmek olacaktır. testimizin amacı budur. limitler içerisinde göreceğimiz hata oranları ile rahatlayacak ve diskimizin uzun yıllar sonra bile okunacağından emin olacağız. veya tersi !!!!! ... kaliteli olduğunu sandığımız disklerimizi ölçüme tutacak ve dehşetle göreceğiz ki kelebek güzeldir ama ömrü kısadır.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Boş medyanın kalitesinin fiziksel yapısından anlaşılabileceğini söyleyenler var doğrumudur?

Kısmen evet. kaliteli medyalar genelde ağır ve kalın olur,plastik yapısı güzel görünür,iki plastik kalıp arasındaki "dye" şeridi(yazdırma yapılan ince tabaka) dışarıya taşmaz. en önemlisi ise altına baktığınızda renginin çok koyu olduğunu görürsünüz. ancak bunların istisnaları da olduğundan güvenilmez. en iyisi bir tane yazdırıp hemen test etmektir. bazen bir kutunun en üstte yer alan boş medyası kötü çıkabilir. bu yüzden test yaparken ortalardan bir tane seçin.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Bir medyanın sahte olduğunu nasıl anlayabilirim?

Çok ünlü bir üreticinin adını taşıyordur ama fiyatı çok ucuzdur,üzerindeki baskı garip şekilde "TDK" yazmasına rağmen kalitesiz bir baskı görünümü varsa,iyi bilinen üreticilerin üretim kodunu taklit etmişse. sahte olduğu anlaşılabilir. ayrıca test sonuçlarında ısrarla kötü değerler veriyorsa ve başka bir yazıcıda denemek durumu değiştirmiyorsa kendini ele verir.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Üretim kodu nedir,ne işe yarar?

Üretim kodu , her medyanın kendini yazıcıya tanıtmak için kullandığı kimlik kartıdır. her boş medyanın içerisinde bu bilgileri içeren bir sektör yazılıdır. rom bellekler gibi bir alandır ve değiştirilemez. ancak taklit edilebilir. dvd yazıcınıza boş medya taktığınız anda direkt olarak bu sektörü okur ve yazma hızını,üreticiyi,yazma stratejisi için gerekli bilgileri,dye tipini,kaç x yazabileceğini buradan öğrenir. sahte medyalarda bu kısım taklit edilip üretim kodu yazıcıya yutturulur. sorunda buradan çıkar zaten. çünkü yazıcınız kodu görünce yazma statejisini buna göre uygulamak ister ve orijinal kod'a sahip medyanın stratejisi ile yazmaya kalkar. sahte medyanın "dye" kalitesi orijinal medyanınki gibi olmadığından , yazma başarısız olabilir veya yazma tamamlanır ama berbat bir yazım kalitesi oluşur. sonuçta ne olacağını tahmin edersiniz.
"cmc mag ae01" , "tygo2" , "mcc 003" gibi medya kodları içeren orijinal disklerin üretim kodunun taklidi çokca yapılır. aslında bu diskler ve "tdk" , "verbatim" , "memorex" gibi orijinal disklere ait olabilir. bir ihtimal ise fason üretim olmalarıdır.
gördüğünüz üretim kodunu aşağıdaki adrese girip orijinal disklerin kime ait olduğunu ve elinizdeki malın neyi taklit ettiğini bulabilirsiniz.
farklı marka diskler aynı kodu kullanıyor olabilirler. dış görünüme hiçbir zaman itibar etmeyin. falanca marka dvd ile filanca marka dvd birebir aynı mal olabilir. ("hyundai ve fly örneğindeki gibi) her ne hikmetse "diamond 4x -r"45 krş fiyatı olan boş medya da üretici "verbatim" olarak görünüyor. sebep belli, yorum sizin.

boş medyalar için üretim kodunun hangi markalara karşılık geldiği

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->XXX marka dvd yazıcı için iyidir deniyor güvenebilirmiyim?

Bir markanın bir modeli çok iyiyken diğer bir modeli berbat olabiliyor. hatta aynı marka ve modelin farklı ülkelerde üretilmiş olanlarında bile muazzam kalite farkları var. bunları dikkate alın. birinin çok iyi dediği yazıcıya diğerinin berbat demesinin sebebi burdan geliyor. çünkü aynı çip'i kullansa bile farklı "lazer" barındırabiliyor.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Buraya kadar okudum ve anladım. peki bu grafiksel testi nasıl yapacağız?

İşte en önemli kısım burası. aslında çoğunuzun bildiği "nero cdspeed" programı ile yapacağız. ancak neyin ne anlama geldiğini bilerek ve doğru yorumlayarak test sonucuna bakacağız. önce programın son versiyonunu indirelim ve elimizdeki "nero" kurduğumuz klasördeki aynı ismi taşıyan .exe 'nin üzerine yapıştıralım. program tek başına da çalışabilir.

Cspeed test programını indirmek için Ana Sayfa

Ana ekranda "benchmark" ile okuma hızı testi yapabilirsiniz, "disc info" ile sürücüdeki medya ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilir ve üretim kodunu içeren sektörü görebilirsiniz,"scandisk" ile yazılmış bir diske sektör okuma testi yapabilirsiniz. ancak bizim esas kullanacağımız özellik "DİSC QUALİTY" kısmıdır. ayrıntıya girip kafa karıştırmadan pratik şekilde sonuca gideceğim.
bu kısımda gördüklerimiz ve anlamları şöyle:

Disk bilgisi : medyamız ile ilgili genel bilgiler
Settings : burada değişiklik yapmayacağız. test okutma hızı,başlama noktası,bitirme noktası ve bakacağı hata tiplerini seçme yeridir. aynen olduğu gibi bırakın.

Üstte dvd yazıcımız ve firmware versiyonunu görüyoruz. başlat butonu ile de hata testini kolayca başlatıyoruz.test bittikten sonra gelen bilgi ekranını "close" ile kapatıyoruz. en önemli aksiyon ise ekran resmini almak. bunun için sağ üst kısımdaki "disket" resmine tıklayıp resmi kaydediyoruz. seçenekler/yakala kısmından istediğiniz bir yer seçebilirsiniz. burası önemli çünkü bu resimde gerekli tüm bilgiler yer alıyor. bu sonuç resimlerini konumuzun başlığının altında paylaşacağız. en iyi sonuçları alanlar tesbit edilip insanlar dvd yazıcı ve boş medya markaları için görerek ve inanarak tercihlerini yapacaklar.

"TEST SONUCUNDA ALDIĞIMIZ GRAFİK VE DEĞERLER NE ANLAMA GELİYOR VE KALİTEYİ NASIL ANLAYACAĞIZ?"

Aşağıdaki grafikte "ePROFORMANCE +R 4x""prodisc r02" boş medya ile yaptığım test ekranı var. birlikte yorumlayalım.

< Resime gitmek için tıklayın >

İşte en önemli kısım burası. grafik ekranı ikiye bölünmüş. üstteki kısım "pi e" hatalarını verir. bu hatalar her diskte olur istisnasızdır. ancak ne kadar düşük ise o kadar iyidir. "pi e" hataları için limit "280" dir. bunu hatırlayın. "280" üzerinde sürekli giden ve çok yüksek değerlere çıkan disk kalitesiz durumdadır. dikkat edin kalitesizdir demiyorum neden? çünkü bir çok etken vardır bu işte. başka bir yazıcı veya başka bir firmware versiyonu ile kaliteli sonuçlar verebilir. eğer değişik yazıcılarla da benzer sonuç veriyorsa kara listeye alacağız. "pi e" oranı ölümcül değildir ve çoğu okuyucu tarafından tolere edilerek disk okunur. grafikte görülen değerlere bakınca "eproformance +r 4x" medyanın verdiği test değerlerinde iyi sonuçlar dikkat çekiyor. ucuz bir medya için çok çok iyi. "pi e" değeri limit olan "280" i bile hiç görmemiş ve stabil. "pi f" değeri ise tek bir çubuk haricinde hep "6" nın bile aşağısında. üstelik aralarda hiç hata olmayan boşluklar çoğunlukta.bu disk yıllar sonra bile okunur.

Alttaki bölüm ise "pi f" hatalarının yoğunluğunu gösterir. burası çok ölümcüldür. esas önemli kısım da burasıdır. bir kaç aşaması vardır. çok düşük olması iyidir. yüksek,sürekli ve aralarda boşluklar bırakmadan gidiyorsa, okunuyor olsa bile o diski arşivinize koymayın. aralarda mutlaka boşluklar bırakmalıdır. limit değeri normalde "40" dır. "100" civarı da rahatıkla okunur. ancak "100" üzerinde sürekli artarak gidiyorsa uzun süre sonra o disk okunmaz olur. ideal değeri "0-4" arasıdır. gerçek "verbatim" "tdk" gibi disklerde "0-2" arası gittiğini bile görürsünüz. çubuklar arasında da uzun boşluklar olur.
kalite puanı , diskinizin testten aldığı puandır. "90" üzeri kalite puanı arşiv için gereklidir. eğer ortalık karışmış ve "sıfır" kalite puanı almış diskiniz varsa beraberliğiniz uzun sürmeyecek demektir. eğer bir diski test ederken testi tamamlayamaz ise zaten göçmek üzeredir. hemen datanızı başka diske almalısınız.
dikkatinizi çekecek bir şekilde , medyaların sonuna doğru kalitenin düştüğünü ve hata oranlarının arttığını görürsünüz. bu normaldir ve çoğu medyada böyledir. testte hata var sanmayın. ayrıca bir diski test ederken başlarda gösterdiği güzel yüze kanmayın. testi mutlaka sonuna kadar yaptırın. çünkü çoğu disk ortalara "97" kalite puanıyla geldiği halde ikinci yarıda ard arda goller yiyip sıfırla bitirmektedir.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

-->Testte çok kötü sonuç aldığım disklerim var ve denedim okunmuyorlar.halbuki ilk yazdırdığımda okunuyorlardı. nasıl kurtarabilirim?

"badcopy pro" isimli program ile bunu deneyebilirsiniz. bazı dosyaları kurtarmanız mümkün olabilmekte ancak kesin değil. diskin durumuna göre değişir.
her sürücünün okuma kabiliyeti farklıdır. kimisi hızlı okurken kimisi de "pi f" değerleri çok kötü olan diskleri zor da olsa okurlar. benim kullandığım yöntem yavaş ama çok iyi okuması olan bir dvd-rom ile çok hızlı,iyi yazma kalitesi olan,okuma değeri ise benim için önemsiz olan ikili bulundurmak. kim bu ikili derseniz şu an itibari ile "lg gdr8163b 16x dvd okuyucu" ve "nec nd 3520a 16x dvd yazıcı".

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Burada anlatıldığı gibi test yapmaya başladıktan sonra,yazıcınızla uyumlu ve "pi e" "pi f" değerleri düşük çıkan medya tesbit ettiğiniz zaman bolca sayıda almanızı öneririm. çünkü ne zaman neyin geleceği belli olmuyor. bazen çok ucuz bir marka medya pahalılardan daha iyi sonuç verebiliyor. yaptığınız testlerin sonuç grafiklerini gönderirken aynı formu herkesin kullanması için aşağıda bulunması gerekli bilgileri veriyorum:

-->boş medyanın üstündeki bilgiler,renk,kaçlık kutuda alındığı veya paket şekli,ALINDIĞI YER (sahtekarlar satıcılar ortaya çıkar böylece)
-->dvd yazıcı markası ve firmware versiyonu. resim üzerinde açıkça görünen modeller için gerek yoktur yazmanıza. test programı bunları gösteriyor. dvd yazıcıyı aldığınız yer.

""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""

Genel olarak hepinize tavsiyelerim:

**test ettiğiniz medyanın üzerindeki çizik,toz vs etkenler grafiğe olumsuz yansır. bunu dikkate alın ve fiziksel olarak gözle kontrol edin.
**medyaları mümkün olduğunca karanlık ve nemsiz ortamda tutun.
**asla ve asla bir medyaya üzerinde yazandan yüksek hızda yazmayın. 2 dakika kazanır , ilerde bir gün kaybedersiniz. test yaptığınızda normal hızına göre çok yüksek hata artışı olur.yazma hızı değil kaliteli yazma önemlidir.
**elinize geçen her değişik markayı test yapın ve grafiği insanlarla paylaşın.
**eskiden yazdırdığınız markaları da test edin ve arşivinizin durumunu görün,onların test sonuçlarını da gönderin.
**medyaları yazarken "4500" mb kapasitesi olan disk için "4200" mb'ı geçmeyin. çünkü en büyük risk en dışa kaydedilen kısımdadır.dvd medyaların en kalitesiz kısmı genelde dış kısmıdır yani "4100" mb'dan sonrasıdır.
**kalite testi yapmadığınız bir diski yüklü sipariş vermeyin.
**beğendiğiniz bir markayı arada bir yeniden test edin. çünkü bazen tamamen aynı olan disklerin bir sonraki gelen partisi berbat çıkabiliyor.
**elinizdeki malın üretim kodunu "videohelp" ten kontrol edin.
**kendi testinize güvenin. çünkü sizin yazıcınızın verdiği reksiyonu başka yazıcılar vermeyebilir.başkalarının testlerini de inceleyin. eğer herkesin iyi sonuç aldığı medya varsa dikkate alın.
**www.cdrlabs.com (ayrıntılı incelemeler)
**ww.videohelp.com (kullanıcıların pratikte aldığı sonuçları paylaştığı yer)
**ucuz boş medya tavsiyem ""ePROFORMANCE +R 4X gümüş renk 10'luk paket(ÜRETİM KODU PRODİSC R02" , "OKY +R 8X sarı renk 10'luk paket(ÜRETİM KODU PRODİSC R03)

İlerde editleme şansım olursa eklemeler yapabilirim. veya altlara ekleme yaparım. sizlerden gelecek test grafiklerini bekliyorum. bu belalı işi beraber çözeceğiz ve paramızı hakedenlere vereceğiz. benim çok param ve zamanım boşa gitmişti, sizinki gitmesin.


Çok bilinen "dms +r 8x" aşağıda. siyah renkli 25 lik paket. "mcc 003" kodu verbatim'e ait. aldığı puan ise "sıfır". "dms" uzun beraberlikleri sevmiyor galiba. yorum sizin. kırmızı alanlar tehlike çanlarını gösteren kısımlar. Aşağıda.
< Resime gitmek için tıklayın >

Aşağıdaki test grafiği ise "dms -r 8x" e ait. bu da siyah yazılı ve 25 lik kutu.+8x olan kardeşinden daha iyi sonuç verdi.yinede kalite puanı "sıfır". işin doğrusu, diğer "dms -r8x" testlerinde çok data kötü sonuçlar aldım ve tutarsızlardı. kimi iyiye yakınken kimi berbat çıktı. "dms" topiğindeki arkadaşlara duyurulur. Aşağıda.
< Resime gitmek için tıklayın >

Kalitesiyle şaşırtan "oky +r 8x" aşağıda. sarı renkli,10'luk kutuda.sakın diğer "oky" ler ile karıştırmayın. bunun üzerinde "supremas" yazıyor. diğer oky'ler berbat çıktı ilerde göreceğiz. bundan 3 adet test ettim hepsi de şaşırtıcı derecede iyi. "prodisc r003" kodunun gerçek olduğunu gösteriyor. birileri gerçek "prodisc r003" ü oky ismi altında kaliteli bir fason yapmışlar. Aşağıda.
< Resime gitmek için tıklayın >

"world cup -r 8x". iğrenç bir dizayn ama ürün kalitesi fena değil. "pi e" limitleri aşıyor ama "pi f" değeri iyi. 50 lik kutu,üstünde world cup yazıyor tarifi imkansız. yazıcımla ilgili birşey yazmıyorum çünkü ayrıntılı olarak resimde var. aşağıda.
< Resime gitmek için tıklayın >

Bayağı övülen "magic -r 8x" testte böyle çıktı.yeşil renkli,10'luk kutu. 4x yazınca dvd yandı,illaki 8x istedi. hata testinde "pi e" limiti geçerken "pi f" düşük kaldı. yani fena değil. ama daha ucuza daha iyi diskler var. aşağıda.
< Resime gitmek için tıklayın >


Sizde testlerinizi yaparak burada yayınlarsanız birçok kullanıcın kafasındaki sorunlar ortadan kalkmış olur..


Yapmanız gereken programı çekmek vede yazılanları yapmanızdır.


Dvd lerin markasını ve kaç hızla yazdıgınızı mutlaka yazınız.


Bu konuyu bizimle paylaşan gokhan2604'a Teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reLo -- 16 Eylül 2005, 9:43:52 >

P
17 yıl
Yüzbaşı

cok tesekkurler ,cok yararlı oldu bu bilgiler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Sizde testlerinizi burada yayımlarsanız herkese daha faydalı ve çeşit çeşit dvdlerin performansınıda test etmiş oluruz


Bu mesaja 2 cevap geldi.
B
17 yıl
Binbaşı

Verdiğin bilgilere sağolda kafamı karıştıran bişey oldu DVD Identifier programıya okutup gördüğümüz kodların sahte olma ihtimalimi var yoksa benmi yanlış anladım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: bora arpınar

Verdiğin bilgilere sağolda kafamı karıştıran bişey oldu DVD Identifier programıya okutup gördüğümüz kodların sahte olma ihtimalimi var yoksa benmi yanlış anladım.


orası da bi ihtimal cunku artık birebir kopyasını yapıyorlar vede bunu anlamanın yoluda baskı kalitesinden anlaşılabilir zaman olursa zaten 1 tane orjinal ve 1 tane sahte dvd yi resim cekip farkı göstericem


Bu mesaja 3 cevap geldi.
C
17 yıl
Yarbay

nec dvd-rw ve verbatim dvd muhtesem ikiliB
17 yıl
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: reLo

quote:

Orijinalden alıntı: bora arpınar

Verdiğin bilgilere sağolda kafamı karıştıran bişey oldu DVD Identifier programıya okutup gördüğümüz kodların sahte olma ihtimalimi var yoksa benmi yanlış anladım.


orası da bi ihtimal cunku artık birebir kopyasını yapıyorlar vede bunu anlamanın yoluda baskı kalitesinden anlaşılabilir zaman olursa zaten 1 tane orjinal ve 1 tane sahte dvd yi resim cekip farkı göstericem


Relo kusura bakmada söylediğin şekilde test yapmaya çalışıyorum ama nec 3500 de disk kalite kısmını çalıştıramıyorum acaba neden söylediğin programın da son versiyonunu kurdum.Sebep ne olabilir.Sadece benchmark çalışıyor


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
17 yıl
Binbaşı

Nero Nec 3500 için bu özelliği desteklemiyor diyor ne yapcez acep ?


Bu mesaja 2 cevap geldi.
R
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: bora arpınar

Nero Nec 3500 için bu özelliği desteklemiyor diyor ne yapcez acep ?


bakıyorum senin için program varmı die

Edit : Sorun Çözümü : Firmware yaparsan sorunun düzelicek

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reLo -- 7 Ağustos 2005, 22:14:52 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
P
17 yıl
Yüzbaşı

valla benim testler hayal kırıklıgı oldu.dvd yazıcıyı(asus 1608p) gecen hafta aldım yanınada 10 lu OKY SUPREMAS 8x+ aldım 5 ini yazdım testlerde hepsi 20 ila 30 arası cıktı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

testlerden screenshot alıp buraya koyarsan daha saglık lı olur


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
17 yıl
Binbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: reLo

quote:

Orijinalden alıntı: bora arpınar

Nero Nec 3500 için bu özelliği desteklemiyor diyor ne yapcez acep ?


bakıyorum senin için program varmı die

Edit : Sorun Çözümü : Firmware yaparsan sorunun düzelicek


Bide hangi firmware yi yapacağımı yazda güzel sonuçlar koyalım şuraya


Bu mesaja 2 cevap geldi.
A
17 yıl
Yarbay

Eline,klavyene sağlık relo kardeşBende bugün keşke böyle bi topic açılsa diyodumsonra da baya zahmetli olur dedim ama yapmışsın sağolBugün bende kandim "Princo"marka CD kalite testi yaptım 100 üzerinden 100 aldı.Artı şunu belirtmek istedim bu CD'yi yeni yazmıştım ama çizik içindeydi ama bi teste tabi tutayım dedim inanamadım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Adoniss -- 7 Ağustos 2005, 22:45:32 >

P
17 yıl
Yüzbaşı

A
17 yıl
Yarbay

Bundan sonra böyle yapacağız zaten böylece kargaşa sona erer hangisi iyi diye denemesi DVD parası hariç bedava.İyi çıkanı kullanmaya devam ederiz.E
17 yıl
Teğmen

nec 3500 de arkadaşında belirttiği gibi kalite testi yapılamıyor.firmware sorunu olduğunu sanmıyorum.nec'in yasal son firmware'ini yüklememe rağmen kalite testi başlatılamadı uyarısı veriyor.
philips dvd rom ile yaptığım testlerde aynı medya için çıkan değerlerin azda olsa farklı oluşunun nedeni ne olabilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ekinnmk -- 7 Ağustos 2005, 23:15:17 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
O
17 yıl
Binbaşı

Arkadaşlar bende de 3520 var.Firmware update ile 3.04 e geçen arkadaşlar acaba bu firmware in bir atrısını gördüler mi?Yüklemelimiyim yani?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
17 yıl
Binbaşı

Ya bu nec 3500 neden desteklemiyor bu testi bilen yokmu.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
17 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Soruna tam anlamıyla çözmek için bakınıyorum

Bu arada mutlaka screenshot atalım kac X le yazdınız onuda söyleyin format şöle olmalı

DVD yazıcı Marka (firmware ile birlikte)
Boş DVD medya (tam olarak ne)

Kaç X le yazıldı ?

bu formatta olursa güzel olur herkesin kafasındaki soru işaretleri kalkar


EDİT : ARKADAŞLAR BİRDE SUNU DENEYİN SORUN YAŞAYANLAR İÇİN

CDspeed'in blokladığı dvd yazıcıların nasıl destek verebileceğini buldum. Başlat'tan çalıştır'a girip regedit yazıyoruz.

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Ahead\Nero Toolkit\CD Speed\CD Quality]
"Blocked"="PIONEER,SAMSUNG,TSST,HL-DT-ST,PLEXTOR"

Bu bahsettiğim yere geldiğimizde, blocked'da yazan (hangi dvd writer markasını kullanıyorsanız) siliyoruz ve kapatıyoruz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi reLo -- 8 Ağustos 2005, 1:58:41 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
17 yıl
Binbaşı

Öncelikle çok teşekkürler bizim için zahmete girdin amma çıkan yerde sadece senin yazdıkların var orda nec diye birşey yazmıyor.Of of


Bu mesaja 1 cevap geldi.