Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
26
Cevap
0
Tıklama
29
Öne Çıkarma
Cevap: Devletten maaş almak çok önemliymiş. (2. sayfa)

A
ANIL007
geçen hafta (1277 mesaj)
Annem hemşireydi, babam minibüs şöförüydü. Gece yarılarına kadar çalışır annemin kazandığını kazanamazdı. Hoş kazansa da arabanın masraflarına giderdi. Gün sonunda net kalan annemde daha çoktu.

Tembel bir öğrenciydim ama artık bir şeyler yapmam gerekiyor dedim lise 4 ve mezuna kaldığım yıl it gibi çalıştım.
413 puan ile Çukurova üniv bünyesinde eğitim veren Hakkâri Üniv. Sınıf öğretmenliğine gittim. Çünkü atanma oranı en yüksek olan bölümdü.

İlk yıl kpss’yi kazanamadım ikinci yıl it gibi ders çalışıp atandım. İran sınırında bir köyde çalıştım çilesini çektim.

Ders çalışırken odaya kapanıp çıkmazdım iki tane kalın eşofman üstümün iki dirseği ezile ezile yırtılmıştı.

Çocukluk arkadaşım ben Akdeniz üniv dışında üniversiteye gidemem ben doğuda görev yapamam dedi ve şu an otelde çalışıyor. Sezon kapalıyken işsiz.

Konunun başlığında yazan şeyi 16 yaşındayken farkettim birçok tavizler verdim. Sonuç olarak devlet memuruyum ve maaşım yatacak. Genç arkadaşlara tavsiyem ders çalışın ve şimdiden geleceği öngörmeye bakın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ANIL007 -- 25 Mart 2020; 7:31:12 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

H
Huseyin-ZST
geçen hafta (6806 mesaj)
Annem bürokrat emeklisi. Refah-yol döneminde kızağa çekilip üstüne bir de yargılandı. Sen Odtü'den mezun ol. İngiltere'de yüksek lisans yap. İdealist amaçlarla dünya bankası teklifini reddet, gir Devlet Planlama'ya çalış. Oradan Kalkınma Bankası'na geç. 30 yıl devlete emek ver. Genel Müdür yardımcısı olman gerekirken, Müdür yardımcısı kal. Üzerine bir de davarın biri kadro açmak için seni biçsin. Mahkemeye çık. Suçsuzluğunu kanıtla. Emekliliği doldurmayı bekle... Ne kadar emekli maaşı alıyor şimdi? 2800. Ben vereyim 2800 devlete aylık, öte gitsin, gölge etmesin.

Ama yıllar geçti, babam vefat etti. Anneme dedemin millet vekili aylığı bağlandı. Annem arayı kapatıyor şimdi... Kendi SSK'sı, babamın bağkur'u, dedemin emekli sandığı... 3 maaşı var. Hepsi ayrı kurumdan olduğu için kesintisiz, trink yatıyor. Hoş, babam burada olaydı, 10 milyon borcum olaydı, ayrı konu.

Şahsi görüşüm: Vekil olmayacaksan devlet 5km öte dursun.

Annemin o kadar emeğine bakıyorum, babamın o kadar emeğine bakıyorum. Aşağı yukarı aynı yoğunlukta çalıştılar. Annem bürokrat, babam iş adamı... Aradaki karşılık farkı 300 kattan fazla. Annem düzenli pıtır pıtır kazandı. Sonra bir gün kızağa çekildi. Babam milyonlar kazandı, milyonlar kaybetti. Aradaki farkı babamın neti olarak alıyorum, annemle kıyaslıyorum... Dediğim gibi, babam 300'e falan katlamış. O yüzden devlet öte dursun. Bana uzak olsun. Gölge etmesin. İşime burnunu sokmasın. Vergiler aracılığı ile hepimize ortak, hepimizin cebinde eli var zaten. Payını alsın. Sussun otursun. Gerisine karışmasın. Ben işimi görürüm. Payını daha da yükseltecekse de, devlet babayı alalım bizim şirketin imza yetkilisi yapalım, tüm sorumluluğu ona yükleyelim? Bana uyar. Ne kebap iş ha! Tüm sorumluluk bende, risk bende, gizli büyük ortak devlet baba... Neyse...

---------------------------

Özetle, hedefler büyükse, potansiyelin devlette yüksek bürokrat olmaya oynayacak şekilde ise, seçeneğin de "Birleşmiş Milletler mi, yoksa zıddırı Bakanlığı mı?" şeklinde ise, Bakanlığı seçersen hıyarsın. Devlette adam çok. Yükseldikçe biçilme ihtimalin o kadar artıyor ki, değmez o riske.

Ha, orta düzey memursundur. Eyvallah. Özelde 3 lira alacakken devlette 5 lira alırsın. Maaşın düzenli yatar, rahat edersin. Lafım yok. Ama hedefler büyükse, devlet yaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 25 Mart 2020; 13:3:8 >


Y
YeşilOk
geçen hafta (619 mesaj)
Benim hikâyeme benziyor. Ben de senin gibi iki sınavı da ikinci seferde geçtim.
Benimkinde anne hemşire değil, giysi yırtılması yok ve şehir farklı.
Bana da "Oranın (Doğu'da bir şehir) okulundan hayır gelmez, gitme." dediler. Hatta iki sınava da ikinci hazırlanışım infial yarattı çevremde.
Herkes Einstein.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YeşilOk -- 26 Mart 2020; 0:11:47 >


Bu mesajda bahsedilenler: @ANIL007

M
m-99
7 gün (4607 mesaj)
En doğrusunu yapmışsınız iş yine bulunur sağlığınız önemli.
Bu mesajda bahsedilenler: @Festigkeitt

J
jitemci
7 gün (3707 mesaj)
senin gibi ne insanlar vardı ben şöyleyim böyleyim v.s kibirinden öleceksin nerdeyse

sende bi gün atıp tuttuğun insanların durumuna düşersin inşallah

o zaman görürsün tepeden bakmayı

ben senden daha güçlüyüm senden daha fazla param var ama senin gibi değilim


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Stand Alone

S
Stand Alone
7 gün (12231 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: jitemci

senin gibi ne insanlar vardı ben şöyleyim böyleyim v.s kibirinden öleceksin nerdeyse

sende bi gün atıp tuttuğun insanların durumuna düşersin inşallah

o zaman görürsün tepeden bakmayı

ben senden daha güçlüyüm senden daha fazla param var ama senin gibi değilim
Tamam cünü sakin ol bakalım.


Videoyu izlemek için tıklayınız
H
hakayd
7 gün (109 mesaj)
okumasini bile bilmeden bos yorum gereksiz eleştiri yapanlar bi bitmediniz bee..saglik calisaniyim diyor mu iyi oku?zor zamanda istifa etmesi ile ne alakasi var tipitip..

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @wwide1543
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.