Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
48
Cevap
3484
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Devlet özelleştirme işinde çok haklı, neden mi ? (3. sayfa)

K
kemal1414
6 yıl (7028 mesaj)
şu parti fanatikliğini bıraksan gözün açılacak ama inatla savunmaya çalışıyorsun ama biliyorsun ki kral çıplak :)

telekom sözde tekel değil ama özde tekeldir bunu sende biliyorsun ,türksat yada türkcell nasıl rakip olacak ?

daha birçok şehirde kablo yok ,süperonline ise çoğu yerde yok ,hele ki köylerde telekomu bulursan öp başına koy :)

aslında küçük ilçelerde telekom ofisleri bile yok (küçük bir oda ve tabela buluyorsun ama içinde görevli olmadığından ancak randevu ile ulaşabiliyorsun)sistemde sorun yok ,siyasetçilerde sorun var

her parti kendi adamlarını devlet kurumlarına yığınca gözle görünen kılavuz istemedi ,bugün hangi kuruma gereğinin 10 katı çalışanı doldursan batacağı belli değil mi ?

ben özelleştirmelere karşı değilim ,aksine savunuyorum ama bu yapılanlar özelleştirme değil birilerine yapılan güzelleştirme :)

işin en kötü yanı çalışanlarının bir kısmı köleliğe terfi ettirilirken diğerlerine kapı gösteriliyor


kuralları vatandaş değil yöneticiler koyar ama her defasında da onlar bozar ,eee böyle olunca niye battık demenin alemi var mı ?benim şuan ki fikrim, özelleştirilenlerin bile geri alınıp,gereği kadar çalışan ile yola devam edilmesi gerektiğini düşünüyorum,hiç değilse yabancıları kazandıracağımıza kendi vatandaşımızı besleriz


unutma ki o kurumları sade vatandaş doldurmadı ,aksine partizanlık yapanlar doldurdu ,yani battı ise bunda suç devletin olması değil ,partizanlık nedeniyledir


bu arada seni eksileyenlere kızıyorsun ama benim bütün mesajlarımı da sen eksiliyorsun ,sanki bilmiyor muyum :))
Bu mesajda bahsedilenler: @İl teber

K
kemal1414
6 yıl (7028 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: elektro_gadget

Koskoca ülkenin iletişim altyapısına sahip olan şirketi elin gevuruna satacaksın ve sonra da millet menfaatinden söz edeceksin! Söz konusu olan para değil. Bu kararı alan adamda 10 yaşındaki çocuğun stratejik aklı yoktur. Aslında vardır ama niyet başka, bilen biliyor.

Gelişmiş (ya da gelişmeyi kafaya koymuş) ülkelerde bu gibi kurumlar değil zarar etmek, iflasın eşiğine gelse bile devlet desteği ile kurtarılır. Örneğin zamanında Kia otomobil firması iflas etmek üzereyken devlet baskısıyla yine bir Kore firması tarafından satın alınıp yaşatılıyor. Bugün iki firmanın geldiği nokta göz kamaştırıcı. Amerikada şirket kurtarma paketlerine trilyon dolarlar dökülüyor çünkü herifler uzun vadeli kalkınma düşünüyor. Bizde ise tam tersi. Söz konusu paraysa gerisi teferruat.

zaten bizde özelleştirilenler kar eden kurumlar ,işte kafaların almadığı da bu ,hadi zarar edenleri özelleştirirsin ve ne yapalım zarar ediyordu diyebilirsin ,peki ama kar edenler niye özelleşiyor ?
İ
İl teber
6 yıl (2045 mesaj)
Hemen nasıl siyasete çektiniz arkadaş kafa bi oraya çalışıyor sizin de başka yere çalışmıyor zaten, çalışsa bu halde olmazdınız. :)

Benim kendi ülkem olsa devlet kontrol mekanızmasını sağlayacak kurumlar ve stratejik kurumlar hariç ekonomiden devletin elini ayağını tamamiyle çekerim..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İl teber -- 4 Eylül 2014; 7:57:12 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

K
kemal1414
6 yıl (7028 mesaj)
Tolga kardeş iyi de bu işi siyasiler yapıyor ise nereye çekelim :)

bu arada kullanıcı adını niye değiştirdin ,bizden kurtulmak için ise bu biraz zor :))
Bu mesajda bahsedilenler: @İl teber

İ
İl teber
6 yıl (2045 mesaj)
Kullanıcı adım değişeli bir kaç ay oldu.

Zaten kayıt olduğumdan beri ilk kez değiştim.
Bu mesajda bahsedilenler: @kemal1414

İ
İlyiç
6 yıl (117 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: nk061

Öncelikle merhabalar.. Birazdan anlatacağım çoğu şey direkt bahsedeceğim fabrika çalışanlarından duyduğum şeylerdir. Birazcıkta kendi görüşümü katacağım.

Öncelikle insanlarımız sürekli devletin fabrikaları ve işletmeleri özelleştirmesinden yakınıyor. Bende ilk zamanlar bu işin sonunun kötüye gideceğini düşünürdüm ama işin içine biraz daha girince öyle olmadığını anladım.

2 hafta önce Doğu bölgesinde bir şeker fabrikasına gittim işim gereği. Fabrikada tamı tamına 1253 kişi çalışıyor ve bu fabrika 1 sene içinde 2000 ton şeker üretme kapasitesine sahip. Bahsettiğim fabrika geçen sene azımsanamayacak kadar zarar etmiş ve bütün bu zarar hazineden alınan paralar ile kapatılmış. Ondan önceki senelerde de fazla kara geçtiği söylenemez ve zarar ettiği her senenin yükü vatandaşın üzerine bindirilmiş. Dolaylı da olsa gerek vergi ile gerek ÖTV ile hiç fark etmez bir şekilde bizim sırtımıza bunların yükü bindirilmiş.

Aynı işi yapan bir diğer fabrikada ise 350 işçi çalışıyor. Bu fabrika 6 sene önce özelleştirilmiş ve devlet elinden çıkartılmış. Bahsi geçen bu firma senede tam 20.000 ton şeker üretiyor ve bunun yanında çikolata, lokum vs. gibi şeker ürünlerini de üretebiliyor. Hemde sadece 350 işçi ile.

Devlet bünyesindeki fabrikada ise herkes yandaşlarını getirip işin içine sokmuş durumda. En düşük işçi maaşı 2.500TL. Adamlar kafasına esmediği zaman gelmiyor, ya da gelip kartını okutup gidiyor. Gitmeyen de içeride aheste aheste çalışıyor, sigara içiyor, çay içiyor, zaman öldürüyor. Bu kadar fazla işçi ile bu işin yapılmasının ne gereği var Allah aşkına ? Devlet bu fabrikayı bugün özelleştirse hatta 1TL'ye satsa dahi kara geçiyor bence. Özelleştirdiği firmadan hem vergi alacak hem sigortalar için ödeme alacak, hem sattığı arsanın bedelini alacak. Ki zaten özelleştirilen her yerde 5 sene sınırı da var, unutmamak gerek.

Velhasıl kelam demem o ki bence özelleştirmeler devam etmeli. Ne demişti Amerika Devlet Başkanı zamanında ; "...Bu ülkeyi kalkındırmak için sırtımızdaki kamburları atmalıyız."

İşte bizim ülkemizin kamburları da bunlardır ve bir an önce devlet üzerinden atılmalıdır. Devlet üreten değil, denetleyendir. Teşvik edendir.

Okuduğunuz için teşekkürler. İyi forumlar...

bir çok kişi aynı şeyi söylüyor dediğinin aynısını fakat hepiniz yanlışssınız.O 350 işçinin çalışma koşullarınıda inceleseydin keşke nasıl süründüklerini ne şartlarda çalıştıklarını he birde geriye kalan 1100 kişi nin aile durumuna baksaydın 4400 kişi ailecek nasıl sürünüyorlar baksaydın devlet fabrikalarının başına genel müdür bakanların yada tanıdıkların oğulları yeğenleri geçiyor devlet fabrikayı doğru düzgün işletemiyyor özel sektördeki iş adamları paraya boğuyorlar 3-4 insanı yüzbinlerce işçi ailesi türkiyede sürünüyor yemişim yıllık şeker üretimini doğru düzgün işletilse ne bir aile aç kalır ne zarar eder ama bunu bile göremeyecek kadar körsünüz
F
fincankahve
6 yıl (794 mesaj)
dünyadaki genel gidişi izle bütün ülkelerde aynı şeyi yapıyorlar

önce politikacıları etkileyerek büyük kurumları zarar eder hale getirirler daha sonra da bunları satın diye baskı yaparlar ve büyük bir tröst gelir satın alır

bazen yerliye de satıldığı olsa da bu aldatıcıdır, koç a ya da sabancıya da satsan bir gün bütün fabrikaların kitlerin yabancı eline geçecektir sistem bu şekilde kurulmuş gözümüzü açıp satmamamız gerekir ama onun için de bağımsız bir ülke olman lazım

türkiyenin başında ben istanbulun imamıyım diyen ( belediye başkanlığı zamanında ) bir cumhurbaşkanı var
A
antonidas
6 yıl (5307 mesaj)
Devlet yönetimindeki işletmelerin verimliliği düşükse tek çözüm satmak mıdır?
Hadi canım, gidin daha iyi bahaneler bulun öyle gelin.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


P
por favor
6 yıl (5360 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: İl teber


Hemen nasıl siyasete çektiniz arkadaş kafa bi oraya çalışıyor sizin de başka yere çalışmıyor zaten, çalışsa bu halde olmazdınız. :)

Benim kendi ülkem olsa devlet kontrol mekanızmasını sağlayacak kurumlar ve stratejik kurumlar hariç ekonomiden devletin elini ayağını tamamiyle çekerim..

İmzamı atarım.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.