Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
192
Cevap
7506
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: Cgnat'ta olanlar kulübü (10. sayfa)
X
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Şu an her ilde ve her ilçede CGNAT sistemi olmadığı için (giderek yaygınlaşıyor) şans hocam. Denk getirirseniz ne ala yok denk gelmezse Cgnat içerisindesiniz otomatik olarak. Sabit ip satın almak dışında Cgnat içerisinde kalıyorsunuz.
Bu mesajda bahsedilenler: @Kartal Göz
X
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Merhaba, üstte vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler. Açıkcası fikrim yok ben FTTH ye geçtiğimde kısa bir süre Cgnat dışında kaldım (farklı zaman dilimlerinde) sonra hep içerisindeydim. VDSL de de cgnat tadına bakmıştım gerçi ya da yanlış hatırlıyorum. Açıkcası son zamanlara kadar herhangi bir problemim olmadı bu sistemle ama son dönemlerde bazı problemler yaşıyorum üstteki mesajlarımda da bahsettiğim üzere. Geçici bir sorun olmasını umup düzelmesini bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 13 Aralık 2022; 16:54:31 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
M
3 ay
Yarbay

CGNAT dışında kaldığınıza emin misiniz hocam? Ümraniye'de özel olarak ayrılmış herhangi bir blokta yok hepsi CGN IP'si. CGN dışında kaldığınız süre içerisinde başka bir yerden çıkış yapmış olabilir misiniz? Kontrol ettiniz mi?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
N
3 ay
Yarbay

İzmir-T-3'de Nokia SR14s'e geçiş olacağını duymuştum doğru mu?
Cgnat turksat ve vodafone net de hala yok çünkü ellerinde eskiden kalma bloklar çok özellikle vodafone koçnet ve borusan telekom'u zamanında aldığı için abone sayısına göre fazlaları var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NewsTR -- 14 Aralık 2022; 8:47:27 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
M
3 ay
Yarbay

Ümraniye hariç diğer İncesu, Adana, Antalya, İzmir'deki XRS cihazlar 15 yılı doldurdu. O yüzden hepsi SR14s'e geçecek. T3'deki cihaz kirliliğide yavaş yavaş son bulacak SR12e, SR14 ya da SR2s altında toplanacak. İzmir T3'lerde hangi cihazlar var bilmiyorum ama Ümraniye'de birinde Cisco, birinde ZTE, birinde Huawei birinde Nokia vardı hepsi yer kaplıyordu, soğutma için ekstra maliyet çıkarıyorlardı bu yüzden pilot çalışma olarak Ümraniye T3'leri de SR12e altında topladılar.

Turksat'ın çoğu IP'si Türk Telekom'dan alınma zaten ve Turksat'ta CGN gayet yaygın. Vodafone'un elinde de 427 Bin IP var, abone sayısı ise 1 milyon civarında. AS15924 VODAFONE NET ILETISIM HIZMETLERI ANONIM SIRKETI - bgp.he.net yani CGNAT uygulamama gibi bir şey olamaz. Sadece her bölgede olmayabilir. Hatta aynı santralde bir cihaz CGNAT içerisinde diğerleri olmayabilir TT'de bunun örneği var mesela. Gayrettepe 3-10 CGNAT'ta ama 3-8 ve ve 3-7'de CGNAT yok, Ulus'ta t3-1 CGNAT içinde 3-7, 3-8 ve 3-9'da CGNAT yok.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NewsTR
N
3 ay
Yarbay

Turksat dediğiniz gibi bölgeye göre değişiyor, vodafone büyük şehirlerde cgnat görmedim bir ara mobil ve global tarafdaki ipleri veriyordu elindeki gerçek ip sayısı daha fazladır.
Ayrıca 3 ayrı asn var kullandığı


< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NewsTR -- 14 Aralık 2022; 14:0:38 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
U
3 ay
Binbaşı

Kablonette 6 yıldır cgnatta değilim sabit ip adresim de yok ipv6nın şuanda cgnata çözüm olduğunu düşünmüyorum iyice yaygınlaşması lazım bi yerden başlamak lazım tabi< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Kartal Göz
M
3 ay
Yarbay

AS15897 sadece mobile hizmet veriyor. AS8386, AS15924 IP'leri ise ortak. Mobili katarsak 1 milyonun üzerinde IP'ye ulaşıyor. TT'de de AS9121 ve AS47331 IP'leri büyük oranda ortaktır ülkemizdeki sansür sebebiyle firmalar lokal ve global AS kullanıyorlar ama IP'leri ortak oluyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @NewsTR
X
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Hayır detaylı incelemedim diye hatırlıyorum (üzerinden çok zaman geçtiği için hatırlamakta zorlanıyorum) ama ben FTTH ye geçtiğimde Çekmeköy deki santraller henüz FTTH için CGNAT içerisinde değillerdi veya bir kısmı değildi. Çok sürmedi zaten sonrasında CGNAT oldu. Ben Çekmeköy deki santralden sonra İnkilap a geçiyorum, onunla ilgilidir diye düşünmüştüm. Şu an herhangi bir yere tracert yaptıgımda ise kendi santralimden sonra Ümraniye xrs t2 1 olarak gözüküyor. Oradan da Acıbadem e geçiyor, ms süresi 1 Ümraniye ve Acıbadem in bazen de 2 oluyor. Kendi santralim de 1ms.

Yani şu an lokasyonum Gaziantep mesela, kapatıp açsam Trabzon oluyor veya Artvin. Her ili geziyorum senelerdir. İstanbul olduğu da oluyor açıkcası ama genelde lokasyon hatalı hep. Yıllardır CGNAT içerisindeyim şu bir aydır yaşadığım problemleri hiç yaşamamıştım. Lokasyon problem değil benim için ama doğrulama sıkıntıları ve üstte bahsedilen çerez sorunları oluşuyor sürekli.
Ümraniye xrs dördüncü veya beşinci sırada çıkıyor genellikle.

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 16 Aralık 2022; 17:22:43 >


Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
M
3 ay
Yarbay

Dev hizmet İstanbul'da TT abonelerinin internete çıkış yerleri ve hangilerinde CGN var yazıyorum.;
Gayrettepe3-7,
Gayrettepe3-8,
Gayrettepe-sr12e-3-10 (CGN),
Ataköy3-1,
Ataköy3-2,
Ataköy3-4,
Ataköy-sr12e3-7,
Fatih3-5 (CGN),
Fatih3-6(CGN),
Büyükçekmece3-2(CGN),
Küçükçekmece3-3(CGN),
Halkalı-sr12e3-5(CGN)
Güneşli3-4 (CGN)
Gaziosmanpaşa3-1 (CGN)
Bahçelievler3-3 (CGN)
Beyoğlu3-3 (CGN)
Levent3-4
Şişli3-3
Esenler3-1
Acıbadem-sr12e3-3 (CGN)
Acıbadem3-6 (CGN)
Acıbadem3-7 (CGN)
Ümraniye-sr12e3-4 (CGN)
Ümraniye-sr12e3-5 (CGN)
Erenköy3-4 (CGN)
Dudullu3-3
Kartal3-3
Maltepe3-3T
3 ay
Yüzbaşı

Arkadaşlar whatismyip sitesindeki ip ile modem arayüzündeki ip aynı gözüküyor.
Bu durumda cgnat havuzunda mıyım acaba?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

X
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Merhaba. Örneğin benim Google da ip adresim 78 ile başlarken, router arayüzünde 10. ile başlıyor. Buradan anlıyorum ki ben Cgnat içerisindeyim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 29 Aralık 2022; 17:42:19 >


Bu mesajda bahsedilenler: @tjodalv
T
3 ay
Yüzbaşı

Ben cgnat değilim o zaman ama niye bende de cloudflare vs hep güvenlik soruları çıkıyor çok ilginç< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
X
3 ay
Yarbay
Konu Sahibi

Problem başka şeylerden de kaynaklanabilir sadece CGNAT özelinde oluşmuyor bazen bu tarz sıkıntılar.
Bu mesajda bahsedilenler: @tjodalv
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.