Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
55
Cevap
3749
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Çanaksız Uydu Alıcısı
O
9 ay
Teğmen
Konu Sahibi

Arkadaşlar merhaba,

Mutfaktaki tv için uydu alıcısı arıyorum. Oraya uydu kablosu çekmemiz biraz sıkıntı. Bende internet üzerinden sadece ulusal kanalları izleyebileceğim bir cihaz arıyorum. Next 2000 alacaktım ama 1 yıl sonra abonelik filan doluyor tarzı şeyler okudum. Bana uygun 1000 liraları geçmeyecek bir cihaz önerir misiniz?S
9 ay
Yarbay

Cihaz çanak antene bağlanmadan, uydudan sinyal almaz. Dolayısıyla da çanaksız uydu alıcı olmaz. Geçmişte çanaksız uydu alıcı diye çok konu başlığı açıldı, çok soru soruldu... Hepsine de aynı cevabı verdik.

Her neyse... Mesajınızda, internet üzerinden izlemek istediğinizi belirtmişsiniz. İnternet üzerinden izleyecekseniz, uydu alıcı yerine, "tv box" aygıtlar bu tür izleme işine daha uygun aygıtlardır.

Tv box aygıtlar içinde de, android yazılımlı aygıtlar, internet bağlantılı izlemede en verimli, en kullanışlı ve en başarılı cihazlardır.

Next Start 4K android tv box aygıtla ulusal kanalları izleyebilirsiniz. Bu cihazın içinde ulusal kanalları izleyebileceğiniz kanallar sıralı vaziyette hazır gelmektedir.

Aynı aygıtla internet bağlantılı daha fazla kanal izlemek isterseniz de, şu mesajda paylaşılan listeyi cihaza yükleyerek izleme yapabilirsiniz ;https://forum.donanimhaber.com/mesaj/yonlen/157086214

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanguzel_ -- 28 Ekim 2023; 21:32:7 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
O
8 ay
Teğmen
Konu Sahibi

sağolun hocam xiaomi stick aldım zaten tivibu aboneliğim vardı oradan izliyorum.X
8 ay
Yarbay

Hocam Çanaksız uydu alıcı denilen olay şöyle siz daha iyi bilirsiniz elbette mesela Next uydu alıcıların içerisinde Next iptv oluyor bazılarında. Wifi üzerinden cihazı modeme bağlayınca hiçbir uydu sinyaline ihtiyac duymadan next iptv içerisindeki kanalları izlemenize izin veriyor ve kumanda üzerinde iptv tusu var bildiğiniz gibi. Bunun yanı sıra IKS paylaşım ile kilitli kanalları bir sene boyunca izletiyor devamında ise izletmiyor ve parayla süre uzatımı yapmanız gerekiyor, bu bilgiler zaten kendi sitesinde ve Youtube inceleme videolarında da veriliyor.

Yani mesela Next iptv özellikli uydu alıcı aldık diyelim, bir yıl hem ip tv kanallarını hem de iks server kanallarını izleyebiliyoruz ama ikincisi için uydu sinyali lazım, ilki için gerekmiyor. Bir yılın sonunda da Next in sitesinden süre uzatma alınabiliyor çanaksız izleme için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 25 Kasım 2023; 19:50:39 >


Bu mesajda bahsedilenler: @serkanguzel_
S
8 ay
Yarbay

İçeriğin geldiği kaynağına bakmak gerekmektedir. Yani izlediğimiz içerik kendimize ait çanak anten ile alınıyorsa, yayın uydu yayınıdır. Değilse, ip içinden geliyor demektir.

Şu paylaşımı, bu paylaşımı vs gibi işlev ya da özellikler, yayını nasıl aldığımız sorusunu geçersiz kılmıyor. Daha açık ifadesi ile ; internet var, yayın var. İnternet kesik, yayın kesik.

Oysa çanak antenli uydu sinyali ile alınan içerikler, internetin kesik olup - olmamasından etkilenmeden izlenmektedir.

Ha ! Şifreli yayınlarda, yayının uydu sinyali çanak antenden, şifreleri internet üzerinden gelir, başka konu... Ama bu durumda bile, uydu sinyali yoksa, şifreli yayın yine izlenemez.

Özetle; çanak anten = uydu yayını = uydu cihazı demektir.X
8 ay
Yarbay

Artık güncel uydu alıcılara bakarsanız yan özellikleri olanlar alış veriş sitelerinde en çok satanlar. İşte bazısı iks server/G-Share3/Vanilla POPTV/DQCAM veriyor, bazısı ip tv hediye ediyor bazısının içinde Youtube vesaire var. Ürün yorumlarında da görebiliyoruz bu özelliklerden memnuniyetleri veya olumsuz yönleri. Hibrit uydu alıcılar da çok popüler mesela android uydu alıcısı veya linux uydu alıcısı gibi.

2024 yılı yaklaşırken artık uydu alıcı sadece uydu alıcı değil diyebiliriz diye düşünmekteyim zira güncel modellere ve çok satanlara bakınca o kadar çok özelliklerle dolular ki aslında bir nevi box benzeri cihazlar gibi işlevleri olanlar çoğunlukta. Tüm bunları takip etmek de çok zor zira her gün yeni bir ürün çıkıyor piyasaya.

@Srcn81 @serkanguzel_

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 26 Kasım 2023; 22:57:43 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Srcn81 , @serkanguzel_
S
8 ay
Yarbay

İyi de sıraladığın bu özellik ya da işlevler, uydu sinyali olmadan uydu yayınını izletemiyor.

Hülasası; çanak ve uydu sinyali olmadan uydu yayını olmaz. Dolayısı ile çanaksız uydu alıcı da olmaz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
X
8 ay
Yarbay

İp tv özelliği olanlar, uydu kablosu takılı olmadığı halde ip tv menüsü üzerinden yayınları izletir. Next ip tv buna bir örnektir. Ancak uydu sinyali olmadan iks server çalışmaz. Benim derdim sadece tv izlemek ama uydu çanağım yok diyorsanız Next ip tv içerisinde ulusal kanallar ve pek çok kanal daha var. Yani hiçbir şeye ihtiyacınız yok bunu izlemek için wifi yetiyor.

Bunun yanı sıra, Next örneği veriyorum ama başka markaların da ip tv özellikleri var ve içerikleri markadan markaya değişiyor.

Mesajın özeti

İp tv özellikli uydu alıcıları uydu kablosu/çanağı olmadan yani çanaksız şekilde tv yayınlarını izletir.
iks server veya benzeri özelliği olan uydu alıcıları ise uydu sinyali + wifi ile bu hizmeti sunabilir.


Hülasası, yıl olmuş 2024 hocam android veya linux uydu alıcıları çıkmış yani gelecekte salt bir şekilde sadece "uydu alıcı" olarak üreten kalmayacak yan özellikler daima olacak. Zaten insanlar bu yan özellikleri de istiyor ve talep ediyor. Alış veriş sitelerinde en çok satan uydu alıcılara bakın dediğimi görebilirsiniz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serkanguzel_
S
8 ay
Yarbay

İyi de, kimin hangi özellik ya da işlevleri istediğinden bahsetmiyoruz.

Çanak anten ve uydu alıcı olmadan uydu yayını izlenemez.

Uydu yayını izlenecekse, çanak anten kurulumu şarttır.

İnternet kesilirse, ip içinden gelen yayın izlenemez. Ama evde elektrik olduğu müddetçe uydu yayını izlenmeye devam edilir.

Çok detay bir konu ama, uydu üzerinden gelen naklen yayın ile ip içinden gelen naklen yayın arasında en az 1 - 1,5 dakika fark vardır.

Bu fark, feed aktarımı ise, feed frekansı ile regular uydu yayını arasında en az 2 dakikadır. Bu 2 dakikanın üzerine, ip tv üzerinden izlemeyi ekleyince, eder 3 - 3,5 dakika...

Bu yazdığım farkın avantajı bariz nerede görülür. Maçları feed'lerden izleyen bir kişi ile aynı maçı ip üzerinden izleyen kişi arasında 3 dakika fark eder. Yani gol olup, top santraya dikilmiştir. Ancak ip içinden gelen yayında hala gol olmamıştır. Eğer yazdığımın gerçek olup - olmadığını anlamak istiyorsan, aynı maç yayını izlerken, radyoyu aç, atılan gol ile ip içinden gelen yayındaki gol arasında kaç dakika fark ettiğini kendi gözlerinle gör.

Özetle; uydu yayınının yerini hiç bir şey tutamaz.

Çocuklar duymasın dizisinde ; Haluk yoldadır. Yanındaki arkadaşı maçtaki son duruma cep telefonundan bakmak ister.

Haluk; sakın bakma, heyecanı kaçar. Eve gidince heyecanı kaçmadan izleriz, der.

Yani anlatmaya çalıştığım husus; çanaksız uydu alıcı kullanıcılara yapılan pazarlama şekli argümandan başka bir şey değildir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
L
8 ay
Yarbay

Çanaksız uydu diye birşey yoktur.
İp tv destekli (wifi veya ethernet üzerinden) uydu alıcısı vardır.
Arkadaşın dediği gibi yayını Dvb-s tuner üzerinden alan cihaz uydu alıcı ve yayın uydu yayınıdr.
Android boxların temel işlevi İptv dir; uydu yayını değil.
Android boxların bazılarında Dvb-s tuner vardır; uydu yayını izlemeye olanak tanır.
O zaman android boxa da Dvb-s tuner var ve uydu üzerinden yayın izleyebiliyorsak; ona da internetsiz ip tv box mı diyelim?
Uydu yayını en verimli standart uydu alıcı üzerinden izlenir.
İp tv ise salt android box üzerinden.
Combo özellikli cihazlar sağlıklı olmuyor.
İp tv uydu yayınında ki kadar da hızlı ve sorunsuz olmaz. Çok iyi internet altypasına sahip olmanız lazım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
X
8 ay
Yarbay

@serkanguzel_

Hocam bende Tivibu GO var. Bahsettiğiniz gecikme 3 dakika değil @Ö1f1 Buyrun hocamız da deneyimli bir Tivibu ev kullanıcısı kendisi de izah edecektir. Hadi olsun olsun 30 saniye olsun gecikme. Ben Tivibu özelinde konuşuyorum. Bende hem çanak anten var hem de Tivibu Go var. İkisinden de kıyas imkanım var ve defalarca kez de bunu karşılaştırdım maksimum 30saniyedir gecikme süresi. Dediğiniz gibi 3 dakika falan değil, öyle bir şey varsa problemi başka yerlerde aramak gerek.

Çanak antenin hava koşullarından dolayı verimli çalışamadığı durumları, yayın kalitesinin düşüklüğü (bit oranı düşüklüğü) gibi konulara değinmiyorum bile. Bir film oynuyor olsun, hem uydudan hem de Tivibu Go dan aç yan yana koy dediğim farkı anlarsın. Ses kalitesinde de ne kadar farkettiğini deneyimlemeni isterim belki de zaten deneyimledin bilmiyorum.

Ben de çanak anten severim yanlış anlaşılmasın. Günümüz koşullarında görüntü kalitesinin yetmediği çok net belli oluyor özellikle kaliteli içeriklerde.

Hatta çok uzun zaman olmadı çanak anten aldım forumda da yazmıştım detaylı şu çanağı aldım şu kabloyu aldım gibisinden. Tivibu Go da her kanal yok malum, o olmayan kanallar için kullanıyorum. Onun dışında da lazım olmuyor pek.

Konuya dönecek olursak, Tivibu GO da bir ip tv dir, Tivibu ev gibi ya da D smart Go, Bein Connect gibi. Bu ip tv olaylarının yasalı var, yasal olmayanı var. Cihazın kaliteli ise, internet hızın verimli ise ve platform çok fazla gecikme koymuyorsa rahatça izlersin gecikmeler çok düşük olur.

Verecek aslında yanıtım çok yanlış anlamayın ama size saygım sonsuz, bu forumda çanak anten denildiğinde tecrübeniz aşikardır ben bu birikim açısından saygıyla eğilirim aslında elinizin altında da konuşmam fazla. Benim anlatmak istediğim, uydu yayınları ip tv ye yenilecek, uydu cihazları sadece uydu cihazları olarak kalmayacak ve evrimleşecek. Zaten günümüzde de bu oluyor üstteki mesajlarda anlattım.

Mesela hiç değinmediğimiz bir konu, çanak anten bakım isterken ip tv bakım vs istemez ve ömür boyu kullanabilirsin. Çanak anteni ise ömür boyu kullanamazsın bir ömrü var ve tamamlanıyor ve ardından ölüyor lnb ve çanak anten veya kabloları.

Çocuklar Duymasın dizisini de severim, bahsettiğiniz bölümlerin benzerlerini biliyorum. Mesela Haluk paralı platform kullanıyor ve maçları kayıt edip izleyebiliyor daha sonrasında. Buna değindikleri çok yer var. Mesela Tivibu Go da yayınları geri sarabiliyorsun yani kaydetmeye bile luzum yok tabi maç içerikleri Bein de o ayrı konu.

Anlatmak istediğimi saygımdan dolayı pek anlatamadığımı düşünüyorum ama saygım sonsuz bu sebeple.

90 larda doğmuş olan biz (ben) elbette bu ip tv dalgasına karşı çıkacağız, çanaksız olmaz vs diyeceğiz. Emin olun Z kuşağı para verip çatısına balkonuna çanak taktırmıyor televizyonuna ip tv uygulamaları yükleyip geçiyor. Ben biraz da bundan söz etmiştim.

Bu arada ip tv nin legali var legal olmayanı var, ucuz olanı var ucuz olmayanı var. Hülasası derya deniz bir konu. Next ip tv içerisinde binlerce kanal var üstelik tüm dünya kanallarını yüklemişler ve kıtalara göre kategoriler bile yapmışlar. Normalde senin bunları izlemek için her bir uydu için çanak kurman lazım hotbird olsun şu olsun bu olsun. Adamlar tek tuşa indirgemiş.

Diyorum ya beğenirsin beğenmezsin, tercih edersin etmezsin bunlar başka mesele. Mesela anadolu da internet düzgün yok köylerde vs haliyle oralara ulaşması çok zaman alır ama ben iş gereği Z kuşağı ile her gün iç içeyim ve emin olun çanak anten deyince hepsine boş iş geliyor.

Bu arada kapasite sebebiyle 4k yayınların olmayışı (sadece TRT 4k var) ve görüntülerin frekans bazlı kalite kaybına uğraması, sinyal kaybına uğraması olaylarına girmiyorum zira yeni uydu ile bunlar en aza indirgenecek deniyor ne kadar doğrudur bunu bilmiyorum. Uydudan yayın yapmak için verilen kira bedellerinin yüksekliğini de saymıyorum bak.

Evet uydu çok güzel, çanak da çok güzel. Benim de var. Hatta alırken forumda da yazdım şu çanak , şu lnb, şu kablo aldım şeklinde çok da zaman geçmedi sizi de etiketlemiştim hatırlarsınız. Memnun muyum? Sonuna kadar memnunum. Uydu alıcımdan memnun muyum? Sonuna kadar memnunum. Next tercih etmiştim mesela çanağından lnb sine, uydu alıcısına vs. Bugüne kadar tek sorun yaşamadım bunlarla ilgili.

Ancak bir yandan da tv de Tivibu GO yüklü, size de tavsiye ederim bu tarz uygulamalar yani bu görüntü ve ses kaliteleri başka yerde yok. İşte onlarda da her kanal yok.

@Srcn81


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1 , @Srcn81 , @serkanguzel_
X
8 ay
Yarbay

Ben üstteki mesajımda da bahsettim. Bugün "sağlıklı değil" denilen cihazlar ilerde sağlıklı olacak.
Bu mesajda bahsedilenler: @HesaplıBilgi
S
8 ay
Yarbay

Mesajımı dikkatli okumamışsınız !... Sizin 30 saniye gecikme diye belirttiğiniz süre, uydu "regular" kanallara göredir. Oysa ben ham feed aktarımından bahsediyorum.

Son olarak da, burada uydu yayınları ile ip içinden gelen içerikleri karşılaştırmıyoruz. Yahut üstünlüklerinden ya da dezavantajlarından bahsetmiyoruz.

Bahsettiğimiz ; çanaksız uydu yayını olmaz !


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
X
8 ay
Yarbay

Çanaklı/Çanaksız özellikli uydu alıcım var hocam, içerisinde Youtube var ayrıca üreticinin verdiği bir yıllık ücretsiz ip tv var uydu kablosunu çıkarsan da çalışıyor taksan da çalışıyor. Ayrıca içinde bir sürü iptv uygulaması yüklemişler yani eğer üyeliğin vs varsa onları da izleyebilirsin. Süresi bitince uzatırsan uydu kablosuz şusuz busuz bal gibi izlersin tv yi.

Bir nevi "android box" almaya parası yetmeyenlerin tercih edeceği bir nevi "android box" diyebilirsin bunlara. Ben bu mantıkla almadım ama bu mantıkla da kullanılıyor özetle.

Benim sizin birikiminize saygım sonsuz bunu defalarca belki de onlarca kez belirttim farklı konularda. Ancak bu hibrit cihazlara (uydu alıcı + android veya linux) veya ip tv ye olan tutumunuzu anlamak zor.

Uydu alıcı üreten firmalar bile artık tek başına "uydu alıcı" üretmiyor mutlaka yan özellikler ekliyorlar üstte de belirttim. Sizin bu konudaki ısrarınızın sebebini anlamıyorum anlamaya çalışıyorum ama anlayamıyorum. Belki algılayışım problemlidir dilerseniz siz daha detaylıca anlatın biz de bilgilenelim.

Ayrıca verdiğiniz örneği gerçekçi bulmuyorum, maçta 30/60/90 saniye önce gol olduğunu görsem ne olur 30/60/90 saniye sonra görsem ne olur? Bu mantıkla maça bilet alıp gidenler hepimizden önce görüyor golü.

Öveceksiniz stabilite açısından övebiliriz mesela. İp tv ler teknik sorunlarla daha çok karşılaşıyor ama uydu yayını daha az teknik sorun içeriyor yayınlar kesilmiyor bu anlamda konuşuyorum. Üstte de dediğim gibi iyi frekansı alan iyi yayın yapıyor görüntü ve ses kalitesi olarak iyi frekans alamayanın yayınları yerlerde sürünüyor. Hatta bazı frekansların diğerlerine göre daha fazla çektiğini veya daha az çektiği konusunu da iyi biliyorsunuz ben kanal ismi vermeye gerek görmüyorum herkes biliyor zaten.

"Çanaksız uydu alıcı" denilen şeyin bir pazarlama yöntemi olduğunun herkes farkında bunu zaten kimse inkar etmiyor. Bugün 300TL civarına ip tv özellikli beş yüz tane uydu alıcı var piyasada. Android box vs almaya paran yetmiyorsa bundan alıp takar izlersin çanağın olsun olmasın. Senesi dolunca da bedavaya yakın paraya süre uzatımı alırsın. İnternetin olduğu her yerde çalışır. Bugün de internet nerede yok mesela bunu tartışabiliriz elbette.

Paralı platformlar da ölecek ilerde, ip tv de ölecek. Tıpkı karasal yayının öldüğü gibi yerlerine yenisi geldikçe eskiler ölmeye devam edecek. Bundan 10 yıl önceye kadar CD alır biriktirirdik ondan öncesinde de kaset. Günümüzde bunları takacak aleti geçtim, satmaya kalksak yüz kilosuna kaç para verirler?

Velhasıl kelam bu zaten hayatın özeti aslında. Bizler öleceğiz, yeni nesiller büyüyecek. Yüzyıllardır olduğu gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XpressMusic34 -- 27 Kasım 2023; 17:9:50 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serkanguzel_
S
8 ay
Yarbay

Bahsettiklerimiz aynı minvalde değil !

Çanaksız uydu alıcı olmaz...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
X
8 ay
Yarbay

https://www.cimri.com/canaksiz-uydu-alici


https://www.akakce.com/arama/?q=%C3%A7anaks%C4%B1z+uydu+al%C4%B1c%C4%B1s%C4%B1

Bak yüzlerce sonuç üretiyor.

Yine söylüyorum "çanaksız uydu alıcı" tabirinin pazarlama taktiği olduğunu herkes biliyor. Bunların ismi "çanaksız uydu alıcı" ancak aynı zamanda android box vari cihazlar içlerinde uygulamalar vs yüklü üstte de anlattım sadece işletim sistemleri vs farklı oluyor.

Bu arada karşılıklı fikirleşirken (forumun doğası gereği) niye sinirleniyorsun hocam burada fikirlerimiz cenk etmeyecekse niye var forum?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serkanguzel_
S
8 ay
Yarbay

Sinirlendiğimi hangi cümlemden çıkardın ?

İnternette yazan sonuçlara bakma sen... Onlar pazarlama argümanından başka bir şey değil.

Bizim emin olduğumuz bir şey var. O da uydu yayını için uydu sinyaline ihtiyaç olduğudur. Gerisi laf-ü güzaf ...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
X
8 ay
Yarbay

Ne bileyim hocam sinirlenmişsiniz gibi yazmışsınız ben öyle hissettim doğrusu.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @serkanguzel_
S
8 ay
Yarbay

Hangi ifademden o hisse kapıldınız ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34
S
8 ay
Yarbay

Bence en iyisi uydu yayını tamam çanak antenler dışarıda çok kötü görüntü kirliliği yapıyor ama ip tv de görüntü kalitesi uydu yayınlarına göre daha düşük oluyor. Şuanki cihazımı kullanmadan önce 4 tane hibrit cihaz denedim uydu yayınındaki görüntü kalitesini alamadım. İp tvyi Internet hızı da çok etkiliyor, uydu da sinyal yetersizse kırılma oluyor ip tvde donma oluyor.

Mesele şimdi uydu yayını izlemek için çanak anten kurulumu isteyin adam elindeki 70 yada 80 cm arası çanak anteni alıp takar tabi bu yazdığım çanak çapları Türkiye'den türksat uyduları için gayet yeterli ama bunun yağmuru var karı var rüzgarı var böyle olunca da sinyal düşer yada komple gider.

Ben uydu yayınlarını hiç sorunsuz izleyebileyim diye türksat yönünde 120 cm çanak anten kullanıyorum. En düşük kanalın sinyali bile daha iyi geliyor çanak çapı büyük olduğu için.

İp tv de hava koşullarından etkilenmiyor artısı bu. Bilmiyorum alışkanlık mıdır nedir ip tv bir değişik geliyor bana.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @XpressMusic34