Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
49
Cevap
2319
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Call of Duty: Afganistan'da ABD askeri olmak

O Ozuma Konu Sahibi
12 yıl (446 mesaj)
Günümüzde önemli bir propaganda ve yönlendirme aracı olan bilgisayar oyunlarının en popüleri “Call of Duty: Modern Warfare 2”de ABD askeri olarak Afganistan’da savaşıyorsunuz.

Bilgisayar oyunları dünyasında çok sayıda meraklısı bulunan “Call of Duty” serisinin sonuncusu “Modern Warfare 2”, 10 Kasım 2009'da piyasaya sürüldü ve ilk 24 saat içinde yaklaşık 4,7 milyon adet satıldı. Bu konuda bir rekora imza atan oyunun ABD ve İngiltere'deki ilk gün satışlarından toplam 310 milyon dolar gelir elde edildi. Beş günün sonunda ise oyun 550 milyon dolarlık satışla yapımcısı Activision’a oyun için yaptığı masrafın yaklaşık üç katını kazandırdı. ABD ve İngiltere’nin nüfuslarının toplamının 360 milyon civarı olduğu düşünülünce, bu ülkelerdeki her bin kişiden yaklaşık 25’inin bu oyunu satın aldığı tahmin ediliyor.

Uzun yıllardır eğlence sektörünün en önemli kısmını oluşturan Hollywood filmlerinin son örneği olan “2012” filminin ilk üç günde aynı ülkelerde 76 milyon dolar gelir elde ettiği göz önüne alınınca, bilgisayar oyunları pazarının günümüzde ulaştığı seviye daha çarpıcı bir şekilde ortaya çıkıyor.

Pentagon oynatıyor
Serinin bir önceki oyununda hikâye Ortadoğu'da radikal bir liderin askeri darbe hazırlığında olduğu ve ayrıca Rusya'daki aşırı milliyetçi yapılanmaların halkı iç savaşa sürüklediği iki ayrı olayı konu etmekteydi. Oyunda kullanıcı Ortadoğu, Azerbaycan, Rusya ve Ukrayna gibi birçok ülkede geçen senaryoları ABD Deniz Piyadesi ya da İngiliz SAS komandosu rolüne bürünerek oynayabiliyordu. Amaç, "Rusya'yı eski gücüne kavuşturmak isteyenleri ve darbecileri" engelleyip, “düzeni ve kanunları tekrar işler kılmak”tı. Oyunun görselliğinde ise Ortadoğu halklarının ve direnişçilerinin kıyafetlerine bürünmüş, vurulması gereken düşmanlar ön plandaydı.

“Birinci şahıs nişancı” olarak adlandırılan oyun türünün son dönemlerde popüler örneklerinden olan ve “içerdiği şiddet ve kullanılan dil yüzünden 17 yaş altı kullanıcıların alması önerilmez” ibaresine sahip “Call Of Duty” serisinin yeni oyununda ise görev ABD’nin “yeni” ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmış. Bu sefer amaç, Rio'dan Afganistan'a dünyanın çeşitli bölgelerinde Rus bir “kötü adam”ı ve onun yaratmaya çalıştığı kıtalararası savaşı engellemek. Bu görevi yerine getirmek için de dünyanın çeşitli bölgelerindeki silahlı düşmanlara karşı mücadele etmek gerekiyor. Hikaye ise bu sefer Brezilya, Afganistan, Rusya ve ABD'de geçiyor. Amerika'nın ve müttefiklerinin “iyiler” olarak lanse edildiği oyunda, küresel hegemonya mücadelesindeki diğer ülkeler ve ideolojiler terörist ve “kötü” olarak gösteriliyor.

Savaş suçu işlemek ister miydiniz?
Oyunun havaalanında geçen ilk bölümü savaş oyunlarına “alışık” olanlar için bile hayli zorlayıcı bir sahne olarak ortaya çıkıyor. Bu bölümde amacınız, Moskova Havaalanı’na saldırarak sivilleri katletmek! Oyunun başında size bu bölümü oynayıp oynamak istemediğiniz soruluyor; tercihe bırakılan bu seçim, oyun forumlarına bakılırsa oyun yapımcılarının da tahmin etmiş olacağı üzere herkesi bölümü oynamaya yöneltiyor. Yanınızda bulunan dört kişi ile beraber başladığınız bu bölümde, siz ateş etmeseniz bile bilgisayar tarafından kontrol edilen diğer dört kişinin gerçekleştirdiği katliamı “izleyebiliyorsunuz”. Oyunun Rusya’da yasaklanabileceğini tahmin eden yapımcı Activision, Rusya için ürettiği versiyonunda bu bölümü oyundan çıkarttı.

Sadece oyun mu?
Zamanla daha karmaşık, gerçekçi hatta gerçek olaylarla bire bir bağlantılı hale gelen oyunlar, artık çocukların zaman geçirdiği saçmalıklar olarak görülmüyor. Daha da olgunlaşan sektör, sinemanın geçen yüzyıldaki görevini üstleniyor. Son yıllarda ABD kökenli bilgisayar oyunları, bu oyunların kamuoyunun görüşünü yönlendirme potansiyelinin farkına varan halkla ilişkiler ve propaganda uzmanları tarafından ABD çıkarlarını korumak ve politikalarını aklamak amacıyla yaygın olarak kullanılıyor. Grafik, oynanabilirlik ve hız gibi içerikten çok biçime yönelik yorumlar ve övgülerle birlikte piyasaya sürülen oyunlar, kullanıcıların görüşlerini ve düşüncelerini yönlendirmek için eşsiz bir ortam sağlıyor.

Kaynak:http://haber.sol.org.tr/


Açıkcası yazılan çoğu şeye katılıyorum fakat yazıyı yazanın oyunu oynamadığını da düşünüyorum. Çünkü ilk oyunun hikayesinde saçmalamış. Onun dışında zaten çoğu video oyununda Amerikan'ın her yaptığını iyi gösterme amacı zaten var. 2.Dünya savaşının sonu belli olduğu için oyunlarda Sovyet Rusya ile Almanya'yı yenebilmek zaten gerçekçidir. Buna Komünizm propagandası denilemez. Zaten Red Alert serilerinde de komünist ülkeleri terörirst göstermek gibi bir huyları vardı yapımcıların.

Bir de COD: MW2'yi yeni oynadım ve o sivilleri katlettikleri sahnede tüylerim diken diken oldu ve acayip derecede kızdım oyun yapımcılarına. Asıl terör Afganistanda mı, CİA'nın yaptığı mı?
1 12henry14
12 yıl (3912 mesaj)
çok ucuz söylemler bunlar
adamlar Amerikan firması neymiş Amerika propagandası yapıyormuş
yapma ya, halbuki biz kulelere kafadan dalacağımızı bekliyorduk

anca eleştirelim
eleştirene kadar yapsana bunları
oyunu geçtim adam akıllı tarihimizi anlatan sinema filmi yok
C Cannibalz
12 yıl (2607 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: 12henry14

çok ucuz söylemler bunlar
adamlar Amerikan firması neymiş Amerika propagandası yapıyormuş
yapma ya, halbuki biz kulelere kafadan dalacağımızı bekliyorduk

anca eleştirelim
eleştirene kadar yapsana bunları
oyunu geçtim adam akıllı tarihimizi anlatan sinema filmi yokAynen öyle.Taş gibi oyun yapmış adamlar...
G gokayozyer
12 yıl (1869 mesaj)
ben bambaşka bi açıdan bakıyorum. bu tip savaş oyunlarının hep amerkan yada dolaylı olarak amerikan menşeili oldukları dikkatinizi çekmiştir. ama geçenlerde cod mw2 oynarken vurduğum insanın ölürken veya vurulma anını ne kadar geçekçi yapmışlar diye düşündüm ve vurduğum yada yaralandıktan sonra bana yerden ateş etmeye çalışırken benimde cinnet geçirmiş şekilde onu öldürmeye çalıştığımı farkettim. yaw oyunda olsa öldürdüğüm insan. bazen 7 yaşında kızım geliyor yanıma oyunu kapatıyorum. onunla ilgileniyorum. beni insanları öldürürken görmesini istemiyorum. gerçekçilik ile hayal arasındaki yada oyun kavramını anlamayabilir. bazen farketmeden yanıma geldiğinde kendi grubumdakileri öldürmediğimi fark edince "baba onlar arkadaşlarınmı? diğerleri kim diye soruyor". !!!! dikkatli olun arkadaşlar.
yani arkadaşlar sonuçta öldürdüğümüz insan , havaya veya etrafa dağılan onun kanı ve organları. bazen içim tuhaf oluyor.
ne güzel bide japon oyunlarına bakın.....?????
H hitman
12 yıl (1841 mesaj)
oyunu oynayan herkesn aklına "USA ARMY ye kimse kafa tutamaz" kazınıyor,Predator lar baska hangi ülkede var.
U ulas3567
12 yıl (2519 mesaj)
Gece yarısı ekspresi de güzel filimdi o zaman..adamlar yapmış abi..yapsana sende..Birileri oyun yapmayı beceriyor diye istediği her halkı katil terörist gösterme hakkını mı kazanıyor? Biz Türkler oyun yapamıyoruz o zaman amerikalılar gelsin istanbul havaalanın da katliam içeren bir oyun yapsın Türk erkeklerini fesli bıyıklı katiller olarak göstersin bizde adamlar yapmış diyelim.. Türk bayrağı konmadı diye şurda bir sürü tepki var birde düşünün tüm kötüler Türk olsaydı adamlar yapmış konuşmayın ucuz söylem mi bunlar diyecektik..
Yazı gayet iyi bir yazı olmuş oyun çok güzel olabilir grafikleri filan süper olabilir ama tüm bunlar var diye bir sürü halkı bir dini(bizim dinimiz oluyor bu) tüm dünya da kötü göstermeye hakkı yok. 15 yaşındaki Amerikalı çocuk sizce müslüman deyince ne hissediyordur? Amerika da buna uğraşmıyor mu? Irak taki Afganistan daki pis ahlaksız petrol savaşlarını ne güzel örtbas ediyorlar her kanaldan..
W Wolfbastion
12 yıl (1719 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Ozuma

Bir de COD: MW2'yi yeni oynadım ve o sivilleri katlettikleri sahnede tüylerim diken diken oldu ve acayip derecede kızdım oyun yapımcılarına. Asıl terör Afganistanda mı, CİA'nın yaptığı mı?
benimde en çok sevdiğim yer orasıydı :D:D ölün ulaaaan nihhhaahah diye bara bara oynadım :D
G gokayozyer
12 yıl (1869 mesaj)
arkadaşlar konu kitlenmeye doğru gidiyor. verilen mesaj alınmıştır diyelim uzatmayalım bence..
R rooftop
12 yıl (676 mesaj)
dunyanin en iyi ordusu dunyaya hakim diye bahsediliyor oyunda.Single kisminda gercekten rahatsiz olunacak yer var ozellikle no russian bolumu! Bu propangadalar icinde 100 kusur tl veriyoruz inanilmaz bir sey.live olmasa oynanacak oyun degil.
F FReeStyLeMaSTeR
12 yıl (644 mesaj)
Madem öyle konuşacağımıza ve oturduğumuz yerden eleştiri yapacağımıza bizde bunun gibi projeler ortaya çıkarıp kendimizi tanıtalım.
Ama nerde, anca dediğim gibi olduğumuz yerde eleştiri yaparız onuda kimse duymaz anlamaz. Kendi kendimize böyle takılırız işte.
R rooftop
12 yıl (676 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: FReeStyLeMaSTeR

Madem öyle konuşacağımıza ve oturduğumuz yerden eleştiri yapacağımıza bizde bunun gibi projeler ortaya çıkarıp kendimizi tanıtalım.
Ama nerde, anca dediğim gibi olduğumuz yerde eleştiri yaparız onuda kimse duymaz anlamaz. Kendi kendimize böyle takılırız işte.projeye gerek yok propagandaya maruz kalma yeter.Bilincli ve bilgili olmak kafi.Kendini tanitma elestirme oldugumuz yerde sayiyoruz bilmem ne zirt firt bunlar farkli seyler
L Leingrad
12 yıl (14020 mesaj)
amerikanin yaptigi gunumuz savas oyununda afganistana gidiceksin tabi. bundan dogal ne var? kenyada afrikalilarimi oldurcekdik?
F FReeStyLeMaSTeR
12 yıl (644 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: rzorone


quote:

Orijinalden alıntı: FReeStyLeMaSTeR

Madem öyle konuşacağımıza ve oturduğumuz yerden eleştiri yapacağımıza bizde bunun gibi projeler ortaya çıkarıp kendimizi tanıtalım.
Ama nerde, anca dediğim gibi olduğumuz yerde eleştiri yaparız onuda kimse duymaz anlamaz. Kendi kendimize böyle takılırız işte.projeye gerek yok propagandaya maruz kalma yeter.Bilincli ve bilgili olmak kafi.Kendini tanitma elestirme oldugumuz yerde sayiyoruz bilmem ne zirt firt bunlar farkli seyler

Benimde demek istediğim o aslında. İtafen yazdım bunları, yani kısacası eleştiriye vs gerek yok. Burda eleştiri yapıp anca kendini soyutlarsın kimsenin umurunda bile olmazsın.
O Ozuma Konu Sahibi
12 yıl (446 mesaj)
yani şimdi COD yeni bir seri çıkarıp İsrail Ordusuyla, Filistinli çocukları öldürseydik bunu da bile bile oynar mıydık yoksa tepki göstermek için oynamaz mıydık? Açıkcası ben oynamazdım.

Ben oyuna insan öldürmek açısından bakmadım. Haksız tarafı haklı göstermeye çalışmasından dolayı eleştiriyorum.

Ne de olsa Vietnamda yenilen Amerika, yenilmiş olmasına rağmen kahramandı Rambo sayesinde.
1 12henry14
12 yıl (3912 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: bunyo1974

Gece yarısı ekspresi de güzel filimdi o zaman..adamlar yapmış abi..yapsana sende..Birileri oyun yapmayı beceriyor diye istediği her halkı katil terörist gösterme hakkını mı kazanıyor? Biz Türkler oyun yapamıyoruz o zaman amerikalılar gelsin istanbul havaalanın da katliam içeren bir oyun yapsın Türk erkeklerini fesli bıyıklı katiller olarak göstersin bizde adamlar yapmış diyelim.. Türk bayrağı konmadı diye şurda bir sürü tepki var birde düşünün tüm kötüler Türk olsaydı adamlar yapmış konuşmayın ucuz söylem mi bunlar diyecektik..
Yazı gayet iyi bir yazı olmuş oyun çok güzel olabilir grafikleri filan süper olabilir ama tüm bunlar var diye bir sürü halkı bir dini(bizim dinimiz oluyor bu) tüm dünya da kötü göstermeye hakkı yok. 15 yaşındaki Amerikalı çocuk sizce müslüman deyince ne hissediyordur? Amerika da buna uğraşmıyor mu? Irak taki Afganistan daki pis ahlaksız petrol savaşlarını ne güzel örtbas ediyorlar her kanaldan..


savaşa giren rus ve amerikan cephesi e oyun amerikan oyunu olduğundan kazanan amerikalılar
neyin fesli Türkleri?

evet o bölümde aşırı abartmış iw
bölüme girmeden önce 2 kere sorsada bu bölüme girmeyecek insan sayısı bir elin parmaklarını geçmez

ama adamlar oyunu böyle oynuyor
sende oyna böyle
oyun yapamıyoruz ne demek doğuştan gelen bir yetenekmi bu
oyun yapamıyorsun, teknolojide yoksun, sinemada lise komedisi dışında yoksun
sonra çıkıp olmaz böyle şeyler diyorsun
geçiniz
birşeyler yap ki sonra çıkıp amerika belden aşağı çalışıyor deme hakkına sahip ol

senelerdir call of duty'de harcadığımız almanların haddi hesabı yok
düşünemiyor zaten almanlar bu işi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 12henry14 -- 22 Kasım 2009; 16:40:34 >


G gokayozyer
12 yıl (1869 mesaj)
şöyle bi düşündüğümüz zaman oyunda öldürdüğümüz insanlar aynı dünyada yaşadığımız insanlar "ötekiler"

düşman sıkıntısı çekmiyor oyun firmaları ezik olan kim varsa vuruyor. onları kötü gösterip kendi kendine savaş oyunu yapıyor.
o zaman şöyle desek oyun zevkli bi iş. oyun zevkimizi bu şekilde istismar edilmesi yanlış! sadece para için buna alet oluyor ve çokta zevk alıyoruz. oynamayalım demiyorum ama çakallığı sezelim.
garibim almanlar tam şamar oğlanına döndü senelerdeir. hiç birinden de ses çıkmıyor . ama sektör bu bi düşman bulacaklar. belki ilerde cod serisi uzaya el atar ve hiç bilmediğimiz varmı yokmu ondan bile haberimiz olmayan zuzuylıları öldürürüz.

belkide bu bizim hamurumuzda var !!!!!!
W Wolfbastion
12 yıl (1719 mesaj)
:) peki kim kaybetti şmdi? activation senin gibi korsan kulanan bi adamı kaybettiği için mi üzlücek ? tsk oyun yapsa pkk lı öldürmücezmi ? bunlar okadar normal şeylerki
G gyükseltürk
12 yıl (2953 mesaj)
Türk oyunlarında Türk propagadansı yapılmıyor sanki ?
O Ozuma Konu Sahibi
12 yıl (446 mesaj)
Korsan oyun kullandığımı nerden çıkardın =) Ayrıca Tsk'nın PKK arasında ki bir savaş. Ben oyunun içindeki katliamdan bahsediyorum. Sivil halkın öldürüldüğü bir bölüm. Bu kadar kıt mı anlayışınız?

Kim olursa olsun halka zarar veren her türlü eylem bunu yapan asker de olsa terördür. Terörü desteklemek oluyor maalesef bu oyunun bahsi geçen bölümünü savunmak.
7 7ender
12 yıl (5885 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: 12henry14

çok ucuz söylemler bunlar
adamlar Amerikan firması neymiş Amerika propagandası yapıyormuş
yapma ya, halbuki biz kulelere kafadan dalacağımızı bekliyorduk

anca eleştirelim
eleştirene kadar yapsana bunları
oyunu geçtim adam akıllı tarihimizi anlatan sinema filmi yok


Tamamıyla katılıyorum.