Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
6
Cevap
1439
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Bu işlem yanlış mı?
R
2 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Herkese merhaba...

Pdf üzerinden bir anlatım okurken şöyle bir kare ile karşılaştım ve son satırı bana aşırı saçma geldi. Bence burada bir yanlışlık var fakat tam olarak emin değilim lütfen yardımcı olur musunuz?

Aşağıda görmüş olduğunuz resimde "Bunu şu işlemlerle daha kolay açıklayabiliriz" yazısının altında gördüğünüz gibi 4 satırlık bir işlem var. Bu satırların her birini yukarıdan aşağıya doğru 1. satır, 2. satır, 3. satır ve 4. satır olarak ayırırsak. 4. satırda bir terslik var. Ya da bana öyle geldi bilmiyorum zaten bu sorunun cevabını öğrenmek için açtım bu konuyu.

Şimdi gelelim soruna...

4. satırda; x = 5 iken x++ * x++ = 30 demiş hemen sağında da //[5 * 6 = 30] demiş yani x ilk değerini koruyup 5 olarak kalmış çünkü ilk olarak sonal operatör devreye girmiş, daha sonra 6 olmuş ve 5 ile 6'nın çarpımından 30 sayısını elde etmiş, fakat hemen sağında x = 7 olur. yazılmış. Ben burada şunu anlamadım. 1.,2. ve 3. satırlarda x her zaman son değeri olarak kalırken burada nasıl 6 değil de 7 oluyor?

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Routinues -- 19 Haziran 2021; 4:41:4 >

G
2 yıl
Yarbay

üçüncü satırda hata var x 3 olur


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
2 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Hatanın nasıl ve neyden kaynaklı olduğunu da açıklar mısınız?
Bu mesajda bahsedilenler: @Gökşen PASLI
K
2 yıl
Yarbay

İşlem bittikten sonra eğer x değerini kullanmaya kalkarsan o x değeri artık 7 olur demek istiyor 4. Satırda. Ayrıca eğer bana soracak olursan :
1. Satırda x değerini kullanmadan önce azaltma yapmış değer 3 olarak kalır doğru.
2. Satırda yine aynı şekilde ama arttırma yapmış son değer 7 doğru.
3. Satırda iki kere sonal azaltma yapmış. Yani kullandıktan sonra değeri değişecek önce 5 olur sonra 4 olur, işlemi yaptın x değeri 3 e düştü. Yani 3. Satırda da cevabın 4. Satırdaki gibi x in en en en son halini yazması lazım bence. Yani x=3 olmalı. Kolay gelsin.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
2 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Evet 3. satırdaki kodu editöre girince bana da 3 sonucunu verdi. Şimdi anladım olayı teşekkürler.


< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kaand12@
K
2 yıl
Yarbay

Rica ederim kolay gelsin. Başka sorun olursa etiketle beni elimden geldiğince yardım ederim. :))< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Routinues
R
2 yıl
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Tamamdır.
Bu mesajda bahsedilenler: @kaand12@
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.