O küpler toplamının bilinmesi gereken, özel bir eşitliği yok. Yani var da, kullanmanı gerektirmeyecek, uzun, karışık bir şeydir. (a+b+c)^3'ün açılımının içinden a^3 + b^3 + c^3 toplamını çekersin, al sana eşitlik.
a^2 + b^2 + c^2 = (a+b+c)^2 - 2(ab+ac+bc)
(a+b+c)^3
Bunun da bilinmesi gereken, özel bir açılımı yok. Ne yaparsın?
(a+b+c)^3 =
[(a+b)+c]^3 =
Burada (x+y)^3 gibi normal küp açılımı yaparsın. 3 tane elemanı gruplandırarak 2 elemana indirgedim. (x+y)'nin küpü neydi? x^3 + 3x^2.y + 3x.y^2 + y^3
a²+b²+c² =?
(a+b+c)³ =?
açılımlarını bilen yardımcı olabilir mi??