Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
7
Cevap
2296
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Askerlik ve reflü
S
2 yıl
Er
Konu Sahibi

Merhabalar,

Reflü çok yaygın bir hastalık olduğundan genelde bahsettiğimde pek de ciddiye alınmıyor. Ancak bendeki reflü rahatsızlığı biraz şiddetli. İki yıldır yoğun bir şekilde ilaç kullanıyorum ve bir yıldır tamamen aralıksız bir şekilde çok sıkı bir GERD diyeti yapıyorum. Diyeti en ufak bozduğumda (İçerisine sadece biraz karabiber atılmış bir sebze yemeği bile benim için "diyet bozmak" oluyor...), günleri eziyete çeviren karın/boğaz/göğüs/sırt ağrıları, mide bulantısı vs vs yaşıyorum. Haliyle bu durum sosyal hayatımı da neredeyse bitirmiş durumda. Durum böyleyken askerlik biraz gözümü korkutuyor. Şiddetli reflüsü olup da askerliğini yapan var mı aranızda? Kolay atlatmam için ne önerirsiniz? Askere gittiğimde bahsetsem kimsenin ciddiye alacağını sanmıyorum.

TeşekkürlerS
2 yıl
Yarbay

Askerde geçer. Komutan hött dedi mi ne reflü ne birşey kalıyor.:)S
2 yıl
Er
Konu Sahibi

Bu cevabı duymaktan çok sıkıldım... :) Düşman başına gelsin istemeyeceğim bir hastalıkS
2 yıl
Yarbay

Şöyle diyeyim. Öncelikle kabalaşmadan cevap yazdığınız için teşekkürler. Bazıları saydırmaya başlıyor. Benim de benzer sorunlarım vardı askerlik öncesi. Haplar ne varsa aldım gittim. Sıkıntılı bir askerlik dönemi geçirdiğim halde (289 Kısa dönem) o kadar azaldı ki şikayetlerim. Hiç ilaç kullanmadım desem yeridir. 4 denetleme ve bunun için sabahlara kadar çalışmak üstelik asker yokluğundan nöbette tutarak (bazı nöbetler birikip arka arkaya 3-4 nöbet tuttuğum da çok olmuştur.)
Ne kadar süre ile gideceksiniz bilemiyorum ama bir kabullenme ve teslimiyet söz konusu olunca farklı olabiliyor. Askerlik boyunca çoğunlukla günde 5-6 saatten az uyudum . Çoğu da parçalı şekilde olmuştur. Kesintisiz 5 saat uyumadım hiç. Benden geçti artık dediğim uykusuzluk ve yoğun çalışma temposunu yakalayabildiğimi görmek kendime güvenimi sağlamıştı. Bu esnada tek desteğim ara ara multivitamin desteği oldu o da doğuda ne kadar bulunabilirse işte.
Umarım siz de rahatça atlatırsınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sozuak -- 27 Haziran 2022; 15:7:31 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
2 yıl
Er
Konu Sahibi

Cevap için teşekkürler, sıkıntı yaşamamanıza sevindim. Yemekler nasıldı peki? Baharatlı, yağlı, domatesli vs yemekler genelde nakavt ediyor beni :)
Bu mesajda bahsedilenler: @Sozuak
S
2 yıl
Yarbay

Yerine göre değişir bir standardı yok maalesef. Çok kalite bir yemek beklemeyin. Acemi birliğinde çok iyiydi usta birliğinde yenmeyecek kadar kötüydü. Yapılan masrafa yazık derdim çoğu çöpe gidiyordu. Öğlen idare ediyordum ama akşam yemekleri ki genelde çalışmaktan gece yerdim dışarıdan söyledim hep. Bir de izne çıktığımda çantama kahvaltılık salam sosis tereyağ reçel ne varsa doldurdum. Yakalandım ama tek kısa dönem ve oranın durumunu kurtaran ben olunca aynen geri verdiler. Dolaba koysam millet götürüyordu izinsiz hepsi gariban çocuklar da askeriyenin doyuramadığını ben doyuracak ta değildim tabi.
Yani biraz şans işi ne yazıkki. Reflü genelde stress sıkıntı hastalığıdır. Ülser yoksa en iyi iki ilaç var biri stresi azaltıyor diğeri sindirim sistemindeki mukozayı koruyor. Aleni ilaç ismi vermek istemiyorum. Yaş ilerleyince artık mecburen kullanmak durumunda kaldım çok aşırı stresli iş hayatım vardı. Uzun zamandır da kullanmıyorum ilaç stresi kaldırdım o işten ayrılıp kendi işimi kurdum. Olay aslında benim için psikolojikti. Onu yok etmedikten sonra reflü hiç geçmiyor. Tabi sizde başka nedenlerle oluyor olabilir. Gastroloji psikologa yönlendirdi. Huzursuz bağırsak sendromu felan filan olunca kişilik yapım tezcanlıdır. Neyse basitçe geçti verdiği damla ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sozuak -- 28 Haziran 2022; 9:24:21 >

S
2 yıl
Er
Konu Sahibi

Askerde dışardan yemek söylemeyi nasıl yapabildiniz? İlk defa duyuyorum böyle bir şey :)S
2 yıl
Yarbay

Şehir içinde olunca küçük bir birlik sorun olmadı. Millet ne askerlik anıları anlatıyor ne haltlar yiyorlar bu ne ki. Ben çok anlatmayı sevmem oyle silahlarla felan da poz verip artistik işler de yapmadım. Tek hedefim görevimi düzgünce tamamlayıp terhis olmaktı. İzin felan kullanmadan 7 ayda bitirdim. Ben bitirdim 6 aya düştü ne sinir olmuştum. İzin kullanmayıp 5-5.5 ayda da dönebilirdim neyse bitti üzerine de 20 sene geçti. Zaman su gibi akıp gidiyor. Umarım sizde sorunsuzca bu dönemi atlatırsınız. Nereye düşeceğiniz önemli. Ücretli yapacaksanız düşünmeyin bile gidin gelin. Gönül herkesin hayatının bir döneminde yeterince uzun süre ve eşit şartlarda gitmesinde aslında da. Parası olan var olmayan var. Biliyorsunuzdur İsrail de askerlik 3 sene ve kadın erkek ayrımı yok. Bizim sanatçılardan Linet bile gitti kadın haliyle 3 sene askerlik yaptı geldi.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.