Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
1
Cevap
975
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Arduino MQ-4 Gaz (Propan & Metan) Dedektörü Uygulaması
G
8 yıl
Çavuş
Konu Sahibi

MQ-4 GAZ DEDEKTÖRÜ UYGULAMASI (METAN & PROPAN)

< Resime gitmek için tıklayın >

Askerliğim nedeniyle verdiğim 6 aylık aranın ve de Liverpool zaferimizin ardından tekrar merhaba :).

Bu yazımda MQ Gaz Sensörleri serisinden MQ-4 sensörünün uygulamasını gerçekleştireceğiz. MQ serisinin sensörlerinin hangi gazlar için üretildiği sonundaki rakamla belirtilmiş. Resimde MQ6 sensörü LPG ve Bütan gazına duyarlı iken uygulamasını yapacağımız MQ4 sensörü Metan,Propan ve CNG gazlarına duyarlı. Propan bildiğiniz üzere çakmaklarda kullanılıyor. Diğer gaz sensörleri ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

MQ Gaz Sensörleri


MQ-5 GAZ SENSÖRÜ
Bu sensörlerin 6 bacağı bulunmakta ve bunlardan 4 pini 2'şerli olarak birbirleriyle kendiliğinden kısa devre. Bu 6 pin 3'erli 2 gruba ayrılmış. Bu 2 grubun ortasındaki pinler ise Heater(ısıtıcı) pinleri. Bize ise hangi tarafı Vcc hangi tarafı GND olarak belirleyeceğimiz kalıyor. Şekilde de görüldüğü gibi A kısmındaki pinleri kendi arasında kısa devre yapıyor ve Arduino'daki 5V'a takıyoruz. B kısmındaki B pinlerini de birbiriyle kısa devre yapıp analog girişine bağlıyoruz. B kısmındaki H pinini (ortadaki pin) de 10-20k ohm'luk bir dirençle B kısmındaki B pinlerine bağlayıp toprağa takıyoruz. Yazı ile biraz karışık oldu ama aşağıdaki fiqürde açıklamam daha anlaşılır olacaktır. Fiqürde sensörün alt kısmı A kısmı olarak belirlenmiş.Out yazan yer ise analogpin'e girecek olan pin.

< Resime gitmek için tıklayın >
Kodlarımız diğer analog ölçüm yapan kodlarla aynı, sensör değeri belirli bir seviyeye gelince 13. pine bağlı ledin yanmasını istedim. Çakmağınızla denemeler yapabilirsiniz.
 
const int analogInPin = A0;
const int ledPin = 13;

int veri = 0;
void setup() {
Serial.begin(9600);
pinMode(ledPin, OUTPUT);
}
void loop() {
veri = analogRead(analogInPin);
if (veri >= 200)
{ digitalWrite(ledPin, HIGH);}
else
{ digitalWrite(ledPin, LOW);}

Serial.print("Okunan Değer = " );
Serial.println(veri);
delay(750);
}


< Resime gitmek için tıklayın >

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu arada bilgisayarımdaki yazılar üstteki resimdeki gibi silik çıkıyor. Çözümünü bilen varsa ve söylerse çok mutlu olurum :)

Videoyu izlemek için tıklayınız

http://arduinotik.blogspot.com.tr/2015/03/arduino-mq-4-gaz-metan-sensoru-uygulamas.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Gömülü Mühendis -- 10 Mart 2015; 2:26:31 >

E
3 ay
Binbaşı

İşime yaradı hocam teşekkürler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.