Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
83
Cevap
12277
Tıklama
27
Öne Çıkarma
Apple'ın 120 Hz uyanıklığı ve yanlış bilgi vererek ürün satması hakkında
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Apple, iPad Pro ve iPhone 13-14 Pro modellerinde ProMotion adı altında adaptif olarak 10-120 Hz (14 Prolarda 1-120 Hz) arası değişebilen yenileme hızı teknolojisi satıyor. iPadlerde sorun yok 10 ila 120 Hz arasındaki bütün değerler aktif olarak kullanımda.

Fakat iPhone'a geldiğimizde bu iş saçma sapan bir hal alıyor, nerdeyse kullanımınızın tamamında 10 ile 80 hz civarında kalıyorsunuz. Galeri, ayarlar, herhangi bir sistem uygulamasında tazeleme hızı 80lere düşüyor ve bunu görüp hissetmek çok kolay, sayılı uygulamalar dışında 120'ye ulaşmıyor. 13 Ve 14 Pro modellerinin hepsi için geçerli bu. iPad'lerdeki gibi 10-120 arasındaki bütün değerlerde gezinmiyorsunuz nerdeyse her zaman 10-80 civarı aralığındasınız.

( Şöyle garip bir durum var ekran kaydı başlattığınızda otomatik olarak 120'ye kitleniyor ve kayıt boyunca her zaman 120 Hz çalışıyor isteyen deneyebilir kendi cihazında )

Bunu 1 sene geçtiği halde çözmedikleri gibi ertesi sene tanıttıkları telefonda da durum aynı şekilde ve yine promotion ibaresi var.

Benim anlamadığım kimse bunlara hoop burda böyle böyle demişsin ama durum öyle değil diye hesap sormuyor mu? Büyük şirket olunca her şey sana mübah mı anlayabilmiş değilim adamlar 4 kamera var yazıp 3 kamera satsa kimse bişey demeyecek heralde.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Çetooooo -- 14 Ekim 2022; 15:49:58 >

Aynı olay benimde dikkatimi çekti. Elimde 60 hz tazeleme hızında cihazım var. 13 ve 14 pro cihazları incelediğimde 60 hz üstünde ama tamda çok akıcı gibi durmuyor. Mesela elimdeki ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı anatolianwarrior - 2 yıl +21
Ortada hatalı sunumu geçtik dolandırıcılık var, olmayan özelliği var diyerek satmak var.

Siz bir araba alıyorsunuz firma size bu araba 200 basıyor süper bişey diyor arabayı alıy...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Çetooooo - 2 yıl +16
2 Kat değil 1.5 kat bile algılayamamanız normal çünkü 1.5 kat olsa bile 90 Hz ediyor bahsettiğim aralık bundan da düşük.

iPhone Pro modellerinin kullanımda 80 Hz Yenileme 1...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Çetooooo - 2 yıl +10
A
2 yıl
Yarbay

Aynı olay benimde dikkatimi çekti. Elimde 60 hz tazeleme hızında cihazım var. 13 ve 14 pro cihazları incelediğimde 60 hz üstünde ama tamda çok akıcı gibi durmuyor. Mesela elimdeki 60 hz le kıyaslayınca tam 2 kat fark algılayamıyorum. Gözlerim çok çok hassastır. Mesela dediğiniz gibi ipad te belirgin hissediliyor bu fark. Bu olay benimde dikkatimi çekti fakat bana öyle geldi heralde diye üstünde durmamıştım.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

2 Kat değil 1.5 kat bile algılayamamanız normal çünkü 1.5 kat olsa bile 90 Hz ediyor bahsettiğim aralık bundan da düşük.

iPhone Pro modellerinin kullanımda 80 Hz Yenileme 120 Hz touch sampling rate ekranını -> Samsung'un herhangi bir yeni nesil cihazındaki 120 Hz yenileme ve 240 hz Sampling Rate ekranıyla karşılaştırırsanız arada belki 3 kat fark görebilirsiniz kullanım olarak.

Not olarak arama kelimesi düşelim internette arayan birisi denk gelir bilgi sahibi olur belki : iPhone 120 Hz değil


Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
2 yıl
Binbaşı

13 pm kullanıcısı olarak
one plus 9 pro ile kıyaslayınca aynı geldi.
samsung ile kıyasladım samsung hz si yavaş geldi.

benlik bence bir problem yok


Bu mesaja 1 cevap geldi.
A
2 yıl
Yarbay

Yok anlayamamak değil hani 60 hz bariz fark var ama tam 120 hz gibide değil. Yani ipad e bakıyorum su gibi akıyor iphoneda dediğiniz gibi 90 hz dolaylarında gibi. Zaten benim yazılımcı arkadaşımda bana demişti oyunlarda hiç 120 hz e çıkmıyor büyük çoğunluğu 60 hz de kalıyor demişti.

Bunarada promotion iphone larda yenileme hızını 60 a çekin. Yanınada normal 60 hz lik bir iphone koyun. Promotion lu iphone belirgin kasarak çalışıyor. Bence 60 hz altına çekiyor. İnsanlar onu görüp vayy 120 hz çok iyi 60 hz kasıyor desinler diye.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Çetooooo
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Böyle bir şey imkansız hocam diğer cihazlarda problem var sanırım.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @SirrealsQ
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Oyunlarda 120ye çıkmaması normal en basitinden ayarlar galeri tarzı yerlerde bile çıkmaması bildiğiniz dolandırıcılık.

Olabilir adaptif sonuçta 60 diyip 45e alıyodur çaktırmadan< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @anatolianwarrior
B
2 yıl
Yarbay

Tamam da yanlış bir ifade de bulunmamış Apple. Ekran 10-120 arası değişebiliyor mu ? Evet. Yani ekran gerek gördüğünde bu yenileme hızlarına çıkabiliyor.

E KADAR değimine bizim ülke kadar aşina bir millet yok. 16 mbit E KADAR kullanırken 3 mbit aldığınızı hatırlatırım.


Asıl saçmalık şurada başlıyor. Yeni ekran 1-120 arasında değişken aralık sunabiliyor teknik olarak. Ancak apple AOD haricinde ekranı 1hz e düşürmüyor. Buda bataryaya büyük katkı sağlayacakken bu gerçekleşmiyor. Asıl sıkıntılı durum benim için bu.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

E KADAR ibaresini belirte belirte yazdım zaten siz belirtilen aralığı kullanmıyorsunuz siz 10-80 arasını kullanıyorsunuz 120ye ulaşmıyor 80-120 arası sizin için yok.


''Tamam da yanlış bir ifade de bulunmamış Apple. Ekran 10-120 arası değişebiliyor mu ? Evet. Yani ekran gerek gördüğünde bu yenileme hızlarına çıkabiliyor.''

Ekran 10-120 arası değişmiyor sizin günlük kullanımınızda 10-80 arası değişiyor, günlük kullanımımda gerek duymayacaksa ne zaman gerek duyacak ? Ona bakarsanız tek lensli cihazlarda gece modu yok, üçüncü parti uygulamalarla çekebiliyorsunuz ama, buna bakarak adamlar sitesine gece modu var mı yazmalı yok mu? Üçüncü parti uygulamayla sağlanan bir özelliği satış yaparken bu var diye sunamazsın.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bob_marley_232
B
2 yıl
Yarbay

10-80 arasında değiştiğine dair kanıt paylaşabilir misiniz ?

Emin olmak için soruyorum ben bulamadim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Çetooooo
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

iPhone 13 Pro Max vs iPad Pro M1 | 120Hz ProMotion is Bugged on iPhone - YouTube

https://www.youtube.com/watch?v=6BGmS4apZ1g&feature=youtu.beZaten telefonun kutusunu açar açmaz 120 hz olmadığını farkediyorsunuz ama kaç olduğunu bilmiyordum, kendim de emin olmak için arkadaşımın kamerasıyla yavaş çekimde aynı testleri yaptım bu videodaki veriler doğru

Samsung'un gerçek 120 Hz herhangi bir cihazıyla yan yana koyduğunuzda fark çok açık, bu farkın ne kadar olduğu da testle ortaya çıkarılabiliyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bob_marley_232
B
2 yıl
Yarbay

Hala 10-80 arası olduğuna dair bir kanıt göremedim.
Elimde 144hz cihaz da var 60hz de 120hz de . Ama bu test etme metodunuz temelden yanlış.

Bu sekilde kaydırarak bakarsanız kaydırma hızına göre yenileme hızını tetikliyor. Hızlı kaydırarak baksanız daha yüksek bir sonuç alacaksınız İphone da.

Samsung cihazlar 24hz altına düşmüyor. Bu üreticinin tercihi ile alakalı. Ve adaptif yenilemeyi belirli aralıklarla yapıyor. İphone 10hz düşüyor.

Samsung En düşük 24hz iken sonra 30 sonra 48 sonra 60 dan direk 96 sonra direk 120 ye zıplıyor. Bu değişim aralıkları farkları dolayısı ile 120 ye çıkması İphone dan daha kolay. Sonuç olarak da daha akıcı hissettirip daha çok pil tüketiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bob_marley_232 -- 13 Ekim 2022; 18:35:3 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Çetooooo
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Ben testimi bendeki iPad Pro ve iPhone üzerinden gerçekleştirdim hızlı kaydırırsanız hızı tetiklemiyor hızlı kaydırdığınızda 80e düşüyor. Milim Milim kaydırırsanız 120de çalışıyor kullanılamayacak düzeyde.

Videoda testi hesaplamayı bırakın normal hızda iPad ve iPhone'un kaydırmasına baktığınızda bile fark açıkça görünüyor. Bunlardan da artık bi kanıt göremedim diyosanız size bişey kanıtlayamayız ne yazık ki kendiniz test yapabilirsiniz benim gibi. Hatta aynı cihaz üzerinden de test yapabilirsiniz ekran kaydını açtığınızda 120 hz sabit çalışıyor ekran.

Samsung cihazların ekranının ne olduğu bizim alanımızın dışında, daha akıcı hissettirme nedeni 120 hz'de çalışıyor olması olabilir mi?? iPhone 120ye çıkmıyor ki Samsung'un çıkması daha kolay olsun, naparsanız yapın çıkmıyor günlük hayatta. Pilimi korumak istesem ayarlar kısmındaki kare hızını sınırla seçeneğini açarım, 120 hz ekran diye satıp 80de kullancaksın denmesi düpedüz dolandırıcılık 120 diye satılıp 60a düşseydi bari pili korumak adına


Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
2 yıl
Yarbay

Hocam benim sorum net. 10-80 arası olduğuna dair kanıt nedir ? Belki 10-70 yada 10-81.

Kaynak nerede ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Çetooooo
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Hocam buna mı takıldınız gerçekten 120ye çıkmaması yerine Konunun en başına baktığınızda açıklamamda 80ler / 80 civarı demişim sonrasında yorumlarda uzatmamak adına düz 80 diyorum, kaynak paylaştığım 2 videoda hesaplarıyla duruyor. Ben kendim de test ettim onayladım, hala inanmıyorsanız kendiniz test edebilirsiniz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bob_marley_232
B
2 yıl
Yarbay

Buna takılacağım tabiki başka neye takılacağım.

Kiyaslama yapacak kadar farklı yenileme hızlarında cihaz kullanan herkes zaten İphone larin diğerleri kadar akıcı olmadığını görüyor.

Ancak bunun teknik açıklamasını bilmek lazım. Hangi senaryolarda ne yapıyor, Bende dahil siz de varsayımsal ve gözle konuşuyoruz. Gözle hesap sorulmaz. Veri ile sorulur.

Su yeni cihazların birisine(prolara) jailbreak çıksa da tüm senaryoları görebilsek.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Çetooooo
C
2 yıl
Yarbay

Hocam boşa ısrar ediyorsunuz. Apple iPhoneların pili uzun gitsin diye tam olarak 120HZ'de çalıştırmıyor. Herhangi bir 120HZ samsung ile yan yana koyunca hemen zaten fark ediliyor.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @bob_marley_232
ß
2 yıl
Yarbay

Bence hatalı bir sunum yok ortada. Zaten bunu tüm markalar yapıyor “e kadar, a varan, a dek…”. En az 1 uygulamada bile 120 ye çıksa ya da dediğiniz gibi sadece ekran kaydında bile 120 hz sunsa dediği ifadeyi destekler nitelikte oluyor maalesef her ne kadar kullanıcılar için bu bir dezavantaj ve göz boyama gibi de olsa. Aynı şeyi pilde de yapıyorlar “1 günü geçen pil kullanımı…” diye bazen geçmiyor bile 24 saati ama hiçbir şey açmadan durursa geçer o da haklı gibi olur dediği şeyde aslında. Tamamen bu ifadeler zaten kurnazlık üzerine. Apple da geri durmuyor işte yapmış yapıştırmış :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
B
2 yıl
Yarbay

Ben farklı olarak neyi ısrar ettim ? Bir üstteki mesajıma bakarsanız zaten sizin söylediğinizin aynısını söyledim.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @ctrl-alt-delete
Ç
2 yıl
Yarbay
Konu Sahibi

Ortada hatalı sunumu geçtik dolandırıcılık var, olmayan özelliği var diyerek satmak var.

Siz bir araba alıyorsunuz firma size bu araba 200 basıyor süper bişey diyor arabayı alıyorsunuz naparsanız yapın 200 yapmıyor. Bu firma hakkında ne güzel ya benim güvenliğimi düşünüyor hız yapmama izin vermiyor diye mi düşünürsünüz ?

Hiçbir firmada yok böyle bir saçmalık 120 Hz ise 120 Hz veriyor ekranı< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @ß@R!$