Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
212
Cevap
100553
Tıklama
3
Öne Çıkarma
ADSL'de kopma sorunu olanlara olası çözüm (SNR MARGIN yükseltme)

D drag Konu Sahibi
11 yıl (267 mesaj)
Arkadaşlar, ben de bir kaç gün önce 4 mbit'ten 8 mbit'e çıktım ve bu forumda yüzlercesi dile getirilen sorunların hepsini birkaç gün içinde yaşayarak tecrube ettim.

Sık sık hat kopmaları, modemin kendi kendine reset atması, hızın bir çıkıp bir inmesi gibi acaip işler olmaya başladı. TTnet müşteri hizmetleri ve onların yönlendirdiği teknik elemanlar bunun çok yaygın bir sorun olduğunu, eski bakır hatların bu kadar randiman verebildiğini, yapabilecekleri tek yardımın eğer istersem tekrar 4 mbite döndürmek olacağını anlattılar, ellerinden bir şey gelmediğine ben de ikna oldum ve böyle kalsın birkaç gün daha dedim. İyi ki de demişim.

Öncelikle hız yükselince ne değişti de sorunsuz bağlantı sorunlu hale geldi diye araştırırken eskiden modemin istatistik sayfasından aldığım bir screenshot'ın çok yardımı oldu. Eskiden hat 4 mbit iken 19-25 arası olan SNR MARGIN değerinin, hat 8 mbite çıktıktan sonra 6 db'e indiğini farkettim. Onun dışındaki tüm parametreler aynıydı. Nedir bu SNR MARGIN (Signal-to-noise margin) diye araştırınca bunun hattaki gürültü şiddeti ile ADSL sinyal şiddeti arasındaki tolere edilebilir fark olduğunu öğrendim. Yani 6 db'e düşmesi demek, modemin hattaki ekstra parazitlere olan toleransının da azalmış olması demekti. Dolayısı ile en ufak bir elektriksel parazitte hat kesiliyor, yeniden santralla resync yapmak zorunda kalıyordu. Ayrıca yine öğrendim ki, hattaki her 2 mbit'lik hız artışında SNR MARGIN 6 db düşmek durumundaymış. Önce bu SNR MARGIN değerinin santraldan belirlenen bir parametre olduğunu sandım, ama değilmiş.

Şimdi çözüm kısmına geliyorum...http://dmt.mhilfe.de/ adresinden indirilebilen DMT Tool diye bir programcık var. Basit, küçük birşey, installation bile gerektirmiyor. Bu program Broadcom chipsetli routerlarda çalışıyor. Birçok farklı ADSL router marka ve modeline göre ayrı sürümleri var. Burada kendi routerinize uygun veya yakın olan bir modeli indirip çalıştırıyorsunuz. Router'in IP adresini ve login bilgilerinizi yazıyorsunuz. Sonra Special>Misc.Options menülerinden gelen ekranda Experts Settings bölümündeki unlock experimental area seçeneğinin yanındaki kutuyu tıklıyorsunuz. Ana ekranda en solda isimsiz bir tab ekleniyor, o tab'a geçtiğinizde bir sürgü ayarı göreceksiniz. İşte o sürgü, modeminizin SNR MARGIN değerini ayarlıyor. Ben bunu %150 olarak ayarladım, SNR MARGIN 9 db'e çıktı ve o andan beri hiçbir hat kopması yaşamıyorum. Aslında daha da yükseltilebiliyor, ama o zaman hattın hızı da düşüyor, mesela %200 seçtiğimde SNR Margin 12 db'e çıktı ama hattın hızı da 7400'e indi. Onun için şu an %150 de stabil bir şekilde kullanıyorum. Herkesin olmasa bile bazılarının (en azından SNR MARGIn değeri düşük olanların) bayağı işine yarayacağını düşündüğüm için paylaşmak istedim. İyi şanslar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drag -- 8 Nisan 2010; 16:35:58 >


M metallurgy
11 yıl (6557 mesaj)
paylaşımın için çok teşekkürler. bende 1 mbitten 8mbite geçtim. geçiş işlemini online işlemlerden yaptım. onay verip modemi resledikten sonra otomatik olarak hız 6592/800 ' e çıktı. snr margin değerleri ise 31/30 ' dan 10/13 ' e düştü. herhangi bir kopma yok. yalnız 1 hafta içerisinde 2 sefer 6-7 saat aralıksız download yaptığım zaman net durduk yere gitti. şuan ttneti arayıp birşey demek istemiyorum çünkü yapacakları şey hızımı 4'e veya 2'ye sabitlemeleri olacak. ben şuan memnunum. olurda kopmalar vs olursa dediğiniz yöntemi denerim. peki bu snr margin değerini düşürdüğünüz zaman hız artar mı? çünkü ben ttneti hiç aramadığım halde modem direk 6mbit ile bağlandı. halbuki 8 ile bağlanması gerekmiyor muydu?
K kardiyak22
11 yıl (38 mesaj)
Gerçekten çok ilginç ve yararlı bir paylaşım oldu ellerine sağık arkadaşım, bakalım sorun yaşayan arkadaşlar denesinler neler olacak.

Ayrıca 8mbit anakonusunda da tartışıldı senin dediğin olay, 1mbitten 8mbite geçenlerin hepsinde SNR Margin yarı yarıya yakın düşüyor. Sen dahada rakamsal hale getirip her 2mbitte 6 desibel değerini vermişsin ki bu çok önemli bir bilgi teşekkürler.

Ek olarak bu bilgilere eriştiğin kaynaklardan birkaçını söyleyebilirmisin?
M maniactolga
11 yıl (340 mesaj)
Dostum çok güzel paylaşım. aynı sorunu uzun zamandır bende yaşıyorum. ancak söylediğin sitedeki tüm versiyonları denedim ancak hiçbiri modemime uymadı.realtek marka modem kullanıyorum ve piyasada pek kullanılan bir modem değil. buna benzer başka programlar biliyormusun yoksa dmt tool u benim modemde bir şekilde çalıştırma imkanı varmıdır?
S s0ft
11 yıl (4806 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: maniactolga

Dostum çok güzel paylaşım. aynı sorunu uzun zamandır bende yaşıyorum. ancak söylediğin sitedeki tüm versiyonları denedim ancak hiçbiri modemime uymadı.realtek marka modem kullanıyorum ve piyasada pek kullanılan bir modem değil. buna benzer başka programlar biliyormusun yoksa dmt tool u benim modemde bir şekilde çalıştırma imkanı varmıdır?


Hat zayıflaması ve gürültü değerleri kablo kalitesiyle doğrudan ilişkilidir.
D drag Konu Sahibi
11 yıl (267 mesaj)
@maniactolga
Sözkonusu sitedeki modemlerin hepsi adsl router, yani usb modemler gibi router özelliği olmayan modemlerde çalışmıyor sanırım. Bir de Broadcomm chipsetli olması lazımmış router'in. DMT Tool'un senin modemine göre versiyonu yoksa bir de adslctl diye bir programdan bahsediliyor aynı işi yapan, onu araştır istersen, belki o işini görür. Aşağıdaki 3. link o programdan bahsediyor.

Bu arada, benim modem USR 9106. Sitede buna göre de sürüm yoktu, ama 9107 ve 9108 için olan bir sürüm vardı, denedim, çalıştı.


@kardiyak22
Son birkaç gündür okuduğum sayfalardan kaynak olarak hatırlayabildiklerim şunlar:
http://www.kitz.co.uk/adsl/lowSNR.htm
http://www.kitz.co.uk/routers/DMTv8.htm
http://decoding.wordpress.com/2010/01/21/tweaking-snr-margin/
http://www.indiabroadband.net/broadband-how/9159-snr-margin-line-attenuation-what-do-they-mean.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drag -- 8 Nisan 2010; 1:02:27 >


H hedgefound
11 yıl (25 mesaj)
harika bir paylaşım ilaç gibi geldi bende 8 mbps limitsize yükseltmiştim neti faydalı oldu teşekkürler
E emo5313
11 yıl (2077 mesaj)
peki birkezmi kullanıyoruz yoksa devamlımı açık olması gerekiyor pc le beraber
E einhander
11 yıl (7211 mesaj)
tıpa tıp aynı sorunlar bendede var
K Kumandan
11 yıl (7207 mesaj)
linkteki uygulamarın hiçbiri Airties RT 105 modeme bağlanamadı malesef, modem tipi uygun değil diyor.

Aşağıda farklı bir uygulama daha var, onu deneyeceğim şimdi ;

http://www.dslreports.com/forum/r18736238-OrbMT-Modem-Tool

< Resime gitmek için tıklayın >

Bu yazılımda birçok modem için seçenekli destek var ama Airties için yine işe yaramadı, işine yarayacak olanlar çıkacaktır.


Bir yazılım daha buldum, yine işime yaramadı ama birilerinin işine yarar belki :)

< Resime gitmek için tıklayın >

http://www.routertech.org/viewtopic.php?t=1501

http://www.neolics.com/getfile.php?id=181

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kumandan -- 8 Nisan 2010; 8:01:37 >


D drag Konu Sahibi
11 yıl (267 mesaj)
Bu arada Kendi durumumdan dolayı hep düşük SNR MARGIN sorunlarından, yani hat kopmalarından bahsettim, ama galiba bunun bir de tersi olabiliyor, unutmadan onu da yazayım. Yani SNR MARGIN gereginden fazla yüksek ise (Mesela 10-12'den fazla ise) ve de hattınız tam hız degerine ulaşamıyorsa bu programla SNR MARGIN'i düşürüp hızı arttırmak da mümkün olabilir.

@emo5313
Sanırım modem resetlenirse ayar da resetleniyor. Gerçi programın modemi monitorize eden ve ayarlaman degerleri kontrol eden bir özelliği var, ancak henüz nasıl yaptigini çözemedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drag -- 8 Nisan 2010; 11:10:24 >


M Msc.Alper
11 yıl (407 mesaj)
Airties RT-211 Modem'e bir yol bulan varsa yazarsa sevinirim normalde bazen bölgede elektrik kesintisi olup yeniden resetlendiği zaman bağlantı 8192 cıkıyo ama gün icinde resetledinmi bu hızlarda sanırım ark. anlattığı yolla alakalı olabilir cünkü değerler böyle.

< Resime gitmek için tıklayın >
S Speed_Passion
11 yıl (3429 mesaj)
bu huawei hg521 modeme hangisi olur birde bişey daha sorucam
benim 8mbit net limitsiz torrent fln çekerken 750 yi fln buluyor ama stabil olarak 7mbit de gezinmiyor bazen 650 e de iniyor bu dediğiniz çözebilirmi bu olayı kopma fln yok yanlız bende
D drag Konu Sahibi
11 yıl (267 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Speed_Passion

bu huawei hg521 modeme hangisi olur birde bişey daha sorucam
benim 8mbit net limitsiz torrent fln çekerken 750 yi fln buluyor ama stabil olarak 7mbit de gezinmiyor bazen 650 e de iniyor bu dediğiniz çözebilirmi bu olayı kopma fln yok yanlız bendeBurada kilit önem taşıyan değer SNR MARGIN değeri. Eğer bu değer sizde yüksekken hız düşüyorsa bu programla o değeri aşağı çekerek belki hızınızı arttırabilirsiniz. Ama hız probleminin başka nedenleri de olabilir tabii. Line attenuation gibi mesela. Denemek lazım.
S Speed_Passion
11 yıl (3429 mesaj)
peki nerden bakıcam bu değere hangi program benim modemime uyar ben 192.168.1.2 yazıp giriyorum fakat kabul etmiyor benim modemim kullanıcı adı ve şifreyi bakamıyorum o yüzden
D drag Konu Sahibi
11 yıl (267 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Speed_Passion

peki nerden bakıcam bu değere hangi program benim modemime uyar ben 192.168.1.2 yazıp giriyorum fakat kabul etmiyor benim modemim kullanıcı adı ve şifreyi bakamıyorum o yüzden


Bildiğim kadarıyla bütün modemlerde bu değerleri gösteren bir admin programı vardır. Ama buna nasıl girileceğini ve kullanılacağını bilmiyorsanız bence hiç DMT Tool ile kurcalamayın, işler daha da karışmasın.

Modemleri ile ilgili soru soran arkadaşlara, bu programın SADECE Broadcom chipsetli ve router özelliği olan ADSL modemlerde çalıştığını hatırlatırım. Her modemde çalışmıyor yani.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drag -- 8 Nisan 2010; 16:38:14 >


E Ehlika
11 yıl (1133 mesaj)
bendede Airties RT-211 uygun yazılımı bulan varmı
T tolk1905
11 yıl (9 mesaj)
bende de bir kaç gündür internete girme sorunu var 1 dakika girebiliyorum sonra yine gidiyor uzun zamandır kullanıyorum ama böle bir sorun yoktu. sorun ttnet te mi yoksa burdaki arkadaşların yaşadığı problemi mi yaşiorum bende.
S SchutZ
11 yıl (2659 mesaj)
U.S Robotics modemim var 9110 ip adresine 192.168.2.1 yazıorm login login kısmında id de root yazıyor connect dıorm bağlanmaya calısıo sonra port 23 yazan yerde kırmızı yanıp yanıp sonuyor port a ne yazmam gerekıyor :S
W wizard06
11 yıl (1 mesaj)
arkadaşıkm nasıl yapıldığını detaylı şekilde reimlerle anlatırmısın