Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
4
Cevap
133
Tıklama
0
Öne Çıkarma
2001 vvti motor yağ yakma
E
5 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

2001 model Corolla Terra special aracım var. 80 bin km ilk sahibinden aldım.( 2011 yılında )Alır almaz LPG taktırdım. ( Atiker sıralı sistem) Yaklaşık 140 bin km ye kadar sorunsuz kullandım. ( Şu anda 180 binde) Sadece yılda bir yağ vb . rutin bakımı yaptırıyordum. 140 binden sonra motor yağında eksilme olduğunu farkettim. Şimdiye kadar yağ lambası hiç yanmadı ancak ciddi bir eksilme oluyor. Bu süre zarfında hep mobil 10-40 yağ kullandım. Ancak eksiltmeler artınca yanıma piyasadaki ucuz yağlardan alıp zaman zaman ilave ettim. En son bir ustanın tavsiyesi ile Castrol 10-40 yağ kullandım. 3 bin km sonunda yağ seviyesi en alt noktaya geldi. Daha önce mobil kullanırken çok daha fazla eksiltme oluyordu.
Sorularım şunlar:
1) Motorda kronik bir sıkıntı mı var acaba?
2) Yağ yakma sorunu yağ kalitesi ile ilgili mi?
3) Nasıl bir yol izlemeliyim?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

M
5 ay
Binbaşı

bu motor kolay kolay yağ eksiltmez öldürmek zor bence sizin aracınız ya zamanında hararet yapmış ya da sahte yağa denk gelmişsiniz ve motorunuz aşınmış 1.6 için diyorum bunları, 1.4vvti motorda yağ eksiltme sorunu olduğunu duymuştum castrol marka önermiyorum liquimoly veya motul kullanmaya bakın eksiltme devam ediyorsa yine bu markalardan uygun 5w30 alıp üzerine motora katkı ekleyin yağ eksiltmesini kesecektir bir sonraki yağ değişimine kadar< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @edebi
E
5 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Mesajınız için teşekkürler. Bugün Corolla servisinde çalışan bir ustayla görüştüm. Motor hacmi belirtmeksizin 2001-2003 model vvti motorlarda bu sorunun olduğunu dile getirdi. Fabrika hatası olarak gömlek şeklinin sorunlu olduğundan bahsetti. Zamanında serviste bu tip motorlara oldukça fazla müdahale edildiğini de söyledi. Çözüm olarak motorun inmesi gerekiyor dedi.Farklı marka ya da numara yağ kullanmanın da çözüm olmayacağını söyledi.
Araç 3 bin km de yaklaşık 1.7 litre yağ yakmış. Ben de şimdilik 10-40 Castrol ekledim.
Sizin belirttiğiniz 5-30 yağ daha ince olduğu için eksiltme fazla olmaz mı?< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mosasaurus
M
5 ay
Binbaşı

yağın eksilmesi buharlaşma derecesiyle ilgilidir (flash point) motul liquimoly gibi markaların yüksek hatta shellinkiler de yüksek castrol eksiltmeye meyilli ben daha önce bu yağ ekailtme konusunu açmıştım altında çok şey yazıldı çizildi (aracınız ne kadar yağ eksiltiyor yazıp arayabilirsiniz) ve bu yağlardan kullanıp üzerine katkı katarsanız eksiltmeniz baya azalır bir tanıdığımın alfa romeo 1.6 benzinli 156sına 50bin km boyunca katkılı bir şekilde kullandık araba acayip yağ yakıyordu 1000km de 1lt egzozdan da yüksek devirde duman atıyordu bir sorun yaşamadık en son komple motor yaptık ama katkılı bir şekilde kullanırken de motorda tık yoktu o motorda da kronik yağ eksiltme mevcut< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @edebi
E
5 ay
Yüzbaşı
Konu Sahibi

Peki, tam sentetik ve yarı sentetik yağ farkı eksiltme konusunda bir anlama sahip mi?
Katkı olarak motor silk öneriyorlar. Siz ne önerirsiniz? Teşekkürler< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mosasaurus
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.