Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
207
Cevap
0
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Cevap: Zyxel P-2812HNUL-F1 Modeme Openwrt Kurma Rehberi (11. sayfa)

M
mbunal
geçen hafta (37 mesaj)
evet şimdi çalıştı herşeyiyle... ancak istediğim ayarları yapayım dahada iyi olacak. şimdi diğer modem ile uğraşayım bakayım o nasıl olacak?

çok teşekkür ederim...
İ
iceman_54
geçen hafta (1757 mesaj)
Teşekkürler bilgiler için. Ben normal kullanıcıyım biraz elektronik ve ağ bilgim var sadece. Siz biraz terimleri ve ne işe yaradıklarını açafmısınız bufferbloat sqm vb. Ben sadece router olarak kullanabilmek için wan portunun blokunu kkrmıştım. Siz bana kardeş bu cihaz için en stabil, en iyi firmware bu deyin ben onu serialden yüklemeye çalışaykm. Hem bu karantina günlerinde meşgale olur.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @altuntepe2

M
mbunal
7 gün (37 mesaj)
Sırf son dediğin meşgale olsun diye yapılacak bişi ki yapıpta çalıştırdıktan sonra illaki işine yarayacak çok daha fazla fonksiyonel bir modemin olacak. Yerinde olsam meşgale için bile yapardım ama dikkat etmek de lazım. Ben 2. Modemi satın alıp öyle denedim mesela. Modemsiz kalmayayım diye.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


A
altuntepe2 Konu Sahibi
7 gün (1037 mesaj)
SQM açılımı smart queue management yani bir nevi QOS fakat daha iyisi. Ağdaki trafiği düzenler mesela bir kişi download yaparken diğer kişinin işlerini aksatmamasını sağlar, upload yaparken internetin kullanılamaz hale gelmesini önler. Ağın hızının adil ve önceliklerine göre ayrılmasını sağlar. Bu ve bunun gibi ihtiyaca göre yüzlerce eklenti uygulama kurabilirsiniz openwrt ile cihaza. Tabiiki torrent gibi işlemciyi zorlayacak uygulamalardan pc performansı beklemek haksızlık olur. Kısacası openwrt kurun beğenmezseniz tekrar stok firmware'ye dönüşü ilk sayfadaki ikinci mesajda anlattım.
Bu mesajda bahsedilenler: @iceman_54

M
mbunal
6 gün (37 mesaj)
zapret kurulumu değişmiş. bahsettiğiniz seçeneklerin teki yok artık. hangisini denemeli? denediğimde çalışmadı sanki. çalışıp çalışmadığını nasıl anlarız?

seçenekler:
1 : tpws_ipset
2 : tpws_ipset_https
3 : tpws_all
4 : tpws_all_https
5 : tpws_hostlist
6 : nfqws_all_desync
7 : nfqws_ipset_desync
8 : nfqws_hostlist_desync
9 : ipset
10 : custom


4 ile denedim ama çalışıp çalışmadığını nasıl anlarım bilemedim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbunal -- 23 Mart 2020; 22:31:43 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @altuntepe2

A
altuntepe2 Konu Sahibi
6 gün (1037 mesaj)
Siz hangi yöntemi denediniz? Her ISS da çalışan ayarlar farklı olabiliyor bir ara müsait zamanda teamviewer ile bağlanıp deneyelim sizde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 23 Mart 2020; 23:22:24 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mbunal

M
mbunal
6 gün (37 mesaj)
olabilir...
Bu mesajda bahsedilenler: @altuntepe2

M
mbunal
6 gün (37 mesaj)
bu arada ikinci modeme OpenWrt 19.07.2 r10947-65030d81f3 / LuCI openwrt-19.07 branch git-20.057.55219-13dd17f sorunsuzca yüklendi. anlaşılan nand flash arızalı. peki ben bu nand yongadan bulup değiştirsem olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbunal -- 24 Mart 2020; 2:18:20 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
altuntepe2 Konu Sahibi
4 gün (1037 mesaj)
Mesajınızı geç gördüm, önceki mesajda 0ldskool arkadaşımızın bahsettiği yöntemi denedinizmi? bozuk blokları işaretleyip devredışı bırakma gibi bir yöntem sanırım ama benim bunu deneme fırsatım olmadı çalışıp çalışmadığını bilmiyorum açıkcası. Tabiiki bu yonganın aynısından veya uyumlu farklı marka olsada olur bulabilirseniz değiştirebilirsiniz. ince lehim yapabilen bir yer bulmanızda lazım ama uzun iş açıkcası ben 100 liraya bir modem daha alırdım veya çalışıyorsa 18 sürümünde kullanırdım veya bu modemi deneme tahtası olarak kullanırdım


edit: yanlış hatırlamıyorsam bu hatayı cihazın ralink wifi çipi bozuksa da veriyordu kronik wifi bozulması var modemde sanırım benim başıma hiç gelmedi ama gelen bir arkadaş vardı konuda çipi sökerek kurulum yapmıştı. v18 de çalışırken eeprom dosyasını atıp cihazın wifi sekmesini kontrol edin hiç çalışmıyorsa eğer wifi çipi bozulmuştur sadece wifi çipini sökün düzelecektir. nand yongaya dokunmamış olursunuz eğer sorun buysa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi altuntepe2 -- 26 Mart 2020; 3:28:52 >


Bu mesajda bahsedilenler: @mbunal

M
mbunal
13 sa. önce (37 mesaj)
Bana wifi gerekli olmadığından eprom dosyayı hiç kullanmamıştım ama şimdi deneyeceğim.

De dsl0 iken bağlanmayıp dsl0.35 iken neden bağlandığını çok merak ediyorum...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

A
altuntepe2 Konu Sahibi
23 dk. önce (1037 mesaj)
https://turk.net/destek/nasil-yaparim/internet-baglantimla-ilgili-sorunlari-nasil-cozebilirim/modemimi-nasil-kurarim/adsl-ve-vdsl-modem-kurulum-degerleri.html


Yukardaki linki örnek olarak ekledim, türkiyedeki ISS'ların ADSL ayarı 8-35 tir. VDSL ayarı 0-35 tir. Bu seçeneği düzenleme ayarı henüz LUCI web arayüzüne eklenmediği için mecbur winscp ile düzenlemek gerekiyor. Her modemde bu ayarı yapmak zorundasınız yani openwrt has bir durum değil.
Bu mesajda bahsedilenler: @mbunal
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.