Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
145
Cevap
9892
Tıklama
51
Öne Çıkarma
Zelda: Tears of the Kingdom | PC'de Oynama Rehberi
X
2 hafta
Yarbay
Konu Sahibi

< Resime gitmek için tıklayın >

Breath of the Wild PC rehberinden sonra Tears of the Kingdom PC rehberi ile karşınızdayım. Oyun yeni çıktığı, kendisinin ve emülatörlerin devamlı güncellendiği için şimdilik elimizde güncel tek bir paket yok fakat konfigüre edilmiş paketleri harmanlayarak sistemi birlikte kuracağız. Switch emülatörlerinde ben de yeniyim, araştırıp çözdükçe ekleme ve ayarlar ile konuyu güncelleyeceğim. Türkçe yama hazırlanıyor, çıktığında konuya ekleyeceğim. Takipte kalın.İNDİRME İŞLEMLERİ

Not: Paket ve konu içindeki hiçbir yükleme bana ait değildir!

Dosyayı direkt ben paylaşmam. Biraz araştırsanız bulacağınız, yabancı forumlarda yer alan magnet linkini veriyorum:

magnet:?xt=urn:btih:5B390BF4EA76337467B2D3F5B9EB81F1A7E35F6A

bir torrent programı ile 16,7 GB boyutundaki Tears of the Kingdom [XCI].7z paketini indirelim:

< Resime gitmek için tıklayın >

Not: problem yaşayanlar, şunu indirin ve not defterindeki uzun tracker'li magnet linkini ve direkt .torrent uzantısını deneyin.İndirme %100 bittikten sonra sıkıştırılmış klasörü dışarı çıkartalım, biraz sürebilir. Klasörün ismini Zelda_TotK olarak kısaltalım. İçinde şunlar olacak:

- TOTK [0100F2C0115B6000][v0].xci (oyun ana ROM'u)
- Yuzu Switch Emulator for PC - Sin (emülatör)
- Ryujinx Switch Emulator - Sin (emülatör)

Oyun sürümü v1.0.0 yani güncellemeler dahil değil, emülatörler ayarlı değil. Alttakileri de indirelim:

- vc_redist.x64 = Yuzu ve oyunların düzgün çalışması için gerekli (yuzu requires the latest versions of Microsoft Visual C++)
- Yuzu Preconfig Pack = Önceden yapılandırılmış TotK için hazır Yuzu emülatörü (v3599EA)
- Ryujinx Preconfig Pack = Önceden yapılandırılmış TotK için hazır Ryujinx emülatörü + v1.1.0 güncellemesi.
- TOTK 1.1.1.nsp = Oyunun v1.1.1 güncellemesi
- TOTK 1.1.2.nsp = Oyunun v1.1.2 güncellemesi

Hepsini Zelda_TotK ana klasöründe toplayalım. İçi şöyle olacak:

< Resime gitmek için tıklayın >

İlk olarak VC_redist.x64.exe'yi çalıştıralım ve kuralım, zaten kurulu ise işlem yapmadan kapatalım. Switch için Yuzu ve Ryujinx adlı iki emülatör var. İkisini de anlatacağım, sizde hangisi performanslıysa onu kullanırsınız.Yuzu Emülatör Rehberi

Genel fikir TotK'un Yuzu'da daha iyi çalıştığı yönünde. Kendim denediğim kadarıyla Ryzen 2600 + RX 5700 ile kapalı alanda 50-60 FPS, açık alanda 40 FPS civarı aldım.
_____

Paket ile gelen Yuzu'yu değil, sonradan indirdiğimizi kullanacağız. Yuzu for TOTK - Sin.rar'ı buraya çıkart diyelim. Kontrolcümüzü PC'ye takalım ve Yuzu Early Access klasöründeki yuzu.exe'yi çalıştıralım.

Klasör resmine çift tıklayalım ve ana ROM'un bulunduğu Zelda_TotK klasörünü seçelim. Aşağıdaki gibi oyunu görmeli:

< Resime gitmek için tıklayın >

Add-ons'da görüldüğü gibi, v1.1.0 güncellemesi eklenmiş ve bazı modlar hazır kurulu geldi. Cemu ve BotW'daki gibi bir shader cache olayı pek gerekli değil sanırım çünkü Yuzu'nun Vulkan API'sinde "Async Shader Compilation" sayesinde stutter büyük oranda ortadan kalktığı söyleniyor. Yani cache'ler siz oynarken build edilecek fakat pek bir takılma hissetmeyeceksiniz. Yine de daha kusursuz olması için hazır cache'ler kullanılıyor mu araştıracağım.

Aşağıdaki yolu izleyerek kontrolcü ayarlarını yapalım:

Emulation > Configure > soldan Controls > Input Device > kontrolcünüzü seçin > profil ismi girin > Save > alttan OK

< Resime gitmek için tıklayın >

Menü'den oyuna çift tıklayıp (yada sağ tık Start diyerek) çalıştıralım. Launching ekranı en fazla 1-2 dakika görünüp oyunun başlaması gerekiyor.

Not: Epey beklemenize rağmen launching ekranı bitmez ve oyun başlamazsa şunu indirin ve TOTK_YUZU_FIX_v2.0.zip\load\0100F2C0115B6000 içindeki TOTKYuzuFix klasörünü ...\Yuzu Early Access\user\load\0100F2C0115B6000 konumuna yapıştırın. Yuzu'yu yeniden başlatın.

< Resime gitmek için tıklayın >

Oyun açıldı. Ortalama bir sistem ile mevcut ayarlarda 40-50 FPS'ye yakın alabiliyor olmanız lazım. Sisteminiz iyi ise Emulation > Configure > Graphics kısmınan ayarları ve çözünürlüğü yükseltebilirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Yuzu nasıl güncellenir?

Bazı aşamadığınız problemler varsa veya potansiyel performans artışları için emülatörü güncellemek isteyebilirsiniz. İndirdiğimiz Yuzu Preconfig Pack.rar içindeki Early Access v3599 sürümüdür ve program içinden kendini güncelleme imkanı sağlamıyor. Güncel sürüm, bunu hazırlarken Early Access v3635 idi. Yuzu'nun son çıkan Early Access sürümlerini şöyle indirebilirsiniz:

...\Zelda_TotK\Yuzu for TOTK - Sin\Yuzu\Pineapple Updater içindeki pinEApple.exe'yi çalıştıralım. Yuzu Early Access'i tikleyelim ve konum olarak yine Zelda_TotK klasörümüzü gösterelim. YuzuEA klasörüne kuracak şekilde ayarlayıp yükle tuşuna basalım. İndirme ve kurma işlemlerinin bitmesini bekleyelim.

< Resime gitmek için tıklayın >

Güncel sürüm ...\Zelda_TotK\YuzuEA konumuna kurulmuş olması lazım. \yuzu-windows-msvc-early-access içindeki yuzu.exe'yi çalıştırırsanız şöyle bir hata verecektir:

< Resime gitmek için tıklayın >

Biz, hazır yapılandırılmış emülatörler kullandığımız için şimdiye kadar hiç emülatör kurulumu yapmadık. Normalde, burada bahsi geçen prod.keys ve Switch Framework​ bileşenlerini ayrı ayrı edinip programa işletmemiz gerekiyor fakat yine yapmayıp eski programdaki yapılandırmaları çekeceğiz:

...\Zelda_TotK\Yuzu for TOTK - Sin\Yuzu\Yuzu Early Access konumundaki user klasörünü kopyalayalım ve ...\Zelda_TotK\YuzuEA\yuzu-windows-msvc-early-access konumuna yapıştıralım.

Böylece, eski sürümdeki ayarları, oyun kayıtlarımızı, modları vs. herşeyi yeni sürüme taşımış olduk. Siz yine de eski emülatör klasörünü silmeyin, memnun kalmazsanız geri dönebilirsiniz.

Not: pinEApple.exe çalışmaz ise, güncel Yuzu sürümlerini şurada bulabilirsiniz. GitHub linki

< Resime gitmek için tıklayın >
Ryujinx Emülatör Rehberi

Ryujinx bana sıkıntılı göründü. TotK için ne ayar yaparsam yapayım hep 15-25 FPS civarı çalıştı. Oyun açılışı da yavaş, programı kapatırken hep donup kalıyor ve görev yöneticisinden sonlandırmak zorunda kalıyorum. Popüler olduğu için vardır bir kerameti diyerek kurcalamaya devam edeceğim.
_____

Paket ile gelen Ryujinx'i değil, sonradan indirdiğimizi kullanacağız. Ryujinx for TOTK - Sin.rar'ı buraya çıkart diyelim. Kontrolcümüzü PC'ye takalım ve Ryujinx.exe'yi çalıştıralım. Emülatörde güncelleme var diyecek, güncelleyelim ve yeniden başlatalım.

Ryujinx çalışırken ayrı bir pencerede konsol ekranı çalışıyor. Bunu gizlemek için: Options > Show Log Console tikini kaldıralım.

Oyunu tanıtmak için: Options > Settings > General > Game Directories > Add diyelim ve ana ROM'un bulunduğu Zelda_TotK klasörünü seçelim. Aşağıdaki gibi oyunu görmeli:

< Resime gitmek için tıklayın >

Oyun v1.0.0 sürümünde, bunu v1.1.0 olarak güncelleyelim: Oyuna sağ tık > Manage Title Updates > Add diyerek Zelda_TotK klasöründeki TOTK 1.1.0.nsp dosyasını seçelim ve Save diyerek kapatalım. Version kısmı v1.1.0 olarak güncellenmiş olmalı.

Not: v1.1.1 yapmıyoruz çünkü modların versiyonu ve shader dosyaları v1.1.0 için yapılandırılmış durumda.

Aşağıdaki yolu izleyerek kontrolcü ayarlarını yapalım:

Options > Settings > Input > Player 1 Configure > Input Device > kontrolcünüzü seçin > Add > profil ismi girin > OK > alttan Save x2

< Resime gitmek için tıklayın >

Grafikler ve çözünürlük yüksek konfigürasyonda geliyor. Bunları normal seviyeye çekelim: Options > Settings > Graphics ekranından Resolution Scale = Native, Post Processing Effect = None, Anisotropic Filtering = Auto şeklinde ayarlayalım ve Save diyip kapatalım. Böyle bir deneyin, sisteminiz kaldırıyorsa siz sonra yükseltirsiniz.

< Resime gitmek için tıklayın >

Default olarak 30 FPS modu ile geliyor. Bunu kaldırıp 60 FPS modunu kuralım: Oyuna sağ tık > Open Mods Directory > 30FPS klasörünü silin. Modpack_for_60FPS.zip dosyasına sağ tıklayıp buraya çıkart diyin ve tüm değişikliklere onay verin. Ryujinx'i yeniden başlatın. Ben oyun içinde hiç 30 FPS üstüne çıkamadığım için çalışıyor mu bilmiyorum. Giriş menüsünde 60 FPS'yi gördüm ama.

Emülatörü paketleyen kişi kendi Save'lerini kaldırmayı unutmuş. "Bir bakarım" demiyorsanız şu şekilde silin: Oyuna sağ tık > Open User Save Directory > 0 klasörünün içindeki herşeyi silin. Oyuna New Game diyerek başlayın.

Oyuna çift tıklayıp açalım. Sağ altta görüldüğü şekilde shaders taraması yapacak. Bu, ilk açışta CPU'nuza bağlı olarak biraz uzun sürebilir. Bittikten sonra bir kere daha sıfırdan doldurabilir. Sonraki girişlerinizde daha hızlı bitecek.

< Resime gitmek için tıklayın >

Bittikten sonra oyun açılacak:

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Ryujinx TOTK FAQ/Tips:

< Resime gitmek için tıklayın >

Shader cache ekli olmasına rağmen, programın mı yoksa benim sistemimin yetersizliği mi (yuzu'da iyi çalışıyordu) bilmiyorum ama bu emülatörden iyi bir performans alamadım.

Ayrıca ...\Ryujinx\portable\games\0100f2c0115b6000\cache\shader klasöründeki vulkan_amd.data dosyası sürekli şişmekte. Henüz başlarda olmama rağmen 500 MB'a dayanmış.

Bu iki emülatörü sizler de deneyin, karşılaştırın ve konuya geri dönüş sağlayın lütfen. Eğer Ryujinx herkeste böyleyse ve bir çözüm yoksa Ryujinx yerine Yuzu öneririz, en azından TotK için.TÜRKÇE YAMA

Sinnerclown ekibi hazırlıyor. Çıktığında konuya eklenecek.

https://www.youtube.com/watch?v=CWOyHrxqT2oArama sonuçları için tag'lar: The Legend of Zelda Tears of the Kingdom'u PC'de Oynamak, Tears of the Kingdom PC Rehberi, Tears of the Kingdom PC'de Nasıl Yüklenir? Tears of the Kingdom PC'de Nasıl Oynanır? Tears of the Kingdom Türkçe Yama Kurulumu, Yuzu Emülatör Kurulum Rehberi, Ryujinx Emülatör Kurulumu Rehberi


KONU GÜNCELLENMEYE DEVAM EDECEK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 4 Haziran 2023; 2:25:45 >

Özel bir hitman ekibi de kurmuşlar hatta hocam.
Yoruma Git
YordleKing - 2 hafta +8
1
2 hafta
Binbaşı

Elinize sağlık hocam. Sayenizde imkansız gibi görünen zeldayı oynamak artık mümkün oldu. Teşekkürler:)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

C
2 hafta
Binbaşı

Hocam elinize sağlık cidden müthişsiniz. Yakın zamanda Türkçe yama duyurusunu da alsak harika olur< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

T
2 hafta
Teğmen

Çok sağ olun hocam harikasınız cidden. Sayenizde breath of the wilde oynuyorum. Bitince hemen buna girişecemU
2 hafta
Yarbay

Eline sağlık, switch de oynayacağım, keşke pc de olsa dediğim bi tek zelda lardı, sayende oynayacağız< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

S
2 hafta
Binbaşı

Elinize sağlık güzel konu olmuş, derli toplu 👍🏻< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

H
2 hafta
Yarbay

Elinize sağlık hocam. Konu tamamlanınca arşivlik güzel bir rehber olacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hudson51 -- 24 Mayıs 2023; 21:32:4 >

T
2 hafta
Teğmen

Çok teşekkürler hocam. Büyük zahmet veriyorsunuz gerçekten.K
2 hafta
Teğmen

Torrent bende önceki konudaki gibi dönüyor, ne yapmam lazım?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
X
2 hafta
Yarbay
Konu Sahibi

İndiremeyenler için alta bir not eklemiştim: Şunu indir ve not defterindeki uzun tracker'li magnet linkini veya .torrent dosyasını dene.
Bu mesajda bahsedilenler: @karma999
X
2 hafta
Yarbay
Konu Sahibi

Ryujinx rehberini de ekledim. Ayrıca görüşlerimi belirttim. Lütfen siz de iki emülatörü de deneyip karşılaştırın ve yorumlarınızı konuya yazın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 25 Mayıs 2023; 0:57:28 >

B
2 hafta
Yarbay

Eline emeğine sağlık hocam< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

A
2 hafta
Moderatör

Teşekkür ederim hocam. İhtiyacım olan rehber.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

R
2 hafta
Yarbay

Eline sağlık hocamN
2 hafta
Yüzbaşı

https://github.com/HolographicWings/TOTK-Mods-collection

Bu modları da kurmayı unutmayın hepsi de çok önemli.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
Y
2 hafta
Yarbay

Vay be sanırım BOTW daha çok daha erken şekilde stabil hale gelecek.
Daha bir kaç gün önce yuzu da denedim düzgün çalışmıyordu. Ryujinx ile bakayım diyordum konuya rastladım. Teşekkürler hocam ellerin dert görmesin.

Edit: İyi-akıcı çalışıyor ama bende crash veriyor. Az biraz şans işi. Yuzu
*Ryujinx ile denedim o daha da kötü. Yuzu ile farklı denemeler üzerinden gidicem.

Edit 2: Yeni ekran kartı ile tekrar denedim aynı yerde crash vermedi. Hafif bir stutter var. Fps 30 olarak oynuyorum. İnce ayar ve modları ayarlarsam o stutter da gider eminim.
Yeni mimari ve güncel driver etkisi. Tekrardan teşekkürler, eline sağlık.
@XanthiN @aschil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi YordleKing -- 2 Haziran 2023; 13:53:55 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @XanthiN , @aschil
E
2 hafta
Binbaşı

Bende gamesir kontrolcüsü var. Onun gyro'sunu kullanabiliyo muyum?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
2 hafta
Yarbay

Eline sağlık hocam 4K da 60 FPS stabil verdiğinde oynamaya başlayacağım bende.
Sanırım 1-2 aya iyice oyunu optimize ederler PC için.
Nintendonun gözü yaşlı :))< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
E
2 hafta
Yüzbaşı

Emeklerinize sağlıkN
2 hafta
Çavuş

eline emeğine sağlık. botw bitsin geçicem. türkçe yama yakında çıkar inş.