Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
8
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Yükseklik korkunuz mu var? Sanal Gerçeklik Terapisi yardımcınız olabilir

A
ardicli2000
8 ay (4828 mesaj)
 
Oxford Üniversitesi’nde yapılan bir klinik deneyde, yükseklik korkusu olan hastalara sanal gerçeklik tedavisi uygulandı. İki haftalık terapide hastalar, sanal gözlük aracılığıyla gezdikleri on katlı bir binanın içerisinde çeşitli görevlere tabi tutuldular. Bu görevler, birinci katta bariyer önüne gelerek aşağıya bakmak gibi basitten başlayarak, yüksek katlarda havada hareketli platformları yönlendirmek gibi yüksek zorluk seviyelerine doğru çıktılar. Üstelik tedavi boyunca hastaların başında bir terapist de bulunmadı. Hastaları, sanal ortamda yer alan bir avatar yönlendirdi.

 

100 gönüllü hastanın katıldığı klinik deneyde, 49 hasta iki hafta boyunca 30’ar dakikalık 6 seansla VR gözlük ile tedavi edilirken, diğer 51 kişi günümüz terapi yöntemleriyle tedavi edilmeye çalışıldı. Tedavi başında ve sonunda hastalara korku derecelerini 16’dan 80’e kadar olan ölçekte işaretlemeleri istendi.

 

İki haftanın sonunda her iki grubun korku ölçekleri değerlendirildiğinde, VR tedavisi alan grupta 25 puanlık ciddi bir gerileme görülürken, VR tedavisi almayan grupta kayda değer bir düşüş gözlemlenmedi.

 
 
 
Oxford Üniversitesi’nde klinik psikoloğu olarak çalışan Daniel Freeman, yaptıkları klinik deney sonrası VR tedavisi alan hastaların, daha önce hayatlarında deneyimleyemedikleri maceralara atılabildiklerini ifade ediyor. Deneye katılan hastalardan biri: “Önceleri bir yüksek kenara yaklaştığımda bacaklarımdaki adrenalini ve kontrolü kaybettiğimi hissederdim. Artık bu durum değişti. Hala az da olsa korkuyorum, ancak bu eskisi gibi değil ve kenarlarda dolaşabiliyorum.” diyor.
 
 
Tedavinin sonuçları diğer psikolojik sorunların iyileştirilmesinde umut vadediyor. Sussex Üniversitesi’nden psikolog Mark Hayward, sanal ortam tekniğinin, genel fobileri, sosyal anksiyete bozukluğu ve paranoyaları olan hastaları terapist olmadan tedavi etmede başarılı olabileceğini söylüyor. Hayward devamla, psikoz gibi daha ağır vakalara gelindiğinde ise terapiste hala ihtiyaç olduğunu vurguluyor. Ancak deney, zihin hastalıklarının tedavisinde yeni yöntemlere kapılar açılmasına ışık tutmuş oluyor. Özellikle yükseklik korkusunun yenilmesinde bugüne kadar bu denli başarı elde edilmiş bir tedavi yöntemi bulunmuyor.
 
2
24062018
8 ay (98 mesaj)
ayağım yerle temas eden bir şeye değdiği sürece korku yaşamam ne zaman ayağım yerden kesilir uçak v.s o zaman kafamda senaryo yazmaya başlar ve göt korkusu yaşarım olayın benim açımdan tek tedavisi paradır. para adamı gerçek dünyada gerçek düşüncelere sürükler parasızlık ise hayal dünyasında yaşatır b*m b*k şeyler düşünürsün.
düşünmeyen insanlar için sorun yok. hayat devam
9
9600_G_T
8 ay (3012 mesaj)
tek korkum lunapark :D
O
olağan_şüpheli
8 ay (16355 mesaj)
vr cihazlarında biri kullandım. gözlük takıyorsun ama altına ufak bir platform koyuyorlar o da hareket ederek seni etkiliyor. Benim kullandığımda gökdelenden aşağı doğru salıncakla sallanıyordun.Altındaki platformda oynuyordu. Açıkcası beni baya etkiledi. Grafikleri çok iyi olmamasına rağmen baya kasıldım . Gerçekten ürkütücüydü. 5 yıl sonra falan çok daha gerçekçi grafikler olur hele bir de ayaklara düzgün bir platform olursa millet direk adrenalin sporu olarak yapabilir.
A
argat44
8 ay (144 mesaj)
Had safhada yükseklik korkum var, umutla bekliyorum bu tedaviyi.
İ
irfan1973
geçen ay (49 mesaj)
bir yakınım düşüp kalçasını çatlatıktan sonra aşırı derecede yükseklik korkusu başladı.Balkondan aşagı bakamıyor
Hafif eğimli rampa aşagı bir yolda yürümekten bile korkuyor düşecem diye, direk bacakları falan kitlenip kalıyor,
ancak eline baston alıp yada bir yere tutunarak inebiliyor, adam spor salonunda yürüyüş bandında hiç problemi yok hızlı yuruyor ama dışarı asfalt yolla çıktıgında ve bayır aşagı yürüyorsa filim orda kopuyor..
istanbulda sanal gerceklik terapisi ile yükseklik korkusunu yenmiş kimse varmı bu forumda diye sormak istedim, tavsiyede bulunacakları bir yer varmı???
G
Galaksi.
geçen ay (35 mesaj)
Şu sanal gerçeklik gözlüğü'nü çok merak ediyorum kullanmak isterdim
S
selahattın ısık
geçen ay (8870 mesaj)
ateizmle mücadelede ayetlerden daha başarılı olacak yazılım..

biri diyanete haber versin..
S
scorpion20
geçen ay (1048 mesaj)
Teknoloji böyle işler için kullanılsın