Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
3
Cevap
161
Tıklama
0
Öne Çıkarma
YÖK Denklik KRİTERİ İLK 1000 ve Okuduğum Bölüm IT

F Fleetwood1991 Konu Sahibi
4 yıl (8192 mesaj)
Merhabalar arkadaşlar. Rusyada üniversite okuyorum.

Yök sanırım ilk 1000'e giren üniversitelerin bazı kriterlerini değiştirmiş denklik verirken.

Mesela, 2015'te çıkarttıkları kanuna göre , ilk 500'de değilse okulunuz, o sene LYS'de belli bir puan tutturmanız gerekiyordu.

Şimdi bunu 1000'e çekmişler. Anladığım kadarıyla ilk 1000'de ise okul, LYS'ye felan asla bakmıyorlar.

Yanlız, bir şey daha okudum, eğer ilk 1000'de ise okul, galiba, denklik alırken bazı bölümlerde yaptıkları Seviye Belirleme Sınavınıda yapmıyorlar. Direk başvurup bekliyorsunuz ve alıyorsunuz. ( Tıp vs. hariç, ben Mühendislik için konuşuyorum )

Ancak bu konu hakkında net bir şey bulamadım.

Birde kafamı karıştıran, Yök 5 tane okul sıralama kurumu belirtmiş.

Qs Ranking, Urap, Times Ranking, ARWU ve CWTS.

Şimdi benim okulum QS Rank ve Times Ranking'e göre ilk 1000'de, ancak diğerlerine göre değil. Şimdi Yök, hangisini baz alacak ?

Ve bir diğer husus ise, eğer ilk 1000'de saymaz ise, o zaman 2015'te Ygs ve Lys'ye girmiş olmam gerekiyordu ancak ben girmedim.

Ama 2010'da girdiğim LYS'de MF4 Puanım 228.000. Neden 2015'te girmediğime gelince, çünkü 2010'da Türkiyede bir üniversiteye gitmiştim, 2012'de orayı bırakmak zorunda kaldım. 2015'te ise Rusyaya gittim.

Bir diğer husus ise, benim okuduğum bölüm Fundemental Computer Science and IT olarak geçiyor. Fakat bölümümün Engineering Akreditasyonu var Avruadan. ( ENAEE'den kontrol ettim ).

Orada Computer Science / Engineering adı altında kaydetmişler. Ayrıca 3-4 ay önce bize bir seçenek sunuldu bende kabul ettim. Diplomada Software Engineering'de yazacak.

Bu durumda Yazılım Mühendisi olarak denklik almam mümkünmü Türkiye'de ?

Ben 2015'te, Rusyaya gitmeden önce okulumun tanınıp tanınmadığını ve BÖLÜMÜMÜN adınıda yazarak dilekçe yolladım Yök'e. Yök ise okulunuz tanınmaktadır dedi. Ancak 3-4 üniversiteyi birden yazmıştım, fakat bütün Üniversitelerde gitmek istediğim bölümüde yazdım.

Şimdi Yök, cevap olarak sadece okul tanınıyor yazmış . Ben bölümü belirtmeme rağmen bölümle ilgili bir şey yazmıyor. Acaba burada bir kurnazlıkmı yapılıyor?

Birde, ERIC / NARIC sitesine baktım okulum oradada gözüküyor. Birde, denklik almak istiyorsanız ileride, Öğrenci dosyası açtırın konsoloslukta demişlerdi ,onuda 2016'da açtırtmıştım. Hatta oradan öğrenci belgesi bile almayı başardım, Türkiye'de SGK borcumu o sayede sildiler. Ve askerliğimide tecil ettirdim o belge ile.

Rusyada hiç IT okuyupta daha sonra Tr'de denklik alabilen varmı? İşin kötüsü, IT okuyan çok az olduğu için bunuda bilmiyoruz. Benim okulumdan 2016'da mezun olan Türkler, denklik alabildiler ama onların bölümü farklıydı. Benim bölümümden mezun olan Türk hiç yok daha. Bu sene sonunda 3 kişi mezun olacak daha. Ben 2019'da mezun olacağım.
F Fleetwood1991 Konu Sahibi
4 yıl (8192 mesaj)
Niye kimse cevap vermemiş anlamadım ya
H hellovictory
4 yıl (10 mesaj)
Nerde okuyorsun hocam, bende Rusyadayım< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


H hello002
4 yıl (182 mesaj)
ingilizcemi okuyorsun ruscami?DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.