Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
13
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Yetkili Servisten Korkmayın
G
8 ay
Çavuş
Konu Sahibi

2014 aracımın yağ+filtre bakımı ve keyfekeder otomatik şanzıman yağı değişimi için bulunduğum ildeki 3 farklı yetkili servisi sırasıyla aradım:
A: 2500TL
B: 1950 TL( telefonu servis bölümüne aktardı, eleman bu araın şanzıman kaç litre alır diye başkasına sordu ben de duyuyorum. Diğeri 3 litre alır dedi ben de hayır yanlışınız var 7.3 litre alır deyince o zaman o kadar koyarız abi eheheh dedi o an zaten burada yapılmaz diye notumu verdim)
C:1560TL (Burada yapılacak. Aynı zamanda Google puanı en yüksek yer)

Usta: Ağğğğğbi sen geç kalmışsın ya sadece şanzıman yağı değişimi işçilik: 800 TL, filtre seti ve yağlar hariç. Gel yardımcı oluruz (Aynen ben salağım çünkü hiç fiyat araştırması yapmadan koşa koşa sana gelecektim)

Özetle arkadaşlar evet yetkili servisler pahalı diye bir algı var ama bazen arayıp tek tek sorduğunuzda ustamsılardan daha ucuza mal edebiliyorsunuz. %20 üstüne bile yaptırsanız değer bence. En azından yağlı tulumla arabanıza oturmazlar.Siz nasıl özel servislere gidiyorsunuz arkadaş yağlı oturuyorlar muhabbeti bitmedi yıllardır.

Ben aldığım hiçbir aracı garantisi bittikten sonra yetkili servise götürmü...
Yoruma Git
Yorumun Devamı kartalus - 8 ay +7
Geleneksel bir özel servis siz sormadan bütün sıvıları tek tek kontrol edip, aküyü-antifirizi ölçüp, varsa sunroof bakımını yapıp, alt takım, balata süspan...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Guest-C3572BDA9 - 8 ay +4
E
8 ay
Yarbay

Niş marka araç varsa korkun ama onun harici yer gök servis zaten< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

K
8 ay
Yarbay

Siz nasıl özel servislere gidiyorsunuz arkadaş yağlı oturuyorlar muhabbeti bitmedi yıllardır.

Ben aldığım hiçbir aracı garantisi bittikten sonra yetkili servise götürmüyorum. Aracı görememek, nasıl ürün kullandıklarını bilememek hoşuma gitmiyor. Kendi aracım Citroen için konuşursam, yetkili serviste yağını, filtrelerini, antifrizini, disk-balatayı Eurorepar takarlarken ben özel sadece Peugeot-Citroen bakan özel serviste Liqui Moly yağ, orjinal filtreler, orjinal disk-balata ve Total antifrizle bakım yapabiliyorum.

Yetkili servise gidenler de gitmeyenler ucuzcu gözüyle bakıyor, iyi özel servisi olanlar da yetkil servise gidenlere enayi gözüyle bakıyor. İki ucu değnek.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

G
8 ay
Çavuş
Konu Sahibi

konuyu sanırım kısmen anlamışsıız. aslında burada bir özeleştiri var. diyorum ki yetkili servise gidenlere çok da enayi gözüyle bakmamak lazımmış zira yetkili servis sandığımızın aksine özel servis veya tamirciden daha düşük olabiliyormuş diyorum.

bunu da önceki aracının bakımlarını kendi otoparkında kendi kendine yapan birisi olarak söylüyorum. Yani ne yetkili ne yetkisiz servis tamamen self servis :)1
8 ay
Yarbay

sahte yağ-parça-filtre, elindekini dayama derdinde olan parçacı, arabaların git gide daha fazla sıvı-filtre seçer olması vs derken sanayide iş yaptırmak, işten gerçek manada anlamayan insan için artık çok zor, ayrıca son 3 yılda araba fiyatları 5'e katlarken, yetkili servis fiyatlarının 2-2,5'a ancak katladığı düşünülürse, çok da gereksiz bir risk.


kendin hangi malı kullanacağını, nerden temin edeceğini, hangi bakım periyodunda ne yapılacak biliyorsundur, iş ahlakı olan, eli alet tutan, başı kalabalık olmayan ustan vardır, sanayi yine daha ucuza gelir ayrıca daha da randıman alırsın ama herkesin harcı değil.M
8 ay
Yarbay

Ford yetkili servisleri kullanılan tüm ürünlerde yerli üretim otosan filtrelere döndü. Yağ desen fmy marka (ford motor yağ) total üretimi.

Mann filters filtre setini alsan. En iyi motor yağını alsan özel serviste yarı fiyatına çıkarsın. Ve çok çok daha iyi bi periyodik bakım olur< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
G
8 ay
Çavuş
Konu Sahibi

Geleneksel bir özel servis siz sormadan bütün sıvıları tek tek kontrol edip, aküyü-antifirizi ölçüp, varsa sunroof bakımını yapıp, alt takım, balata süspansiyon sistemlerini elle veya gözle ölçüp, aracı bilgisayara bağlayıp hatalara bakıp ve son olarak aracı iç dış yıkayıp tertemiz şekilde mi veriyor yoksa ağğbi senin iş tamam deyip yağ kartını sileceğe asıp şu kadar ödemen var kart geçmiyor deyip mi yolluyor?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @metinTasci
M
8 ay
Yarbay

Hiçbiri. Araçlarımın bakımlarını kendim yaparım. sadece lift gerektiren işlerde götürürüm ve herşeyi kendim söylerim.

2 senede bir fren sıvısını vakumlu makine ile değiştirttiğim için kontrol etmelerine gerek yok. Ben direkt değiştieiyorum.

Alt takım, süspansiyon(bu arada 100bin kmde amortisör patlasın veya patlamasın orjinali ile değiştirtirim) için rot-balanscı tercih ediyorum. Tezgahları daha uygun.


Tüm bunlar için aracıma yerli filtre, total motor yağ koydurmam kusura bakmayın. Birde 2 kat ücrete...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metinTasci -- 23 Aralık 2021; 14:4:21 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tu to
M
8 ay
Yarbay

Özel servise gidiyorsam zaten arabama daha hassas bakarım o ölçümleri kendim yapar sunroofun bakımınıda kendim yapacak kadar becerikliyim demektir. Balatayı gözle ölçmeyi herkes yapabilir. İç dış yıkama işin süsü olsada olur olmasada. Zaten özel servis etkin bir servisse adamların elinde orjinal cihaz oluyor. Özel servise gidipte arabayı cihaza bağlamadan yollayanına denk gelmedim ben.

Yağ kartına gerek yok çünkü aracın kendisi zaten bakıma ne kadar kaldığını gün ve km olarak söylüyor.

Yetkili servis = kazık. Neden mi ?

Aracımda bi arıza vardı son çare götürdüm artık. Alt tarafı adaptasyon ve tanıtım yapacaklar Arabam 2 gün onlarda kaldı bana dedikleri neydi biliyo musun ?

"Aracınızda chip tuning gözüküyor biz müdahele edemedik çünkü sistemden kitlenir diye" arızamı çözmeden arabayı bana verdiler üstüne üstlük 200 lira aldılar. Dedim ki "sizin kullandığınız cihaz odis değil mi ? Bu adaptasyon tanıtım işlemlerini odisle yapmıyor musunuz zaten?" Adam benim böyle bilgili olduğumu gördüğünden mütevellit bi 10-15 saniye sustu "yani evet odis kullanıyoruz odisle yapıyoruz" dedi. E tamam dedim ben daha önce odisle yaptırmıştım bunu sizin başka prosedürünüz varsa onu yapıp geçicektiniz dedim. Bana arabaya bişey olur diye yapamadık dedler. Ayrıca arabada chip tuning varsa diyorum dosya numarası ney yani beyinde ne gözüküyor diyorum "bilmiyoruz bize verilen bilgi bu" diyip geçiştirdiler. Beyfendi chip tuning var diyip böyle havada bırakıyorsunuz benim arabamda chip tuning yok orjinale çevirdiğim yazılım bizzat gözlerimin önünde yapıldı hatta orjinale çevirdiğimde araç daha uysal gitmeye başladı ben burdan anladım zaten ? Dedim.

Öylece susup kaldılar sonra bana diyorki "dışarda iyi bi audi ustası bulun mutlaka" ben dedim dışarda sizden daha iyi çözen ustalarım var zatende ben zırt pırt gitmekten bıkmasınlar diye buraya geldim dedim.

Daha sonra dışarda başka bi ustaya gittim "şunu şunu yap cihazdan" dedim. Adam yaptı. Ne arıza kaldı ne başka bişey nede araba bozuldu yani. Üstelik para bile almadı borcun yok dediler

Benim param olsa o bağladıkları programı bizzat ben satın alacağımda işte bide laptop almam gerekiyor uğraşmaya üşeniyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MeGaDave06 -- 23 Aralık 2021; 14:19:56 >

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @tu to
P
8 ay
Yarbay

Sizin dediğiniz tüm yetkili servislere genellemez. Misal Renault un ağır bakımı indirimli olarak yetkili serviste 5000 civarı tutarken bunu dışarıda yine orjinal mais parçalar ile 3000 TL civarına yaptırabiliyorsunuz.G
8 ay
Çavuş
Konu Sahibi

Değerli forum arkadaşlarım. Biliyordum ama burada beklemiyordum lakin benim için de şok edici bir durum oluştu. Maalesef Türkiye genelinde olduğu gibi burada da insanlar okuduğunu anlayamama, idrak edememe, kafası almama hastalığına yakalanmış. Yukarıda yazmama rağmen bir defa daha tekrarlamam gerektiğini hissederek yetkili servislere karşı oluşan “gereksiz pahalı” ön yargısından kurtulmamız gerektiğini, bizzat kendi başımdan geçen örneği sizlerin de istifade etmeniz için aktararak, dışarıdan yaptıracağım güvensiz ustanın yetkili servise göre çok çok daha yüksek fiyat verdiğini, bu durumda akli melakelerim yerinde olduğu için ve enayi olmadığım için aracımı gayet tabi yetkili serviste yaptıracağımı aktarıyor, sizlerin de tez zamanda iyileşmenizi diliyorum. K
8 ay
Yarbay

Yine buna benzer bir konuda FMY'nin Opet üretimi olduğunu yazmıştınız. Bu konuda bir karar mı verseniz? Net bilgi vermenizi tavsiye ederim.
Bir de bilginiz var mı bilmiyorum ama Ford'a kendi yağımızı götürsek alırlar mı acaba? İlk bakımı Otokoç'ta yaptırdığım şahıs bayilerine güvensizlikten. Ama bu yağ ve filtre olayı beni de geriyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @metinTasci
M
8 ay
Yarbay

Diğer aracım peugeot`nun yetkili servisi ile karıştırmışım. Fmy markasını opet üretiyor. Bildiğim kadarıyla opetin yarısı da koç grubunun(satılmadıysa)

Düzelttiğiniz için teşekkürler


Bu arada peugeot yetkili servisine gelince ilk 2 bakımı (peugeot 3008 1.6bluehdi euro6) yağın şartnamesi 0w30 olmasına rağmen total 5w30 kullanılmış olmasıda çok üzücü. Özel servise göre 3 kat daha pahalıydı…< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kartalus
K
8 ay
Yarbay

İşte. Peugeot-Citroen grubunun yetkili servisleri sapıttı iyice. Hadi yine Total koymuşlar. Eurorepar'a geçtiler artık, İzmit servisi tamamen geçti, elinde Total kalanlar da bitirdikten sonra muhtemelen Eurorepar'a geçerler. 4 LT şişe fiyatında da Eurorepar daha pahalı. Aracınızın bir sonraki bakımında mutlaka sorun.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @metinTasci
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.