Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
222
Cevap
7036
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Cevap: Yerli otomobili Koc Yapacakmis (12. sayfa)

B
blue rondo
8 yıl (1221 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: bLooP

quote:

Orijinalden alıntı: blue rondo

Ben olaya biraz da karsilastirmali bakiyorum. Cin gibi, Hindistan gibi milyarlik ulusal pazariniz ya da Rusya gibi halihazirda kurulu gucunuz yoksa, serpilmenin cok zor oldugu bir sektor bu. "Yapsa Brezilya yapardi" deyip, birakiyorum.

Brezilya zaten kendi yolcu uçağını üretebilen bir ülke oldu. Yakında kendi markalarını yaratıp otomobilde üretebilirler. Biz o noktaya bile gelmeden varolan işlemleri yeni birşeymiş gibi millete kakalamakla meşgulüz.

Dogru, Brezilya kisa mesafeli yolcu ucagi uretiyor. Gel gor ki su noktada kendi otomobilini uretmemeyi tercih ediyor. Yapabilmek ayri, yapmayi tercih etmek ayri seyler... Sonucta yapabilecegimiz her seyi yapmiyoruz, ve hangi sanayi kollarina ne sekilde agirlik verilecegi konusu da karmasik bir konu...

Otomotiv sektoru her ulkenin agzini sulandiriyor, ama gercekten cok zor bir sektor. Son 10 yilda cok koklu firmalar gumbur gumbur batti, el degistirdi, rekabette ufak kalanlar zorunlu birlesmelere, ortakliklara gitti... O yuzden yatirimcilarin ayak surumesi cok dogal.

Parayi telekom gibi, banka-sigorta gibi, perakende gibi yildan yila getirisi az cok garantili sektorlere yatirmak varken en buyuklerin bile zor ayakta durdugu bir sektore yatirmak cesaretin otesinde seyler gerektiriyor...
B
boraycan
8 yıl (1183 mesaj)
koç bu ülkede oldukça kimse ne otomobil ne uçak üretebilir! nasıl olduysa zorlu onlardan icazet aldı da beyaz eşya üretebildi

koç ve arkasındakiler izin vermedikçe buzdolabı bile üretemez bu ülke...

klimalı,absli yeni nesil doğanlarla milletin gazı alınır 50-60 yıl sonra birileri yerli otomobil nasıl üretilemedi filmini yapar ve bu devran böyle gelir gider...
B
bountr
8 yıl (480 mesaj)
Koç Grubu'nun patronu Mustafa Koç yerli otomobille ilgili konuştu.
Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, TOFAŞ'ın özellikle binek araba konusunda ortakları FIAT'la çok yakın çalışma içerisinde olduğunu belirterek, ''Bu çalışmada kendilerinden teknik destek istedik ve bunu bize sağlayacaklarını belirttiler. Bu araba TOFAŞ tarafından yapılacaktır. Kesinlikle ne Palio ne de Albea platformu kullanılacaktır. Yepyeni bir platform olacaktır'' dedi.

Koç, TÜSİAD'ın, 42. Olağan Genel Kurulunda ''Yerli Otomobile'' ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Son günlerde tekrar alevlenen yerli otomobil meselesine bir açıklık getirmek istediğini dile getiren Koç, Detroit Otomobil Fuarı'ndan sonra görsel ve yazılı basında çeşitli haberlerin çıktığını kaydetti.

Koç, özellikle ortakları Ford ve FIAT'la hem profosyenel bazda hem de aile olarak fevkalade iyi ilişkiler içerisinde olduklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Ford Otosan bundan kısa bir süre evvel 10 yıllık perspektifte yapacağı yatırımları açık bir şekilde ortaya koydu. Yaklaşık 1,2 milyar avroluk bir yatırım gerçekleşecek önümüzdeki 10 yıllık perspektifte.

FIAT'a gelirsek, TOFAŞ'a, TOFAŞ'ta da özellikle binek araba konusunda ortağımız FIAT'la çok yakın çalışma içerisindeyiz. Bu çalışmada kendilerinden teknik destek istedik ve bunu bize sağlayacaklarını belirttiler. Bu araba TOFAŞ tarafından yapılacaktır. Kesinlikle ne Palio ne de Albeo platformu kullanılacaktır. Yepyeni bir platform olacaktır. Bununla ilgili çalışmalar devem etmektedir. Gelişmeler oldukça sizi haberdar edeceğiz. Dolayısıyla bu konu üzerinde çok ciddi hala ortağımız FIAT'la TOFAŞ için çalışıyoruz.''

''Herkesin alabileceği bir araba olacak''

Bir gazetecinin ''Şu anda bir takvim var mı?'' sorusuna Koç, ''Şu anda takvim veremeyeceğim. Hayır'' yanıtını verdi.

''Hükümetle bu konuyla ilgili temaslarınız nedir?'' sorusuna da Koç, ''Hükümetle bu konuyla ilgili temaslarımız var. OSD (Otomotiv Sanayii Derneği) üzerinden kendilerine önerilerimizi de sunduk, bu işin nasıl olacağına dair. Dolayısıyla çok yakın bir şekilde çalışma içerisindeyiz'' dedi.

Mustafa Koç, üretilecek otomobile ilişkin şu anda en ufak bir detay verme durumunda olmadıklarını ifade ederek, rakamların daha çıkmadığını kaydetti.

Yerli otomobilin fiyatına ilişkin de Koç, ''Büyük bir ihtimalle herkesin alabileceği bir araba olacak'' dedi.

Kaynak:http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2012/01/19/mustafa-koctan-yerli-oto-aciklamasi

Hadi bakalım görücez nasıl bir şey yapacaklar.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.