Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
41
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Cevap: Yeni Corolla Hatchback Geliyor (3. sayfa)

C
commandx
geçen hafta (9280 mesaj)

T
Tahir26
geçen hafta (230 mesaj)
Teşekkür ettim dostum.
Bu mesajda bahsedilenler: @The Anonymous

@
@immortal
geçen hafta (1980 mesaj)
Bağırmasının nedeni doğrudan CVT şanzıman. Bu şanzıman başka marka araçları da bağırtıyor, merak etmeyin :). Arkadaşımda 1.6 hibrit CHR var, araç normalde çok sessiz fakat hızlanmak isteyince şanzımanın sabit yüksek devirde kalması ve motorun performans yoksunu olması birleşince olabildiğinde bağıran ve olabildiğince hızlanamamakta direten bir araç çıkıyor ortaya. Bence bu geçiş teknolojisi sorunsuz olabilir belki ama bir o kadar da başarısız. Sadece şehiriçi dur-kalk trafikte oldukça avantajlı diyebilirim ama uzun yolda böyle bir aracı kullanmak istemezdim.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @commandx

C
commandx
geçen hafta (9280 mesaj)
Cvt şanzıman kaynaklı değil. Cvt sesi biraz arttırır sadece. 1.8 99hp toyota chr'ye hangi şanzımanı koyarsan koy, güç gerektiğinde yüksek devire ihtiyaç duyar. Bağırmaya başlar. 1.2 turbo cvt c-hr kullanın farkı görürsünüz. 1.2 turbo chr de çok güzlü değil.
Bu mesajda bahsedilenler: @@immortal

B
bulentcandan
geçen hafta (2470 mesaj)
CHR dahil tüm Toyota hibritlerde CVT şanzıman yoktur, sadece e-CVT adı verilen sanal bir ifade vardır.

Toyota hibritlerde mekanik olarak şanzıman bulunmaz (CVT şanzımandaki gibi kayış-kasnak yoktur). CVT şanzıman taklidini yapan diferansiyele benzeyen bir mekanik (Power Split Device) ve yazılım vardır. Tüm elektronik, yazılım ve mekaniğe Hybrid Synergy Drive (HSD) denir.

Dolayısıyla; ses, CVT şanzıman kaynaklı değil, CVT karakteristiği gereği en iyi tork/güç aralığında çalışmaya ayarlanmış içten yanmalı motorun sesidir. Bu tork/güç aralığı; motor atmosferikse üst devirlerde, turbo destekliyse alt devirlerde olur ve buna göre motor sesi az veya çok olabilir.

Bazı markalar sürüş zevki için artık CVT'ye sanal vites aralıkları yapmaktadır. Yazılımla 7-9 vitesli spor modlu otomatik şanzıman taklidi yaptırılmaktadır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @@immortal

R
REM
6 gün (534 mesaj)
Teşekkürler
Bu mesajda bahsedilenler: @commandx
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.