Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
10
Cevap
372
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Yeni bir araştırma Dünya’nın çekirdeğinin tersinde dönmeye başladığını iddia ediyor
M
5 gün
Binbaşı
Konu Sahibi

Yeni bir araştırma Dünya’nın çekirdeğinin tersinde dönmeye başladığını iddia ediyor
Yeni bir bilimsel çalışma, Dünya'nın iç çekirdeğinin yakın zamanda dönmeyi bıraktığını ve tersi istikamette dönmeye başladığını öne sürüyor. Değişen dönüş yönünün yıldan yıla dalgalanma yaşayan gün uzunluklarıyla da bir ilişkisi olabileceği de ifade ediliyor. Ancak bu değişimin insanları ve gezegeni olumsuz bir şekilde etkilemesi beklenmiyor.Dünya'nın çekirdeği ters yönde dönmeye başladıNature Geoscience bilim dergisinin Ocak 2023 sayısında, Çin Pekin Üniversitesi'nden araştırmacılar, gezegenin iç çekirdeğinin diğer katmanlara göre 2009 civarında dönmeyi durdurduğunu ve tersi yönde dönmeye başladığını iddia ettiler. Bilindiği kadarıyla yerkürenin en iç kısmı, ayaklarımızın yaklaşık 5 bin kilometre altında bulunuyor. Sıcak demirden yapılmış ve yaklaşık Pluto büyüklüğünde olan bu çekirdek, kendisini çevreleyen sıvı bir dış katman nedeniyle manto ve kabuktan bağımsız olarak dönebiliyor.Her 35 yılda bir oluyorYeni bir araştırma Dünya’nın çekirdeğinin tersinde dönmeye başladığını iddia ediyor
Yapılan çalışmada yer alan araştırmacıları, "İç çekirdeğin, Dünya'nın yüzeyine göre ‘salıncak’ gibi ileri geri döndüğüne inanıyoruz. Salıncağın bir döngüsü yaklaşık 70 yıl, yani ortalama her 35 yılda bir yön değiştiriyor." ifadelerini kullanıyor.Çinli bilim insanlarının yapmış olduğu çalışmada iç çekirdeğin hareketlerini takip amacıyla son altmış yıldaki depremlerden gelen sismik dalgalar analiz edildi. Verilere göre benzer bir duraklama ve tersine dönme olayı 1970’lerin başlarında gerçekleşti. Bir sonrakinin ise 2040’larda olması bekleniyor. Verilerin inceleyen çalışma grubu 1970’lerin başları ile içinde bulunduğumuz dönem arasında benzer bir ilişki bulmuş.Öte yandan Güney Californiya Üniversitesi’nde sismolog olan John Vidale, bu çalışma ile aynı fikirde değil. Vidale, oluşturulan modellerin eldeki verileri tam olarak açıklamadığını düşünüyor. Dünya’nın merkez çekirdeği hakkında birden fazla teori bulunuyor ve henüz bilim insanları nezdinde ortak bir görüş birliği bulunmuyor. Zira elde bulunanlar aslında tamamı sismik verilerden meydana geliyor. Dolayısıyla Dünya’nın içinde olup bitenler hakkında sınırlı bilgiler elde edebiliyoruz.
Kaynak:https://www.techspot.com/news/97358-earth-inner-core-might-reversing-spin.html
Kaynak:https://www.nature.com/articles/d41586-023-00167-1

 Haberi Portalda Gör

Dünya bile tersine dönmeye başladıysa seçim sonucunda hala bir umut var demektir.
Yoruma Git
redoracle - 5 gün +7
boğa burcuna bi etkisi varmı ay çok telaşlandım!
Yoruma Git
wolferto - 5 gün +5
K
5 gün
Binbaşı

yer küreye etkisi yoksa sallayın gitsin bi şe olmaz
F
5 gün
Binbaşı

Bu işte bi terslik var deyip sallamak. Hadi şimdi kuyuya taş atıldı. İnanmıyorsan git bakta derler mi derler.
W
5 gün
Yarbay

boğa burcuna bi etkisi varmı ay çok telaşlandım!
R
5 gün
Yarbay

Dünya bile tersine dönmeye başladıysa seçim sonucunda hala bir umut var demektir.J
5 gün
Yüzbaşı

AHAHAHAHAHA
M
5 gün
Yarbay

Dünya tersine dönse affetmem
Gökteki güneş sönse affetmem< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
S
4 gün
Yüzbaşı

EeeeeeP
4 gün
Yarbay

Komple reset atmak lazım.K
4 gün
Yarbay

Affetmem yerine vazgeçmem olacaktı hocam.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @matador_mirkhan
M
4 gün
Yarbay

Eyvallah hocam en azından mesaj anlaşılıyor😅< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Kartal Göz
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.