Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
11
Cevap
0
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Yavaşlatma davasında Apple’a 113 milyon dolar tazminat cezası daha

E ekrem71 Konu Sahibi
4 ay (27515 mesaj)Yaz aylarında meşhur iPhone yavaşlatma davası için mağdurlara toplamda 500 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul eden Apple’a bir ceza daha geldi. Bu kez ana cezadan biraz daha düşük meblağda.Yavaşlayan iPhone’larHatırlanacağı üzere Şubat 2017 yılında yayınlanan iOS 10.2.1 güncellemesi ile iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus ve iPhone SE modellerinde bilinçli yavaşlatma başlamıştı.Ayrıca Bkz.iPhone 12 Türkiye fiyatları belli oldu iddiasıKullanıcıları oldukça kızdıran olayda Apple; zayıflayan bataryalar nedeniyle performans darboğazı yaşanmaması için bunu yaptığını savunmuştu. Elbette bu savunma kullanıcıları tatmin etmedi ve pek çok ülkede davalar açıldı. Apple olaydan bir süre sonra düşük fiyatlarla batarya değişim programı başlatmıştı.Yaz aylarında sonuçlanan ABD’deki davada her mağdur için 25$ ve toplamda 500 milyon dolar tazminat ödenmesi Apple tarafından kabul edilmişti. Bu hafta 34 eyalet ve Kolumbiya Bölgesi’nde yapılan soruşturma sonrasında da 113 milyon dolarlık bir tazminat kararı daha çıktı. Apple’ın bunu da kabul ettiği ifade ediliyor.Son kararla birlikte toplamda 613 milyon dolar civarında bir tazminat cezasına ulaşılmış oldu. Apple’ın ödediği en yüksek rakamlardan birisi olan sistem yavaşlatma davası ayrıca firma tarihindeki anten davasından sonra en çok tartışılan konu oldu.Kaynak:https://wccftech.com/apple-pay-113-million-iphone-batterygate-settlement/

 Haberi Portalda Gör

şurda hala windows a laf atanlar var abi kafanız mı çalışmıyo yoksa öyle davranmak hoşunuza mı gidiyo anlamak güç ama windows'un istediğin sürümünü her an i...
Yoruma Git
Yorumun Devamı danlabilic - 4 ay +18
Windows 10'un her sürümü bir nevi yeni işletim sistemi ve bu sebeple artan sistem gereksinimi var. Misal bir oyunun yeni versiyonu çıksa ve daha güçlü ekran kart...
Yoruma Git
Yorumun Devamı erdem552 - 4 ay +10
Yukarıda iPhone telefonları yavaşlatıyor yazıyor. Aşağıda Windows yazılımı yavaşlatıyor mu yavaşlatmiyor mu tartışması var.
Yorumcuların biri ağır iPhone fanı. iPhone telefonu elinde patlatsa da W...
Yoruma Git
Yorumun Devamı muroooo19 - 4 ay +4

F Furkooo85
4 ay (424 mesaj)
Böyle davaları Windows 10 için de istiyorum. Windows 10 ilk çıktığındaki sistem gereksinimleri 2 gb ram, 1 ghz işlemcide çalışır diyorlardı fakat şu zamandaki en son ki Windows 10 ise böyle bir sisteme bırakın 2 gb olayını, bırakın 1 ghz ile çalışırı, Windows yüklenmiyor bile. Ya sistem gereksinimlerini güncellesinler ya da tekrardan 2 gb rami olan bir bilgisayarda çalışabilsin.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

C classf2re
4 ay (654 mesaj)
Ben ilk çıktığı sürümü kullanıyorum. Güncellemeri de kapattım kafam rahat. Güncellemelerle öyle bir kağnı olmuştu ki bilgisayar anlatılmaz yaşanır yani.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Furkooo85

E erdem552
4 ay (354 mesaj)
Windows 10'un her sürümü bir nevi yeni işletim sistemi ve bu sebeple artan sistem gereksinimi var. Misal bir oyunun yeni versiyonu çıksa ve daha güçlü ekran kartı istese bu durumda oyun firmasıda mı davalık olacak?

Apple ise kasıtlı olarak kullanıcıdan onay almadan işlemci frekansını düşürüp cihazları yavaşlatıyor. Değişen işletim sistemi sebebiyle artan kaynak ihtiyacı başka bir şey, kasıtlı olarak yavaşlatma başka bir şey...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erdem552 -- 19 Kasım 2020; 15:49:19 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Furkooo85

F Furkooo85
4 ay (424 mesaj)
Her yeni gelen Windows'un yeni bir işletim sistemi olduğunu bilmeyen yoktur zaten, fakat anlatmak istediğimi pek anlamamışa benziyorsunuz. Tekrar izah edecek olursam; Microsoft'un sitesinde sistem gereksinimleri yerinde hâlâ 2 gb ram ile çalışır yazıyorsa bu şirketin yalancılığıdır. Gün geçtikçe her yeni Windows sürümünde ram kullanımı hızlı bir şekilde artıyor. Şuan 2 gigabaytı bırakın, 4 gb ramli bir bilgisayarda bile ramin %65'ini sömüren bir obur sistem var. En az sistem gereksinimi 6 gb ama MS'e göre bu hâlâ 2 gb. Dünyanın pek de umurunda değil bu olay, çünkü dünya en az 8 gb ram kullanıyor. Fakat, dediğim gibi bu hızla Windows artık 8 gigabayta kadar geliyor gibi gözüküyor. En sonunda geldiğinde dünya bu nasıl iş demeye başlarlar (Ya da 16 gigabayt ramlere geçerler xd)

Bu arada vermiş olduğunuz Apple örneğini MS de yapıyor. Windows'un HDD'leri bilerek yavaşlatıyor ama yine dünya SSD'ye geçtiğinden dolayı kimse takmıyor.
D danlabilic
4 ay (447 mesaj)
şurda hala windows a laf atanlar var abi kafanız mı çalışmıyo yoksa öyle davranmak hoşunuza mı gidiyo anlamak güç ama windows'un istediğin sürümünü her an istediğin dakika yükleyebilirsin ama git bakalım ios 14 yüklü iphone 7 plus'u çıkış sürümü olan ios 10'a çek bakalım çekebiliyo musun?:D
M muroooo19
4 ay (529 mesaj)
Yukarıda iPhone telefonları yavaşlatıyor yazıyor. Aşağıda Windows yazılımı yavaşlatıyor mu yavaşlatmiyor mu tartışması var.
Yorumcuların biri ağır iPhone fanı. iPhone telefonu elinde patlatsa da Windows demeye devam eder.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


S SeniorGrandMaster
4 ay (199 mesaj)
Apple yeni yazılım çıkartacak yavaşlattığı telefonları tekrar hızlandıracak denilmesini beklerdim. Bu ödenen tazminatın mağdurlara faydası olacağını sanmıyorum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


N Nozbarth
4 ay (58 mesaj)
Bu ceza onlar için hiçbirşey ,zaten yavaşlattıkları için insanları daha üst model almaya yönlendiriyor ve aldığı cezanın kat ve katı daha fazla kazanıyor .bu yüzden cezaları görmezden gelebiliyor adamlar .başka bir çözüm bulunmalı

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


D DH Misafiri
4 ay (70246 mesaj)
bunların hakkında turump geliyordu, katakulliyle indirdiler adamı.
P Profeson
4 ay (411 mesaj)
Keşke imZaları açsalar önceki gibi 1-2 haftalığına

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


S Soner898
4 ay (47 mesaj)
Resmen rezalet nedir bu ya.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.