Bu konudaki kullanıcılar: 4 misafir, 3 mobil kullanıcı
12184
Cevap
0
Tıklama
44
Öne Çıkarma
Xiaomi Mi Note 10 Lite (TOCO) [ANA KONU]

E efebora06 Konu Sahibi
2 yıl (4983 mesaj)

SENSÖR SORUNU İÇİN YAPILACAK AYAR


1-Telefon ( arama yaptığımız uygulamanın adı Telefon) uygulamasına girip uygulama bilgisinden sırasıyla bildirimler -devam eden çağrılar -önemlilik -yüksek secin.

2-Google arama uygulamasini (numara tusladiginiz,arama yaptığınız yada aramaya cevap verdiğiniz uygulamanın adı) güncellediyseniz eski sürüme yani 42.0 a geri dönün sensör sorununun çözülecegini göreceksiniz.


3-Gyro Kalibrasyonu: (Telefonla görüşme esnasında ekranın kapanmaması sorununu gidermek için. Kesin çözüm mü ya da işe yarıyor mu bilmiyorum. Ama bende işe yaradı gibi ve ayrıca deneyen 3-4 kişiden de olumlu dönüş aldım. Denemekte fayda var. Bir şey kaybetmezsiniz.)

1- Ayarlar/Telefon Hakkında/Tüm Özellikler'e giriyoruz
2- Çekirdek sürümü yazan satıra art arda 5-6 kez tıklıyoruz ve test menüsüne giriyoruz.
3- Sağ üstteki 3 noktaya tıklayıp additional tools bölümüne giriyoruz.
4- 8. satırda yer alan Gyro Calibration Tool'a giriyoruz ve calibrate diyoruz. Bu kalibrasyon işini 2-3 kez yapmakta fayda var. Garanti olsun.
5- Test menüsünü kapatıp telefonu yeniden başlatıyoruz.


Fingerprint (Parmak İzi) Sensörü Kalibrasyonu (Bunu da özellikle ekran koruyucu taktıktan sonra parmak izi sensörünün daha seri çalışması için yaptım ben. İşe yaradı bende)

Önce halihazırda tanıttığımız parmak izi falan varsa onları siliyoruz.
İlk 3 adım yukarıdaki ile aynı. Ekran yüzeyinin ve kullanacağınız ayna ile siyah yüzeyli cismin temiz olmasına dikkat edin.

4- 11. satırdaki Fod Fingerprint Calibration'a giriyoruz. Karşımıza "Put the flesh flat and press start" şeklinde bir ibare çıkıyor.
5- Parlak dairenin üzerine de gelecek şekilde bir ayna yaklaştırıyoruz ekrana. (ben neredeyse yapıştırdım ekrana 1-2 mm boşluk kaldı kalmadı) Ardından start diyoruz.
Not: Bu "flesh flat" için ayna değil de elimizi koymamız gerektiğini de okudum bir yerde. Bende ayna işe yaradı. Eğer aynayla yapınca verim alamazsanız elinizi de kullanabilirsiniz)
6- Yaklaşık 20-30 saniye kadar devam ediyor işlem ve karşınıza "Put the black flat and press next" diye bir ibare daha çıkıyor. Aynayı kaldırıp yerine siyah bir cisim koyuyoruz (Mümkünse bu adımda ortam karanlık olsun). Sonra next diyoruz.
7- Yaklaşık 20-30 saniye sonra tüm işlemler başarılı şekilde tamamlanıyor ve test ekranından çıkıp telefonu yeniden başlattıktan sonra parmak izimizi tekrar tanıtıyoruz.

Eğer kalibrasyon doğru yapılmazsa zaten "calibration failed" şeklinde bir hata veriyor. Baştan yapmak gerekiyor.


@srvngrc
https://forum.donanimhaber.com/xiaomi-mi-note-10-lite-toco-ana-konu--143470903-229#145090309

Ayrıca linkten TRUE PHONE uygulamasını indirirerek hem sensör sorununu çözer hem de arama kaydetme özelliğine kavuşursunuz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.hb.dialer.free&hl=trParmak İzi Tarayıcı Hızlandırma


Parmak izini hızlandırmak için hangi parmağımızı kullanıyorsak o parmağı 4 farklı yönden taratmamız gerekiyor.

Parmağınızı taratmak için ekrana her dokunuşunuzda farklı bir bölgesini taratmaya çalışın.

Sağdan-Soldan ve aşağıdan-üstten olacak şekilde 4 farklı şekilde tanıtıyoruz. Resimler internetten alıntıdır.

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

SIM Kart Etkinleştirilemedi hatası alıyorum?Mi Cloud üzerinden sunulan uzaktan cihaz bulma, kilitleme, silme fonksiyonların, yapılan çağrıların ya da gelen/giden SMS'lerin yedeklenmesi vb. bazı işlevlerin çalışabilmesi için cihazınızda takılı olan SIM kart ile Çin'de yer alan Xiaomi sunucularına bir adet SMS gönderilmesi ve sunucunun gelen SMS'i onaylayarak cihazınızı etkinleştirmesi gerekmektedir. Bu SMS gönderilemediğinde, sunucu cevap vermediğinde ya da cihaz etkinleştirme esnasında her hangi bir hata olması durumunda bu bildirim alanında bu uyarı ile karşılaşırsınız. Uyarının bildirim olarak belirmesi cihazınızı normal şekilde kullanmanıza her hangi bir engel oluşturmayacaktır ancak etkinleştirme için gönderilen her SMS için -başarısız olsa dahi- ayrı ayrı operatörünüz tarafından faturanıza Yurt Dışı SMS tutarı yansıtılacağı için beklenmedik faturalar ile karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyemiz SMS'in hiç gönderilmemesini sağlamanız. SMS gönderimini engellemek için ise ayarlar/ek ayarlar/yetkilendirme ve geri alma altından Xiaomi SIM etkinleştirme hizmetine ait yetkileri geri almanız ve ayarlar/mi hesabı altından cihazı bul, çağrılar ve SMS yedeklemenizi kapatmanız yeterli olacaktır.


Kurulum esnasında bu görselde yer alan iki seçeneği kapatırsanız yurt dışı sms ücreti ödemezsiniz.


< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Kurulum bittikten sonra da sim etkinleştirme bildirimi almak istemiyorsanız bu görselde yer alan ayarlarıda mutlaka yapın...


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >VoLTE / VoWIFI AKTİF ETME

*VoLTE Aktif Etmek:


*#*#86583#*#* arama ekranına yazın otomatik olarak VoLTE aktif olacaktır(sim card carrier check disabled yazacak)(ayarlar - sim kart & mobil ağlar -operatör adı -Volte seçeneği gelecek. ( sim kartınızın(operatör) da volteye açık olması gerekiyor)

Çoğu Xiaomi cihazı operatörler tanımıyor o yüzden kullandığınız operatörün sitesine girip uyumlu cihazların birine sim kart takıp sms ile aktif edebilirsiniz.
Uyumlu olarak gözüken cihazlar bunlar. Sİm kartınızı bu cihazlardan birine takıp sms ile aktif ederseniz hattınıza volte tanımlanmış olur.

Vodafone-https://www.vodafone.com.tr/Internet/vodafone-volte.php?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

TURKCELL -https://www.turkcell.com.tr/servisler/hd-ses-ve-video-arama?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

TÜRK TELEKOM-https://bireysel.turktelekom.com.tr/4-5g/hd-gorusme-ve-wifi-arama.html

*VoWIFI Aktif Etmek:


MIUI 11 ve sonrası arayüzlü tüm Xiaomi telefonlar için *#*#86583#*#* ve *#*#869434#*#* tuşlamalarınıza enable ve disable şeklinde yanıt alıyorsanız VoLTE ve Vowifi cihazınızda mevcut demektir.

1. Telefon Menüsü Ayarlar/Sim kartlar&Mobil ağlar menüsüne girerek sim kartımızın üzerine tıklıyoruz.

"VoLTE kullan" ve "Wi-fi kullanarak arama yapın" butonlarını aktif ediyoruz.

2. Ayarlar/ Telefon hakkında/Tüm özellikler bölümüne girerek "Çekirdek sürümü" üzerine yeni menü açılana kadar 5-6kez tıklıyoruz. Açılan menüde sağ üst köşede üç nokta üstüste simgesine tıklıyoruz." Additional topla/Ek araçlar" yazısına tıklıyoruz.

3. Açılan ekranda "Modem test araçları" a tıklıyoruz. 6.Açılan menüde "Mobile network Info/Mobil ağ bilgisi"ya tıklıyoruz.

4. Cellular Radio Power bölümünü aktif yapıyoruz (yeşil).

Hemen altında bulunan küçük ok a tıklıyoruz " TD-SCDMA/UMTS" yi seçip tüm ekranları kapatıyoruz.

Dikkat edilecek husus "Cellular Radio Power/Radyo sinyal gücü" kendiliğinden kapanabiliyor, ekranları kapattığınızda mutlaka aktif olmalı.

5.Şebeke çubuğu yanında VoLTE yazısı görünecek Vowifi görünmeyebilir önemli değil ,merak etmeyin..

6.Telefonunuzu uçak moduna alın ve herhangi bir wi-fi ye bağlanın.

Uçak modundayken birini arayın mutlaka çalışacaktır.

Çalışmazsa Cellular Radio Power siz fark etmeden off olmuştur.


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


MIUI ARAYÜZÜNDEKİ REKLAMLARI KAPATMAK


1)MIUI sistem reklamlarını devre dışı bırakma ---> Ayarlar -> Ek Ayarlar -> Yetkilendirme ve İptal bölümünü açıyoruz. Ardından msa servisinin yanındaki aktif olan kutucuğu kapalı duruma getiriyoruz. Herkeste aynı hatayı vermeyebilir ama "yetkilendirme iptal edilemedi" hatası alırsanız birkaç kere üst üste deneyin sonunda devre dışı kalacaktır.
2) Uygulama Kilidi (App Lock) reklamlarını devre dışı bırakma ---> Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulama Kilidi veya Ayarlar -> Uygulama Kilidi bölümünü açıyoruz. Ardından sağ üst köşede bulunan çark simgesine tıklıyoruz. Önerileri al seçeneğini kapatarak devre dışı bırakıyoruz.
3) Mi Dosya Yöneticisi reklamlarını devre dışı bırakma ---> Mi Dosya Yöneticisi'ni açıyoruz. 3 kısa çizgiye tıklıyoruz ve açılan menüden Ayarlar'a tıklıyoruz. Öneriler seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
4) Reklam tanımlayıcısını devre dışı bırakma ---> Ayarlar -> Ek Ayarlar -> Gizlilik -> Reklam Hizmetleri veya Ayarlar -> Şifreler ve Güvenlik -> Gizlilik -> Reklam Hizmetleri bölümüne giriyoruz. Ardından Kişiselleştirilmiş reklam önerileri seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
5) Güvenlik Uygulaması (Security) reklamlarını devre dışı bırakma ---> Güvenlik uygulamasını açıyoruz. Ardından Ayarlar bölümüne gidiyoruz ve Öneriler al seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
6) Temizleyici Uygulaması (Cleaner) reklamlarını devre dışı bırakma ---> Güvenlik uygulamasını açıyoruz. Ardından Temizleyici'ye tıklıyoruz. Sonrasında sağ üst köşede bulunan çark simgesine tıklıyoruz. Açılan menüden Öneriler al seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
7) Mi Tarayıcı Uygulaması (Mi Browser) reklamlarını devre dışı bırakma ---> Mi Tarayıcı uygulamasını açıyoruz. Ardından Ayarlar bölümüne giriyoruz. Sonrasında Gizlilik ve Güvenlik bölümüne giriyoruz. Burada Sizin için önerilen veya Kişiselleştirilmiş içerik/servis seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
8) İndirilenler Uygulaması (Downloads) reklamlarını devre dışı bırakma ---> İndirilenler uygulamasını açıyoruz. Ardından 3 noktaya tıklıyoruz ve açılan menüden Ayarlar bölümüne giriyoruz. Burada Önerilen içeriği göster seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
9) Mi Müzik Uygulaması (Mi Music) reklamlarını devre dışı bırakma ---> Mi Müzik uygulamasını açıyoruz. Ardından Ayarlar bölümüne giriyoruz. Sonrasında Gelişmiş Seçenekler'e tıklıyoruz. Burada Öneriler seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
10) MIUI Temalar Uygulaması (MIUI Themes) reklamlarını devre dışı bırakma ---> MIUI Temalar uygulamasını açıyoruz. Ardından Profil bölümüne giriyoruz. Sonrasında Ayarlar kısmına geldikten sonra burada Reklamları göster seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
11) Yüklü uygulamaların reklamlarını devre dışı bırakma ---> Ayarlar -> Uygulamalar -> Uygulamaları Yönet veya Güvenlik uygulamasını açıyoruz. Ardından Uygulamaları Yönet bölümüne giriyoruz. Sağ üst köşede bulunan 3 noktaya tıklıyoruz ve açılan menüden Ayarlar bölümüne giriyoruz. Burada bulunan Öneriler seçeneğini devre dışı bırakıyoruz.
12) MIUI Daemon servisini iptal etme ---> MIUI Daemon servisinin reklam ile alakası olmasa da Ayarlar -> Ek Ayarlar -> Yetkilendirme ve İptal bölümünde yer aldığı için anlatmak istedim. Bu servis Çinli MIUI geliştiricilerine telefon hakkında "özel bilgiler içermeyen" sadece telefonun kullanımı konusunda bilgiler göndermektedir. Bunu ilgili menüden devre dışı bırakmanızı tavsiye ederim.

Bunlarla beraber bildiğiniz gibi Android 9 ve üzeri cihazlarda Private DNS özelliği bulunmakta ve bu özelliği kullanarak cihazınızdaki sistemsel ve yüklü olan uygulamalardaki tüm reklamları tamamen engelleyebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz.

Ayarlar -> Bağlantı ve Paylaşım -> Private DNS seçeneğine tıkladıktan sonra Off olan ayardan Private DNS provider hostname (Private DNS sağlayıcısı sunucu ismi) seçeneğine tıklıyoruz ve açılan bölüme dns.adguard.com yazıyoruz ve ardından Kaydet seçeneğine tıklıyoruz. Bu işlemi yaptıktan sonra kullandığınız tüm uygulamalarda reklamlar engellenecektir. Tarafımca test edilmiştir. Aylardır bir (1) tane bile reklam görmüyorum. Belki ben çoğu MIUI uygulamasını tamamen kaldırdım ondan görmüyorum ama debloat konusu hakkında da yakın bir zamanda ayrı bir konu açacağım. O konuda telefonunuzdaki gereksiz MIUI uygulamalarını, servislerini ve Google uygulamalarını kaldırıp yerlerine daha stabil, güvenilir ve hızlı çalışan uygulamalar yükleyeceğiz.

Eğer telefonunuzda Chrome kullanıyorsanız (kullanmamanızı şiddetle tavsiye ederim) reklamlar engellenemeyebilir. Bunun için aşağıda yazdığım adımları uygulamanız gerekiyor.

Chrome uygulamasını açın. Ardından adres çubuğuna chrome://flags yazın. Karşınıza bir sürü flag gelecektir. Arama kısmına dns yazın ve Async DNS seçeneğini Disable yapın ve o sekmeyi kapatın. Bu işlemi yaptıktan sonra DNS ön belleğini de temizlememiz gerekiyor. Adres çubuğuna chrome://net-internals yazın ve karşınıza çıkan seçeneklerden DNS sekmesine girin ve Ön belleği temizle (Clear Cache) seçeneğine tıklayın. Chrome uygulamasını tekrar başlattığınızda yaptığımız ayarlar geçerli olacaktır.

AdGuard DNS'yi evinizde güvenli internet seçeneği olarak da kullanabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan şey ise DNS ayarlarını değiştirebildiğiniz bir modemdir. Modem arayüzünde DNS ayarlarını bulup 176.103.130.130 (varsayılan) veya 176.103.130.131 (varsayılan) olarak değiştirdiğinizde bu ayar o modeme bağlı tüm cihazlarda etkili olacaktır. Ayrıca AdGuard DNS'nin aile koruması olarak adlandırdığı DNS sunucu IP'leri ise 176.103.130.132 ve 176.103.130.134'tür.


PİL TASARRUFU / GİZLİLİK AYARLARI1- Ayarlar / Şifreler & Güvenlik / Konum/ Tarama/ Wifi ve Bluetooth tarama seçeneği devre dışı olmalı.
-Bu adım ile “Android sistemi”, “Xiaomi framework” ve “Hücre bekleme” batarya kullanımı ciddi şekilde azalıyor.-
2- Ayarlar / Şifreler & Güvenlik / Gizlilik: Cihazımı bul kapalı olmalı.
3- Ayarlar / Şifreler & Güvenlik / Gizlilik/ "Kullanıcı deneyimi geliştirme programı" "Tanı verilerini otomatik olarak gönder" kapalı.
4- Ayarlar / Sim kartlar & mobil ağlar / Her zaman MMS al - kapalı / Çift 4.5G - kapalı .
5- Ayarlar / Şifreler & Güvenlik / Gizlilik / Özel Erişim/ Cihaz yönetimi uygulamaları / ne varsa devre dışı bırakın.
6- Ayarlar / Uygulamaları Yönet / Sağ üstten 3 nokta / Ayarlar / "Güncellemeleri bildir" ve "Öneriler" kapalı.
7- Google klavye yerine Swiftkey klavye öneririm. Swiftkey yükledikten sonra uygulamayı açın. Sağ üstte 3 nokta / hakkında / "Hizmet güncellemeleri", "Bildirimler", "Bilmem ne swiftkey geliştirmemize yardımcı olun" kapalı
8- Swiftkey'de yazma / ses ve titreşim / tüm ayarları kapatın.
9- Mesajlar / Ayarlar / mi mesaj - kapalı
10-Mesajlar / Ayarlar / Hücre yayını / Daha fazla / tüm seçenekler - kapalı.
11-Ayarlar / Uygulamalar / Sistem uygulama ayarları / Güvenlik / Tüm seçenekler - kapalı
12-Ayarlar / Sistem uygulama ayarları / Güvenlik / Temizleyici / Temizleyiciyi hatırlat hariç diğerlerini kapatın. Takvimi 15 günde bir yapabilirsiniz
13-Ayarlar / google / Sağ üst 3 nokta / kullanım ve teşhis aracı - kapalı
14-Ayarlar / google / Cihazlar/ Bildirimleri göster - kapalı
15-Ayarlar / google / Güvenlik / cihazımı bul - kapalı (kullanmıyorsanız kapatın)
16-Ayarlar / google / Güvenlik / Google play project - kapalı (hiçbir işe yaramıyor)
17-Ayarlar / google / Reklamlar / Reklam kişiselleştirmeyi kapat - Açık
18-Ayarlar / ekran / karanlık mod - açık

*Mİ NOTE 10 LİTE MİUİ SÜRÜMLERİ HK.

-Ayarlar-MIUI sürümü diyerek kurulu yazılımı görebilirsiniz.

*Custom rom hariç fabrika/orijinal/stock romlarin hiç birinde (TR rom dahil) MIUI arama ve mesajlaşma uygulaması yok.*


Mi NOTE 10 LİTE ÇİN ve HİNDİSTAN için üretilmemiştir.

Ülkemizde satılan Xiaomi cihazlarda 2 adet Global sürüm var,diğeri ise RUSYA içindir.
Bir tanesi AVRUPA (EUROPA) için olan EEA kod lu QFNEUXM
Diğeri ise Avrupa ve RUSYA hariç olan Mİ kodlu QFNMIXM
Avrupa ve Global harici olan RU kodlu (RUSYA) QFNRUXM
Ülkemize özel olan TR kodlu rom QFNTRXM

EEA sürümlü Rom Avrupa birliğinin çıkardığı gizlilik yasasına istinaden cihaz üreticilerinin mecburen bu ülkelerde cihaz satılabilmesi kullanılabilmesi amacı ile yayınlanıyor.İçerisindeki Google ve Xiaomi servislerinin kullanıcıların hakkındaki bilgileri istediği gibi toplayamaması için bazı düzenlemeler yapılmış durumda.

Basitçe şöyle ;

Daha az reklam
Google ve Xiaomi sunucularına gönderilecek toplanacak kişisel verilerin kısıtlanması.
Arama Motoru sabitlemelerinin kaldırılması ( Google Tekelinin önlenmesi )

MI FLASH İLE TELEFONU SIFIRLAMA - ORİJİNAL HALİNE DÖNDÜRME - VERSİYON DÜŞÜRME


Telefonunuzu fabrika ayarlarına çevirmek, başka bir sürüm kurmak, açılmayan telefonu açmak için bu programı kullanacağız.

-BOOTLOADER kilidi açık olmalıdır.
-işlem tüm verilerinizi siler o yüzden yedek alınız.
-İşlem sonunda ROOT VE TWRP silinir.
-İmei işlemi varsa bir sorun olmaz imei uçmaz.
-GARANTİLİ cihaz sahipleri SÜRÜM düşürme YAPAMAZLAR (BootLoader kilit açmak garanti dışı bırakabilir,risk almaya değmez)


Fastboot rom yüklemelerinde en sağlıklı sonucu alacağınız Mi-Flash versiyonu budur.64 bit Windows şarttır.
Win10-Win8-Win8.1 kullanan arkadaşlar kurulum öncesi sürücü imza zorlamasını devre dışı bırakmalıdırlar.


FABRİKA/STOCK FASTBOOT ROM İNDİRME MİUİ 11 ve MİUİ 12

https://mifirm.net/model/toco.ttt


TWRP İLE CUSTOM ROM YÜKLEME


Custom Rom Farkları:

1) MIUI mesajlaşma ve arama uygulaması
2) Süper duvar kağıtlarinin yüklü gelmesi
3) 3.Parti tema ve yazı tipi eklenmesi
4) Lüzumsuz uygulamaların olmaması
5) Uygulama kasasının olması vs....
TWRP GÜNCELLEME ve AOSP (EVOLUTİON X ) ROM YÜKLEME


FASTBOOT YÖNTEMİ İLE CUSTOM ROM YÜKLEME


SWİFT BACKUP YEDEK ALMA UYGULAMASI
TWRP OLMADAN MAGİSK (ROOT) YÜKLEME


BATARYA KULLANIM REHBERİ


Telefonlarda kullanılan iki çeşit pil bulunmaktadır;

Li-Po ve Li-Ion
(Lityum Polimer - Lityum İyon)Bunlar arasında ki farkı görecek olursak;

1- İki pilde kullanım olarak aynı sayılacak türdedir.
2- Li-Po piller genelde daha uzun kullanım süreleri sunar. Buna oranla, daha uzun şarj ve deşarj olma süreleri mevcuttur.
3- Li-Po piller, Li-İon pillere göre daha rahat şekil alabilirler. Bu yüzden daha küçük ve daha kibar tasarıma sahiptirler.
4- Li-Po bataryalar sıcak ortamlarda Li-ion bataryalara göre daha verimlidirler.
5- Li-Po pillerin maliyeti daha düşük olduğu için genelde üretim maliyetinin düşmesi içinde kullanılmaktadır.


Hızlı Şarj Hakkında;

Firmalar genelde hızlı şarj teknolojisinde 30 dakika gibi kısa bir sürede ortalama %60-70 civarı şarj vaadediyor. Peki geri kalan
kısım da mantıken 15-20 dakikalık bir sürede dolması gerekmiyor mu?
Cevap; hayır.

Çoğu kişinin en başta yapmış olduğu hata; pili tamamen bitirip, şarj etmek.

Bataryaları kesinlikle tamamen bitirmemeliyiz. Tamamen bitirilip, kendiliğinden kapanan cihazlar batarya
sağlığına doğrudan zarar verir. En doğru kullanım şekli %20 altına düştüğü zaman şarja takmaktır.
Tamamen biten bataryaların içerisinde ki kimyasal etkileşim sonucu batarya sağlığı olumsuz etkilenir.

Bu kısım önemli;

2-3 ayda bir, sadece 1 defaya mahsus pili sonuna kadar bitirin ve sonra cihazınızı kapalı olarak %100’e kadar doldurun. Yapacağınız bu işlem sayesin de pil döngü ölçüsünü yenilemiş ve pilinizi kalibre etmiş olursunuz ve cihazınız pil değerlerini daha doğru yüzde değeri olarak gösterir.
En uzun pil ömür için cihazınızın şarj oranını "düz" yani, % 0-100 yerine % 20-80 arasında şarj etmeniz anlamına gelir.

İstediğiniz gibi tak-çıkar yapabilirsiniz.

Hemen hemen herkesin sorduğu sorudur bu. "Cihazı tamamen şarj etmeden şarjdan çeksem ne olur?" sorusu.
Yeni teknoloji pillerde tak-çıkar işlemi bir problem teşkil etmez, dilediğiniz gibi şarj edip çıkartabilirsiniz. Yüzde
kaç olduğu önemli değildir.


Yüksek ısıda ve şarjdayken cihazı kullanmak.

Cihazı yüksek ısıda ve şarjda kullanmaktan (eğer ısınıyorsa) genel olarak kaçının. Yüksek ısı doğrudan batarya
sağlığını olumsuz olarak etkiler. Devamlı olarak güç alıp, güç çıkışı sağlandığı için batarya şişmeleri yaşanması olasıdır.


Geceden şarja bırakmak.

Bu genelde insanları ikiye bölen bir tartışmadır. Kimisi zararı yok dese de, kimisi zararlı diyebiliyor.
Bataryanız %100 seviyesine geldiği zaman otomatik olarak elektriği keseceği için daha fazla şarj almayacaktır.
Bu yüzden zararı çok uzun süre kalmadığı müddetçe olmayacaktır. Fakat burada önemli nokta; çok uzun süre
kaldığı zaman her telefonda olmasada, çoğu cihazda enerji harcama ve şarj alma döngüsü sürekli olarak devam
edeceği için, zarar verme ihtimali yüksek. Ortalama 6-7 saat kalmasında bir sakınca yoktur.Adaptör ve kablo seçimi.

Her zaman orjinal kablo ve orjinal adaptör kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğer elinizde orjinal adaptör yoksa
firmanın cihaz için uygun gördüğü çıkış değerlerini baz alarak adaptör seçimi yapmalısınız. Orjinal olmayan, yan
sanayi adaptör ve kablolardan kaçınmalısınız. Batarya sağlığına çok ciddi zararlar verebilir.

Ve unutmayın ki;

batarya patlamaları genelde yanlış şarj aletleri kullanımından dolayı ortaya çıkmaktadır.​


EKRAN KORUYUCU TAVSİYE

< Resime gitmek için tıklayın >

https://www.akilliphone.com/incele/gor-xiaomi-mi-note-10-lite-3d-kavisli-darbe-emici-full-ekran-koruyucu-2-adet-set-103787


PİL TASARRUF AYARLARI
WİFİ KOPMA SORUNU YAŞAYANLAR
Hem Telefondan Hem de MODEM Üzerinden Bu Ayarları Yapmalısınız.

Kullandığınız modem arayüzüne girip 5 ghz'i kapatıp 2.4 ghz açık kalacak.

Modem arayüz ayarlarında MHZ kısmını da 40 MHZ yapın

TELEFON AYARLARI MİUİ 11 KULLANANLAR

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

TELEFON AYARLARI MİUİ 12 KULLANANLAR

< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >

ÖRNEK MODEM AYARLARI


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >


Bu işlemlerden sonra görselde ki ayarları mutlaka yapınız....


< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
TAVSİYE TARAYICI/BROWSER


< Resime gitmek için tıklayın >


https://play.google.com/store/apps/details?id=mark.via.gp&hl=tr


TAVSİYE GCAM VE CONFİG DOSYASI


Bağlantıdan hem Tocogcam apk dosyasını hem de configs7 klasörünü indirip telefona atın/yükleyin...

•İndirdiğiniz. apk uzantılı dosyaya tıklayın.
•Tüm izinleri verin.
•Yükle butonuna tıklayarak yükleme işlemini tamamlayın.


Config dosyası nasıl yüklenir?

Google Kamera uygulamasını açın.
Alttaki resimde işaretli olan siyah alana çift tıklayın.

< Resime gitmek için tıklayın >

Açılan pencerede kendisi otomatik Configs7 xml'yi bulur ve restore butonuna tıklayarak yükleyin..
İşlem tamamlanmıştır.Güle güle kullanın..

https://gcambrasil.com.br/xiaomi/mi-note-10-lite/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi efebora06 -- 13 Mart 2022; 11:8:44 >


Bu mesajda bahsedilenler: @burak jr
Merhaba arkadaşlar, detaylı bir A71 - Mi Note 10 Lite kıyaslaması ile karşınızdayım...

Giriş tam YouTubırlar gibi oldu 😂😂

Bugün sabah saat 10.45 gibi Mi Note 10 Lite telefonumu teslim aldım. Kargo paketi bayağı sağlamdı. Kontrollü bir şekilde özenle açtım, çok şükür herhangi bir problemle karşılaşmadım. Telefonun kurulumunu yaptıktan sonra donanımında arıza var mı yok mu diye kontrol etmek için Ayarlar --> Telefon hakkında --> Tüm özellikler --> Çekirdek sürümüne 5 defa tıklayarak öncelikle donanım testi yaptım. Tüm sensörleri kontrol ettim, çalışmayan herhangi bir sensör yok. Uygulamalarımı kurdum ve günlük kullanıma hazır hale getirdim...

Gelelim asıl konuya: A71 vs Mi Note 10 Lite :

TASARIM-EKRAN-KALİTE:
Mi Note 10 Lite : Premium telefon hissiyatını tamamen yansıtabilen bir telefon olmuş. Malzeme kalitesi ve görünümü gerçekten çok güzel. Bu telefonu kılıfla kullanmak telefona hakaret gibi bir şey olur bence :) Ama arka tarafında cam olduğunu düşünürsek kılıf mecburen takılmalı. Ekranı ise kavisli yapıda olmasına rağmen kullandığım süre boyunca yanlışlıkla avucumun değmesi gibi bir sorun yaşamadım. Ayrıca bu sorunu yaşamamak adına sistem koruması mevcut. Bu güzel bir özellik. Ekrandaki çentik geçen yılın telefonlarının görüntüsünü veriyor ama çokta göze batmıyor. Gayet parlak ve renkleri de doygun bir HDR ekrana sahip... Ağırlık mevzusuna gelirsek evet ağır bir telefon olmuş. Kullanmaya başladığınız zaman ilk etapta bileğinizi yormuyor ama kullandıkça o ağırlık bileğinize baskı yapmaya başlıyor ve bilekte uyuşma hissedebiliyorsunuz. Tabi bu durum verdiği Premium hissiyatın ve kullandığı devasa bataryasının bir nevi bedeli olmuş...

A71 : Malzeme kalitesinden dolayı Mi Note 10 Lite gibi Premium hissiyat vermiyor tabii ki. Ama arka tarafı tamamen cam olmadığı için düşme senaryolarında Mi Note 10 Lite'a göre sanki bir tık daha dayanıklı olur hissiyatı var. A71 kılıfsız kullanıma uygun mu derseniz bence uygun değil. Ekranı ve renkleri mi Note 10 Lite'a göre daha doygun. HDR desteği sadece YouTube'ta aktif durumda. Güneş altında ekranlara baktığımda ise net olarak Mi Note 10 Lite A71'den daha parlak, daha canlı duruyor. A71 büyük kasa yapısına rağmen gerçekten hafif bir telefon. Caseology marka kılıf takmama rağmen kılıfsız Mi Note 10 Lite'tan yine de hafif :) Uzun süreli kullanımlarda kesinlikle bileğimi yormuyor.

ARAYÜZ:
Bu kıyaslamadan yüzeysel olarak bahsedeceğim çünkü detaylara girersek işin içinden çıkamam :) Her iki telefonda kişiselleştirmeyi dibine kadar veren bir arayüze sahip. Her iki telefonunda arayüzü bence şahane durumda. İstemediğiniz kadar detay ve kullanım özelliği mevcut. Akıcılık olarak ise A71 bence çok daha iyi durumda. Ana ekranda sağa sola kaydırdığım zaman, özellikle son uygulamalar kısmını kaydırarak açtığımda animasyonlardaki takılmaların her iki telefonda da olduğunu, Mi Note 10 Lite'ta A71'e göre biraz fazla olduğunu fark ettim. Fakat can sıkıcı bir durum değil bu. Keşke her iki modelde 90 hz ekrana sahip olsaymış :(
Parmak izi tarayıcı her iki telefonda da aynı hız ve aynı seviyede çalışıyor. A71 de 3 parmağınızı tanıtabilirken, Mi Note 10 Lite'ta 4 parmak tanıtabiliyorsunuz. Mi Note 10 lite parmak izi animasyonları 4 farklı şekilde değişebiliyorken A71'de sadece bir tane var o nedenle değiştiremiyorsunuz. Mi Note 10 Lite'ın yakınlık sensörü ön kameranın üst tarafında bulunan mikrofon deliğinin içine koyulmasından dolayı (başka bir yer yokmuş gibi 😂😂) arama sırasında bazen kararsızlığa sebebiyet veriyor ve anlık ekran açılmaları yaşanabiliyor. Oysa ki A71 de ki gibi ekran içine gömülebilirdi. Neden böyle bir yol seçildiğini anlayamadım doğrusu...

KAMERA:
Mi Note 10 Lite hakkını fazla fazla veriyor... İnceleme videolarında gördüğünüz kamera performansı bence çok az bile kalmış. Reel kullanımdaki durumu olumlu olarak bambaşka boyutta.. Gerçekten fiyatına göre çok çok başarılı. Sanki amiral gemisi telefonun kamerası var gibi. Detaylar çok iyi seviyede. Bana harika bir kamera deneyimi yaşattı diyebilirim. Sadece 2 hususta beklentilerimin biraz altında kaldı.
1- Makro çekim de biraz daha yakından görüntüyü alabilseydi çok daha iyi olurdu.
2- Düşük ışıkta ki çekimlerde parlaklık ve detay harika durumda ama renk doğruluğunu tamamen yansıtamıyor.
A71 kamerası da başarılı durumda, günü rahatça kurtarabilecek seviyede. Özellikle düşük ışık performansı Mi Note 10 Lite ile hemen hemen aynı ama olumlu bir fark olarak söylemek isterim; renk doğruluğunu nerdeyse tamamen yansıtıyor. Bu konuda mi Note 10 Lite'tan daha başarılı. Geniş çekimde de Mi Note 10 lite'ın performansına yaklaşıyor ama Mi Note 10 lite daha başarılı.
Videolarda ise Mi Note 10 Lite'ta EIS A71' e oranla çok daha başarılı, düşük ışık ve gündüz farketmiyor, titremeyi nerdeyse anlamıyorsunuz. Ayrıca A71'de olmayan 1080p 60fps kayıtta mevcut... A71 yine de kötü bir video performansına sahip değil yine günü çok rahatlıkla kurtaracak seviyede. Ama kamera ve video için telefon seçilecek ise kesinlikle Mi Note 10 Lite'ı tavsiye ederim...

OYUN DENEYİMİ:
Telefonda doğru düzgün oyun oynamasam da sizler için oyunlar kurdum ve denedim. Kurduğum oyunlar Real Racing 3 ve Call Of Duty... Her iki cihazda da akıcılık konusunda en ufak problem yaşamadım. Oynarken hiçbir şekilde takılmalara rastlamadım. A71'de ısınma neredeyse yok denecek kadar azdı fakat Mi Note 10 Lite'ta ısınma oldu... Mi Note 10 lite ta ki ısınma durumu aslında gayet normal çünkü işlemcisinin orijinal hali snapdragon 730 olmasına rağmen işlemci frekansı ile oynanıp hızı aşırtıldığı için, işlemcide bu duruma ayak uydurmaya çalışıp kendi kapasitesinin üstüne çıkmaya çalıştığı için normal olarak ısınmaya sebep verebiliyor. Peki bu ısınma çok rahatsızlık veriyor mu dersiniz hayır vermiyor. Çünkü cam kasa yapısı ısının orantılı olarak her yere yayılmasını sağlıyor. Özetle oyun oynamaya kötü bir etken değil fakat sıcaklık hissediliyor

KULAKLIK VE HOPARLÖR PERFORMANSI:
Kablolu kulaklık kullanmıyorum o yüzden kablolu kulaklığı test edemedim. Telefonların her ikisi de (her ne kadar A71 için belirtilmezse de) Aptx destekli. Aptx destekli bluetooth kulaklık ile yaptığım testler sonucunda çok fazla bir fark olmasa da A71 bana göre çok az oranla daha başarılı. Konu hoparlöre gelince de son ses seviyesindeki ses çıkışı ve ses doygunluğu Mi Note 10 lite da çok daha iyi seviyede.

BATARYA:
Bu durum aslında değişken bir kavram olduğu için çok da fazla yorum yapamıyorum. Çünkü herkesin kendine göre bir kullanım senaryosu var. Fakat gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim ki her iki telefonda batarya konusunda kullanıcısını kesinlikle üzmez. Hızlı şarj durumunda fark ettiğim bir şeyi aktarmak istiyorum sadece, A71'de şarj seviyesi %90 a geldiğinde batarya koruması sebebiyle hızlı şarj yavaşlarken Mi Note 10 Lite'ta bodoslama devam ediyor 😂😂😂 Mi Note 10 lite bataryası A71 den daha büyük olmasına rağmen hızlı şarjdaki performansı gerçekten çok iyi. Neredeyse A71 ile aynı seviyede şarj etme süresine sahip... Fakat A71 de hızlı şarj yapmak istemediğiniz zaman kapatılırken Mi Note 10 lite da kapatılamıyor. Bence bu Mi Note 10 lite için iyi olmamış.

SONUÇ VE KARAR:
Fazlasıyla önyargı ile yaklaştığım Mi Note 10 Lite'ın aslında bu kadar önyargıyı hak etmediğini gördüm. Sanki Çinliler bu defa yapmış :) Orta seviyede konumlandırılan bir telefon olmasına rağmen Premium hissiyatı fazlasıyla veren, gayet başarılı, güzel bir kameraya sahip olan, ayrıca günlük kullanım açısından da gayet ideal seviyede bir arayüz sunan, başarılı bir telefon olmuş...

Her iki telefonunda artıları ve eksileri mevcut ama toplam pakete bakıldığında Mi Note 10 Lite daha başarılı durumda.. Yaptığım kıyaslamalara istinaden yorumlarsam Mi note 10 Lite'ın en olumsuz tarafı sadece ağırlığı.

Ve Karar... Bugün itibariyle yoluma Mi Note 10 Lite ile devam etmeye karar verdiğimi söylemek isterim arkadaşlar..

Yazımı sonuna kadar büyük bir sabırla okuduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim :)

Saygılarımla...

Yoruma Git
Yorumun Devamı xTheXx - 2 yıl +29
Yav arkadaşlar ben anlamıyorum. 2011 yılıdan beri sürekli amiral gemisi telefonlar kullandım. iPhone, Samsung şimdi de Xiaomi'yi tecrübe ediyorum insanlar ne bekliyor da ne buluyor anlam...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ercaner jr. - 2 yıl +28
selamlar.

bu cihazı almayı düşünenler ve iphone ekosisteminden ilk defa çıkacak olup kafasında soru işareti olanlar için iphone 7'den xiaomi mi note 10 lite'a geçi...
Yoruma Git
Yorumun Devamı ErtuDeSouza - 2 yıl +21

N nightsoldier
2 yıl (13238 mesaj)
Mi note 10 ile Sadece kamera mı farklı?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B bosunaokuma21karakter
2 yıl (1935 mesaj)
Ulan bu telefon tüm dünyada 765g ile satışa çıkıyorda bize neden 730g ile 3900 liraya geldi bunun cevabını bilen yazsın buralar değerlenir< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

A ali_ulvi
2 yıl (15 mesaj)
Mi 10 lite ve redmi 9 pro arasında seçim yapmaya çalışıyorum. Note 10 lite super amoled ekran olması , bataryası, daha cazip geliyor. Daha önce xiaomi kullanmadım umarım pişman olmam.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

B blackace
2 yıl (521 mesaj)
yurtdisi cihazlar 2800 tl civarinda olacak sanirim?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M MelanchoLy - Man
2 yıl (919 mesaj)
Samsung S8 den mi note 10 lite geçsem mi sizce

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MelanchoLy - Man -- 15 Mayıs 2020; 21:51:20 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

_ __nikolaus__
2 yıl (8268 mesaj)
Cihazda herşey var , amoled ekran , imx 686 kamera sensörü, 3.5 mm giriş , 5k batarya , nfc , kızılötesi.

Tek eksik o sensöre ois olmaması. Ben oldukça beğendim bu modeli, mi 10 youth versiyonu da fiyata göre çok başarılı bir cihaz ama globale çıkmayacak gibi.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

B birkan2096
2 yıl (150 mesaj)
Pro ile lite arasında kaldım sizce hangisini almalıyım?
N nightsoldier
2 yıl (13238 mesaj)
1 ay sonra fiyatı düşmeye başlayacaktır diye düşünüyorum. Şu an 300 lira fazlası var.

Acil ihtiyacı olan değerlenditrbilir ama note 10, 4700 lere satılıyordu sadrce 1 hafta önce. Şimdi 5.000i geçti. Bazı yerlerde yine 4990 civarına doğru inmeye başladığını da görüyoruz.

Bence 1ay beklenmeli. Pili ile, ekranıyla çok iyi olmuş. 108 mp bu işlemciye ağır geliyordu, bu kamera paketi ile bu işlemci gayet uyumlu olmuş.

Yalnız 128 gb seçeneği yurtdışında 8 gb ram ile satılırken bizde 6gb ram ile birlikte satılıyor. keşke bizde de 8/128 bu fiyata satılsaydı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

W Wjéasz
2 yıl (1228 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: bosunaokuma21karakter

Ulan bu telefon tüm dünyada 765g ile satışa çıkıyorda bize neden 730g ile 3900 liraya geldi bunun cevabını bilen yazsın buralar değerlenir
Hocam hiçbiryerde bulamadım bu bilgiyi heryerde 730g yazıyor< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

T Türbülans Havayolları A.Ş
2 yıl (3102 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: ali_ulvi

Mi 10 lite ve redmi 9 pro arasında seçim yapmaya çalışıyorum. Note 10 lite super amoled ekran olması , bataryası, daha cazip geliyor. Daha önce xiaomi kullanmadım umarım pişman olmam.
Kendi dosya yöneticisi ve galeri uygulaması görüp görebileceğin en rezil en berbat uygulamadır.. Ben yıllar sonra dedim xiaomi ye bi şans vereyim düzeltti mi kendini diye ama yine aynı.. Yakın zamanda satıp geri tekrar samsunga dönecem< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Ç Çirkinlik Ne Kadar Kolay
2 yıl (323 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: __nikolaus__

Cihazda herşey var , amoled ekran , imx 686 kamera sensörü, 3.5 mm giriş , 5k batarya , nfc , kızılötesi.

Tek eksik o sensöre ois olmaması. Ben oldukça beğendim bu modeli, mi 10 youth versiyonu da fiyata göre çok başarılı bir cihaz ama globale çıkmayacak gibi.
Youth ve Zoom aynı cihaz mı? Buraya gelmeyecek mi hocam?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G Gsemjw
2 yıl (278 mesaj)
Ben de A71 almak üzereyken bu cihazın lansmanını izledim ve A71 den daha mantıklı geldi. Şimdi satışa çıkmasını bekliyorum.
C Commandonter
2 yıl (77 mesaj)
cihaz satışa çıktı ve fiyatı 3700 ortalama 2 aya 3500'lerde kalır 1 sene falan kalır. Muazzam bir cihaz herşey var ama bidirim ışığı var mı onu anlamadım.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

X xiamen
2 yıl (1913 mesaj)
Bunu resmi satıştan almak mı yoksa Mi note 10 pro yu garantisiz almak mı ne dersiniz?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

A AsosyalBilgisayar
2 yıl (3384 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: xiamen

Bunu resmi satıştan almak mı yoksa Mi note 10 pro yu garantisiz almak mı ne dersiniz?
Mi 10 lite kayıtsız olarak almak daha iyi< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

A ali_ulvi
2 yıl (15 mesaj)
Kılıf alırken Mi 10 pro için satılan kılıflar lite için kullanılabilir mi?ikisi arasında boyut farklı olur mu?< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

X xTheXx
2 yıl (1380 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: blackace

yurtdisi cihazlar 2800 tl civarinda olacak sanirim?
2950 TL. Bayramdan sonra fiyat daha da artacak..< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >