Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 1 misafir, 2 mobil kullanıcı
81
Cevap
0
Tıklama
20
Öne Çıkarma
Xiaomi, 120W şarj teknolojisinin pile zarar vermediğini iddia ediyor

U ugur7seven Konu Sahibi
2 hafta (3979 mesaj)Yaklaşan Xiaomi 11T Pro akıllı telefonun 120W hızlı şarjı destekleyeceği zaten resmi olarak doğrulanmıştı. Verge, Çinli şirketin bir temsilcisiyle konuştu ve bu teknolojinin nasıl uygulandığını ve pili nasıl etkilediğini öğrendi.Ayrıca Bkz.Xiaomi 11T ve 11T Pro, üç Android yükseltmesi ve dört yıllık güvenlik yaması alacakXiaomi'nin uluslararası halkla ilişkiler departmanı başkanı Daniel Desyarle, HyperCharge hızlı şarj teknolojisiyle ilgili soruları yanıtladı ve 11T Pro'nun çift hücreli bir pil tasarımı kullanacağını söyledi. Bu çözümü, bir arabadaki iki bağımsız benzin deposunun aynı anda doldurulmasına benzetti. Böylece, bir kanal üzerinden oldukça yavaş şarj etmek yerine, aynı anda birkaç kanaldan enerji sağlanarak pilin hızlı bir şekilde doldurulması mümkün oluyor.Tek dezavantajı şarj aletinin büyük olmasıAyrıca bu kadar hızlı şarj kullanmanın pilin daha fazla aşınmasına neden olmadığını söyledi. Bu amaçla, şirket çok sayıda test gerçekleştirdi ve 120W'lık bir adaptör kullanıldığında, 800 şarj döngüsünden sonra pilin orijinal kapasitesinin %80'ini koruduğundan emin oldu. Daha yavaş şarj cihazlarının kullanılmasının durumu iyileştirip iyileştirmeyeceği sorulduğunda Daniel, farkın çok az olacağını belirtti.

Xiaomi yöneticisi, akıllı telefonunuzu bir gecede şarj edecekseniz, bu durumda daha az güçlü bir adaptör kullanmanın mantıklı olduğunu da itiraf ediyor. Ona göre, kullanıcıların yüzleşmesi gereken tek gerçek, şarj cihazının biraz daha büyük boyutu.Xiaomi'nin bir akıllı telefonu 8 dakikada tamamen şarj edebilen 200W hızlı şarjı zaten tanıttığını belirtmekte fayda var. Bir şirket temsilcisi, bu teknolojinin testlerinin devam ettiğini, dolayısıyla henüz ticari kullanıma hazır olmadığını kaydetti. Aynı şekilde Mi Air Charge (kablosuz) ile ilgili soruyu da harika bir konsept şeklinde yanıtladı.Xiaomi 11T Pro'nun sunumunun 15 Eylül'de gerçekleşeceğini de hatırlatalım.
Kaynak:https://www.theverge.com/2021/9/10/22666347/xiaomi-11t-pro-120w-fast-charging-battery-interview

 Haberi Portalda Gör

Ahanda Apple kullanıcısı
Yoruma Git
HusseinBagci - 2 hafta +66
Kardeş bu işin iki yolu var. Ya pilin kapasitesi iyi olacak yada şarj hızını iyi olacak ki ilerleme olsun. Pil kapasitesini arttırmayla kimse uğraşmıyor maalesef bırak şarj hızı iyileşsin bari. Apple ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı dr20mouse - 2 hafta +39
18W üstü şovdan başka birşey değil. buna kafa yoracağınıza pil ömrüne kafa yorun

ekleme: mal mal iphone kullanıcı ii bakın yazmayın. 4-5 senedir Xiaomi kullanıyorum. nato kaf...
Yoruma Git
Yorumun Devamı hareketliperde - 2 hafta +12

M mcan_91
2 hafta (360 mesaj)
App ın hızlı sarjı hala 18w huwei de 55w xiaomi gene farkını ortaya koymuş. Hızlı şarj etmek ömrünü kısaltsada risk yaratmıyacaktır. Porsche 120w a çıkardı yeni hızlı sarj sistemini. Bu teknoloji elektirikli arabalarla çok daha hızlı gelişicek. Özellikle çindeki elektirikli araba markaları ile çok farklı seviyeye gelicektir. 150 den fazla elektirikli araba start up ı var çin de. Bunların argesi tüm ülkedeki teknolojik gelişmeleri etkiliycektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mcan_91 -- 11 Eylül 2021; 14:44:41 >

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


H hareketliperde
2 hafta (1549 mesaj)
18W üstü şovdan başka birşey değil. buna kafa yoracağınıza pil ömrüne kafa yorun

ekleme: mal mal iphone kullanıcı ii bakın yazmayın. 4-5 senedir Xiaomi kullanıyorum. nato kafa nato mermer dümdüz yorum yapıyorsunuz. çoğunuz düşünmüyor bile

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hareketliperde -- 22 Eylül 2021; 9:7:31 >

Bu mesaja 4 cevap geldi.

H HusseinBagci
2 hafta (235 mesaj)
Ahanda Apple kullanıcısıBu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hareketliperde

H hareketliperde
2 hafta (1549 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: HusseinBagci

Ahanda Apple kullanıcısı
yoo 4-5 senedir Xiaomi kullanıyorum. mi 4 lte, redmi 5a, şimdi de xiaomi a3 :)
D dr20mouse
2 hafta (11748 mesaj)
Kardeş bu işin iki yolu var. Ya pilin kapasitesi iyi olacak yada şarj hızını iyi olacak ki ilerleme olsun. Pil kapasitesini arttırmayla kimse uğraşmıyor maalesef bırak şarj hızı iyileşsin bari. Apple kafasından çıkalım artık. Apple'a kalsa 5 Watt şarj hızı yeterliydi.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hareketliperde

H hopeyoung
2 hafta (787 mesaj)
Pil kapaaitesini arttırmaya çalışan o kadar çok girişim var ki. Fakat teknik çok ilkel ilerleyemiyor. Diğer yandan 3ü 5 i bilmem ama 120watt çok tehlikeli. Buna apple kafası değil mühendislik deniyor. Gerçi dünya, lükslerini, güvenliğinin önüne konumlandıralı çok oldu. Ben 5w şarj cihazımla 4 saatte şarj doldurmayı, "ulan acaba yanarmı" kaygısına yeğlerim. Zaten gece yatarken koyuyorum sabah alıyorum.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dr20mouse

B Brother ToLGa
geçen hafta (1956 mesaj)
Yan sanayii piller ve 120 watt şarj vs bu iş tehlikeli olmaya başladı patlarsa sakatlık çıkar< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


D Dogecoin
geçen hafta (893 mesaj)
Gece takıyoz sabah alıyoz hocam 5w halen yeterli, iphone için< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dr20mouse

T TiesTorN
geçen hafta (7772 mesaj)
lityum pillerin hepsi aynı değildir onlar da kendi içlerinde gruplara ayrılır. iç direnci çok düşük olan lityum pilleri hızlı şarj etmek mümkündür ve zarar vermez. muhtemelen çok düşük iç direnci olan piller kullanıyorlar.
T TncyKrmn
geçen hafta (2101 mesaj)
Peki gece takmayı unutursan ne yapıyor o 5w. Mesela huawei 40w ile sabah 6 da kalkıp şarja takıyorum telefonu yarım saat %60-%75 arasında alıyorum ve gün bitene kadar farzla fazla yetiyor. Kaldı ki bizde geceden şarja takma olayı 3 sene önce tarihe karıştı.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Dogecoin

K kuasudba
geçen hafta (1417 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Dogecoin

Gece takıyoz sabah alıyoz hocam 5w halen yeterli, iphone için
bruhh< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


W WatchAndLearnn
geçen hafta (1534 mesaj)
Samsung da keşke artık en azından 45w yi tüm cihazlarında standart olarak sunsa. S10+ kullanıyorum bende 15w destekliyor. Tamam işimi görüyor ama en azından 45w falan olsa çok daha hızlı doldurabilir. Şuanda yaklaşık 0 dan 100'e 1 saat 40 dakika veriyor 15w ile, 45w olsa herhalde 1 saatte tamamen doldurur. Bu bile çok iyi olur.
T theVATANSEVER
geçen hafta (1779 mesaj)
Bırakın 200W ı 30W lık hızlı şarj bile pili çabuk eskitiyor, ne kadar çok akım verip ısıtırsan pil o kadar çabuk eskiyor. Mi 9T pro aldığımdan beri normal 5V şarj ediyorum, pil ömrü 1.5 yılda ilk günkü gibi kapasite %97 alıyor (ölçtüm)Bu mesaja 2 cevap geldi.

T The Imp
geçen hafta (1870 mesaj)
Apple yapana kadar "gereksiz, boş teknoloji" derler, Apple telefonlarına koyunca aynı teknolojiyi övmeyi bitiremezler :)
S sezginakkaya
geçen hafta (6 mesaj)
Bunu nereden ölçtünüz ?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @theVATANSEVER

T theVATANSEVER
geçen hafta (1779 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: sezginakkaya

Bunu nereden ölçtünüz ?
voltaj akım kapasite ölçüm cihazları var aliexpress'te 10$a satılıyor, dip boşalt pili, şarjı bu alet üzerinden yaptığında kaç ma enerji verdiğini görebiliyorsun toplamda.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

T TiesTorN
geçen hafta (7772 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: theVATANSEVER

voltaj akım kapasite ölçüm cihazları var aliexpress'te 10$a satılıyor, dip boşalt pili, şarjı bu alet üzerinden yaptığında kaç ma enerji verdiğini görebiliyorsun toplamda.

Alıntıları Göster
accubattery uygulaması aynı ölçüm işini yapıyor, cihaz almanıza gerek yok.

pil kapasitesinin düşümü doğrudan sıcaklık ve % kaç şarj ettiğiniz ile ilgilidir, hızlı şarj ile ilgisi yoktur. hızlı şarj ile tek ilgisi dolaylı yoldan ısınmasıyla ilgilidir. ısınmadığı sürece isterseniz 200w ile şarj edin bir şey olmaz.

lityum piller şarj yüzdesi arttıkça kapasitelerini daha çabuk kaybederler. sürekli %100'e şarj edilen bir pilin 500 döngüden sonra kapasitesi ciddi olarak düşmeye başlarken %70'e şarj edilen pillerde bu döngü 2000 civarıdır.

ben kendi 3.5 yıllık telefonumun pilini aldığım günden beri 22.5w'lık süper hızlı orjinal şarj adaptörü ile hep %70 civarında şarj ediyorum, hala %87 kapasiteye sahip.


Bu mesaja 2 cevap geldi.