Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
32
Cevap
2877
Tıklama
0
Öne Çıkarma
@@ Xbox One - Yaşanan Problemler, Çözümleri ve İpuçları @@

B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
22 Kasım öncesi amazon üzerinden satın alan herkese Xbox One konsolları ulaşmaya başladı. Bugün benim paket te UPS ile elime ulaştı fakat ilk kurulum ve oyun denememde başıma gelen bir yazılımsal hata ile karşılaştım.

Bu ve bunun gibi kurulum güncelleme veya menüde, oyunlarda ve Xbox Live üzerinde yaşadığımız problemleri, çözümleri ile bu başlıkta paylaşalım. İlk mesaja tüm önerileri paylaşır ortak bir havuz oluştururuz.


-----------------------------------------------------

@@ OYUN GÜNCELLEMELERİNDE %0-%2'de TAKILMA PROBLEMİ @@

Oyun diskini ilk defa konsola taktığınızda güncelleme uyarısını kabul ettiğinizde yaklaşık 1 saat boyunca Oyun simgesi installing %0 modunda bekledikten sonra %2'ye geçiyor ve orada takılı kalıyor. Marketteki installing uyarısı ile ana menüdeki installing uyarısı da farklı ilerliyor.

Bu şekilde ne oyunun disk üzerinden konsola kurulumunu sağlayabiliyorsunuz ne de oyuna güncelleme almadan girebiliyorsunuz dolayısı ile güncelleme de %0-2 de takıldığından oyunu hiçbir türlü oynayamıyorsunuz.

< Resime gitmek için tıklayın >


Tek Çözüm : Offline install

Eğer diski takıp %0-2 problemini yaşamışsanız ;

Öncelikle menüde ayarlardan ''restore factory settings'' ile konsola format atın ve oyunla ilgili hatırladıklarını unutturun. (aksi takdirde interneti kapatsanız dahi oyun güncelleme modunda kalacaktır). Format işlemi tamamlandıktan sonra oyun diskini hiç takmamış gibi aşağıdaki işlemlere devam edebilirsiniz.

Önemli Not: Format sonrası sizden Microsoft üyelik bilgileriniz tekrar istenir, yaptığınız ayarları tekrar yapmanız gerekir ancak format öncesi şifresini girip bağlandığınız kablosuz modemi makina unutmaz! Bu yüzden ikinci aşamaya geçerken internetinizin bağlı olmadığından emin olun.


Eğer oyun diskini ilk defa takacaksanız ;

Takmayın! Önce kablolu ve/veya kablosuz internet bağlantınızı koparın, sonra oyun diskini yerleştirin. Oyun disk üzerinden konsola yüklendikten sonra konsol üzerindeki power tuşuna 5sn. basılı tutarak konsolu ''tam olarak'' kapatın. Ve sonra tekrar açıp konsolu internete bağlayın.

Xbox'ınıza oyun kurulu ve konsol internete bağlı iken diski tekrar takın oyuna girin ve size önerdiği güncellemeyi gerçekleştirin. Bu şekilde problemsiz olarak güncellemeyi kısa sürede alacaksınız ve oyununuz ''Ready to Start'' konumuna geçecek.

Bundan sonrasında hem konsolunuza yüklü hem de güncelleştirmeler gerçekleştirilmiş şekilde oyununuzu problemsiz olarka oynamaya devam edebilirsiniz.

-----------------------------------------------------

İpucu 1: Bu problem RYSE: Son of Rome oyunu üzerinde yaşanmıştır. Çözüm de RYSE üzerinde denenmiş ve uygulanmıştır.

İpucu 2: Battlefield 4 kurulumunda da aynı problem yaşanıyor ancak konsolu fabrika ayarlarına döndürmeden internet bağlantısını kesip diski çıkarıp takmak yeterli oluyor.

İpucu 3: Bu problemin aşılmasıyla yine de Apps bölümünden takip edeceğiniz uygulamaların indirme % durumu ile ana menüdeki oyun simgesi üzerinde yer alan % durum uyarısı birbirini karşılamayabilir, birinde beklemede diğerinde download % şeklinde görünebilir. Tavsiyem bu % rakamlara takılmayın, konsolunuzu gece açık bırakın, sabaha kadar gerekli tüm downloadlar tamamlanmış ve tüm uyarılar ''Ready to Start'' a dönmüş olacaktır. Zaten kısa sürede Ms'a giden raporlarla bu problemin aşılması için yeni bir güncelleme yayınlanacaktır.

-----------------------------------------------------

@@ KONSOL GÜNCELLEMESİNDE DNS HATASI @@

Konsolunuzu ilk kez açtınız ve çalıştırdınız, internete bağlamanızı istedi ve ardından ilk versiyon güncellemesini yüklemeye başladı. Güncellemenin ortasında veya henüz güncellemeye dahi başlamadan internet bağlantınızın kontrolü sırasında “DNS isn't resolving Xbox server names” şeklinde bir hata aldınız. Konsolu güncelleme almadan da başlatıp kullanamıyorsunuz.

Öncelikle Xbox One Controller'ınız üzerinden Menu butonuna basın, (Aşağıdaki 2. Fotoğraf) sonra sırasıyla Settings ve Network seçeneklerinde ilerleyin. Network ekranında sağda bulunan ''Test Network Connection''ı çalıştırarak internet bağlantınızı test edin. Eğer bağlantı başarılı ise Xbox Live bağlantısında sorun çıkmayacaktır, eğer bir problem varsa da aşağıdaki çözümü deneyin.

< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >

Çözüm : Tam Kapama ve Restart

Microsoft Xbox Support'un sitesinde de belirtilen tek çözüm, konsolunuzun internet bağlantısını kesin, Konsol üzerindeki Power tuşuna 5sn. basılı tutarak tam kapanma sağlayın. (Power tuşuna 1 kez basmak veya controller üzerinden kapatmak sadece Uyku Moduna geçirir.) Modeminizin veya Router'ınızın her ikisinin de power kablosunu çekerek 5 dakika bekleyin. Sonrasında sadece modeminizi veya Router'ınızı çalıştırın, tüm uyarı ışıkları yandığında (internet bağlantınız geldiğinde) Konsolunuzu çalıştırın.

Bu aşamadan itibaren aynı adımlarda ilerleyip güncellemenizi alıp konsolunuzu kullanmaya başlayabilirsiniz.

-----------------------------------------------------

İpucu 1: Konsolunuz ilk güncellemeler sırasında (oyun veya sistem için) menüdeki küçük uygulamalar dahil (Explorer, Skype, SkyDrive vs.) arkaplanda dosya indirmeye devam edecektir. Bu yüzden bağlantı hızınıza göre ilk gün gerçekleştirdiğiniz güncellemelerin düşük hızda yüklenmesi normaldir.

İpucu 2: DNS veya internet bağlantısında konsol tarafında yaşanacak olası kopmaların riskini minimuma indirmek için mümkünse Modeminize kablo ile bağlanın.

-----------------------------------------------------


Herkese sorunsuz, problemsiz, iyi oyunlar dilerim..


-----------------------------------------------------

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bynedim -- 28 Kasım 2013; 10:46:03 >


S saitates
8 yıl (2799 mesaj)
Bende de battlefield 4 kurarken olmustu.ineti kesip offline kurulum yaptim sonra ineti aktif edipguncelledim yukledi.komple.fabrika ayarlarina donmeye bile gerekyok bence..yararli bilgi paylasim icin sagolun konsulu gekenlere yardimci olacsktir.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
Evet fabrika ayarlarında dönmeden önce diski çıkarıp interneti kesip tekrar takıp denemek lazım tabi, bende RYSE bir müddet %2'de olsa güncelleme yaptığı için yine kaldığı yerden devam etmeye çalıştı, oyun kurulumuna geçmedi bu yüzden fabrika ayarlarına dönüp tekrar diski takmak zorunda kaldım.
A Argonath LXI
8 yıl (5523 mesaj)
Arkadaş adamlar yıllarca uğraşıp konsol yapıyolarda,yaptıktan sonra bi açıp denemiyorlar mı acaba.Her tarafta bu tarz sorunlarla ilgili konu ve haberler var.Konsol almaya korkuyorum valla..
D DeadZon
8 yıl (77 mesaj)
Konuyu hortlatıyorum belki ama...

Dün ilk kez konsolu açtığımda benim de başıma geldi bu olay. Forza 5, 10Gb update yapmak istedi ve çok uzun süre %0 da kaldı.
ByNedim'e teşekkürler çünkü hemen onun tavsiyeleri aklılma geldi, uygulayınca problem çözüldü.

Benim tahminim çok sağlam bir bağlantımız olsa ve MS Server'ları TR'de olsa bu problemlerle karşılaşmazdık.

Ayrıca ben VPN kullanıyorum, bu bağlantıyı daha da yavaşlatıyor. XBOX'ta DNS'i google DNS ile değiştirince problemler nispeten çözüldü. Yavaş ama en azından ilerlediğini görebiliyorum artık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeadZon -- 5 Aralık 2013; 16:24:50 >


Bu mesajda bahsedilenler: @bynedim

B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
Xbox sahipleri çoğaldıkça bu gibi problemler yaşanacaktır, püf noktaları paylaşabilirsek herkes faydalanır. Yardımcı olabildiğime sevindim. Bu arada ben de google dns denedim ama fark göremeyince otomatiğe geri döndüm.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @DeadZon

D DeadZon
8 yıl (77 mesaj)
Bu arada ben update ve install'lardaki yavaşlığın sebebini buldum galiba.

ilk taktığım oyun Forza 5, 10Gb update istemişti. Aradan geçen 2 gün sonunda tekrar Forza 5'i taktım ki gece update'i çeksin. Bir de ne göreyim update'in çoğu inmiş, %90'larda. Benim anladığım bu süre içinde hep arka planda bu update'i indirmeye çalışıyormuş.

Xbox360'da download durumlarını ve sırada bekleyenleri guide'dan görebiliyorduk ve pause / iptal edebiliyorduk. Xbox One'da bu özellik yok (ya da ben bulamadım)...
B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
Eğer indirilen bir Update varsa My Games & Apps bölümünden % bazında takip edebilirsiniz, zaten update'ler devam ederken de oyunlar çalışıyor, hatta Live üzerinden satın alıp indirdiğiniz oyunlar dahi %40-50 civarı indikten sonra Ready to Start haline geçiyor, %100 inmemiş olmasına rağmen oynamaya başlayabiliyorsunuz. Bu güzel olmuş, dosyanın tamamı indikten sonra oyun içerisinde güncellemeler kuruluyor sizi oyunsuz bırakmıyor.

Tabi My Games & Apps bölümündeki %'ler bazen sapıtabiliyor, %49'dan %45'e düştüğüne tanık oldum, en güzeli gece downloada bırakıp sabah bitmiş şekilde almak.
G gokhanext
8 yıl (5986 mesaj)
Benim konsol salı gunu gelicek .XBOX ONE kullanan arkadaslar yardımcı olursa kafama takılan sorular için ?

ilk konsola oyunu takıcam.konsol internete baglı olsunmu ? Yani hdd kurulum+ update aynı anda sıkıntı olurmu?

Yüzde kaca gelince ^ ready to start^ konumuna geliyor ve kac dk suruyor bu işlem ?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
Bu hata ile karşılaşacağınız söylenemez, normal koşullarda internete bağlı iken diski takarsınız ancak önce live güncellemesini yapmaya çalışır ardından disk kurulumu gerçekleşir. Tabi bu güncelleme ne kadar ağırsa siz de o kadar bekleyebilirsiniz.

Bence öncelikle internet bağlı iken tüm konsol kurulumunu ve ayarlarınızı yapın, sonrasında internet bağlantınızı keserek oyun diskinizi takın ki önce hdd'e kurulum gerçekleşsin siz de oyununuzu deneyin ardından internete bağlayıp güncelleme isteğini kabul ederek devam edersiniz.

%kaçta oyun başlar, kesin bu şekilde mi olmalı bilemiyorum, oyundan oyuna da, konsoldan konsola da, internet sağlayıcınıza göre bile belki de değişecektir, ancak bu şekilde sağlama almak mantıklı geliyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @by _GoKhAn

P Project Scorpio
8 yıl (32201 mesaj)
Bu sorun hala devam ediyor mu hdd'e kurulum için offline mı olmamız lazım?< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
Geçtiğimiz gün bir güncelleme aldık ama bu problem aşılmış mı ben de merak ediyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @Xbox One

P Project Scorpio
8 yıl (32201 mesaj)
Arkadaşlar biri live'a bağlıyken oyunu hdd'e atmayı deneyebilir mi bakalım kaç dk sürecek?< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


D DaR GeLiRLi
8 yıl (178 mesaj)
Benim xbox one wireless bağlantısında bir problem var gibi. Cihazım çarşamba günü gelmişti dün akşama kadar bir problem yoktu. Dün akşam bağlantının olmadığını gördüm. Wireless açık cihaz kablosuz ağları görüyor fakat bağlanmıyor. Böyle bir sorun yaşayan oldu mu ? Şu an ethernet kablosu ile bağladım öyle idare ediyorum. Çözümünü bilen arkadaşlar yardımcı olabilir mi? En son yol olarak format atmayı deneyecem. Dün akşam fazla uğraşamadım.
B bynedim Konu Sahibi
8 yıl (4759 mesaj)
Wireless bağlantısında başta ben de problemler yaşadım ya da yukarıdaki problemleri wireless'tan kaynaklı düşündüğüm için de olabilir, sonra kablo ile kullanmaya başladım. Online'da modemden kaynaklı kopmalar yaşamamak için en ideali kablo ile bağlantı.

Bu arada konsoldaki power tuşuna uzun süreli basarak tam kapatıp açmayı deneyin, modeminizi de 5 dakika kadar kapalı tutup konsolla beraber açtıktan ve internet ışığınız yandıktan sonra konsolun bağlantı ayarlarından 'Test Connection' deneyin, sorun varsa orada görünecektir.
M meroboy
8 yıl (1012 mesaj)
Süper bilgiler. Ben de şuan forza 5 ve nba 2k14 var. Kesinlikle bu sorunları yaşamadım.Makinam geldiğinde ilk olarak wi-fi eşlemesi oldu ilk işim.Sonra ilk forzayı taktım oyunu kurdu ve güncelemeyi indirdi. Daha sonra Nba içinde aynı işlem hiç takılma yaşamadım. Şanş işi heralde.

Nat type : OPEN bu arada bende. Onla bir ilgisi yoktur sanırım .
K koroglu69
8 yıl (2383 mesaj)
arkdslar ben xbox one alıyomda amerıkdan gelcek forzayla bırlıkde 1650 tlye ntsc buyuk ıhtıma l makıne sorum şu ntsc olması oyunlarda fark edermı ve onlıne oynamada fark edermı pırz prpolmeını nasıl cozerım voltaj yuzunden olusan proplemı


Bu mesaja 1 cevap geldi.

K koroglu69
8 yıl (2383 mesaj)
ve bıde wıfı ıle baglantıda sorun cıkarmı
D DaR GeLiRLi
8 yıl (178 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: emre343434

arkdslar ben xbox one alıyomda amerıkdan gelcek forzayla bırlıkde 1650 tlye ntsc buyuk ıhtıma l makıne sorum şu ntsc olması oyunlarda fark edermı ve onlıne oynamada fark edermı pırz prpolmeını nasıl cozerım voltaj yuzunden olusan proplemı

Oyunlar region free oyunlarda sıkıntı olmaz. Amerika'dan aldıysan birde çevirici Alman gerek. Ben ataba marka 400w lığını aldım gittigidiyordan 75 tl ye. Wireless sorununu ben yaşadım ama birazdan çözmeye çalışcam. Çözersem yazarım buraya< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


A alimmm78
6 yıl (10992 mesaj)
Xbox music i kullanmak istiyorum

Vpn yi nasil kuruyoruz xbox a< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >