Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
6
Cevap
725
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Wikipedia'da yılın en çok görüntülenen sayfası Kleopatra oldu: Peki neden?
U
2 yıl
General
Konu Sahibi

Wikipedia'da yılın en çok görüntülenen sayfası Kleopatra oldu: Peki neden?
Wikipedia'nın İngilizce versiyonunda garip şeyler oluyor. Helenistik Mısır'ın son kraliçesi Kleopatra'yla ilgili makale, geçen yılın en çok görüntülenen sayfası olarak kabul edildi: 55 milyon.Ayrıca Bkz.Kızılderililer, Apache web sunucusunun isminin değiştirilmesini istiyorDublin Üniversitesi Kolejinden sosyolog Taha Yasseri, meslektaşlarıyla birlikte her yıl popüler çevrimiçi ansiklopedide en çok görüntülenen makalelerin istatistiklerini topluyor. Bu, eğilimleri analiz etmesine ve dünyadaki en önemli olayları incelemesine olanak tanımakta. 2022 verilerine göre yapılan analiz sonuçları uzmanı oldukça şaşırttı.Büyük olaylara adanmış sayfaları geçtiİngilizce Wikipedia'da en çok görüntülenen ilk 100 makalede birinci sırayı Kleopatra hakkındaki makalenin aldığı ortaya çıktı. Çok büyük dünya olaylarına adanmış sayfaları bile geride bıraktı. Bunlar arasında Kraliçe 2. Elizabeth'in ölümü ve Katar'da düzenlenen 2022 FIFA Dünya Kupası da bulunuyor.Wikipedia'da yılın en çok görüntülenen sayfası Kleopatra oldu: Peki neden?
En çok görüntülenen sayfalar listesinin ikinci sırası da sürpriz sayılabilir. Zira ikinci sırada ABD'li seri katil Jeffrey Dahmer hakkında bir makaleye var. Ancak bu durum en azından insanların ilgisiyle açıklanabilir. Sayfa trafiğindeki artış (54 milyondan fazla görüntüleme), Netflix dizisi Canavar: Jeffrey Dahmer'in Hikayesi'nin 21 Eylül'de yayınlanmasıyla uyumluydu. Muhtemelen birçok izleyici, seri katilin hayatıyla ilgili detayları bilmek istiyordu.Ancak 2022'de Kleopatra ile ilgili yüksek profilli bir proje veya duyuru yoktu.Sonunda gizem çözüldüKleopatra fenomeni araştırmasına giren Taha Yasseri, tüm sosyal ağları karıştırdı ve bir ipucu buldu. Twitter'da biri, Google Asistan'ın, kullanıcılara yeteneklerini tanıtmak için popüler bir ipucu olarak şu ifadeyi verdiğinden bahsetti: Kleopatra'yı Wikipedia'da Göster ("Kleopatra'yı Wikipedia'da Göster" demeyi deneyin).Wikipedia'da yılın en çok görüntülenen sayfası Kleopatra oldu: Peki neden?
Google Asistan çok popüler ve en az 1 milyar cihazda yerleşik olarak bulunuyor. Ayrıca her ay 500 milyon kişi ve hatta daha fazlası tarafından da aktif olarak kullanılmakta. Kullanıcılar muhtemelen Google Asistan'ın tavsiyelerine gerçekten uyuyorlar ve ipucunu telaffuz ediyorlar, ardından Wikipedia'daki ilgili sayfa açılıyor.Google Asistan yaygınlaşmadan önce, Wikipedia'daki Kleopatra sayfa görüntülemeleri yılda yalnızca 2,5 milyon civarındaydı.
Kaynak:https://theconversation.com/2022-wasnt-the-year-of-cleopatra-so-why-was-she-the-most-viewed-page-on-wikipedia-197350
Kaynak:https://tahayasseri.files.wordpress.com/2023/01/wikipedia_100_most_viewed_articles_2022.pdf

 Haberi Portalda Gör

DH çökerdi. :D
Yoruma Git
sis651 - 2 yıl +14
DH bunu, bize arkada yatan gerçek nedeni belirtmeden "en çok tıklanan site olduk" diye satardı...
Yoruma Git
camelon - 2 yıl +9
Demek ki "Show donanımhaber website" diye koysalardı şimdi DH zirvelere oynardı.

Google'daki bir mühendisin parmaklarına bakan bir iş. Milyar dolarlar gelebilir.
Yoruma Git
V4LKyR - 2 yıl +7
V
2 yıl
Yarbay

Demek ki "Show donanımhaber website" diye koysalardı şimdi DH zirvelere oynardı.

Google'daki bir mühendisin parmaklarına bakan bir iş. Milyar dolarlar gelebilir.Bu mesaja 2 cevap geldi.
S
2 yıl
Yarbay

DH çökerdi. :D
Bu mesajda bahsedilenler: @V4LKyR
C
2 yıl
Yüzbaşı

DH bunu, bize arkada yatan gerçek nedeni belirtmeden "en çok tıklanan site olduk" diye satardı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi camelon -- 15 Ocak 2023; 22:40:35 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @V4LKyR
K
2 yıl
Yarbay

Ve muhtemelen gerçekler ortaya çıkmasın biri bunu yorumlarda yazmasın diye sattıkları haberi yoruma kapatırlardı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @camelon
M
2 yıl
Yarbay

şizofren yunan heykeltraşları! kadının büstünü yapmışlar bildiğin çirkin kıvırcık milföy suratlı yunan kadını. kadının tasvirleriyle alakası yok büstün. kadın aslen yunan diyorlar ama google görsellerde çok farklı tasvirleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MaDMaxiBo -- 19 Ocak 2023; 11:18:17 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.
J
geçen yıl
Yarbay

Doğru olan tasvir Yunan tasviri çünkü. Mısırlılarla karışmamak için öz anneleriyle, öz bacılarıyla olmuş Kleopatra'nın hanedanı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jungian_Shadow -- 21 Mayıs 2023; 13:3:19 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @MaDMaxiBo
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.