Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
0
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Veri Tabanı Bilgisine Güvenen Arkadaşlar Bir Bakabilirmi?

P pwniex Konu Sahibi
geçen yıl (31 mesaj)
İyi günler herkese, bitirme projesi için bir web sitesi yaptım hayali bir otel üzerine bir web site. Bu web sitesinde rezervasyon kısmında oluşturduğum formda ad,soyad,tel,eposta,rez tarihi, oda diye bir form var. Sorununum şu;

Örneğin 27 temmuz 2020 tarihinde kullanıcı 202 numaralı odaya rezervasyon yaptı, başka birisi aynı tarihli aynı odaya rezervasyon yapmak istediğin de, odalar kısmında o odanın gözükmemesi yada o odayı istediğinde oda dolu diye bir mesaj vermesini istiyorum. Bu sorunu nasıl halledebilirim, çok acil halledilmesi gereken bir sorun şimdiden herkese teşekkürler.

NOT: forumu ilk kullanışım herhangi bir hatam olduysa affola

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pwniex -- 29 Haziran 2020; 14:2:20 >


Y yaman01
geçen yıl (1126 mesaj)
Konuyla pek alakası yok fakat merak ettiğim bir şey var. Böylesine basit bir problemi çözemeden nasıl bitirme seviyesine geldiniz?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P pwniex Konu Sahibi
geçen yıl (31 mesaj)
Veri tabanı, php, html dillerini doğru dürüst hiç bilmiyordum ve bu projeyi de bu aşamaya kadar forum sayfalarında yaptığım araştırmalar yada farklı kaynaklardan bulduğum bilgiler sayesinde kendim yaza yaza elimden geleni yaptım. Öğrenmeye çalıştım hocam anlayacağınız, bu konuyuda direk yapamadım diyip salıvermedim ilk forum kullanımım bu benim ve buraya bu konuyu açmadan önce 3 gün araştırdım ancak neticeye varamadım.
Bu mesajda bahsedilenler: @yaman01

Y yaman01
geçen yıl (1126 mesaj)
Bitirme projeniz bir otomasyon yazılımı ise yazılım ile alakası bir okulun öğrencisi olmalısınız ve bitirme seviyesine gelene kadar nasıl olur da en temel bilgileri öğrenemediniz? Projeyi verip mezun olduğunuzu düşünelim. Bu bilgiler ile 3. sınıf bir yazılım firmasında bile iş bulamazsınız.

Projenin diğer kısımlarını araştırarak yaptığınızı yazmışsınız fakat buda inandırıcı değil. Projeyi bu aşamaya kadar getirmek bu problemden kat kat daha büyük bir sorun. Okyanusları aşıp dere yatağında mı boğuldunuz? İnternet üzerinde yapacağınız bir kaç dakikalık araştırma ile her hangi bir dil ve veri bankası ile bu problemin nasıl çözüldüğünü çok rahat bulabilirsiniz.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

I I0SER_b0y
geçen yıl (1545 mesaj)
sen şey degil misin foruma işi düşünce mesaj atan ödevlerini pek sallamayan eleman.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

P pwniex Konu Sahibi
geçen yıl (31 mesaj)
Daha önce bu veyahutta başka bir forum kullanmadım daha dün üye oldum ve oturupta millete ödevimi yaptırma gibi bir derdim yok. Buraya üye olup yazana kadar burası ve aklına gelebilecek her türlü forum sayfasında bu konuya benzer açılan tüm konuları inceledim yeri geldi yabancı kaynaklara kadar indim ancak bir sonuç elde edemedim. Forumu beğendim sadece kendi sorunlarım için değil başkalarının sorunalarında da senin gibi önyargılı olmadan yanıtlamaya başlayacağım. Yorumunuz için teşekkür ederim


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @I0SER_b0y

P pwniex Konu Sahibi
geçen yıl (31 mesaj)
Hocam benim alanım yazılım kodlama değil benim alanım network. Bilgisayar dediğiniz şey maalesef ki sadece belli yazılım kodlamaları yada database araçlarından oluşan bir yapı değil. Ve okulumdan mezun olduktan sonra uzmanlık alanım olan Network üzerinden hayatıma kaldığım yerden emin adımlarla devam ederim. Sorun yaşadığım yer html yada css bölümü değil php de data bağlantısındaki sorgu bölümü. Bir insan php bilmiyor diye basit bir soru sorduğu için bu kadar da ağır eleştirilmez. Yine de yorumunuz için teşekkür ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @yaman01

I I0SER_b0y
geçen yıl (1545 mesaj)
niyetiniz kaynak ise size stackoverflow'a bakmanızı öneririm
sanırım mühendislik okumuyorsunuz bitirme projesi olarak pek bu uygun degil ama neyse dedigim gibi ingilizce ile bu işi halledebilirsiniz.
Bu mesajda bahsedilenler: @pwniex

P pwniex Konu Sahibi
geçen yıl (31 mesaj)
Kaynağı araştıracağım çok ama çok teşekkür ederim
J jervis
geçen yıl (1121 mesaj)
Odaları otomatik atasın :)< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


M monarch25
geçen yıl (1108 mesaj)
Başka bir tablo ile ilişkendirebilirsin, yada aynı tabloya bir sütun ekleyip odanın durumunu tutabilirsin< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


- -TheDifference-
geçen yıl (488 mesaj)
id - Oda Numarası - Tarih - Durum

Bu 4 column ı içeren rezervasyonları tutan bir tablo oluştur. id ile ana tabloya bağlarsın. Diğer 3 column birbiri ile ilişkili olur.

Yukarıda Dediğin gibi 202 [Nolu Oda] 27 Temmuz 2020 [Tarih ine] rezervasyon isteği yolladığında ilk rezervasyon tablosuna baksın, herhangi bir veri bulamazsa ilk rezervasyon olacağı için Durum'u 1 olarak kayıt etsin.

x - 202 - 27/Temmuz/2020 - 1

Tekrar aynı tarihe sorgu geldiğinde bu sefer durum'a bakıldığında 1 olduğu için dolu mesajı verilsin.
P pwniex Konu Sahibi
geçen yıl (31 mesaj)
Arkadaşlar sorunu hallettim, -TheDifference- arkadaşın dediğinin neredeyse aynısını yaparak.

rez_durum diye bir tablo açtım.
Tabloda id, giriş tarih, çıkış tarih, oda.
id ana tabloya bağlanıyor diğerlerinede anatablo ile beraber veri girdisi oluyor.
Php soruguda sql de var olan 3 veri girdisiyle o an site de rezervasyon yapan adamın verileri tamamen uyuşuyorsa 1 oluyor (Oda Dolu, başka oda seçiniz)
0 olursa islem.php ye yöneltip rezervasyonunuz tamamlanmıştır diye yazı yazdırdım.

Hepinize teşekkürler.

Konu hakkında çözüm bulduğum için konuyu kapatma gibi bir şansım varmı? Forumda yeniyim bilmiyorum

TheDiffirence'ye teşekkür ederim.
Bu mesajda bahsedilenler: @-TheDifference-
DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.