Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
994
Cevap
344557
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Varikosel Ameliyatı
K
13 yıl
Er
Konu Sahibi

Geçen cumartesi varikosel ameliyatı oldum. (ameliyat olalı 72 saat yeni oldu)
Ameliyat öncesi internette doktor önerisidir, ameliyat teknikleri vb. konularda paylaşım bulamamıştım. En azından benden sonra ameliyat olacaklar/olmayı düşünenler için kaynak olsun.

önce doktor/hastane ve sağlık sigortası
Ameliyatı özel hastanede oldum. Özel sağlık sigortası ameliyatın hepsini, muayene ve tahlillerin (sperm sayımı hariç) %80'ini karşıladı.
Özel Mesa Hastanesinde (ankara) Doç. Dr. M. Gökhan Özer doktorumdu. Tavsiye edilir. Zaten devamını okuyunca sürecin ne kadar rahat geçtiğini göreceksiniz.

teşhis ve tahliller
Varikosel teşhisi zaten muayene ile konuluyor. Muayene sonrasında renkli dopler çektirildi. sigorta ameliyat provizyonu öncesi sperm sayımı istedi.

Ameliyat
Ameliyat mikrocerrahi ile yapıldı. 1,5 saat narkoz altında kaldım. ayıldıktan 1.5 saat sonra yürüdüm ve 7 saat sonra eve çıktım. (anlaşılacağı üzere ameliyat sabah gerçekleştirildi)

Ameliyat sonrası
Ameliyat sonrası tahminimden çok daha rahat geçiyor. hiç ağrım olmadı. ödem ya da şişlikte. ameliyat yerinde küçük bir bandaj vardı. iki gün durması gerekiyor. bandajı çıkarıp daha sonra duş alabiliyorsunuz. lif ya da keselemek yok. bandaj varkan kalkıp oturuken biraz rahatsızlık veriyor ancak çıkarınca oldukça rahatlıyorsunuz. ağrı konusu ise şöyle, ameliyat sonrası hafif bir sızı vardı. ağrı kesici istedim. cataflam verildi. doktor 2 gün düzenli kullanmamı söyledi. günde 3 yerine 2 adet aldım.
Hastaneden ameliyattan 6 saat sonra çıkabilirsunuz, isterseniz bir geceyi de hastanede geçirebiliyorsunuz. ben evde kalmayı tercih ettim. ertesi gün normal günlük işlerinize dönebilirsiniz (doktor böyle diyor). ameliyattan sonra bandajı çıkarıp bir gün daha dinlenmek bence daha uygun olanı. yasal olarak 7 günlük rapor alabiliyorsunuz.
Dikişleri aldırmak yok. eriyen tip iplik kullanılıyor. bandajı da zaten kendiniz alıyorsunuz.

Kontroller
ameliyattan 6 hafta sonra kontrol olacak.

sorularınız olursa buradan cevaplamaya çalışırım.
Sağlıklı günler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi karda -- 1 Haziran 2010; 15:51:36 >


rb1397 bu mesajı paylaştı
Daha 3 ay olmadı ameliyat olalı. Cuma günü çocuk haberini aldım :) Allah herkese nasip etsin... Korkmayın arkadaşlar ameliyatı da ertelemeyin bi an önce olun...
Yoruma Git
dj_citax - 5 yıl +5
2
Yoruma Git
Yorumun Devamı LET-OUT - 7 yıl +4
arkadaşlar neden ameliyat olduğunuz ve memnun kaldığınız ya da kalmadığınız doktor isimlerini yazmıyorsunuz? burada reklam olacak hali yokya. Hepimiz bilelim ona göre o isimleri tercih edelim ya ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Toksikoman - 4 yıl +2
R
13 yıl
Teğmen

bende gecen sene olmustum.

geçmiş olsun


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
13 yıl
Er

Sormak istediklerim şöyle..
1-Varikosel derecen neydi?Sadece solda mı vardı yoksa sağda da varmıydı?
2-Ameliyat yönteminden bahsedebilir misin?Kapalı ameliyatta diyorlar ama kapalı nasıl oluyor onu anlayamadım..Kesik tam nerden gerçekleştiriliyor..Kaç cm büyüklüğünde..İz durumu nasıl?
3-Görünüm olarak o damarlı sarkık görüntüden kurtulunuyor mu?

Karda cevaplarsan sevinirim.Geçmiş olsun...


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Er
Konu Sahibi

quote:

Orijinalden alıntı: ThePowerOfThySword

Sormak istediklerim şöyle..
1-Varikosel derecen neydi?Sadece solda mı vardı yoksa sağda da varmıydı?
2-Ameliyat yönteminden bahsedebilir misin?Kapalı ameliyatta diyorlar ama kapalı nasıl oluyor onu anlayamadım..Kesik tam nerden gerçekleştiriliyor..Kaç cm büyüklüğünde..İz durumu nasıl?
3-Görünüm olarak o damarlı sarkık görüntüden kurtulunuyor mu?

Karda cevaplarsan sevinirim.Geçmiş olsun...


1- İkinci dereceden varikosel'im vardı. Varikosel'lerin %80-90'ında olduğu gibi sol taraftaydı. Sağ tarafta çıkmadı.
2- Ameliyat mikrocerrahi ile yapıldı. Kapalı ameliyattan kesilmeden bir ameliyat kast ediliyorsa, (prostatların bir kısmı kapalı yapılıyor, kesilmeden.artık nereden girdiklerini siz düşünün. )böyle bir varikosel ameliyatı ben geçirmedim. Benim geçirdiğim ameliyatta mayo böylesinde, penisin üstünde sol tarafta bir kesik açılıyor. Bu kesik 1.5-2 cm olacak denmişti. 2.5 cm civarı kesilmiş. ameliyattan bir hafta geçti. yara neredeyse tamamen geçti. kesik yerinde küçük bir iz kalacak. zaten kıllı bölgede olduğu için pek sorun etmiyorum.
3- Doktorun söylediği "varikosel ameliyatı üç nedenden yapılır. ağrı, kısırlık ve kozmetik." Gökhan Bey (doktorum) daha önce kozmetik bir şikayet ile kendisine gelen hasta olmadığını söylemişti. Benimde gördüğüm damarlı bir yapılanma da yoktu. Ancak yine de doktorun söylediği ameliyat sonrası kozmetik sorunun ortadan kalktığı.

ilave: varikosel ameliyatında okuduğum en başarılı yöntem mikrocerrahi ile yapılan müdahale. açık ameliyat ve kapalı ameliyattan kastın damarların dışarı çıkarılması olabilir. mikrocerrahide mikroskop ile içeriden damarlar ayıklanıyor diye biliyorum.

Umarın cevaplar yeterlidir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
13 yıl
Er
Konu Sahibi

Biraz daha açıklama.
(arayanlar için bilgi olması için buraya yazıyorum)
Varikosel'in sperm üzerine 3 etkisi oluyor. (bunlar da kısırlık (kimi doktorlar bunu kısırlık olarak saymıyor. varikoseli olan bir erkeğin çocuk sahibi olma ihtimali %10 iken, ameliyat sonrası ilk yıl içinde %60'a çıkıyor) sebebi sayılıyor)
1.çok hızlı hareketli sperm sayısının az olması
2.sperm morfolojisi normal olanların oranının az olması
3.total sperm sayısının az olması

Ameliyattan 3 ay sonra bu değerlerin hepsinde bir iyileşme bekleniyor. Başarılı bir ameliyat sonrası iyileşme %80'lerde oluyor.

Ameliyat öncesi imzaladığım bir belgede ameliyatın nasıl olacağı ve olabilecek komplikasyonlardan bahsediyordu. Aklımda kalan en korkutucu komplikasyon atar damarın (testisi besleyen damarın) bağlanması ve sonucunda testisin küçülmesi ve sperm değerlerinde azalma idi. Umarım kimsenin başına gelmez.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
12 yıl
Yarbay

1 yıllık evliliğe rağmen bebek olmayınca bu konuda uzmanlaşmış devlet hastanesine tahlil yaptırmaya gittik. Eşimde bir anormallik çıkmayınca aynı hastanenin üroloji polikliniğine başvurdum. Çok seri elle muayeneden sonra Benden kan, spermiogram ve doppler yaptırmamı istedi doktor.
Kan değerleri normal çıktı. Spermiogramda tüm değerler normal ama ileri hareketli sperm yok. Son testi yaptırmadan spermiogram sonuçlarını tüp bebek uzmanı bir başka doktora gösterdim bana gayet normal olduğunu söyledi.
Son test yani renkli doppleri yaptırıp aynı gün sonuçları üroloğuma gösterdiğimde bana "Senin spermiogramın normal çıkmış ama ileri hareketli spermin yok. Dopplerde zaten garade 2 varikosel çıkmış. Varikosel nedeniyle spermlerin tembelleşmiş. Bunun çözümü için operasyon gerekli. Ama devlet hastanesinde bu operasyonu yapmazlar. Yapanlar da kasıktan keserek giriyorlar. Ben kendi kliniğimde laporoskopik cerrahi ile yapıyorum. 2 saat sonra yürüyüp gidersin evine. Şu durumda da aşılama veya tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olabilirsin. Şans yüzdesi olarak ameliyat %60, tüp bebek %40, aşılama %10 bebek yapmanı sağlar" dedi ve kartvizitini verdi. Sigortalı olduğum için yaklaşık 1.000TL bir para ödeyeceğimi de ekledi.
Doppler sonucunu yine aynı tüp bebek uzmanı ile paylaştım bana "Elle kontrolde bir anormallik yoksa, ağrı veya herhangi bir problemim yoksa varikosel ameliyatın gereksiz" dedi. İnternette ki araştırmalarımda grade 1 ve grade 2 varikosellerin teşhisini koymada bile birçok doktorun ihtilaflı olduğunu farkettim. Hatta bazı klinik çalışmalarda varikosel ameliyatı öncesi ve sonrasında bebek yapma şansının hiç değişmediğini göstermiş.

Kararsız kaldım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 13 Kasım 2010; 0:25:16 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.
T
12 yıl
Binbaşı

değişmez olurmu hocam
yanlış bilgi..
Kararsız kalacak bişey yok varikosel varsa ameliyat olunacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
İ
12 yıl
Binbaşı

Varikosel en sık karşılaşılan ve başarılı mikrocerrahi ameliyat tedavisi sonucu en iyi netice elde ettiğimiz erkek kısırlığı nedenidir. Varikosel teşhisi ultrason ile değil, sadece el ile yapılan muayene ile konulmalıdır. Doppler ultrasonografi ile birçok kişide hatalı olarak varikosel saptanarak gereksiz ameliyatlar yapılmaktadır.El muayenesinde saptanamayan varikosel kesinlikle ameliyat edilmemelidir; hiçbir fayda sağlamaz.


http://www.turksaglik.net/varikosel.php

İyice araştırmadan bir şey yapmayın bence.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
12 yıl
Yarbay

Bu sitede bu ameliyatta uzman olan doktorun tecrübeleri var ve benim için gayet aydınlatıcı oldu:

http://www.tip2000.com/tedavi/varikosel.asp


Bu mesaja 1 cevap geldi.
W
11 yıl
Yüzbaşı

arkadaşlar yeni ameliyat oldum

pm ile sorular geliyor tecrübelerimi burdan anlatayımameliyat ücreti SSK karşıladı 350 lira verdim özel ilgi hastanesinde oldum doktorum SİNAN LEVENT KİREÇÇİ

ameliyat yaklaşık yarım saat sürdü lokal anestesi ile yapıldı belimden igne yaptılar belimden aşagısı komple uyuştu

ameliyattan çıktıktan sonra odaya çıkarıldım akşama kadar yattım akşamda taburcu oldum hastaneden çıkarken agrılar sızılar başladı :( hastanede yatarken sondaj bagladılar çişimi o şekilde yapabiliyordum.

ameliyat sonrası 10 gün rapor verdi doktor 10 gün boyunca evde hep yattım.. ayaga kalkınca agrılar oluyordu...sünnetli gibi gezdim evde :( :( doktor antibiyotik verdi 10 gün onu kullandım.

daha sonra 10 gün içinde kontrole gittim ama özel bir kilod verdi doktorum yaklaşık 1 ay o kilodla gezdim.

ameliyat sonrası dikişler kendisi atıyor. doktor almıyor.

ameliya sonrası 1 ay yaklaşık cinsel birleşme olmayacak diyor doktor zaten istesende yapamıyorsun :( :(

ameliyat sonrası agır kaldırmayacaksın diye tembihliyor doktor.

yatmaktan belim agrımıştı o dönemde şuan fizik tedaviye gidiyorum :( :( :(

ameliyattan 1 ay sonra tekrar kontorele gittim 3 ay sonra sperm testi yaptırıp gel dedi yanıma..

ben salak gibi gidip normal ameliyat oldum


kasık bölgemde 10- 15 cm kesik var izi kaldı

siz siz olun benim gibi ucuz diye normal ameliyat olmayın !!!!!!

araştırın sazan gibi atlamayın MİKROCERRAHİ OLUN

ÖZEL GAZİOSMANPAŞA hastanesinde mikrocerrrahi 1500 tl


kime sorsam neden mikrocerrahi olmadın diye fırça attı ... mikrocerrrahide başarı oranı daha yüksek daha başarılı hemde agrı sızı olmuyor .. ufacık bir delikten operasyon yapılıyor.... ertesi gün normal yaşantına devam edebiliyorsun

sperm testi ÖZEL GAZİOSMANPAŞA hastanesinde 80 lira

ÖZEL LEVENT HASTANESİNDE ise 50 lira...


hepinize geçmiş olsun şimdiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi www.kırıkekran.com -- 7 Ağustos 2012; 8:37:03 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
10 yıl
Teğmen

bende bugün ultrason çektirdim.. sonuç olarak solda grade -3 varikosel yazıyodu, ameliyat olmam şart galiba..


Bu mesaja 1 cevap geldi.
P
10 yıl
Çavuş

3 adet varikosel tespit edildi. Çok fena moralim bozuldu yarın sperm sayımı yaptırıcam. Korku sardı.


Bu mesaja 1 cevap geldi.
R
10 yıl
Çavuş

varikosel sertleşme sorunu yapıyor muydu sizde?


Bu mesaja 1 cevap geldi.
P
10 yıl
Çavuş

Suan hastanedeyim ornek verdim tahumlarim saglam cikar ins yasim 18 bu yasta neler geldi basima :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

P
10 yıl
Çavuş

quote:

Orijinalden alıntı: ray_junior

varikosel sertleşme sorunu yapıyor muydu sizde?

Bende sarkma ve agri yapti ondan doktora gittim< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
10 yıl
Er

varikosel ameliyatımı (solda grade 1) ben ümraniye devlet hastanesinde geçen hafta çarşamba günü oldum.
beni salı hastaneye aldılar çarşmba ameliyat perşembe taburcu ettiler 1 haftada rapor verdiler bide unutmadan ağrı kesici ve antibiyotik.

burada paylaşmamın en önemli sebebi ümraniye devlet hastanesinde tüm üroloji servisi ameliyatları mikro cerrahi yöntemiyle yapılıyor.Özellikle bu hususu paylaşmak istiyorum boşuna mikro cerrahi için özel hastanelere 2000-3000TL arası para vermeyesiniz.


ayrıca ümraniye devlet hastanesinden memnun kaldığımı; burada ameliyat olacak olanlara cüzi ücretle özel odada kalmalarını tavsiye ederim.

diğer ayrıntıları yukarıda arkadaşlar bahsetmiş zaten.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi clubfizik -- 11 Şubat 2013; 16:19:56 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
P
10 yıl
Çavuş

quote:

Orijinalden alıntı: clubfizik

varikosel ameliyatımı (solda grade 1) ben ümraniye devlet hastanesinde geçen hafta çarşamba günü oldum.
beni salı hastaneye aldılar çarşmba ameliyat perşembe taburcu ettiler 1 haftada rapor verdiler bide unutmadan ağrı kesici ve antibiyotik.

burada paylaşmamın en önemli sebebi ümraniye devlet hastanesinde tüm üroloji servisi ameliyatları mikro cerrahi yöntemiyle yapılıyor.Özellikle bu hususu paylaşmak istiyorum boşuna mikro cerrahi için özel hastanelere 2000-3000TL arası para vermeyesiniz.


ayrıca ümraniye devlet hastanesinden memnun kaldığımı; burada ameliyat olacak olanlara cüzi ücretle özel odada kalmalarını tavsiye ederim.

diğer ayrıntıları yukarıda arkadaşlar bahsetmiş zaten.

tırstıgımdan olmadım ameliyat hocam :) ama agrılar durdu


Bu mesaja 1 cevap geldi.
J
10 yıl
Er

İstanbul içinde ameliyat için tavsiye edebileceğiniz bir hastane veya iyi bir doktor var mıdır?


Bu mesaja 2 cevap geldi.
B
10 yıl
Yüzbaşı

Bende ağrı nedeniyle gittim doktora.Ultrasonda solda 2.1 , sağda 2.6 mm varikosel çıktı.Sperm testinde ileri hareket biraz yavaş dediler.Sonuçları bi profesöre götürüp gösterdim.Elle muayene yaptı.Evlenene kadar ameliyat olmana gerek yok dedi.Bilmiyorum bende ne yapcam.Ağrılar da azaldı arada bir az az oluyor.W
10 yıl
Yüzbaşı

quote:

Orijinalden alıntı: Jamaer

İstanbul içinde ameliyat için tavsiye edebileceğiniz bir hastane veya iyi bir doktor var mıdır?


ameliyat ücreti SSK karşıladı 350 lira verdim özel ilgi hastanesinde oldum doktorum SİNAN LEVENT KİREÇÇİ


Bu mesaja 2 cevap geldi.