Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
100
Cevap
496
Tıklama
0
Öne Çıkarma
Üniversiteyi 7 yılda bitirme mecburiyeti

P phorever Konu Sahibi
3 yıl (1164 mesaj)
Üniversiteyi 7 yıl içinde bitirme kanunu var. Bu 7 yıl üniversiteye başlangıçtan itibaren mi işliyor yoksa son sınıftan itibaren mi? Bu kanunun numarasını bilen var mı araştırmak istiyorum

edit:http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2016/10/20161024.pdf

1. sayfada madde 8'de yazıyor. olur da zorlanır bitiremezsem okulla ilişiğim kesilince emeklerim boşa gitmiş olacak. doğru mu anladım? 7

not: lisans 4 yıllık





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phorever -- 30 Nisan 2018; 18:32:50 >

En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
(2) Öğrenciler, yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına...
Yoruma Git
Yorumun Devamı phorever - 3 yıl +7
Okulu bitiremeyenlere laf atmış bazıları, gülüyorum sadece. Herkes sizin gibi babasından bin lira alıp geçinmiyor. Herkesin farklı farklı sorunu var. Neyse ben 11 girişliyim 2 dersim va...
Yoruma Git
Yorumun Devamı GR33K - 2 yıl +4
Fakülteden fakülteye değişmiyor kanun arkadaşlar yanlış bilgilendirme yapmayalım. 2014 senesinde çıkan kanun ile 4 yıllık fakülteleri 7 yılda 6 yıllık tıp fakülteleri 9 yılda ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Kandela_ - 2 yıl +3

E Epsilon
3 yıl (2032 mesaj)
baştan bşalar7 yıl
evet bitiremezsen tüme mek comolokko


Bu mesaja 2 cevap geldi.

C Cool Storm
3 yıl (901 mesaj)
Süre son sınıftan itibaren başlıyor sanırım. Bölümümüzde 9-10 senelik öğrenciler var. Başka türlü olmaz böyle.





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

P phorever Konu Sahibi
3 yıl (1164 mesaj)
(2) Öğrenciler, yabancı dil hazırlık sınıfı hariç, kayıt olduğu programa ilişkin derslerin verildiği dönemden başlamak üzere, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksı- zın öğrenim süresi iki yıl olan önlisans programlarını azami dört yıl, öğrenim süresi dört yıl olan lisans programlarını azami yedi yıl, öğrenim süresi beş yıl olan lisans programlarını azami sekiz yıl, öğrenim süresi altı yıl olan lisans programlarını azami dokuz yıl içinde tamamlamak zorundadırlar.

Hocam bu maddeye göre derslerin başladığı yıldan itibaren yazıyor. 2014 girişliyim. Uzatırsam en geç 2021'de atılırım. Ama bazıları diyor ki okuldan atılma kalktı, sadece harç ücreti katlanıyor diyor

Aramızda bu tecrübeyi yaşamış olan varsa yazarsa çok sevinirim. Atıldılar mı yoksa fazla harç mı ödediler acaba




Bu mesajda bahsedilenler: @Cool Storm

D domatesadam
3 yıl (133 mesaj)
Hocam son sınıftan itibaren değil. Kanunun resmi gazetede yayınlanma tarihinden sonra üniversiteye kayıt yaptıranlar için toplamda 7 yıl içinde mezun olma şartı getirildi. Yani kayıt tarihi önemli. 8-10 yılda bitirenler bu kanuna takılmadılar. Bu kanun okul içinde siyasi amaçlı organizeler yapanlar ve askerlik bakımından okulu araç olarak kullananlar için getirildi. Özellikle solcu siyasi organizatörleri engellemek için.





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

P phorever Konu Sahibi
3 yıl (1164 mesaj)
Ben 2014 girişliyim. Üstteki linkteki kanun 2016 Ekim çıkışlı. Bu durumda 7 yıldan fazla okuma şansım var mı?

Ya da 2014'teki kanun kaç numaralı onu bilen var mı araştırayım?

Ayrıca linkteki kanunda '' Amasya Üniversitesinden: AMASYA ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS VE LİSANS EĞİTİM-ÖĞRETİM VE SINAV YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK ''

yazıyor. Sadece Amasyayı kapsayan bir şey değildir niye bunu yazmışlar ki





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi phorever -- 30 Nisan 2018; 18:51:19 >


Bu mesajda bahsedilenler: @domatesadam

D domatesadam
3 yıl (133 mesaj)
Hocam bu kanun daha eski diye hatırlıyorum. senin attığın link amasya üniversitesinin yönetmeliğine ilişkin. Dolayısıyla ana kanunu bulmak lazım. Şimdi müsait değilim ancak yarın gündüz kanunu bulursam atarım. Eğer sende ana kanunu bulursan onun tarihini baz alacaksın





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

P phorever Konu Sahibi
3 yıl (1164 mesaj)
Tamam hocam atarsanız çok sevinirim. Yorumlar için teşekkür ederim




Bu mesajda bahsedilenler: @domatesadam

L lMajesty
3 yıl (1957 mesaj)
2014 te geldi bu kanun o tarihten sonra 7 yılın var istersen 2000 yılında gir okula yasa çıktıktan sonra 7 yıl süre





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: FNC Jax

Bu mesaja 1 cevap geldi.

E etrafınabakançocuk
3 yıl (2353 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Epsilon

baştan bşalar7 yıl
evet bitiremezsen tüme mek comolokko
Bana saygı duyuyor musun?





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


P phorever Konu Sahibi
3 yıl (1164 mesaj)
Buldunuz mu hocam?




Bu mesajda bahsedilenler: @domatesadam

B Brisbane
3 yıl (570 mesaj)
bir bölümde yedinci senesini okuyan arkadaşım var bu sene son senem eğer bitiremezsem elveda diyor




T Terrible Certainty
3 yıl (256 mesaj)
Zaten 7 yıl sonunda kalan ders sayına göre ek süre falan veriliyor kimsenin bundan dolayı atılacağını sanmıyorum.

Şimdi af var gündemde binlerce öğrenci geri dönecek ünilere sen atılmaktan bahsediyorsun ülkede üniversiteye gitmeyen yok neredeyse





< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >


R Reborned
3 yıl (3107 mesaj)
Hocam devlet üniversitelerini bilmiyorum ama Başkent Üninin yönetmeliğine göre;

Öğrenciler, izinli sayılma durumu dışında, her yarıyıl için kayıt yaptırılıp yaptırılmadığına bakılmaksızın
normal eğitim-öğretim süresi iki yıl olan programları dört yılda, dört yıl olan programları yedi yılda, beş yıl olan
programları dokuz yılda tamamlamak zorundadır. Bu süreler içinde kayıtlı olduğu programı tamamlayamayanlar
öğrenimlerine uzatmalı öğrenci statüsünde devam ederler.


Bende 7ye doğru gidiyorum. 4. sene bitiyor işte...


Bu mesaja 1 cevap geldi.

D domatesadam
3 yıl (133 mesaj)
Hocam kusura bakmayın unutmuşum şimdi siz hatırlatınca hemen girip baktım.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/11/20141126-3.htm



6569 sayılı kanun. Tarihide yazıyor 25. Maddeden sonra sizi ilgilendiren kısımlar. 28. Maddede dediğiniz kısım





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

W Whitefight
2 yıl (185 mesaj)
Benim kafam karıştı şimdi. 7 yıl sonunda atılma oluyor mu olmuyor mu? Kanunlarda tam bir netlik göremiyorum. Azami sürenin sürekli 7 yıl olduğundan bahsedilmiş ama bu atılma olarak mı yoksa öğrencilik ilişkiği kesilir anlamında mı? Okuduğum dahil bir kaç farklı üniversitelerin yönetmeliğine baktığımda 7 yıl sonunda ilişiklik kesilmesinden bahsedilmiyor. Azama sürede bitiremeyenler ders ve katkı pay ücretini ödeyerek öğrenimlerine devam eder gibi ifadeler yer alıyor.

Yani işler çok karıştı. Ben bir şey anladım. Ben 2011 girişliyim ancak 2014'ten sonra 7 yıl sayılsa bile üniversitem bitmiyor. Son sınıfa anca geçebilirim ki son sınıftan ders de alamayacağım. Yani 3 bitmiş olacak. Şimdi 3'ü bitirdim diyelim 1 sene sonra mezun olacağım okuldan atacaklar mı yani? Çok saçma olmaz mı?

Net bilgisi olanlar az anlatsın da aydınlanalım biraz.




I Iko Uwais
2 yıl (0 mesaj)
Üniversitede üst üste kaç yıl devamsızlıktan kalabilme hakkımız var?





< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Iko Uwais -- 20 Temmuz 2018; 21:32:3 >


A alitalhasahin
2 yıl (186 mesaj)
Hocam şimdi ben 2014 eylül girişliyim. Bu durumda bu yasanın beni kapsamaması gerekiyor. Ben belki okula girerken kendimi 10 yılda bitiricem diye hazırladım. Sonuç olarak 2015 girişlileri ve sonrasını kapsaması gerekiyor mantıken. He bir de askerlik durum belgemi sorguladığımda 31.12.2021 yılına kadar askerlik yapmama hakkım var eğer öğrencilik devam ediyorsa.

Şimdi benim durumum nedir? Eğer kasarsam 2021 haziranda mezun olabiliyorum. Lakin neredeyse hiç ders bırakmamam gerekiyor artık.




Bu mesajda bahsedilenler: @domatesadam

E eerenn
2 yıl (170 mesaj)
Atılmıyorsunuz . Ama şöyle bir durum var , harç ödüyorsunuz .

Zira tanıdığım 2009 girişli olup hala okuyanlar var .





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M Mianfei
2 yıl (1511 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: Reborned

Hocam devlet üniversitelerini bilmiyorum ama Başkent Üninin yönetmeliğine göre;

Öğrenciler, izinli sayılma durumu dışında, her yarıyıl için kayıt yaptırılıp yaptırılmadığına bakılmaksızın
normal eğitim-öğretim süresi iki yıl olan programları dört yılda, dört yıl olan programları yedi yılda, beş yıl olan
programları dokuz yılda tamamlamak zorundadır. Bu süreler içinde kayıtlı olduğu programı tamamlayamayanlar
öğrenimlerine uzatmalı öğrenci statüsünde devam ederler.


Bende 7ye doğru gidiyorum. 4. sene bitiyor işte...
Hocam yani 7 derken mesela 7.seneyide okuyup dersleri veriyoruz mu yoksa 6. sene bitince okul bitmediyse atiliyomuyuz ?





< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.