Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
12
Cevap
0
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Ülkece şuan paraya ihtiyacımız varsa/ekonomimiz kötüyse eğer neden para basmıyoruz?

H
HektorCupes Konu Sahibi
2 ay (6 mesaj)
Arkadaşlar biliyorum piyasada çok olan şeyin değeri azalır..Merkez bankasından gereğinden fazla para basılırsa eğer Türk Lirası değer kaybeder eyvallah..Bu tarz klasik şeyler söyleyecekseniz eğer hiç iktisatçı/ekonomist modlarına girmeyin..

Sorum basit aslında;

1)Fazla para basılmasının ne gibi sakıncaları var? Basit kolay örneklerle anlatabilirmisiniz rica etsem?

2)Paranın böyle yavaş döndüğü bi dönemde para basılırsa ne olur? Etkileri neler olur?

3)Tüm ürünlerde (Gıda,Giyim,Teknoloji vs herşeyde) fiyatların sabit kalması ve devlet tarafından kontrol edilmesi şartıyla para basılırsa ne olur?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Bence kalpazanlara yetki verilsi dolar euro filan basalım.
Yoruma Git
Sadece Ölüler Görür - 2 ay +7

U
U Mad BRO
2 ay (3002 mesaj)
Şuan yapılması gereken o zaten, şimdi enflasyon hede hodo diyecekler ama o para harcanabilirse enflasyona sebep olur, şuan sadece zorunlu giderlerini ödemek için çıkıyor insanlar dışarı, fuzuli harcamayı toplumun çoğu kesmiş durumda. Bir iki kişi de gelip "bo molloto poro vororson godor oyfon onbor alır" diyecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


M
MiLLETiNVEKiLi
2 ay (385 mesaj)
Hükümet para basıyor zaten geçen sene fazladan piyasada 20 milyar lira vardı mesela... Şu an ki virüs olayında her haneye 1000 liradan 25 milyar lira basıp verebilir ( elektrik-su-dogalgaz fatura ödemesi ve gıda alışverişi için) bu paranın %16 değer kaybetmesiyle sonuçlanabilecektir
Fakat hükümet memur emekli maaşı ve ötelenen vergi alacakları nedeniyle belki daha fazlasını basacaktır.. Hem para basıp verince CHP iyi partili de yararlanıyor. Niye bunlara para versin ki AKP örgütüne kayıtlı olanlara vermek istiyor . Şimdi bağış toplayacak ve AKP örgütüne kayıtlı olanlarla TÜRGEV'e aktaracak ne güzel (!)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MiLLETiNVEKiLi -- 1 Nisan 2020; 14:56:1 >


L
Leipold
2 ay (1498 mesaj)
Bunu tum akli basindaki ekonomistler dile getiriyor zaten. Su anda enflasyon yaratacak bir durum da yok ama iste IBAN vermek daha kolay
S
Sadece Ölüler Görür
2 ay (74 mesaj)
Bence kalpazanlara yetki verilsi dolar euro filan basalım.
_____________________________

Eski kullanıcı adı: shaggyolmediC
CSB yazmayan adam
2 ay (4210 mesaj)
Değeri olan paraya ihtiyacımız var sadece paraya değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


J
Judoo
2 ay (2823 mesaj)
Para basmak paranın değerini düşürür.Örneğin görünürde elinde 25 milyar tl varken 30 milyar tl olur ama TL'nin diğer para birimleri/emtialar karşısında değeri azalır.
Basitçe bugün asgari ücreti 5000 lira yapsalar ekmek 5 lira olur sen daha fazla kazandığını zannedersin ama bu olay enflasyon/paranın değer kaybetmesinden başka bir şey değildir.
A
aykut291
2 ay (2632 mesaj)
Normal şartlarda Paranın karşılığı olması lazım ve sadece Altın rezerven değerinde para basabilirsin onun dışında parada bassan bir anlamı yok TL dünyada en değersiz para birimlerinden biri Dolar ve Euro olduğu için hiçbir anlamı olmaz.Ama şu durumda sadece bizde değil Bütün Dünyada olmalı herşeyin normal şartlara dönmesi için para basılması ve piyasaya karşılıksız verilebilir ama normal düzene dönmek kadarıyla öteki türlü Dünyada insanlar çalışmaz ve birşey üretmez.İnsanlar neden işlerde çalışıyor para için sen herkese para dağıtırsan kim çalışmak ister.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aykut291 -- 1 Nisan 2020; 15:57:31 >


K
Kasatka
2 ay (4810 mesaj)
Tamam güzel karşılıksız para basilsin ama bu günleri atlatinca basılan karşılıksız para kadar miktar imha edilecek mi o önemli.
Eğer edilecekse sorun yok yok edilmeyecekse ki genelde öyle olur daha kotu sonuçları olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T
tostu kaça kıstırin
2 ay (966 mesaj)
gerek yok ...iban verdi..millet yatircak oraya..yeni gelir kapisi olucak

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


B
bjkyener
2 ay (448 mesaj)

K
Karbon 12
2 ay (5406 mesaj)
iktisatçı/ekonomist modlarına girmeden:

COVID-19'u Özal dönemine tercih ederim. Türkiye'de disiplin, dibi görmeden gelmiyor. Üç milyona minibüse binerken buluruz kendimizi. 80'lerin görece izole ve yerel şartlarıyla öyle olmuştu. Bugünkü dünyada bu Venezuela demek olabilir.
T
tubytube
2 ay (413 mesaj)
Çöp yığını diye bir şey vardır, siz bastıkça para döner durur ceplerde hesaplarda birikir ama dedikleri gibi hem arz talep dengesi nükleerleşir hem de cari açık büyür, sonuç olarak karşılıksız çek ve Koç Holding hissesi gibi değersiz / itibarsız bir şey olur...

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.