Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
47
Cevap
0
Tıklama
6
Öne Çıkarma
Türkiye'nin kripto para ile ödemeyi yasaklamasıyla Bitcoin düşüşe geçti

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
geçen ay (6213 mesaj)Dün akşam Resmi Gazete’de yayınlanan TCMB’nin kripto varlık yönetmeliğiyle eş zamanlı olarak başta Bitcoin (BTC) olmak üzere kripto para piyasasında küçük çaplı bir fiyat düzeltmesine gidildi. Bir çok kripto para değer kaybederken yabancı haber kaynakları bu düzeltmenin gerekçesi olarak TCMB’nin kripto para hamlesini gösterdi.Ayrıca Bkz.Kripto para ile ödemelere yasak geldiGünün ilk saatlerinde Resmi Gazete’de yayınlanan kripto para yönetmeliğinin toplumun çok büyük bir kesiminin tepkisini toplaması sonucunda TCMB sabah saatlerinde açıklamada bulunmuş ve “Kripto varlıklar merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstergesi, anonim yapıları sebebiyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi” gibi sebepleri göstererek kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasının yasaklandığını açıklamıştı. Bu gelişmelerden sonra kripto para borsasında yaşanan gerileme yabancı basında gözlerin Türkiye’ye çevrilmesine neden oldu.Decrypt haberinde “Türkiye kripto ödemeleri yasaklarken, Bitcoin düşüyor” başlığı altında bu gerilemenin sebebi olarak Türkiye'nin aldığı kararı gösterdi. Haberde, “Türkiye, doğrudan veya dolaylı olarak ödeme amacıyla kripto para kullanımı yasakladı. Karar açıklandıktan kısa bir süre sonra Bitcoin %2’lik değer kaybetti” ifadesine yer verildi.Türkiye kripto paralarda 4. sıradaTürkiye’nin en çok kripto para kullanan ülkeler sıralamasında 4. sırada bulunduğunu belirtelim. Aynı zamanda Chainalysis’in Küresel Kripto Benimseme Endeksi’nde 154 ülke arasında 29. sırada yer alan Türkiye için Chainalysis’in raporunda şu ifadelere yer verildi:“Türk Lirası son yıllarda son derece dalgalı bir seyir izledi ve bazılarının tasarruflarının bir kısmını kripto para birimine kaydırmasına neden oldu” Yapılan açıklamalardan sonra kripto para piyasasının ne yönde hareket edeceği ve kararın nasıl tepkilere yol açacağı ise merak konusu.

 
Kaynak:https://decrypt.co/66732/bitcoin-dips-as-turkey-bans-crypto-payments

 Haberi Portalda Gör

Yahu tavşan taş sürtmek dağ falan diye bir deyim vardı tamamını yazamıyorum belki forum kurallarına aykırıdır diye. Gerçekten Tr nin 2.2 trilyon dolarlık kripto para piyasasına etki edeceğin...
Yoruma Git
Yorumun Devamı labtek38 - geçen ay +58
Tavşan s****** taşa sürtmüş, Dağı s***** demiş. Piyasanın alt coinlere yöneldiğini göremeyen bir DH Cripto para borsası uzmanı haber editörü türkiye biyasayı alt ...
Yoruma Git
Yorumun Devamı jem991 - geçen ay +33
128 milyar dolarla geçen sene long açsaydık geçen seneden bu zamana iyi vurmuştuk ama bak :D
Yoruma Git
Sarper Yasin Mutlubay - geçen ay +19

C Charaznable
geçen ay (136 mesaj)
Haftasonu diye düşüyor pazartesi çıkmaya başlar yine ytd


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Q Quard
geçen ay (1383 mesaj)
Kripto para kullanımında 4.sırada olan ülke,kripto parayı yasaklar mı,hayır yasaklamaz ama burası Türkiye olduğu için yasaklanır. Düşüşe geçmiş,geçici olduğuna eminim.Zaten öyle büyük bir düşüş yok ki,buna düşüş bile denmez.
L labtek38
geçen ay (1354 mesaj)
Yahu tavşan taş sürtmek dağ falan diye bir deyim vardı tamamını yazamıyorum belki forum kurallarına aykırıdır diye. Gerçekten Tr nin 2.2 trilyon dolarlık kripto para piyasasına etki edeceğine mi inanıyorsunuz.
Belki merkez bankasındaki tüm parayla short girersek olabilir 😁. Tekrar düşündüm de o bile yetmeyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi labtek38 -- 16 Nisan 2021; 18:42:20 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

H Hakimutata Insane
geçen ay (1061 mesaj)
Bitli coin nedir ya
Ben bir coin biliyorum oda gold coin Ultima online oynarken kasardık.
Yaş iş bu sanal para kumarı herkesin elinde patlamış, bir günde dolar tavan yapip düştüğü dünyada buna paramı veririm la ben de get 🤣 🤣 🤣

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


F Feyzuli
geçen ay (360 mesaj)
Elon twittera TL yazmazsa olacağı buydu. Soğuk bir intikam :D
C Clusive
geçen ay (397 mesaj)
Ellerinden gelse matbaa kullanımını yasaklayacaklar. Gericiler...
L LifeforRelic
geçen ay (248 mesaj)
Aynen biz yasakladik diye düstü. Kesinlikle Doge coin ile alakasi yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LifeforRelic -- 16 Nisan 2021; 18:15:47 >


M monacomen
geçen ay (2404 mesaj)
Nüfusa oranla en çok kripto para kullanan ülkeler: Nijeryalılar yüzde 33 ile ilk sırada yer alırken Vietnam vatandaşları yüzde 21 ile ikinci, Filipinler yüzde 20 ile 3’ncü sırada yer aldı. Türkiye ise yüzde 16 ile dünyada 4’ncü, Avrupa’da ise ilk sırada yer aldı. Türkiye’den sonra en çok ilgi gösteren Avrupa ülkeleri yüzde 11 ile İsviçre (kara para aklama cenneti) ve Yunanistan (Türklere çok benzediği için) oldu.
https://www.ntv.com.tr/ekonomi/en-cok-kripto-para-kullanilan-ulkeler-belli-oldu-turkiye-avrupada-birinci-dunyadadorduncu,2yYbosOdhE2LAGgwgcK5CA

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi monacomen -- 16 Nisan 2021; 18:22:36 >


S SeniorGrandMaster
geçen ay (265 mesaj)
devlet parası haricinde para basmak kimin haddine. bir çeşit kalpazanlık bu dijital paralar.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


1 12 Angry Men
geçen ay (10823 mesaj)
Habere bak lol. Aynen o yüzden düşmüştür.
E Erreguay
geçen ay (1230 mesaj)
köle gibi çalışıp milleti zengin etmek için 9-6 çalışan ve bu işi asgari maaşla yapan bir ülke olarak kurtuluşu kripto parada gören çok insan var. bende onlardan biriyim çalışarak zengin olamayacağımı ancak olan hayarımı rahat yaşayabiliceğimi görüyorum bugün 8-10 k kazanan biri bile yaşamak için alt limit benim gözümde ama araba ve ev ikilisi dedin mi bu gün 1 milyon dan kapı açmak lazım. normal çalışan insanların bu parayı kazanması imkansız.
J jem991
geçen ay (380 mesaj)
Tavşan s****** taşa sürtmüş, Dağı s***** demiş. Piyasanın alt coinlere yöneldiğini göremeyen bir DH Cripto para borsası uzmanı haber editörü türkiye biyasayı alt üst etti diyor.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @labtek38

I Ironim
geçen ay (3244 mesaj)
La he ya
S sething
geçen ay (10583 mesaj)
dev aynasında görmek bu olsa gerek.umarım yabancı biri haberi twittera yansıtıp bizi alay konusu yapmaz.
C CoreXXX
geçen ay (3907 mesaj)
Herkes ülkesini hakir görmeyi amaç edinmiş gibi yorum yazmış. Kararın ne anlama geldiğini bile bilmez ama boş yorum yapar. Klasik dh forum kurtları

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


S sniper23
geçen ay (7226 mesaj)
Şu "yasadışı" olayını her gördüğümde gülüyorum he. Türkiye'de çok abes kalıyor. Rıza Zarrab milyarlık "kara para" aklayınca bir sıkıntı olmuyor ama nedense kripto paralar yasadışı kullanılıyor, nişasta çekenleri saymıyorum zaten.

Burada amaç şu aslında, TL'den milletin çıkmasını engellemek. Şuan berberden, pastahanecesine, taksicisine kadar herkes kripto paracı olmuş durumda. Herkes TL'den çıkıp, paraları buna yatırıyor. Gelecekte daha fazla "önlem" gelecek gibi görünüyor.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

G Galatas4ray
geçen ay (4363 mesaj)
Ülkede coinle alışveriş mi yapılıyor sanki.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


E Esxici
geçen ay (569 mesaj)
Haftasonu yükseliyor genelde hafta içi düşüyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @Charaznable

E Esxici
geçen ay (569 mesaj)
Tr de en popüler coinler hot btt sebebi sonunda değilde başında bol sıfır olması :) haklısın kardeş doğru tespit.
Bu mesajda bahsedilenler: @jem991