Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
93
Cevap
0
Tıklama
22
Öne Çıkarma
Türkiye’nin ilk yazılım lisesi açıldı

T theJuDGe_41 Konu Sahibi
geçen hafta (6470 mesaj)Milli Eğitim Bakanlığı önemli bir dönüşüm yaparak bir meslek lisesini yazılım lisesine dönüştürdü. İstanbul’daki Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, yazılım lisesi konseptiyle eğitim ve öğretime devam edecek.MEB ve İstanbul Sanayi Odası iş birliğiyle imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü” kapsamında Mehmet Rıfat Evyap MTAL'ın, 2021-2022 eğitim öğretim yılı itibarıyla yazılım alanında yaratacağı kariyer yolu ile aranan elemanlar yetiştirmesi ve başarı sıralamasında en üst sıralarda yer alması hedefleniyor. Yazılım lisesi konseptine uygun olarak gerekli ekipmanlar sağlandı. Eğitim kadrosu bu konsepte göre belirlendi. Eğitim Genel Müdürlüğü, İSO, Arçelik, IBM, Microsoft, Pearson ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL'ın dahil olduğu bir teknik komite tarafından oluşturuldu.Ayrıca Bkz.Apple’ın okula dönüş kampanyası yeniden başladı: iPad veya Mac alana, AirPods hediyeSanayi 4.0’ın yaygınlaşmasıyla birlikte sanayideki insan gücü ihtiyacı azalırken yazılım ve robotik bilgi ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu konunu altını çizen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan şunları söyledi:“Yazılım meslek lisesi de bu boyutta bir çalışma. Görüyoruz ki artık yüksek teknolojiye odaklanan bir sanayide, Sanayi 4.0'ların, 5.0'ların konuşulduğu bir dönemde normal, rutin meslekler kadar ileri teknoloji de her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Yazılım da tartışmasız bu konudaki en önemli alanlardan biri. Gençlerimizin bu konudaki yoğun ilgisini artık hepimiz görüyoruz.Kabul etmeliyiz ki artık her şeyi üniversite ve fakülte boyutunda çözmek mümkün değil. Biz, yazılımcılığın da meslek lisesi boyutunda aranan elemanlar yetiştirmek adına önemli bir fırsat havuzu olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda, İstanbul'da ilk yazılım meslek lisesi modelini bu öğretim yılında hayata geçireceğiz. Diğer okullarımızda olduğu gibi bu okulda da yine sanayi odamızın temsilcisi olan sanayicilerimiz, işin içinde yer alacaklar. Yazılım meslek lisesinin ülkemizin en kıymetli okullarından biri olacağına ve geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek anlamında oluşacak olan bu modeldeki okulların sayısının ülkemizde önümüzdeki eğitim yıllarında hızla artacağına inanıyorum."
Kaynak:http://www.meb.gov.tr/bakanligimiz-ve-iso-is-birligiyle-yazilim-lisesi-kuruldu/haber/23673/tr

 Haberi Portalda Gör

Yazılım mühedisine asgari ücreti dayatmanın tek yolu mühendis sayısını arttırmaktır. Bunun içinde holdingler olarak liseleri desteklemek elzemdir.
Yoruma Git
CIZIK - geçen hafta +85
Holding sahipleri sürekli baskı yapıyor Erdoğana yazılım geliştiricileri maaş beğenmiyor bir çözüm bul diye
Yoruma Git
Opioid - geçen hafta +43
Oyun geliştirme -özellikle yaz- kampları da artmaya başladı artık. Geç de olsa bilişime olan değerin artması, teknoloji ile ilgilenen bizleri memnun ediyor. Geçen sene de sanırım 1 Mily...
Yoruma Git
Yorumun Devamı bulduren - geçen hafta +16

R Routinues
geçen hafta (236 mesaj)
Haberi okurken hayret ettim. Bu ülkede böyle şeylere değer veriliyor muydu ya?Bu mesaja 2 cevap geldi.

G gun
geçen hafta (9677 mesaj)
Türkiye yılda boşuna 200 milyar dolar ihracat yapan bir ülke değil.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Routinues

T titi001
geçen hafta (72 mesaj)
Yıl olmuş 2021 biz daha liseyi yeni açıyoruz.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


A ARISLCK
geçen hafta (194 mesaj)
Geçenlerde hedef 1 milyon yazılımcı diye projeye başladıklarını söylemişti Tayyip< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Routinues

Y yukleniyor
geçen hafta (2580 mesaj)
videolara sen hiç çıkmıyorsun abi patron sensin senin kimse tanımıyor bile


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @gun

O Opioid
geçen hafta (274 mesaj)
Holding sahipleri sürekli baskı yapıyor Erdoğana yazılım geliştiricileri maaş beğenmiyor bir çözüm bul diye< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

B bulduren
geçen hafta (168 mesaj)
Oyun geliştirme -özellikle yaz- kampları da artmaya başladı artık. Geç de olsa bilişime olan değerin artması, teknoloji ile ilgilenen bizleri memnun ediyor. Geçen sene de sanırım 1 Milyon Yazılımcı projesi vardı ama devamında neler oldu, bilgim yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bulduren -- 18 Temmuz 2021; 23:07:32 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.

S sadecedayi
geçen hafta (14 mesaj)
1 milyon yazılımcı projesi var eyvallah da hani istihdam??< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


_____________________________

Eski kullanıcı adı: yilmaziyigun

Bu mesaja 1 cevap geldi.

C CIZIK
geçen hafta (1221 mesaj)
Yazılım mühedisine asgari ücreti dayatmanın tek yolu mühendis sayısını arttırmaktır. Bunun içinde holdingler olarak liseleri desteklemek elzemdir.Bu mesaja 2 cevap geldi.

K kbere
geçen hafta (280 mesaj)
1 milyon yazılımcı yetistirse hepsine istihdam bulunur bu çağda da 1 milyon yazılımcı muhabbeti boş hayal. Isteyen şu anda da yazılımcı olur. Yazılımcılık yapacağına güvenen adam Zonguldak vs. bir üniversitenin bilgisayar mühendisliği bölümünü kazanır. 25 seneden fazla süredir 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümleri var üniversitelerde. Olmak isteyene önceden de vardı yani imkan. Neden olamıyor? Çünkü sınavda matematikten sıfır çeken yüz binlerce lise mezunu var. O matematik zekaya sahip olmayan adam nasıl kod yazsın?

Ha algoritmik zekaya sahip olup da, matematik mantık gibi derslerden başarılı olan, ama yanlış üniversite tercihi nedeniyle başka alanları seçmiş insanlara bir şanstır. Ama onlar da udemyden 25 liraya alacakları herhangi bir kursla istedikleri programlama dilini öğrenebilirler. Böyle 4-5 tane kurs alıp o dilde uzmanlaşabilirler. Programcılığın temelleri vb. eğitimler alıp tamamen yetkin hale gelebirler.

1 milyon yazılımcı muhabbeti diğer her konuda olduğu gibi şöyle sonlanacak: Aslında yetkin olmayan on binler mezun edilecek. Çünkü siyasi baskı var, kimse bitiremezse olmaz. O mezun olanlar sertifika alacak. Bağlantısı olanlar belediye vb. yerlere atanacak yazılımcı diye. Işleri yine liyakatle girmiş bir kaç kişi veya outsource kaynaklar yaparken bunlar çalışıyor görünecek. Bir süre sonra bazıları yönetici olacak. Hiç bilmedikleri konularda akıl verecekler. Iyi yazılımcılar da şimdi olduğu gibi ülkeden kaçacak.

Imza: Yurtdışında çalışan alaylı bir yazılımcı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kbere -- 19 Temmuz 2021; 4:53:59 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sadecedayi

S selman159
geçen hafta (341 mesaj)
aynen o sırada ben ordaydım şahidim, şöyle bir konuşma geçti
-holding sahipleri: erdoğan, yazılım geliştiricileri maaş beğenmiyor bir çözüm bul
-erdoğan: demek öyle, ben şunlardan milyon tane basıp piyasaya süreyim de görsünler ... örekelerini.
-holding sahipleri: bide şey var bu bizim tuvaletler devamlı tıkanıyor, bununla bi ilgilenmek lazım.
-erdoğan: olacak şey değil alet çantasını kapıp geliyorum hemen.
(bi kolordu adam şahit oldu bu konuşmaya inanmayanlar özelden iletişime geçsin kanıtlayacam)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi selman159 -- 19 Temmuz 2021; 03:54:10 >

Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Opioid

L lterlemez
geçen hafta (1085 mesaj)
Eyvallah; liseden başlaması güzel bir şey de arkadaş, lisede verebileceğin bilgi var, üniversitede verebileceğin bilgi var ve yazılım dünyası sadece oyun, stok takip, bodro basma yazılımlarından oluşmuyor.
Oturup, sıfırdan işletim sistemi yapan yok, bir donanım üretip (hadi üretmesin), donanıma sürücü yazan yok ülkede; oyun yapsa ne olacak, oyun neyi çözecek? Bu ülkenin, oyundan çok daha ciddi yazılımlara ihtiyacı var. Yeni yaşanan banka vukuatını ele alalım, hadi donanımı geçtim, kullanabileceği yerli bir veri tabanı ve yönetim sistemi yok. El oğluna main frame ile birlikte veri tabanı sistemlerine dünyanın parası gömülüyor. Oyun dediğin şey, gelip geçici, bir süre tutar, ondan sonra unutulur; yenisini yapmak zorundasın. Ama bir veri tabanı yazdığın zaman, sadece güncellemen, yenilikler eklemen gerekir. Yeni tasarımlar yapıyoruz, var mı bir tane yerli autocad'imiz?

"Kabul etmeliyiz ki artık her şeyi üniversite ve fakülte boyutunda çözmek mümkün değil."Bu mesaja 2 cevap geldi.

L lterlemez
geçen hafta (1085 mesaj)
Daha da önemlisi; var bir tane yerli programlama dilimiz? Yıllar geçti, hala yeni programlama dilleri türüyor. Bizimkiler ne yapıyor, "C, C#, C++, Python önemli, öğrenmek lazım" diyerek geçip gidiyor.

Bu mesajda bahsedilenler: @lterlemez

H hvl00
geçen hafta (152 mesaj)
Logaritmik zeka derken neyi kastettiğinizi çok merak ettim.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @kbere

K kbere
geçen hafta (280 mesaj)
Algoritmik zekayı kast ettim. Bir yandan biriyle konuşup bir yandan yazınca böyle hatalar olabiliyor. Algoritmik zekayla neyi kastediyorsun derseniz insanların algoritmik düşünme yeteneğini yani bir sorunu/problemi çözmek için algoritma oluşturabilme becerisini kast ediyorum. Isterseniz daha da detaylandırabilirim. Ha maksat laf sokmaysa da ona da cevap verebilirim isterseniz< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hvl00

H hvl00
geçen hafta (152 mesaj)
Bana saçma gelmişti ifade ama sormak istedim. Belki bir açıklaması vardır diye. Ama şimdi anladım demek istediğinizi. Maksat ise meraktı.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kbere

O ozanbey86
geçen hafta (634 mesaj)
Abc'ye gerek yok< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


R Romanitas
geçen hafta (291 mesaj)
İ

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Romanitas -- 22 Temmuz 2021; 1:4:7 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


G gidi
geçen hafta (232 mesaj)
Listeye bakinca bravo dedim ve hic sasirmadim. Yine devlet eliyle ms gibi firmalarin marketingi yapiliyor. Oldu olacak oraclei da ekleseydiniz. Dunya ozgur yazilim, acik kaynak risc v vs teknolojilere yardiriyor. Gafam in 3 firmasi ozgur yazilimla, acik kaynakla bugunlere geldi. Bilisimde harbi 3ncu dunya ulkesiyiz