Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 2 misafir, 2 mobil kullanıcı
14
Cevap
0
Tıklama
4
Öne Çıkarma
Türkiye Hocalı Soykırımı olurken neden Azerbaycan'a yardım etmedi?

S
Some guy Konu Sahibi
3 gün (123 mesaj)
O zamanları hatırlamıyorum, neden yardım etmedi?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

En Çok Beğenilenler Tümü Tüm Yorumları Aç
çünkü siyonist islamcı 2. BOP eşbaşkanı Türk düşmanı olan k*rt özal iktidar da idi.
Yoruma Git
Leaderjack1 - 3 gün +7
Hocalı soykırımı 1992 yılında yaşandı.Soykırım Ermeni güçleri bölgeden çekilince ortaya çıktı.Doğal olarak soykırım yaşanırken soykırımdan Türkiye'nin haberi yoktu,Az...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Long Nightt - 3 gün +6
yazdıklarını tekrar okur musun lütfen? ama yavaşça.
Yoruma Git
LGR9 - 3 gün +6

L
Long Nightt
3 gün (259 mesaj)
Hocalı soykırımı 1992 yılında yaşandı.Soykırım Ermeni güçleri bölgeden çekilince ortaya çıktı.Doğal olarak soykırım yaşanırken soykırımdan Türkiye'nin haberi yoktu,Azerbaycanlıların da yoktu..Bugünkü gibi İHA ve uzay teknolojileri ileri olmadığı için katliam yaşandıktan sonra olaydan insanların haberi oldu.Kısacası iş işten geçmişti.Genel olarak Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki savaşta Türkiye neden Azerbaycana yardım etmedi diye soruyorsan bunun nedeni de uluslararası dengelerdi.Ermenistan ve Azerbaycan o dönem yanılmıyorsam Sovyetlerden yeni bağımsız olmuşlardı.Doğal olarak daha yeni bağımsız olan devletlerden birini destekleyip ötekisini savaş açmak tepkiye yol açabilirdi.Dahası bölgede Sovyetlerin yerini Rusya Federasyonu almıştı ve Ermenistanda ciddi askeri güçleri vardı.Hali hazırda Azerbaycandan Karabağ'ı alanlarda Kızıl ordunun bölgedeki güçleriydi.Tabi bunlar perde arkasında durmuş bu bölgenin Ermeniler tarafından işgaline arkadan destek vermişlerdi.Fakat herkes bu savaşta Azerbaycan ordusunun karşısında Ermenilerden ziyade Rusların olduğunu biliyor.Türkiyeden ise el altından Azerbaycan safında savaşan Türklerin olduğunu duymuştum.Özellikle ülkü ocaklarından gidenler olmuş fakat genel olarak devletin icraati olmuşmudur bilmiyorum.Türkiye bu savaştan sonra ve Ermenilerin sözde soykırım iddialarını yeniden gündeme getirmesi üzerine Ermenistan ile tüm diplomatik ve ticari faaliyetlerini askıya aldı.Doğal olarak Azerbaycana dolaylı yoldan destek verilmiş oldu.Ermenistanın çevresinde dört ülke var.Bunlar;Türkiye,Gürcistan,Azerbaycan ve İran.Denize bir çıkış noktası da bulunmuyor.Bu nedenle gerek Dünya'ya açılması gerek Dünya ile ticaret yapabilmesi için komşularıyla iyi ilişki içinde olması lazım lakin bağımsızlık ilan ettiklerinden beri hem Türkiye'ye hem Azerbaycana karşı saldırgan tutumlarından dolayı bu iki ülke tarafından dışlanmış durumdalar.Ermenistan sadece Gürcistan ve İran üzerinden Dünya'ya açılıyor ki bu da ticaretlerine çok büyük zarar veriyor.Yani Türkiye Ermenistana diplomatik ve ticari ilişkilerini keserek tavrını koymuş durumda.Şuan ki koşullarda da daha fazlasını yapamaz.Bölgede Rusya olduğu sürece gelecekte yaşanacak bir Ermenistan ve Azerbaycan savaşında da Türkiye muhtemelen tarafsız olacak.Belki Rusların yaptığı gibi Azerbaycanlılara perde arkasından yardım edebilir lakin genel olarak Ermenistana Rusya nedeniyle müdahale edebileceğini düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Long Nightt -- 1 Ağustos 2020; 0:38:9 >


A
asau
3 gün (1244 mesaj)
Ermenistan Kars katliamı yapsa bunun sorumlusu Türkiye olur. Ermenistan Ermenistan topraklarında Azeri katliamı yapmadı, Azeri topraklarında yaptı. Ermenistan ile uğraşacağınıza Azerbaycan devletini sorgulayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asau -- 1 Ağustos 2020; 0:43:28 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

İ
İsen Buga
3 gün (524 mesaj)
Savaş mı ilan edelim birader ne yapalım? Azerbaycan ayrı ülkeyim diyorsa ordum var diyorsa topraklarını savunmasını da öğrenmeli. Kaç yıl geçmiş aradan hadi o zaman güçsüzdün elinde şimdi dünya kadar petrol var hala kendi topraklarını alamıyorsan sorun bizde mi?
A
ahmet kontuy
3 gün (331 mesaj)
yardımdan kasıt nedir? türkiye neden savaşmadı manasında mı? öncelikle buna gerek yok. şeytanın taktiği çok cılız aslında inşaallah. yani bir şey yapabilmek için emek verirsin. yaptığın şeyi yıkmak için ise emek harcamana gerek yoktur. yıkmak çok kolay. o zamanki ermenistan yönetimininin yaptıklarını, tüm ermenistana yüklemek doğru bir yaklaşım değildir. mesela çok beğendiğim bir yorum; filistinden israile hep füze fırlatılır. asma ne hikmetse füzeler hiç yıkım yapmaz. sebebi ise gayet açık. israil' e imkan tanıyacak bir hareketlilik yaratmak üzere, menzili kısa olan etkisiz füzeler bir şekilde filistine ulaşır. oradan da belli yerlerden israile ateşlenir. biri tokat atar, öbürü de öldürür. aynı zihniyet, şeytani yani. zaten ufacık bir alanda sıkışıp kalmış bir ülke, yok denilebilecek bir zamanda adeta anlık yaşanılan bir hayat için gereksiz bir kavga. bir gün inşaallah son bulacak.
L
Leaderjack1
3 gün (1562 mesaj)
çünkü siyonist islamcı 2. BOP eşbaşkanı Türk düşmanı olan k*rt özal iktidar da idi.
L
LGR9
3 gün (2544 mesaj)
yazdıklarını tekrar okur musun lütfen? ama yavaşça.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @asau

S
sissil
3 gün (6913 mesaj)
Azerbaycan KKTC yı tanımıyor ne konuşuyor sunuz siz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

A
akris
2 gün (494 mesaj)
çünkü onlar şia mezhebinden gitsin iran yardım etsin demişti o dönemin başbakanı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akris -- 1 Ağustos 2020; 15:56:47 >


1
12 Angry Men
2 gün (10286 mesaj)
KKTC yi tanırsa diğer ülkelerde karabağın ermenılerın oldugunu tanıyacaklar. O sebeple tanımıyolar art nıyet yok.
Bu mesajda bahsedilenler: @sissil

V
veleciraptor
2 gün (1613 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >
Neden yardım etmediğimizi anlamak için o dönem iktidarda olan zihniyete bakmak yeterli. Ne demişti tam olarak Özal: ""Azerbaycan'la aramızda çok kısa bir sınır var. O da Nahcivan'la. Ermenistan'la sınırımız daha uzun. Azerbaycanlılar, İran Azerilerine bizden daha yakınlar. Hem mezheplerimiz farklı. Biz Sünni'yiz onlar Şii... Sovyetler Birliği'ndeki Türkçe konuşan ya da Müslüman gruplara karışmak istemeyiz. Lehçelerimiz de farklıdır aslında..."Evet onlar Şii'ydi Türk değil!!
S
SPAWN-TheUndead
2 gün (202 mesaj)
Özalın aslında Ermenilere yardım etmediğine şükretsinler derim.
4
477ugur
dün (156 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: sissil

Azerbaycan KKTC yı tanımıyor ne konuşuyor sunuz siz?
Azerbaycan KKTC' yi istese de tanıyamaz 1. nedeni KKTC' yi tanıması durumunda Azerbaycan' ın işgal altındaki toprağı Dağlık Karabağ (Ermenistan dahil BM' ye üye hiçbir devlet tanımıyor hukuki olarak Azerbaycan' a ait bölge) tanınma yolu açılabilir (Bundan kastım Ermenistan Yunanistan ve GKRY bu bölgeyi tanıyabilir) 2. nedeni KKTC' yi daha önce Pakistan ve Bangladeş tanıyacaktı ancak BM' nin KKTC' yi maalesef ayrılıkçı hareket görmesinden dolayı ve ABD ile Birleşik Krallık' ın baskısından dolayı tanıma olayını geri çektiler (18 Kasım 1983 BMGK' nin 541 sayılı kararı ile üye ülkelere tanımama çağrısı yapıldı) tabii bu karar ucu açık ama ABD, Birleşik Krallık, GKRY ile Yunanistan karşı çıktıkça bizim dışımızda (Buna Azerbaycan ile diğer Türki Cumhuriyetler dahil) KKTC' yi tanıyan ülke çıkmayacak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 477ugur -- 2 Ağustos 2020; 22:55:37 >


Ø
ø
8 sa. önce (4780 mesaj)
“demirelden 2 tane helikopter istedim vermedi” bu sözü araştırın

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >


H
Huseyin-ZST
5 sa. önce (6884 mesaj)
Türkiye'den önce Azerbaycan'a bakmalı. Hocalı katliamına sebep olan en büyük unsur: Bölgenin yakınında Rusya 366. motorize piyade alayı bulunmaktadır. O dönemde askeri gücü pek bulunmayan Azerbaycan'ın Sovyetlerden kalma minik bir ordusu, ona yetecek silahı, mühimmatı mevcuttu. Hocalı katliamına sebep olan Ermeni milislerin sayısının 2000'den az olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısı ile Azerbaycan'ın bu milislerin üzerinden geçecek gücü gene de bulunmakta idi. Herkesten habersiz yaşanmış bir katliam değildir. Göz göre göre olmuştur. 366. motorize piyade alayı yol vermediği için, özetle Azerbaycan Rusya'dan icazet alamadığı için gerçekleşen bir katliamdır. Azerbaycan'ın Rusya'yı karşısına alması düşünülemezdi. Halen daha öyledir. Bu konuda da Rusya tipik bir emperyal devlet gibi davranıp iki ülke arasında bitmeyecek bir bela yaratıp, birbirlerine hınçlandırıp, iki tarafa da kısmi hamilik etme metodunu uygulamıştır. Hali hazırda iki ülkenin de ekonomisinin büyük kısmı Rusya etkili olduğu için, halen daha değişen pek bir şey yoktur.Aranızda Heydar Aliyev Kültür Merkezine giden var mı bilmiyorum. Burada Hocalı katliamına ayrılmış bir bölüm mevcuttur. Ben gezdim, gördüm. 366. motorize piyade birliği hakkında, Rusya'nın tutumu hakkında hiçbir bilgi verilmemiştir. Orada da anlatılana göre Azerbaycan 2000 kişilik milis kuvvete seyirci kalmış gibi yazılmıştır. Buna kargalar güler, kimse kusura bakmasın. Hocalı katliamına sebep olmuş milislerin ilk akımını dedemin kasabasında konuşlanmış 50 kadar jandarma rahatlıkla püskürtebilir. Bir ülkenin yönetimi olan biteni 25 yıl geçtikten sonra bile "Rusya, kankamızsın ama bize çok büyük ayıp ettin o zaman" şeklinde dahi dile getiremiyorsa bu bir utançtır. Aliyev ailesi göbeğinden Moskova'ya bağlı olduğu için ve Moskova isterse Aliyevlerin fişini aynı gün çekebileceği için Rusya'nın adı bu konuda hiç geçmez. Bir mutlak düşman yaratılmıştır. Ermenistan yönetimi nezdinde de ikinci bir mutlak düşman eklenmiştir. "İtişsinler dursunlar, ben pastayı yiyeyim" düzeni kurulmuştur. Buna Azeri halkın ne kadarı ayıktır, Ermeni halkın ne kadarı ayıktır bilmem. Bu gerçeği kabullenmek de zordur. İnsan gururuna yediremez. Neyse, özetle Rusya'nın konu hakkındaki tutumu farklı olsa idi, Ermeni milisleri Azerbaycan çok rahat tepelerdi. Bugün Ermenistan-Azerbaycan ilişkileri bir nebze daha normal olurdu. -----------------------------------Biz niye bir şey yapmadık? Nasıl? Kime? Kim aracılığı ile? Politbüro'dan Azerbaycan Komunist partisi genel sekreteri Heydar Aliyev'e Rusya bu konuda yol vermemiş. Ortamda başka güç yok. Heydar Aliyev Rusya'yı karşısına almak istemiyor. Ne yapacaksın? Paraşütle adam mı atacaksın? Azerbaycan'ın Rusya'yı karşısına almak istemediği bir konu için sen Rusya'yı karşına mı alacaksın? Bir de iktidarında Amerikan testisi ile hamama giren tipler var. Yeşilleri kaşıyor durmadan. Alevi-Sünni goygoyu çeviriyor. Alenen mezhepçilik yapıyor. Sırf ülkesinde kendine oy verme potansiyeli olan yobazı okşamak için... Amerika'nın zaten işine geliyor. O zamanlar Amerika hala siyasal İslam beslensin istiyor... Ama dediğim gibi, Azerbaycan'da yönetim kendi bir şey yapmayı göze almamış. Bizim durum boktan, onların durumu daha da boktan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 3 Ağustos 2020; 22:33:41 >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.