Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
9
Cevap
210
Tıklama
2
Öne Çıkarma
Türkiye'deki dizüstü fiyatları neden uçuk seviyede?

R Rimbolls Konu Sahibi
5 yıl (42 mesaj)
Merhaba,

Eski dizüstümü değiştirmeyi düşündüğüm için bir süredir yurtiçi ve yurtdışı dizüstü bilgisayar fiyatlarını incelemekteyim. Bazı ülkelerde sunulan dizüstüleri fiyat/özellik bakımından Türkiye'de bulduğum dizüstülerle kıyaslıyorum da aklım almıyor. Sonuçta, onlar da Çin'de ürettirip getirtiyor, biz de. Bizde de vergi vs. var, onlarda da. Bizdeki tüccar da kâr ediyor, onlardaki tüccar da. Aradaki fahiş fiyat farkı neden ortaya çıkıyor anlamak mümkün değil.

Türkiye'de 4GB RAM'li bilgisayarlar dolar bazında $600'a falan satılıyor, GTX950M'li bilgisayarlar dolar bazında $1200'a falan satılıyor (dolar yükseldi bahanesi kullanılmasın diye fiyatları dolar üzerinden veriyorum). Dikkatimi çeken örneklerden sadece birini vereceğim, farklı ülkelerde benzer sayısız örnek var:

https://www.cyberpowerpc.com/system/Valentines_Day_Vector-17_Special

Yukarıdaki bilgisayar Amerika'da $995'a satılıyor. Aynı sistemli bir bilgisayarı Türkiye'de almaya kalksak zannetmiyorum ki $3000'dan aşağı bir fiyata bulabilelim. Bulan olursa, lütfen sayfasını paylaşsın, teşekkür edeceğim.

Sürekli her şeyin en pahalısını kullanmaya neden mecbur bırakılıyoruz? Özellikle bilgisayar ticaretiyle uğraşanlar veya bu konuyla ilgili bilgisi olanlar varsa bu durumun sebebini açıklayabilirlerse sevinirim.

Teşekkürler.Çünkü sömürgeyiz karşim , ama raad ol hedef 2023 bor ilen notebook yapacağız ucuzlayacak.
Yoruma Git
Beels - 5 yıl +8

B Beels
5 yıl (2163 mesaj)
Çünkü sömürgeyiz karşim , ama raad ol hedef 2023 bor ilen notebook yapacağız ucuzlayacak.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


I IdeasForLıfe
5 yıl (133 mesaj)
Birilerinin cebini doldurmak için.
T tuventhh
5 yıl (352 mesaj)
Ekonomimizin mükemmel olması nedeniyle Dolar durdurulamıyor.

Tek suçlu yerinde bir türlü durmayıp değer kazanan Dolar.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


K kreat
5 yıl (1279 mesaj)
Benzer yollardan geçmişiz.Ben de bi laptop almaya kalkışayım dedim. Fiyatları görünce doların 2,5 olmasına bile razıyım yani o derece. Şu anki fiyatlarda 7 - 8 ay kendimi sıksam anca bi laptop parası çıkartırım zar zor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kreat -- 12 Şubat 2017; 16:5:38 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


T Tchami
5 yıl (60 mesaj)
Türk lirasının değeri yok bu yüzden fiyatlar bize pahalı geliyor. Dolar ile maaş alsak çok ucuz gelicek.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

R Rimbolls Konu Sahibi
5 yıl (42 mesaj)
Dikkat ederseniz fiyatları dolar bazından kıyasladım, TL bazından değil. Yani mevcut fiyatların TL değeri ile ilgisi yok. Bir nevi, benzin fiyatları gibi, yüksek olma sebebinin TL-$ ile ilgisi yok. Benzer özellikli bir bilgisayar Amerika'da $1000, Türkiye'de $2500-$3000 dolar. Dolar ile de maaş alsanız değişen bir şey yok, fiyatlar abartı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rimbolls -- 12 Şubat 2017; 12:4:7 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Tchami

T Tchami
5 yıl (60 mesaj)
Siz kendiniz şuan yazmışsınız zaten Amerikada 1000 dolar demişsiniz Türkiye'de 2500-3000 dolar demişsiniz söylenecek söz yok
Bu mesajda bahsedilenler: @Rimbolls

E eakgun352
5 yıl (87 mesaj)
Yakın zamanda TRT bandrol vergiside eklediler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


C crossmatch
5 yıl (635 mesaj)
%18 KDV %35 vs diğer vergiler. %10 -15 de kâr koyalım. Su köşe de küçük mutlu bir asgari ücretli çalışan çizdik mı bu iş tamam.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.