Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
15
Cevap
1201
Tıklama
15
Öne Çıkarma
Türkiye'de İnternet Sonraki 10 Senede de Gelişmeyecek!
D
9 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Merhabalar,

Dünün yatırımları yarını belirler. Ülkede son 10 senede devlet tarafından yapılan internet yatırımı 0. Şirketler tarafından yapılan yatırım ise toplam toprağın %1'ini bile kapsamıyor.

Nüfus ve internet ihtiyacı jet hızıyla artıyor. Kağıt üzerinde operatör sayısı artıyor. Altyapı yatırımı yok.
Bildiğiniz gibi 10'larca firma Türk Telekom altyapısından hizmet veriyor. Türk Telekom'dan 30'a alıp size 100'e satarak hiçbir şey yapmadan para kazanıyor.

Alternatif internet servis sağlayıcısı bir firma açmak ve yürütmek için ne cihaz ne veri merkezi ne teknik eleman gerekiyor. Sadece Türk Telekom'a adresinizdeki portun açılması için talep iletiliyor. Sonrasında bir muhasebe yazılımından otomatik her ay fatura kesiliyor. Bir arıza olursa sizin bildirdiğiniz arızayı onlar da Türk Telekoma bildiriyorlar.

Önceden altyapı ortak kullanımı yaygın değildi. Birkaç sene önce çıkan altyapı paylaşımı zorunluluğu kanunu yayılmasına sebep oldu. Peki Türk Telekom size 100 liradan aşağıya satmadığını neden bu firmalara 30'a veriyor? Cevap: Altyapısal gelişmeme sorununu üstlenmemek için!

Ülkedeki internet hızları, hiçbir katma değer üretmeden fatura keserek nasıl gelişecek?

Bazı ülkelerde 2 sandviç parasına evlerine 10 Gigabit limitsiz internet alabiliyor.
Speedtest'in Global Index'inde 30 ülke ortalama 100 Mbit internet alabilmiş.
Speedtest'in Global Index'inde Türkiye 105. sırada ve ortalama hız 30 Mbit.
Güney Afrika 40 Mbit ortalama ile bizden daha önde.
Türkiyenin altında listede sadece Afrika ülkeleri var.
Ülkemizdeki operatörlerin ortalama hızları ise TurkNet 50.94, Turksat Kablo 39.53, Turkcell 38.85, Vodafone 23.06, Türk Telekom 21.84 olarak gidiyor.
Gelişmiş ülkelerde ise hızlar şöyle:
Çinde 276 Mbit, Japonya 257, Amerika 253, Kanada 235,
Avrupa Ülkeleri ortalaması 230

Öncelikle ortalama hızın genel halka hitap ettiğini unutmayalım, bu ortalamalara bakarsanız en üst tepe değerlerin 1Gbiti aştığını görebilirsiniz.

Türkiye'de 1Gbit almak ise gerçek anlamda imkansız. Tek tük bazı lokasyonlarda var. Oralarda da en fazla alabileceğiniz internet kotası sınırsız diye belirtilse bile 2TB-15 TB arası sözleşme kotası uygulanıyor.

Özel firma olarak 1Gbit internet almak istediğinizde karşılaşacağınız rakamlar aylık 15.000 TL oluyor. Yurt dışında insanların 2 sandviç parasına evine bağladıkları interneti, Türkiye'de veri merkezlerinde 8000 TL fiyata zor alabiliyorsunuz.

Routing çok kötü. Doğru bir routing ile 2 ülke arası ping 0.3 ms olabiliyorken, biz İzmir'den İstanbul'a 58 ms ile bağlanıyoruz.

İnternet artık üretim için gerekli bir girdi. Türkiye'deki yazılım ve sanayi firmaları limitleniyor. Düşük internet hızları ile çalışan kadro inovasyon yaratmakta çağ dışı hızlar ve yüksek vergili donanımlar yüzünden geliştirmelerini çok çok kısıtlı imkanlarla yapıyorlar. Düşünün, bir ülkede üretim için gerekli girdi kısılırsa, o ülke üretimde nasıl gelişsin?

Kısacası hiçbir yatırım yok, sadece yiyici firmalar var. İnternetin gelişmesi için Turist vizesi alarak yurt dışına çıkabilirsiniz.keşke devlet türknete destek verse
Yoruma Git
Guest-BE66BC799 - 9 ay +8
G
9 ay
Er

keşke devlet türknete destek verse< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.
T
9 ay
Binbaşı

Bu iş sonuç olarak diğer pek çok alt gelir grubu ülkeler gibi evde mobil şebekeye dönecek zaman içinde. 5 Dolara 10 dolara internet paketi satıp bir de yatırım yapamaz kimse. Bugün Türkiye'de internet çok ucuz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

K
9 ay
Yüzbaşı

Herkesin uygun fiyata yüksek hızlı internet alması için belediyeler veya PTT gibi kurumlar tarafından, nasıl herkese su-elektrik-doğalgaz hattı çekiliyorsa fiber de aynı şekilde çekilmesi lazım. Sonrasında da perakende satış ve teknik destek kısımlarının özel şirketlere devredilmesi lazım. Yoksa malum tekel firmaların insafına kalırsa bugün oldugu gibi hala Ankara Merkezde bile adsl gibi çağdışı hızlara mahkum kalmaya devam ederiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kadir. -- 6 Ocak 2023; 21:42:23 >

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
T
9 ay
Binbaşı

Ülkemizin parası 5 senede %700 değer kaybetti. Hangi yatırım? Bi de hala devletten bekliyosunuz. 5 senede %700 değer yitiren paramızın sorumlusu da o devlet. Markette 50 liraya ufacık milka çikolata satıyolar. Siz hala yatırım diyosunuz. Yatın kalkın da internete 1000 lira ödemediğimize dua edin. O günler çok da uzak değil. Seçimden sonrasını bekleyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi twilightened -- 6 Ocak 2023; 23:21:28 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

A
9 ay
Binbaşı

Seçimden sonra akp giderse btk denen kurum tarafsız olursa anca o zaman yüksek hızlar ve uygun tarifeleri görürüz.T
9 ay
Binbaşı

80'leri de görmüş bir insanım. Bunu şu sebeple söylüyorum, ülkenin nabzını da şerbetini de çok iyi biliyorum. Ve malesef ben bu sene gideceklerini sanmıyorum. Hatta ben bunların gittiğini görebileceğimi de sanmıyorum. Umarım yeni nesiller görür. Fakat şu anki tabloya bir bakın. Daha karşılarında gerçekten halkı arkasına alabilmiş bir muhalefet yok. Nasıl gitsinler? Bu kadar kötü bir ekonomide muhalefet yapmak dünyanın en kolay şeyi olmalıyken, bunu bile beceremiyorlar. Belki de iktidar olmak istemiyorlar. "Muhalefetçilik" oynamak onlara yetiyor belki de. Yukarıda "seçimden sonrasını bekleyin" derken hiç de umutlu bir beklentiden bahsetmiyorum. Seçimden sonra bir 5 yıl daha garantileyecekleri için zam musluklarını sonuna kadar açtıracaklar. Şu anda "seçime kadar bekleyin" diyorlar firmalara. Sözlerini geçiriyorlar bir şekilde. Seçimden sonra öyle bir zam çılgınlığı göreceğiz ki, akıllara zarar olacak. Benim beklentim bu yönde malesef. Umarım yanılırım. Bir mucize olur da giderler. Ha yerlerine gelenler de kendi aralarında kavga eden çocuklar gibi olmasın da.......M
9 ay
Yarbay

"Alternatif internet servis sağlayıcısı bir firma açmak ve yürütmek için ne cihaz ne veri merkezi ne teknik eleman gerekiyor. Sadece Türk Telekom'a adresinizdeki portun açılması için talep iletiliyor. Sonrasında bir muhasebe yazılımından otomatik her ay fatura kesiliyor. Bir arıza olursa sizin bildirdiğiniz arızayı onlar da Türk Telekoma bildiriyorlar."

Bu cümle biraz hatalı hocam. İss kurabilmek ciddi bir ekipman yatırımı yapılması gerek. Ekipmanların %100'ünün ithal olduğu bir sektör, epey masraflı bir iş hani. Şuan 50-100 milyon arası bir maliyeti vardır İss açmanın.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
M
9 ay
Yarbay

Hayır yok arkadaş doğru söylemiş. Sadece BTK'ya 1 Milyon TL sermaye göstermeniz gerekiyor, Türk Telekom'a da 100 Bin TL teminat. Bunun dışında bir ofisiniz olmasına bile gerek yok şirket adresi olarak evinizi gösterebilirsiniz. Fatura hazırlamanıza bile gerek yok Türk Telekom bunu da sizin şirketinizin logosunu, ismini basarak abone başına %1 komisyon ile bunu yapıyor. Tabii bu dediğim Al-Sat için geçerli, Göknet, İnternet Kutusu, Netgalaksi filan bu şekildeki firmalardandır. Yani 1.5 Milyon TL sermaye ile çok rahat bir ISS açabilirsiniz.

VAE üzerinden hizmet vermek içinde ortalama 5 Milyon TL'ye ihtiyacınız var. Bunun içinde ofisiniz filan olmasına gerek yok. Türk Telekom kendisi kullanmadığı cihazları satıyor gidip bu cihazlardan alırsınız yine bu cihazı TT'nin ortak yerleşim alanına yerleştirirsiniz. Kendinize ait IP almak içinde RIPE'ye başvurabilirsiniz ya da onu da Türk Telekom'dan alırsınız. Bu dediklerim en az seviyede gereklilikler ve şu anda ülkedeki ISS'lerin yarısından fazlası bu şekildedir.
Bu mesajda bahsedilenler: @Michael Giacchino
M
9 ay
Yarbay

10 yıl sonra mevcut iktidarla zaten Çin gibi bir internetimiz olur hatta Çin'i geçmiş Kuzey Kore seviyesinde oluruz. Zaten o durumda hız hiçbir işe yaramıyor. Benim beklentim de aynı hatta daha kötü sayılır 5 yıl sonra Çin gibi dışa tamamen kapalı, girebileceğimiz siteleri devletin belirlediği bir internet. Zaten SOL, Çin'den söz konusu yazılımları satın aldı ve bir kısmen kullanıyor. Türk Telekom'da İsrail'den benzer ama daha yumuşak bir yazılım aldı ve o da kullanıyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.
D
9 ay
Binbaşı
Konu Sahibi

Bu yoruma katılıyorum.
Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
S
3 ay
Yarbay

vds kullanırım yapacak bir şey yok millet parası ile fiber çektiriyor
Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
Y
3 ay
Binbaşı

Böyle bir niyeti olsa kendi firması olan Türksat'a destek verirdi.
Bu mesajda bahsedilenler: @Guest-BE66BC799
A
3 hafta
Yarbay

Devlet çekip neden özele peşkeş çekiyor? Devlet çekiyorsa hattı devlet işletecek.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @kadir.
X
3 hafta
Yarbay

Devletin kendine ait Turksat Kablonet hizmeti var zaten. Ona verir desteği her yere yayılması adına verecek olsa.
Bu mesajda bahsedilenler: @Guest-BE66BC799
P
3 hafta
Yarbay

kasa boş, borç dağları aşmış, olmayan para ile mi yatırım yapacaklar? 5G neden gelmiyor,çünkü yatırım yapacak döviz YOKDH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.