Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
5
Cevap
127
Tıklama
1
Öne Çıkarma
Türkiye'de ilk: Kadıköy Belediyesi, 'Kadın Yaşam Evleri'ni açtı
R
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Kadıköy Belediyesi, kentsel dönüşüm nedeniyle tapusu belediyeye devredilen 6 daireyi Kadın Yaşam Evi’ne dönüştürdü. Türkiye’de ilk kez uygulanan projeyle şiddete maruz bırakılan kadınlar ve 12 yaşından büyük erkek çocukları, Yaşam Evleri'nde kalabilecek.

Kadıköy Belediyesi'nden yapılan açıklamada, "Türkiye’de şiddet gören binlerce kadın, 12 yaşından büyük erkek çocuklarıyla sığınma evlerine alınmadığı için şiddet ortamında yaşamaya devam ediyor. Sığınma evlerine giden kadınlar, mevzuat gereği, 12 yaşından büyük oğullarını yanlarında götüremiyor, çocuklarını ya şiddet ortamında bırakmak ya da devlet korumasına vermek zorunda kalıyor. Sığınma evine özel gereksinimi olan çocuklarıyla kabul edilen kadınlar ise ortak yaşam kuralları gereği ciddi zorluklarla karşılaşıyor" denildi.

"Kadıköy Belediyesi de bu soruna çözüm bulmak amacıyla diğer kurumlara emsal teşkil etmesi amaçlanan bir proje ile kentsel dönüşüm nedeniyle tapusu Belediyeye geçen 6 daire pilot çalışma olarak yaşam evine dönüştürdü" denilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Kadın ve çocuğuna tahsis edilen ve fatura giderleri ile ev eşyalarının belediye tarafından karşılanan evde, kadınlar yeni bir yaşam kurana kadar, çocuklarından ayrılmak zorunda kalmadan geçici olarak konaklayabiliyor. Bu evlerde konaklayacak kadın ve beraberindeki çocukların kabulü, Kadın Konukevleri yönetmeliğinde olduğu gibi Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi (ŞÖNİM) tarafından uygun görülen ve yönlendirilen kadınlar olacak."https://www.birgun.net/haber/turkiye-de-ilk-kadikoy-belediyesi-kadin-yasam-evleri-ni-acti-324232< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

S
2 yıl
Yüzbaşı

Güzel bir hizmet keşke biraz da bunlar gündem olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samuray_x -- 28 Kasım 2020; 16:45:42 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
C
2 yıl
Yarbay

mor çatı vardıR
2 yıl
Teğmen
Konu Sahibi

Asıl hizmet bunlarda medyada yer vermiyorlar< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @samuray_x
G
2 yıl
Yüzbaşı

bu olayın çok artırılması lazım hatta bu yerlerin bildiğin polis tarafından karakol gibi korunması lazım.I
2 yıl
Yüzbaşı

Aile bakanlığıydı herhalde. Geçen yıla nazaran kadına şiddet şu kadar % azaldı diye afiş paylaşmıştı sosyal medyada.

Ek olarak böyle hizmet vermeye sebep olacak şiddetin olması bu Türk toplumu için çok aşağılık bir durum.DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.