Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
38
Cevap
6367
Tıklama
39
Öne Çıkarma
Türk yazılımcılar birleşti: Deprem için yazılım geliştiriliyor
U
2 ay
General
Konu Sahibi

Türk yazılımcılar birleşti: Deprem için yazılım geliştiriliyor
Türkiye güne deprem felaketleriyle başladı. Kahramanmaraş'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler sonrasında yüzlerce vatandaşımız hayatını kaybederken, binlerce insanımız da göçük altında çaresiz bir şekilde yardım bekliyor. Konuya duyarsız kalmayan bir grup Türk yazılımcı ise sosyal medya tabanlı bir uygulama geliştirmeye başladı.Ayrıca Bkz.AFAD hayati uyarı bildirim mesajı nedir? Nasıl açılır/kapatılır?Sosyal medyadaki yardım çağrıları haritayla eşleştirilecekIT sektöründe çalışan Eser Ozvataf ve Furkan Kılıç tarafından gönüllülük esasıyla yönetilen ve yürütülen yazılım projesi gücünü sosyal medyadan alıyor. Deprem sonrası insanlara nasıl yardımcı olabilecekleri konusunda kafa yoran Türk yazılımcıların aklına, bu tür felaketlerden sonra ana iletişim araçlarından biri olan sosyal medya geldi. Geliştirilen yazılım Twitter ve Instagram gibi sosyal medya hesaplarından gelen yardım çağrılarını topluyor ve toplanan bu datayı harita ile eşleştirip anlamlı hale getirerek, isteyen tüm Sivil Toplum Kuruluşları'nın kullanımına sunmayı amaçlamakta.Türk yazılımcılar birleşti: Deprem için yazılım geliştiriliyor
Projeye olan rağbet gittikçe büyüyor ve ekip şu anda IT Deprem Yardım adlı Discord kanalından yazılımı geliştirmek için çalışmalar yürütüyorlar. Öte yandan projenin Github hesabı da açılmış durumda. Bununla birlikte aynı grup Ben İyiyim adlı bir uygulama da geliştiriyordu. Bu uygulama da deprem alanındaki insanların güvende olduklarını bildirmelerini sağlayacaktı. Ancak WhatsApp'ın benzer bir işlev üzerinde çalıştığı öğrenilince bu projeyi şimdilik rafa kaldırmış durumdalar.
Kaynak:https://twitter.com/benfurkankilic/status/1622650115377795073
Kaynak:https://twitter.com/eser/status/1622566257752154113

 Haberi Portalda Gör

Şovu nereden atlıyoruz
Yoruma Git
Ment - 2 ay +56
Tamam küçük bir deprem değil de, İs-hak İnşaat gibi, son deprem yönetmeliğine uygun, depreme dayanıklı adı altında daha 1 yaşında bile hemen çöken binalar yapan bir s...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Spider_hip - 2 ay +38
afad uygulamasını da bi düzeltiversinler
Yoruma Git
stableRevulation - 2 ay +12
M
2 ay
Yüzbaşı

Şovu nereden atlıyoruz< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
K
2 ay
Yüzbaşı

Geç kalinmadi mi sizce biraz ?< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

U
2 ay
Çavuş

Tebrikler herkes elinden geleni yapmalı< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

S
2 ay
Binbaşı

afad uygulamasını da bi düzeltiversinlerBu mesaja 1 cevap geldi.
S
2 ay
Yarbay

Tamam küçük bir deprem değil de, İs-hak İnşaat gibi, son deprem yönetmeliğine uygun, depreme dayanıklı adı altında daha 1 yaşında bile hemen çöken binalar yapan bir sürü firma var. Bu inşaat firmalarına gelelim tabi, hepsi yargılansın da. Asıl çıbanın başını korpartmadıkça bunlar gibi daha nicesi her sektörde çoğalmaya devam edecek. Bunlara o ruhasatı veren, sözde denetlemeye gelen ve onayı veren, yapı sertifikasını veren, belediye mi denetmen mi, bilir kişi mi, her kimler ise onlar asıl yargılanırsa, onlar bir güzel içeri atılırsa, rüşvetle onay verenler cezalanırsa, görevini kötüye kullananlar her çöken binada ölenlerden ötürü bir fiil toplu katillikten kaç müebbet yeniyorsa yerlerse, işte o zaman zaten bu tarz firmaların rüşvet verebileceği, sahteden onay çıkarttırabileceği hiç bir üst mercii kalmayacağı için zaten çoğalamazlar.

O yüzden çıbanların başları artık koparılmalı.

Niye binlerce binamız yıkılıyor sürekli? Japonya'da da 7 küsürlerde depremler oluyor, hiç bir bina çökmüyor, kimse ölmüyor.

Bari madem denetlemeyecektiniz, madem rüşvete dayalı göstermelik kapı açacaktınız, kaldırın SÖZDE deprem yönetmeliğine uygun bina olayını. Belli ki rüşvetle, denetimsizlikle almış zaten herkes o belgeyi.

Ya adam gibi yeni 2023 versiyonunu çıkartın ve kabul edin, son deprem yönetmeliği çıkarttık ama hiç biri denetlenmedi, o yüzden o sayılmaz, hiç birine de güvenilmez dolayısıyla deyin. Artık denetleyin. Tüm bu rüşveti alanları da verenleri de içeri tıkın. Ya da gidersiniz umarım. Bu işin fıtratında bu yok. Herkes 2 senedir orada 7.5 civarı olacak derken, deprem yönetmeliğine uygun binalar rüşvet ile sahte yapılırken, bunun fıtrat ile değil namussuzlukla, hukuksuzlukla alakası olur sadece. Her kötülüğü Allah'a çamur atmayın.Bu mesaja 1 cevap geldi.
E
2 ay
Binbaşı

Donanım lazım.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

0
2 ay
Yarbay

Müteahhitlere dokunulmazlık verdiler, aldığınız dairenin oturma iznini dahi alamıyorsunuz; projeye uygun değil diyor belediye, buna rağmen yapana da dokundurtmuyorlar, resmen sorunumuzla ortada kalıyoruz. Seçime yakın birde af çıktımı bütün eksikler görmezden gelinebiliyor.Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Spider_hip
4
2 ay
Yarbay

Zararın neresinden dönsek kardır temennimiz en az yaralı ve ölü sayısıyla atlatmak Allah geride kalanlara sabır ve güç versin.

AFAD uygulamasını kim yaptıysa onları da sorgulamak gerek normaldede çalışmıyordu deprem anında da çalışmamış.< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

S
2 ay
Yüzbaşı

Bugün linkedin'de destek olalım diye post açtık adamlardan aldığımız yanıt 3 saat aramadığımız kimse kalmamasına rağmen, "sistemde servis olarak ufak bir kesinti oldu" bende oturdum adamlar düzeltene kadar ufak bir proje yazdım birazdan yayına alacağım.

Bu mesajda bahsedilenler: @stableRevulation
S
2 ay
Yarbay

Ayvayı yedik. Ama 1 seneye ama 10 seneye aynısı bir de ülke kadar nüfusu olan, Tr'nin geri kalan her şehrine bakabilecek kadar nüfusu olan İstanbul'da olacak deniyor. Sırf bu yüzden şehir değiştireyim diyorum ama iş güç değiştiremiyorum. Biraz güvenli yerlere bakayım dediğimde 40-50 milyonluk daireler havada uçuyor.

Daha Hatay'a hiç bir destek gitmedi deniyor. 20 milyonluk İstanbul kitlenirse kim yardım edebilir bilmiyorum. 8 Milyar insanlık toplansa bile o yığınları kaldıramaz kısa sürede.

Ülke o kadar güvenilmez doldu ki, şu an Japon bir müteahit firması gelse, 2-3 katına daire satsa satar ha. En azından gerçekten ev dedikleri gibidir denir.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @01myavuz
K
2 ay
Yarbay

Dostlar alışverişte görsün :D
D
2 ay
Yarbay

Yenimi akıllarına gelmiş....
A
2 ay
Yarbay

Uygulamaya girmeden önce 30 saniyelik reklam izletirler.B
2 ay
Binbaşı

ah ah twit fenoları iş başında.

neyse ya çabuk olsunlar.N
2 ay
Yüzbaşı

Yazık bu zihniyetinize.

Bir grup geliştirici ortak olarak Twitter üzerinden atılan adres ve ekran görüntülerini veritabanında derleyip uzmanlara/AFAD aktarıyor ve Google maps üzerinden işaretleyerek son durumlarını gösteriyor.

Herkes elinden geleni yapıyor.< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @Ment
K
2 ay
Yarbay

İstanbul'da böyle bir depremler olsa çevre illerdeki oluşacak kayıplarla birlikte herhalde ölümler milyonu bulur. Tam bir insan istifi, tam bir can pazarı. Ne toplanma alanı var ne bir şey. Yollar zaten normalde de o konut sayıları için son derece yetersizken yıkılan binalarla artık o filmlerde gördüğümüz postapokaliptik karelerin gerçeğini yaşayabiliriz. Dünya seferber olsa o enkazı kaldıramaz. Cidden yol yakınken gitmek gerekiyor da iş güç buraya bağlıyor insanı.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Spider_hip
B
2 ay
Binbaşı

afet öncesi önlemleri doğru alabilsek böyle şeylere gerek kalmayacak.E
2 ay
Teğmen

Şimdi reklamlar..