Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 kayıtlı üye, 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
20232
Cevap
231682
Tıklama
28
Öne Çıkarma
Cevap: Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU] (996. sayfa)

Ö
Ö1f1
6 gün (12003 mesaj)
Hocam hayırlı olsun, elinize sağlık, konumuzun ilk mesajı yenilendi arkadaşlar. Merak edenler ilk sayfaya giderek bakabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 14 Mart 2019; 23:43:53 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

N
NitroNos
Konu Sahibi

6 gün (6018 mesaj)
Erkenden verdim hocam düzeltip çok yoğun olduğum için yapamam dedim şimdi emekli telekom şefi aradı her daire için 100 TL toplam 1200 tl dedi yarın gelip bakacak gebze telekom müdürü ile görüşüp kabloları almam lazım hocam.

Ayrıca müdürlükten öğrendiğim bilgi bu sene 2019'da fiber kent dönüşüm olarak tüm bölgede sakarya'dan edirne'ye kadar 1 milyon daire'ye hizmet vereceğiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 15 Mart 2019; 1:22:7 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

V
VDSL1
6 gün (1204 mesaj)
hayırlı olsun.
Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

Ö
Ö1f1
6 gün (12003 mesaj)
Zaten hafta sonuna kadar o sayı 1000 olur hocam. Daha tebrik mesajını yazmadım haftasonu yazarım. Aslında hiç aklıma gelmedi siz bar hazırlayınca aklıma düştü, grafik tasarımcı arkadaş vardı imzalar için ufak bir logo da hazırlatabilirdik. Ne dersiniz hocam sorayım mı arkadaşa.

İnşallah hedefleri tuttururlar. Homepass'da rekor görürüz İnşallah bu sene. Bu arada Sakarya'nın fiber homepass oranı sanırım Kocaeli'den daha iyi, şehirde adım başı kabin var adeta. %100'e yaklaştırırlar artık orada böyle olursa.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

V
VDSL1
6 gün (1204 mesaj)
+1
Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

V
VDSL1
5 gün (1204 mesaj)
81 il var bakalım diğer iller nasıl olacak.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

N
NitroNos
Konu Sahibi

5 gün (6018 mesaj)
Birde hocam rekabet yok yani sadece türk telekomu şikayet ediyoruz eğer ki türk telekom ciddi bir rakibi olsa rekabet içerisinde bir çok bina'ya hizmet sağlanabilir allah'tan paul doany geldi de biraz rahatladık zira altyapıyı 2030'a kadar getirmezlerdi bina içi hattımız bakır olduğundan dolayı gpon koymayacaklarmış ama 2.ci proje ile gpon olarak sağlarız dediler benim anlamadığım konu hocam bina içi tesisatı fiber ile yenileyin diyorlar da peki proje onaylandı dolap koymayacaklar mı t21 ve t23'mü ne dediler bakır hattı mı bağlayacaklar.

Müdürlük Sokağa fiber cihaz koyacağız diyor büyük ihtimalle fiber toplama kabini koyacaklar sanırsam.Cihazı koyduktan sonra binanın tesisatını fiber yaptıktan sonra cihaz konulup 100 mbps'e kadar hız sağlayabiliyorlarmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 15 Mart 2019; 0:19:56 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

Ö
Ö1f1
5 gün (12003 mesaj)
Aynen rekabet çok düşük. Turkcell varını yoğunu mobile veriyor ama bakalım ne denli fayda verecek göreceğiz. Keşke rekabet olsa da bu haberi sadece TT için değil de diğer ISS'ler için de duysak. Aynen hocam çok dile getirmek istemiyorum ama Paul Doany^nin hakkı da büyük. Adam allem etti küllem etti fiber yatırımlarını arttırdı tekrardan. Bu adamı zamanında göndermeyecekerdi de ahh...

Bakırdan kasıtları sanırım CAT6. MDU koyarız diye düşünmüş olabilirler. Hocam siz bir sorun bence ben de 2.proje olayını bilmiyorum, hani CAt6'lar uygun değil diye bahaneyle FTTH yaparız da demek istemiş de olabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ö1f1 -- 15 Mart 2019; 0:33:46 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

Ö
Ö1f1
5 gün (12003 mesaj)
FTTH yapacaklarsa OFSD koyacaklardır hocam. OFTK değil de onların bir nevi yeni nesili olan yeni Tip3'ler varmış. Santral kapanacaksa onlardan da koyacak olabilirler.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

Ö
Ö1f1
5 gün (12003 mesaj)
Tabii ki önemli. Şuan fiber homepass 18.6 milyon. Ülkede 22-23 milyon hane var desek kabaca bir 5 milyon haneye falan daha fiber götürmeleri lazım. Ama fiber homepass %100 olduktan sonra (gerçi tam %100 telekom pazarını gelişmiş olduğu ülkelerde de olamıyor bazı yasal ve fiili zorluklara çıkabiliyor ama %95 diyelim) da iş bitmiyor. Tamam her haneyi fiberledik de hepsinin altyapısı tam 100Mbps verebilecek helde değil. Hadi 2015-16'dan sonra yapılan FTTC sistemler belirli bir mesafe aralıkta kabin konularak yapıldığı için onlar zaten 100Mbps alacak şekilde ayarlanıyor, kart yükü sebepli kayıpları da diğer modülasyonlarlar rahat çözebilirler ama T11'lerini FTTB/Eth destekleyip FTTB/DSL kurulmuş kabinlerin, fiber erişimin emekleme döneminde yapılan FTTC'lerin falan yenilenmesi gerekir. Ha tabii fiber homepass %100 olunca yatırımı bırakacak halleri de yok, yine kapasite ihtiyacından yeni fiber hatlar, omurga, bu yenileme faaliyetleri alan yine yatırım olur.

Aslında en çok istediğim şeylerden birisi Türk Telekom'un uluslarası alanda yatırımları. Tabii artık telekom operatörlüğü dünya genelinde de cazibesini kaynediyor bu sebepten uluslarası olarak da daha çok yan alanlarda yatırımlar göreceğiz belli ki.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @VDSL1

Ö
Ö1f1
5 gün (12003 mesaj)
Şimdi ben de baktım Ulus'tan Frkankfurt'a 37ms sürdü.
N
NitroNos
Konu Sahibi

5 gün (6018 mesaj)
Sokağa ne koyacaklar da hocam en az 24 mbps alacağız sonra gpon koyabiliriz dediler ama ben anlamadım tekrar müdürlüğe gidip konuşayım.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

Ö
Ö1f1
5 gün (12003 mesaj)
En temizi hocam.
Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

D
dr20mouse
5 gün (8767 mesaj)
İmkansız geçemiyoruz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @dımmışali

M
Mustafa Dmrl
5 gün (1558 mesaj)
Verizon amerikada ultra wideband adıyla 5g ev interneti vermeye başlamış pilot bölgelerde yüklerce mbit ler havada uçuşuyor bakalım turkcell becerebilecekmi türkiye genelinde eğer düzgün bir şebeke kurarlarsa iyi ekmek yerler 5g den bence.
https://www.youtube.com/watch?v=lnBO-ayjIVshttps://www.youtube.com/watch?v=D3P-zIlE5DM


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

Ö
Ö1f1
5 gün (12003 mesaj)
Sevindirici gelişmeler. Şuan bir LTE-A bazın kapasitesi en fazla 1.2GBps olabiliyor bildiğim kadarıyla.Haliyle LTE-A sabit hizmet verebilmek için hiç mi hiç uygun değil. Ama 5G'de bu kapasite 20Gbps civarına yükselecek (tam donanımlı bir istasyonda tabii) yani ortalama bir FTTC kabin kadar olacak. Yani sabit hizmetler de verilebilir. Tabii burada önemli nokta bir istasyonun ne kadar istemciye hizmet sunacağı, ortalama istasyonların kapasitelerinin ne olacağı ve bunların transmisyonu en son da maliyeti. Bunlar 5G^de sabitin kaderini belirleyecektir. Turkcell de tabi ki bu tür bir hizmete girişecektir. Sonuçta o kadar yatırımı sadece millet Instagram'a baksın diye yapmayacaklar.

Tabii işin tarife kısmı da var, şimdi hız sınırlı mı yaparlar yoksa kota sınırlı hız sınırsız mı? Yani o an istasyonun boş kapasitesini kullanabilecek olmak daha etkileyici olur. Tabii sabitin mobile göre en büyük avantajı daha düşük maliyetle çok daha fazla band genişliği, Haliyle bu iş ciddi bir rekabete dönüşürse eğer Türk Telekom yeni modülasyonlarla sabitte kozunu oynayabilir ancak burada iki ana sorun meydana çıkıyor. Birincisi ülkemizin trafik maliyeti sorunu sebebiyle muhtemelen yakın gelecek için konuşursak 100-200Mbps bandını geçen hızları görmek zor olacak. Haliyle burada karşınıza bir soru çıkar, ne espirisi kaldı 35b'nin GigaDSL'in neticede tuzlu olacak da olsa bu 100-200Mbps hızlar da 5G ile verilebilir. İkinci soru ise fiberin 5G'ye göre marka algısı. Mesela mevcut fiber müşteri 5G adı sebebiyle bu tür hizmetlere yönelebilir mi? Hepsini zaman gösterecek.

Şimdi 5G ile sabit vermenin avantajı firmalar için avantajı nedir? Şu şimdi müşteriler ne istiyor, yüksek hızlı sabit internet, mobil internet, Nb-IoT hizmetler. Eee zaten bunun için bir mobil altyapı kuracaksınız. Normalde bunu için ayrı ayrı sabit ve mobil altyapı kurmanız gerekecekken bu sefer tek bir mobil şebeke ile tüm bu hizmetleri verebileceksiniz. Peki dezavantajları nelerdir,yüksek maliyet ki bu sefer bazların transmisyon maliyeti de ortaya çıkıyor. Eğer saha dolayı kadar baz koyacaksanız ve bunları fiberle besleyecekseniz çok ciddi bir maliyet demek. Yani tahminimce tüm ülkeyi kapsayan derseniz herhalde milyar USD'lerce maliyetle karşılaşacaklar. Ve sabitin en önemli kozu, kablonun ayrı bir fiziksel ortam olması yani band genişliğini paylaşmıyor oluşunuz bu da çok daha yüksek hız demek ancak ülkemizdeki veri maliyetleri sabitin bu konuda elini ayağını bağlıyor. Atıyorum ABD'de Verizon'a karşılık AT&T kardeşim ben de sabitte 1Gbps hız vereceğim diye kartını ortaya atabilir. Bizde hayal dahi edilemez. Ha gerçi 500Mbps'ler 1Gbps'ler şuan için hava atmaktan başka pek bir fayda sağlamaz ama para ödemeye hazır kitleler mevcut.

Şimdi bizi geçin bizde TT harici adam gibi sabit fiber olmadığı için sabit 5G uygulamarına alternatif gözüyle bakılabilir de sektörün geliş olduğu ülkelerde böyle bir hizmet vermek ne kadar mantıklı merak ediyorum. Bizde ne olur derseniz 5G önemli bir marka değeri taşıyan pazarlama aracı, tüm operatörler bunun iyice bir kaymağını yemeğe çalışacaktır. Ancak her yerde fiberle belenen 20Gbps'lik istasyonlar görebileceğimizi zannetmiyorum muhtemelen kalabalık merkez noktalarda bu yüksek kapasiteli fiberle beslenen istasyonlar olur gerisini daha düşük kapasiteli R/L ve yüksek kapasiteli istasyonun yükünü azaltacak yer yar bir kaç mahallede bir fiberli yine daha düşük kapasiteli istasyonlar kurulacağı fikrindeyim bunları da tamamlayan mikro istasyonlar. Şu kesin bu iş artık gittikçe fiber erişime evriliyor. Fiber erişimin önemi artacak. Bu sebepten dolayı hizmet açısından Turkcell'in yine biraz da olsa seçici davranacağını düşünüyorum. Zira her yere yüksek kapasiteli istasyon kurmanın bir maliyeti var. Ha ama her yerde satışa sunarlar diye düşünüyorum ha kimi yerde hizmet iyi olur kimi yerde darboğaz olur o işin doğasında ama ADSL sahaları ve port yok, altyapı yok gibi sahaları gözlerine kestireceklerini düşünüyorum. Neticede Argela ProgRAN diye boşuna hava atıp durmuyor, bu sefer 5G'de frekansların ve kapasitenin etkin kullanımı çok ama çok önemli olacak.

Asıl merak ettiğim Türk Telekom da benzeri bir rekabete girerse ne olur adamlar fiber götürdükleri yere ikinci kez yatırım yapmış olacaklar. Gerçi onların da saha dolaplarına baz ekleme gibi ciddi bir avantajları var. Bakalım zaman gösterecek.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Mustafa Dmrl

M
Mustafa Dmrl
5 gün (1558 mesaj)
Pazarlama olaylarını 5g çıktığında göreceğiz ama 5g de makro antenler kurulacak resimde görüldüğü gibi bu küçük antenlerin her biri bildiğim kadarıyla 10gbps kapasiteli ve 4g deki gibi büyük antenler altında ekstradan çalışan büyük ve kalabalık bir sistem yok sadece kompakt bir anten var.

Türkiyede büyük ihtimal 1 baz istasyonuna fiber çekip yakınlardaki diğer bazları kablosuz olarak bu fiberden besleyeceklerdir şuan 4g de yaptıkları gibi sonuçta radyolink teknolojileride gelişiyor bakalım zaman neler gösterecek.

< Resime gitmek için tıklayın >


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

D
dımmışali
5 gün (268 mesaj)
Sürünmeye devam o zaman

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @dr20mouse

H
HHsungur
5 gün (613 mesaj)
Kaan Terzioğlu görevini bırakmış, yerine vekaleten Murat Erkan atanmış.

Ne diyorsunuz, Turkcell fiyat düşürme politikasına gider mi?


Bu mesaja 2 cevap geldi.

N
NitroNos
Konu Sahibi

5 gün (6018 mesaj)
Pek bir icraatı yoktu iyi oldu bıraktığı hocam bugün gördüm umrumda da olmadı zira

https://m.finansgundem.com/haber/karamehmet-hisseleri-ziraat-bankasina-gecti/1394920

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @HHsungur