Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 4 kayıtlı üye, 2 misafir, 5 mobil kullanıcı
13645
Cevap
231682
Tıklama
15
Öne Çıkarma
Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
Türk Telekom'un 2018 2Ç raporlarına göre 268 bin km fiberi vardır.

İnternet Hizmeti Seçimi Üzerine;
Bu konuda ilk söylenebilecek şey mümkün olan en iyi bağlantı şeklini kullanın. Yani bölgenizde VDSL ya da Fiber var ise ADSL kullanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. VDSL kullanacaksanız en yakın santrale gidip hat değerlerinizi kontrol ettirin böylece hattınızın desteklediği hıza göre tarife seçmenizde yardımcı olacaktır. Eğer binanızda birden fazla ISS'in fiber hizmeti ya da VDSL erişimi varsa firmadan çok hangi firmada size uygun paket var diye bakmanız daha doğru olacaktır zira firmaların sunduğu hizmetler arasında pek fark yok. Diğer ISS'lerde biraz daha yüksek Upload hızı (Turkcell 5mbps [ancak kotası var], Vodafone 4mbps (kendi altyapısında belli tarifelerde 10Mbps), TÜRKSAT 4mbps)

Altyapı Sorgulama;
Türk Telekom Kapsama Haritası: (Bu Harita ile ayrıca TT WİFİ, LTE gibi hizmetleri de sorgulayabilirsiniz.) [HARİTA] https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/
Millenicom Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) [DETAYLI] https://www.milleni.com.tr/fiber-nerede (***Sorgulamada Tavsiyemiz***)
Türknet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) https://turk.net/kotasiz-vdsl-hizinda-internet/
Fixnet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Sorgular) https://www.fixnet.com.tr/anasayfa
Süperonline Fiber Altyapı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.) https://www.superonline.net/internet/fiber/nerede
ExtraNet Fiber ve ADSL/VDSL2 Altyapı Detaylı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.) https://www.extranet.com.tr/altyapi/SON ZAMANLARDA UPLOAD KONUSUNDA YAŞANAN BELİRSİZLİKLE İLGİLİ BİLGİLENDİRME

2016-2017 Türk Telekom upload fiber (VDSL, hipernet dahil) abonelerinin upload hızlarını 3Mbps ve 4Mbps olarak (24Mps ve 35Mbps için 3Mbps upload; 50Mbps ve 100Mbps için 4Mbps upload) güncellemiştir. Abonenin yenilenmiş upload hızlarını kullanabilmesi için hem portta hem de sistemde abonenin upload hızının güncellenmesi gerekmektedir.Port tanımlamaları büyük ölçüde gerçekleştirilmiştir ancak sistem tanımlamaları bitmeden çalışmalar meçhul bir sebeple durdurulmuştur. Bu sebeple bir çok abone porta tanımlı hızı 3 yada 4Mbps olmasına rağmen 2 Mbps upload almaya devam etmektedir.Upload konusunda çalışmaların tekrar başlayıp başlamayacağı, başlarsa ne zaman başlayacağı meçhuldur.Bu sorunun bilinen bir çözüm yolu ne yazık ki yoktur.

---------------------------------------------------------------------

NOT:Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hiç bir şekilde reklam ya da tanıtım amacıyla açılmamıştır amaç sadece altyapı sistemleri ile ilgili bilgi vermektir.

Bu konuda Türk Telekom'un Kullandığı altyapı ve internet hizmetleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

Fiber Optik Kablo;Fiber optik uzun, insan saçı kadar ince saf camdan oluşan bir yapıdır. Bir arada yığın halinde toplanmasıyla ışık sinyalini uzun mesafelere iletebilen optik kablolar oluşur.

< Resime gitmek için tıklayın >

Öncelikle internet hizmetlerini açıklarsak:

Ultranet: Bilinen ADSL hizmetidir.
Hipernet: VDSL hizmetidir.(FTTC Hizmetidir.)
Fibernet: FTTX/FTTH/FTTB hizmetleridir (FTTC hariç)

İnternet Hizmetlerinde Kullanılan Çeşitli Hizmet Modülasyonları;

ADSL: Santralden, eski saha dolaplarından, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarından verilebilir. Ülkemizde kullanılan en gelişmiş ADSL modülasyonu ADSL2+'dır maksimum 24Mbps alınabilir Upload ise 1Mbps ile sınırlıdır.

VDSL: Santralden, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarindan verilebilir. Ülkemizde 17a ve 30a modülasyonları kullanılmaktadır. 17a ile maksimum 100Mbps; 30a ile ise maksimum 250Mbps download hızına ulaşılabilir.

İnternet Hizmetinde Kullanılan Çeşitli Sistemler
FTTC: Bu sistemde sokaklara saha dolapları yani DSLAM'lar yerleştirilir. Fiberoptik kablo bu kabinlere kadar gider.Kabinden de dairenize kadar bakır kablo gelir. Bu kabinlerden ADSL,VDSL ve PSTN hizmeti alınabilir. Sokağınızda bu sistemden varsa kabine uzaklığınıza göre 100 Mbps alabilirsiniz FTTC Kabininiz destekliyorsa 30a ile 250Mbps alabilirsiniz.Mesafe olarak 17a ile 100 Metre'de Maksimum 100 Mbps hız alabilirken 30a ile 200 Metre mesafeden Maksimum 100 Mbps hız alabilirsiniz.Türk Telekom'da Tip serisi kabinler kullanılır. Birçok modeli vardır ancak genelde Tip11 / Tip9 / Tip7 / Tip5 / Tip3 / Tip1 görülür.

Bir Tip3 Kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

Bir Tip7 kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

Bir Tip9 Kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

FTTB: FTTB kabinler 2'ye FTTB sistemler de 2'ye ayrılıyor.

FTTB/VDSL: Bu sistemde fiber kablo binanıza kadar gelir. Buradaki kabine girer kabinden ise binanızdaki normal telefon hattı ile dairenize bağlanır. T serisi kabinler ile verilir bu hizmet. Sadece 17a profili desteği vardır. VDSL ve ADSL hizmeti verilir. VDSL2 17a ile 100Mbps hız alınabilir.

FTTB/Eth: Bu sistemde fiber kablolar binanıza kadar gelir binanızdaki kabine girer. Kabinden dairelere CAT6 Ethernet kablosu çekilir bu sistemde sinyal E-WAN olarak verilir. Turkcell de bu sistemi kullanır. T17 ve üstü T serisi kabinler ya da MDU/KTA cihazları ile verilir. 1Gbps(1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye router verilir.

T11 kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

T19 kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

T21 kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

MDU kabini;(MDU kabinleri bir çok farklı görünümde olabilir, tek model değildir. Ancak bu fotoğraftaki MDU, Alcatel kartlı MDU'dur son zamanlarda konulmaktadır.)

< Resime gitmek için tıklayın >

Router;

< Resime gitmek için tıklayın >

FTTH: Bu sistemde fiber kablo daireye kadar gelir binada yine bir kabin bulunur. 1Gbps (1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye ONT+Router ya da fiber kaseti+ONT+Router verilir.

FTTH Kabini;

< Resime gitmek için tıklayın >

En gerideki Fiber kaseti, ortadaki ONT en öndeki Router;

< Resime gitmek için tıklayın >

Konu devamlı güncellenecektir @Ö1F1 ve @Mustifb Hocama verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 30 Eylül 2018; 20:52:28 >

SÜPHANALLAH İLK DEFA GÖRENLER BEĞENSİN
&
Yoruma Git
Yorumun Devamı quattrovalvole - 2 yıl +184
Şimdi Yandex için bir kabinet tabii ki yetersiz ancak bizim İstanbul veri merkezleride yükünü tamamen almış durumda. Şimdi yılın ikinci çeyreğinden sonra Inkilap(Ümraniye
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - 2 yıl +14
Açıkçası yukarda gördüğünüz gibi suçlama girişimleri oluyor, o yüzden adres kontrolü yapmayacağım. Eğer blokların FTTB sistemi varsa Vodafone altyapı sorgu
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - 2 yıl +14
Bu arada 250 sayfayı devirmişiz, 260 olmuş, konuda özellikle hiç bir şekilde karşılık beklemeden yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara, ülkemizdeki telekomünikasyon sektör&
Yoruma Git
Yorumun Devamı Ö1f1 - geçen yıl +11
Turknet'in yaptığı gibi cesur hamleler lazım rekabet ortamının oluşabilmesi için.
Yoruma Git
Ö1f1 - 2 yıl +10
Ömür açısından bakarsak her cihazın ömrü var. Bugün kurulan FTTB/H/C bunlar 50 yıl sonra kullanılmasının imkanı yok çünkü hepsinin ömrü ortada. B
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - 8 ay +9
Konuya yazan, bakan, herhangi bir sebeple gelen tüm üye ve misafirlerin, telekomünikasyon sektörü ve altyapı konusuna ilgi gösterenlerin, herkesin Ramazan Bayramı mü
Yoruma Git
Yorumun Devamı Ö1f1 - geçen yıl +8
Biz bu forumda ne para alıyoruz nede herhangi menfaatimiz doğrultusunda yorum yapıyoruz tamamen kendi isteğimizle yardımcı olmaya çalışıyoruz elimden geldiğince herkese yardımcı olmaya çalışıyorum.
Yoruma Git
Yorumun Devamı NitroNos - 2 yıl +8
Ben en iyi ihtimali yazdim bu Turkiyede Tırt Telekomla sler yurumez akn kalksa nolurAdsl de 8 aknsiz 69tlFiberde 24 aknsiz 89tlRez al bekle
Yoruma Git
Kushimat0 - 8 ay +7

Ö
Ö1f1
2 yıl (10363 mesaj)
Daha önceki konunuzuzdan hatırlıyorum. Hayırlı olsun diyeyim. 1*1 gibi duruyor yeterli olur şimdilik. Ayrıca yan binadan çekmezler hattı Türk Telekom'da her kabinin hattı ayrı yani her kanin direkt fiberNAS ya da santrale sadece kendi kullandığı kablo ile bağldıdır. Koyacakları kabini ise zaman gösterecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.
Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.
Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?
Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

M
mustifb
2 yıl (2746 mesaj)
O kablonun 20 Gbps'e kadar kapasitesi var. Bir kabin 320 abone alabilir ve kişi başı maximum 200 Mbps kullanabilir, bizde VDSL'de 200 Mbps olmadığı için en yüksek 100 Mbps'e kadar hız alınır. 100 Mbps'de sadece 100 metreye kadar alınır. Ancak planlamalar ona göre yapılır, endişelenmeyin. Bölgede ne kadar ev yapılacağını kentsel dönüşüm planlarını vs. Türk Telekom ilgili belediyeden alır.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hayırlı olsun benim 0365634@ hatırlayan varsa
Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
Hocam o zaman ben 100 mb/sn alabilirim sıkıntı yok.
100 mb/sn o zaman 200 aboneye aynı anda yüklenirse kapasitesi dolar tabi saha dolabı geleceği belli değil ama oraya yeni kapak koymuşlar üzerinde şu bilgiler yer alıyor.(Ex Patlayıcı Ortam)

Üst Cadde'deki kapaklar ve bizim saha dolabına gelene kadar şu şekilde kapaklar var anlayamadım.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Bizim saha dolabının yanına bu kapağı koymuşlar:

< Resime gitmek için tıklayın >

@hayaller diyarı Hoş geldiniz hocam son zamanlarda forumda göremedim.Sizin bölgenizde gelişme var mıdır ?

@mustifb hocam bu eski tip saha dolabına fiber bağlama ihtimalleri var mı? Yeni saha dolabı koyulacak mıdır ? Yoksa eski tip saha dolabına fiber bağlayıp idare mi edeceklerdir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 22 Ekim 2016; 20:26:34 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hoşbulduk hocam son durum taşımak oldu desem :( resim deki fiber için kullanıyorlar bizim burada var aynısı
< Resime gitmek için tıklayın > ============================================================================
VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
link Uptime: 0 days: 00 hours: 19 minutes
============================================================================
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 3.096 Mbps 24.575 Mbps
Actual net Data Rate: 3.046 Mbps 24.529 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 56.1 dB 73.7 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 6.9 dBm 11.9 dBm
Receive Power: -8.6 dBm -13.7 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
Total Attenuation: 00.0 dB 00.0 dB
Attainable Net Data Rate: 95.813 Mbps 180.880 Mbps
============================================================================


Bu mesaja 4 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

Ö
Ö1f1
2 yıl (10363 mesaj)
İlk sorunuzu foruma giremediğim için yanıtlayamadıydım lütfen kusuruma bakmayın zaten @mustifb hocam gerekli bilgiyi de vermiş sağolsun. Benim bildiğim Ex yazması kanalların içindeki basınç sebebiyle. Diğer kapak ise sonlardırma kapağı. Tabi bu konuda eklenecek bir husus varsa @mustifb hocam eklerseniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos @mustifb

Ö
Ö1f1
2 yıl (10363 mesaj)
Hayretler içerisindeyin ne güzel bir değer o öyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:08:50 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hocam ben 30 gundur giremiyorum kaç defa destek sonuç yok bunuda hatıra olarak saklıyorum ============================================================================
ADSL Training Status: Showtime
Mode: ADSL2+
Traffic Type: ATM Mode
Link Uptime: 14 days: 20 hours: 47 minutes
============================================================================
ADSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 0.804 Mbps 5.166 Mbps
Actual Net Data Rate: 0.796 Mbps 5.117 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 16.4 dB 7.1 dB
Actual Delay: 8 ms 8 ms
Transmit Power: 12.4 dBm 19.0 dBm
Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
Actual INP: 2.0 symbols 4.0 symbols
Total Attenuation: 27.6 dB 45.5 dB
Attainable Net Data Rate: 0.886 Mbps 7.752 Mbps
============================================================================

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:04:03 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
Hayırlı olsun hocam bizim saha dolabının yanına ex patlayıcı ortam koymuşlar değerlerde bir gelişme yok ve saha dolabıda gelmedi bundan dolayı ne yapacaklar bilmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hocam saolun turk telekom daire fiber getiryor eski evde hala dsl var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
Hocam bizim yan binada t21 var fakat onuda ankastreye bağlamışlar sizin ki eve kadar fiber gayet iyi sitede yaşadığımda so fiber vardı cat6 ile baya iyi internet kullanıyordum.
Bizim buraya fiber gelirse gelişmeleri atarım hocam fiber kablo çekmeleri iyi oldu fakat dolap kurulur mu yada ne olur fikrim hiç yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hocam santral satmışlar ise haes sistem yaparlar belki hocam afyonda olsanız yardım ederim turk telekom tanık çok var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

S
SkeironnWH
2 yıl (1976 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hayaller diyarı

hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş

merak ettim odaya kadar nasıl getirecekler bende aradım 4 -5 yıla anca gelir dediler ama t11in eve kadar fiber özelliği var mı ki? t11 olduğu yere gelip yeni kutu takmazlar masraf olduğu için.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M
mustifb
2 yıl (2746 mesaj)
O projeye bağlı büyük ihtimalle eski saha dolabının üzerine giydirme şeklinde yeni dolap koyarlar. Ancak bazen eski saha dolaplarınada fiber çekiyorlar.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

H
hayaller diyarı
2 yıl (124 mesaj)
hocam santral odası kilitli bakmadım odaya kadar getirceklermiş öyle söylediler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @SkeironnWH

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.
Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.
Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb

N
NitroNos
Konu Sahibi

2 yıl (5215 mesaj)
YER:Kocaeli/Darıca Bölgesi
Türk Telekom Fiber Optik Çalışması için yol kazılıyor sonra fiber optik saha dolabına kadar döşenicek
Darısı Düşük hızda adsl kullanan müşterilere

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 23 Ekim 2016; 20:45:13 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1 , @mustifb , @hayaller diyarı