Kullanıcı Adı:
Şifre:
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
27838
Cevap
231682
Tıklama
40
Öne Çıkarma
Türk Telekom Fiberoptik Altyapı Çalışması [ANA KONU]

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
1000 OLDUK!
Konumuz yaklaşık 2.5 yaşına bastı. Bu süreç içerisinde bir çok değerli bilgi ve fikir paylaşımı yapıldı. Konu baş döndürücü bir hızla ilerledi ve nihayet 1000.sayfaya ulaştık. Bu sebeple ister istemez çok güzel ve büyük bir Türkçe kaynak oluştu telekomünikasyon sistemleri ve Türk telekomünikasyon sektörü hakkında. Bugüne kadar bilgilerini ve desteklerini, yorumlarını esirgemeyen tüm üye arkadaşlar başta olmak üzere konuyu anasayfada görüp şöyle bi' göz atan herkese sonsuz teşekkürler. Nice 1000'li sayfalara...

Konumuza özel hareketsiz userbar:

< Resime gitmek için tıklayın >

Konumuza özel hareketli userbar:

< Resime gitmek için tıklayın >

İnternet Hizmeti Seçimi Üzerine
-Bu konuda ilk söylenebilecek şey mümkün olan en iyi bağlantı şeklini kullanın. Yani bölgenizde VDSL ya da Fiber var ise ADSL kullanmanız pek doğru bir karar olmayacaktır. VDSL kullanacaksanız en yakın santrale gidip hat değerlerinizi kontrol ettirin böylece hattınızın desteklediği hıza göre tarife seçmenizde yardımcı olacaktır.
-Eğer binanızda birden fazla ISS'in fiber hizmeti ya da VDSL erişimi varsa firmadan çok hangi firmada size uygun paket var diye bakmanız daha doğru olacaktır zira firmaların sunduğu hizmetlerin kaliteleri arasında pek fark yok.
-Eğer birden fazla erişim türüne (FTTC/B/H daha detalı bilgi için aşağıdaki bölümlere göz atabilirsiniz) sahip iseniz ISS seçiminde erişim türüne çok dikkat etmenize gerek yok. Çünkü FTTC/B/H sistemler arasında kayda değer performans farkı yoktur.

==================================

Altyapı Sorgulama
Türk Telekom Kapsama Haritası: (Bu Harita ile ayrıca TT WİFİ, LTE gibi hizmetleri de sorgulayabilirsiniz.) [HARİTA]https://kapsamaharitasi.turktelekom.com.tr/
Millenicom Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular) [DETAYLI]https://www.milleni.com.tr/fiber-nerede (***Sorgulamada Tavsiyemiz***)
Türknet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Adrese Dayalı Sorgular)https://turk.net/kotasiz-vdsl-hizinda-internet/
Fixnet Altyapı Sorgulama: (Türk Telekom Altyapısını Sorgular)https://www.fixnet.com.tr/fiber-nerede
Süperonline Fiber Altyapı Sorgulama: (Altyapısınızda Turkcell Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.)https://www.superonline.net/internet/fiber/nerede
ExtraNet Fiber ve ADSL/VDSL2 Altyapı Detaylı Sorgulama: (Altyapısınızda Fiber Altyapısı Yoksa Türk Telekom'un Altyapısını Kullanır.)https://www.extranet.com.tr/altyapi/
Türk Telekom , Türkcell Süperonline , Türksat'a ait Genel Altyapı Sorgulama:https://www.internetaltyapisorgulama.com/altyapi/abone/fiber-nerede.html (**DİKKAT:SADECE ALTYAPI SORGULAMA YAPILMASI ÖNERİLİR!**)

quote:

Altyapı ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek istiyorsanız pdf dosyasını incelemenizi öneriyorum : Dosyayı gönderen @Meco2 arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

@Ö1F1 ve @Mustifb Hocama verdikleri bilgilerden dolayı teşekkür ederim.


==========================================


Hangi Altyapı ile Hangi Firmalardan Hizmet Alınabilir?

Türk Telekom Fiber (FTTC/B/H) Altyapı
Bölgenizde/binanızda Türk Telekom'un fiber altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Türk Telekom
-Millenicom
-Netspeed
-Fixnet
-Oris
-Vodafone Fibermaxx (şuan için yalnızca 24Mbps)
-TurkNet (VAE 35Mbps'e kadar sadece FTTC sistemler için)
-Turkcell (Yalnızca FTTC ve FTTB/DSL sistemler için)


Turkcell Fiber (FTTB/H) Altyapı
Bölgenizde/binanızda Turkcell fiber altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Turkcell
-Vodafone Fibermaxx
-Millenicom


Turksat Kablo Altyapı
Bölgenide/binanızda Turksat Kablo altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Turksat
-Vodafone Fibermaxx (şuan için 24 ve 50Mbps)


Vodafone Fibermaxx Altyapısı
Bölgenizde/binanızda Vodafone fibermaxx altyapısı mevcut ise şu firmalardan hizmet alabilirsiniz:
-Vodafone Fibermaxx

Türk Telekom ADSL Altyapı
Eğer bölgenizde yalnızca Türk Telekom'n eski ADSL Altyapısı varsa şu firmalardan hizmet alabilirsiniz.
-Türk Telekom (yalnızca ADSL paketleri)
-Millenicom
-Netspeed
-Fixnet
-TurkNet (VAE ADSL ya da mevcut ise santralde YAPA TurkNet erişimi)
-Turkcell (ADSL VAE tarifeleri)================================================
Türkiye’de Eylül sonu itibarıyla bildirim kapsamında yetkilendirilmiş 134 adet ve kullanım hakkı kapsamında yetkilendirilmiş 12 adet altyapı işletmecisi bulunmaktadır. Dönemler itibarıyla alternatif işletmecilerin sahip olduğu fiber optik kablo uzunluğuna Çizelge 5-1’de yer verilmektedir. Çizelgede yer alan uzunluklar işletmecilerin kendi altyapılarının yanı sıra kiraladıkları omurga ve erişim şebekelerini de kapsamaktadır. 2018 yılı üçüncü çeyreği itibarıyla alternatif işletmecilerin toplam fiber uzunluğu 71.563 km’dir. Türk Telekom’un ise 273.712 km fiber altyapısı bulunmaktadır. Bunun yaklaşık 124.802 km’si omurga, kalan kısmı erişim amaçlı kullanılmaktadır.

Fiber altyapı açısından ise, bir önceki yılın aynı döneminde 311.214 km olan fiber uzunluğu, 2018 yılı üçüncü çeyreğinde 345.275 km’ye ulaşmış ve %11 oranında bir artış gerçekleşmiştir.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Türk Telekom 2018 4Ç sonuçlarına göre Türk Telekom'un fiber miktarı 282 bin km'dir.
Fiber Homepass ise (fiber erişimi olan hane sayısı) 18.6 milyondur.
< Resime gitmek için tıklayın > < Resime gitmek için tıklayın >


Turkcell 2018 4Ç sonuçlarına göre Turkcell'in fiber miktarı 42.6 bin km'dir.
Turkcell 4Ç'18 sonuçlarında fiberhomepass bilgisine yer vermemiştir. 4Ç'17 baz alınırsa fiber homepass 3.1 milyon hanedir.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Turksat'ın 2016 4Ç verileri tibiariyle hizmet verdiği iller şöyledir.
< Resime gitmek için tıklayın >

==================================================================

NOT:Öncelikle belirtmek isterim ki bu konu hiç bir şekilde reklam ya da tanıtım amacıyla açılmamıştır amaç sadece altyapı sistemleri ile ilgili bilgi vermektir.

Bu konuda Türk Telekom'un ve diğer ISS'lerin kullandığı altyapı ve internet hizmetleriyle ilgili bilgi vermek istiyorum.

< Resime gitmek için tıklayın >

Fiber Optik Kablo: Fiber optik uzun, insan saçı kadar ince saf camdan oluşan bir yapıdır. Bir arada yığın halinde toplanmasıyla ışık sinyalini uzun mesafelere iletebilen optik kablolar oluşur.
< Resime gitmek için tıklayın >< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >


Öncelikle internet hizmetlerini açıklarsak:

Ultranet: Bilinen ADSL hizmetidir.
Hipernet: VDSL hizmetidir.(FTTC Hizmetidir.)
Fibernet: FTTX/FTTH/FTTB hizmetleridir (FTTC hariç)


İnternet Hizmetlerinde Kullanılan Çeşitli Hizmet Modülasyonları:

ADSL: Santralden, eski saha dolaplarından, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarından verilebilir. Ülkemizde kullanılan en gelişmiş ADSL modülasyonu ADSL2+'dır maksimum 24Mbps alınabilir Upload ise 1Mbps ile sınırlıdır.

VDSL: Santralden, yeni nesil DSLAM'lardan, T serisi FTTB kabinlerinin bazılarindan verilebilir. Ülkemizde 17a modülasyonu kullanılmaktadır. 17a ile maksimum 100Mbps ownload hızına ulaşılabilir. Günümzde en gelişmiş VDSL modülasyonu GigaDSL'dir. 1Gbps download hızına ulaşılabilir. İlerisi için ise G.fast'in 212Mhz frekansında çalışan versiyonu geliştirilmektedir 2.3Gbps hız hedeflenmektedir.


İnternet Hizmetinde Kullanılan Çeşitli Sistemler

FTTC: Bu sistemde sokaklara saha dolapları yani DSLAM'lar yerleştirilir. Fiberoptik kablo bu kabinlere kadar gider.Kabinden de dairenize kadar bakır kablo gelir. Bu kabinlerden ADSL,VDSL ve PSTN hizmeti alınabilir. Sokağınızda bu sistemden varsa kabine uzaklığınıza göre 100 Mbps alabilirsiniz. Mesafe olarak 17a ile 100 Metre'de Maksimum 100 Mbps hız alabilirsiniz. En gelişmiş modülasyon olan GigaDSL ile ise 1Gbps hız alınabilir 100 metre mesafe içerisinde. Türk Telekom'da Tip serisi kabinler kullanılır. Birçok modeli vardır ancak genelde Tip11 / Tip9 / Tip7 / Tip5 / Tip3 / Tip1/T23 görülür. Ülkemizde FTTC sistem sadece Türk Telekom tarafından kullanılır. (Turksat'ın sistemleri muaf tutulduğunda)

Bir Tip3 Kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir Tip7 kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir Tip9 kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir Tip5 kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir T23 kabin
< Resime gitmek için tıklayın >


FTTB: FTTB kabinler 3'ye FTTB sistemler de 3'ye ayrılıyor.

FTTB/VDSL: Bu sistemde fiber kablo binanıza kadar gelir. Buradaki kabine girer kabinden ise binanızdaki normal telefon hattı ile dairenize bağlanır. T serisi kabinler ile verilir bu hizmet. Sadece 17a profili desteği vardır. VDSL ve ADSL hizmeti verilir. VDSL2 17a ile 100Mbps hız alınabilir. Ülkemizde yalnızca Türk Telekom tarafından kullanılır.

FTTB/Eth: Bu sistemde fiber kablolar binanıza kadar gelir binanızdaki kabine girer. Kabinden dairelere Ethernet kablosu çekilir bu sistemde sinyal E-WAN olarak verilir. T17 ve üstü T serisi kabinler ya da MDU/KTA cihazları ile verilir. 1Gbps(1000Mbps) hız alınabilir. Aboneye router verilir. Ülkemizde Türk Telekom ve Turkcell tarafından kullanılır.

FTTB/Docsis: Bu sistemde fiber kablo binanızdaki kabine kadar gelir.Kabinden dairelere koaksiyel kablo çekilir. Docsis 3.1 modülasyonu ile 1Gbps hız alınabilir. Ülkemizde sadece Turksat tarafından kullanılmaktadır.

Bir T11 Kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir T19 Kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Bir T21 Kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

MDU Kabin MDU kabini;(MDU kabinleri bir çok farklı görünümde olabilir, tek model değildir.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Turkcell'e ait bir MDU
< Resime gitmek için tıklayın >

Router
< Resime gitmek için tıklayın >


FTTH: Bu sistemde fiber kablo daireye kadar gelir binada yine bir kabin bulunur. 50Gbps (50000Mbps) hız alınabilir (Nokia PON teknolojisi ile onu haricinde genelde 2.5G, 4G, 10G kartlar takılır). Aboneye ONT+Router ya da fiber kaseti+ONT+Router verilir.

FTTH Kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

Turkcell'e ait bir FTTH kabini
< Resime gitmek için tıklayın >

Vodafone'a ait bir FTTH kabin
< Resime gitmek için tıklayın >

En gerideki Fiber kaseti, ortadaki ONT en öndeki Router
< Resime gitmek için tıklayın >Telekomünikasyon Sistemlerinde Kullanılan Diğer Kabinler

OFTK: Fiber toplama kabinidir. Bölgedeki fiber kabinleri, baz istasyonlarını, metro hatların yedeklerini kısacası fiber giden hemen hemen her şey bu kabine bağlıdır. Kapasiteleri çok yüksektir. Omurgaya da bağlanabilir. Günümüzde konulmamaktadır. Türk Telekom tarafından kullanılmaktadır.
< Resime gitmek için tıklayın >


OFSD: Optik Fiber Saha Dolabı mansına gelmektedir. Genelde FTTH sahalarında kullanılmaktadır (bulunması şart değildir). İçerisinde aktif bir cihaz olmayıp fiber kasetler ve kasetlerin içerisinde de fiber ekler bulunmaktadır.

Türk Telekom'a ait bir OFSD
< Resime gitmek için tıklayın >

Turkcell'e ait bir OFSD
< Resime gitmek için tıklayın >


Eski Saha Dolabı:Türk Telekom'a ait eski saha dolaplarıdır. Eski ADSL sistemi olan sahalarda bulunur. İçlerinde reglet dizeleri vardır. Bir nevi OFSD'nin bakır olanıdır.
< Resime gitmek için tıklayın >


Turksat'a ait kabinler: Kablo altyapısında kullanılan, Turksat'a ait amfi dolapları ve aktif saha dolaplarıdır.
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 31 Temmuz 2019; 21:34:15 >

SÜPHANALLAH İLK DEFA GÖRENLER BEĞENSİN
&
Yoruma Git
Yorumun Devamı AnFallenMecnun - 2 yıl +266
Şimdi Yandex için bir kabinet tabii ki yetersiz ancak bizim İstanbul veri merkezleride yükünü tamamen almış durumda. Şimdi yılın ikinci çeyreğinden sonra Inkilap(Ümraniye...
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - 3 yıl +23
Bu arada 250 sayfayı devirmişiz, 260 olmuş, konuda özellikle hiç bir şekilde karşılık beklemeden yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara, ülkemizdeki telekomünikasyon sektör&...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Ö1f1 - 2 yıl +19
O zaman konuyu biraz başa saralım. Türk Telekom ilk yurtdışı çıkışını 1996 yılında Bulgaristan/Sofya'ya bakır koaksiyel kablo çekti. Sonra 1999'da yedeklilik amacıyla KAFOS adıy...
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - 8 ay +14
Açıkçası yukarda gördüğünüz gibi suçlama girişimleri oluyor, o yüzden adres kontrolü yapmayacağım. Eğer blokların FTTB sistemi varsa Vodafone altyapı sorgu...
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - 3 yıl +14
Tüm hocalarım ve üyelerin RAMAZAN BAYRAMI'nı en içten dileklerimle kutlarım.

Hayırlı bayramlar.
Yoruma Git
NitroNos - 3 ay +13
Ömür açısından bakarsak her cihazın ömrü var. Bugün kurulan FTTB/H/C bunlar 50 yıl sonra kullanılmasının imkanı yok çünkü hepsinin ömrü ortada. B...
Yoruma Git
Yorumun Devamı mustifb - geçen yıl +13
Turknet'in yaptığı gibi cesur hamleler lazım rekabet ortamının oluşabilmesi için.
Yoruma Git
Ö1f1 - 2 yıl +13
Turk telekom oldugu surece ben 10yil da gecse adam akilli netimiz olacagini sanmiyorum.


Hala 2mbps upload hizi. Hala akn gibi sacmalik. Akn kalksa bile buyuk ihtimalle 24mbps aknsiz 80kusur olu...
Yoruma Git
Yorumun Devamı Kushimat0 - geçen yıl +12

Ö
Ö1f1
3 yıl (13838 mesaj)
Daha önceki konunuzuzdan hatırlıyorum. Hayırlı olsun diyeyim. 1*1 gibi duruyor yeterli olur şimdilik. Ayrıca yan binadan çekmezler hattı Türk Telekom'da her kabinin hattı ayrı yani her kanin direkt fiberNAS ya da santrale sadece kendi kullandığı kablo ile bağldıdır. Koyacakları kabini ise zaman gösterecek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
Hocam Saha dolabı zaten aşırı yakın 10-15 Metre anca var yok bundan dolayı hızım gayet iyi olur fakat ben yetersiz olacağı kanaatindeyim.
Yeni binalar yapılıyor 4 tane bina yeni bitti tekrar başlıyorlar yane bu böyle giderse abone sayısı ile orantılı yeteceğini düşünmüyorum.
Saha dolabının içini görmüştünüz eski konumda aşırı doluydu neden bu çapta kablo çekiyorlar anlamıyorum ?
Fiber Saha dolabının gelmesi uzun sürer gibi geliyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

M
mustifb
3 yıl (4347 mesaj)
O kablonun 20 Gbps'e kadar kapasitesi var. Bir kabin 320 abone alabilir ve kişi başı maximum 200 Mbps kullanabilir, bizde VDSL'de 200 Mbps olmadığı için en yüksek 100 Mbps'e kadar hız alınır. 100 Mbps'de sadece 100 metreye kadar alınır. Ancak planlamalar ona göre yapılır, endişelenmeyin. Bölgede ne kadar ev yapılacağını kentsel dönüşüm planlarını vs. Türk Telekom ilgili belediyeden alır.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hayırlı olsun benim 0365634@ hatırlayan varsa
Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
Hocam o zaman ben 100 mb/sn alabilirim sıkıntı yok.
100 mb/sn o zaman 200 aboneye aynı anda yüklenirse kapasitesi dolar tabi saha dolabı geleceği belli değil ama oraya yeni kapak koymuşlar üzerinde şu bilgiler yer alıyor.(Ex Patlayıcı Ortam)

Üst Cadde'deki kapaklar ve bizim saha dolabına gelene kadar şu şekilde kapaklar var anlayamadım.

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

Bizim saha dolabının yanına bu kapağı koymuşlar:

< Resime gitmek için tıklayın >

@hayaller diyarı Hoş geldiniz hocam son zamanlarda forumda göremedim.Sizin bölgenizde gelişme var mıdır ?

@mustifb hocam bu eski tip saha dolabına fiber bağlama ihtimalleri var mı? Yeni saha dolabı koyulacak mıdır ? Yoksa eski tip saha dolabına fiber bağlayıp idare mi edeceklerdir ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 22 Ekim 2016; 20:26:34 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hoşbulduk hocam son durum taşımak oldu desem :( resim deki fiber için kullanıyorlar bizim burada var aynısı
< Resime gitmek için tıklayın > ============================================================================
VDSL Training Status: Showtime
Mode: VDSL2 Annex B
VDSL Profile: Profile 17a
Traffic Type: PTM Mode
link Uptime: 0 days: 00 hours: 19 minutes
============================================================================
VDSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 3.096 Mbps 24.575 Mbps
Actual net Data Rate: 3.046 Mbps 24.529 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 56.1 dB 73.7 dB
Actual Delay: 0 ms 0 ms
Transmit Power: 6.9 dBm 11.9 dBm
Receive Power: -8.6 dBm -13.7 dBm
Actual INP: 0.0 symbols 0.0 symbols
Total Attenuation: 00.0 dB 00.0 dB
Attainable Net Data Rate: 95.813 Mbps 180.880 Mbps
============================================================================


Bu mesaja 4 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

Ö
Ö1f1
3 yıl (13838 mesaj)
İlk sorunuzu foruma giremediğim için yanıtlayamadıydım lütfen kusuruma bakmayın zaten @mustifb hocam gerekli bilgiyi de vermiş sağolsun. Benim bildiğim Ex yazması kanalların içindeki basınç sebebiyle. Diğer kapak ise sonlardırma kapağı. Tabi bu konuda eklenecek bir husus varsa @mustifb hocam eklerseniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos @mustifb

Ö
Ö1f1
3 yıl (13838 mesaj)
Hayretler içerisindeyin ne güzel bir değer o öyle.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:08:50 >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hocam ben 30 gundur giremiyorum kaç defa destek sonuç yok bunuda hatıra olarak saklıyorum ============================================================================
ADSL Training Status: Showtime
Mode: ADSL2+
Traffic Type: ATM Mode
Link Uptime: 14 days: 20 hours: 47 minutes
============================================================================
ADSL Port Details Upstream Downstream
Line Rate: 0.804 Mbps 5.166 Mbps
Actual Net Data Rate: 0.796 Mbps 5.117 Mbps
Trellis Coding: ON ON
SNR Margin: 16.4 dB 7.1 dB
Actual Delay: 8 ms 8 ms
Transmit Power: 12.4 dBm 19.0 dBm
Receive Power: 4.7 dBm 4.7 dBm
Actual INP: 2.0 symbols 4.0 symbols
Total Attenuation: 27.6 dB 45.5 dB
Attainable Net Data Rate: 0.886 Mbps 7.752 Mbps
============================================================================

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayaller diyarı -- 22 Ekim 2016; 21:04:03 >


Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
Hayırlı olsun hocam bizim saha dolabının yanına ex patlayıcı ortam koymuşlar değerlerde bir gelişme yok ve saha dolabıda gelmedi bundan dolayı ne yapacaklar bilmiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hocam saolun turk telekom daire fiber getiryor eski evde hala dsl var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
Hocam bizim yan binada t21 var fakat onuda ankastreye bağlamışlar sizin ki eve kadar fiber gayet iyi sitede yaşadığımda so fiber vardı cat6 ile baya iyi internet kullanıyordum.
Bizim buraya fiber gelirse gelişmeleri atarım hocam fiber kablo çekmeleri iyi oldu fakat dolap kurulur mu yada ne olur fikrim hiç yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hayaller diyarı

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hocam santral satmışlar ise haes sistem yaparlar belki hocam afyonda olsanız yardım ederim turk telekom tanık çok var

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

S
SkeironnWH
3 yıl (2064 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: hayaller diyarı

hocam zamanında benim hat değerlerim en kötüsü olandı benim tadınız mı bu arada ? 0365634@ hesap kaybettim daire kullanım çok düşük olunca böyle oluyor hocam yakında odaya kadar fiber getirceklermiş

merak ettim odaya kadar nasıl getirecekler bende aradım 4 -5 yıla anca gelir dediler ama t11in eve kadar fiber özelliği var mı ki? t11 olduğu yere gelip yeni kutu takmazlar masraf olduğu için.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

M
mustifb
3 yıl (4347 mesaj)
O projeye bağlı büyük ihtimalle eski saha dolabının üzerine giydirme şeklinde yeni dolap koyarlar. Ancak bazen eski saha dolaplarınada fiber çekiyorlar.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @NitroNos

H
hayaller diyarı
3 yıl (124 mesaj)
hocam santral odası kilitli bakmadım odaya kadar getirceklermiş öyle söylediler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @SkeironnWH

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
Hocam darıca bölgesinde büyük bir fiber çalışması var 5 bölgede aktif her yeri Türk telekom kazıp fiber döşüyorlar.
Adama sordum dedi fiber optik döşüyoruz neden dedim herhalde şikayet var tamam kolay gelsin dedim.
Akşama resimlerini atarım.Başka il yada ilçelerde büyük çalışma var mı ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb

N
NitroNos
Konu Sahibi

3 yıl (6855 mesaj)
YER:Kocaeli/Darıca Bölgesi
Türk Telekom Fiber Optik Çalışması için yol kazılıyor sonra fiber optik saha dolabına kadar döşenicek
Darısı Düşük hızda adsl kullanan müşterilere

< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >
< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NitroNos -- 23 Ekim 2016; 20:45:13 >
Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @Ö1f1 , @mustifb , @hayaller diyarı