Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir, 1 mobil kullanıcı
44563
Cevap
231682
Tıklama
77
Öne Çıkarma
Cevap: TÜRK TELEKOM FİBER OPTİK ALTYAPI ÇALIŞMASI [ANA KONU] (2164. sayfa)

A Arazion
3 ay (356 mesaj)
Bizim binadaki dairelere ilk sarı fiber kablo çektiler birkaç ay sonra kutu takıldı. Telekomdan evde internet başvurum var. Bu yüzden dairelere ücretsiz kablo çektiler sanırım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @emre_3579

S sadakat16
3 ay (363 mesaj)
Baz istasyonnuna fiber çekiliyor mu? Bugün yıllardır duran baz istasyonuna fiber çektiler ne alaka acaba 5g için mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

S Surfing with the Alien
3 ay (7385 mesaj)

A ayhann06
3 ay (1408 mesaj)
hocam sık şikayet yazınca da mükerrer deyip kapatıyorlar...
Bu mesajda bahsedilenler: @sadakat16

S semihsahin45
3 ay (743 mesaj)
Evet baz istasyonlarına fiber çekiliyor. Baz İstasyonların çalışma mantığı şu şekilde. Sanıldığı gibi baz istasyonları doğrudan uydudan bir bağlantı sağlamaz. Uydudan gelen veri büyük çaplı antenlerden alınır ve bu merkezlerden fiber kablo ile baz istasyonlarına gelir oradan gsm hatlarına gönderilir.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sadakat16

A ayhann06
3 ay (1408 mesaj)
< Resime gitmek için tıklayın >
bu da yeni oyunları dolab eski saha dolabı ısrarla fiber alt yapınız var kapasite dolu diyorlar... mevcut dönüşümde olmamış diyorlar bahane bolca var... ÖN başvuru çıkardılar kaç kere başvuruk şikayet ettik hala ön başvuru mesajı yazıyorlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ayhann06 -- 11 Şubat 2021; 20:36:22 >


X XpressMusic34
3 ay (16076 mesaj)
Radyolinkleri mi kastediyorsunuz?
Bu mesajda bahsedilenler: @semihsahin45

B batuqwert7878
3 ay (1787 mesaj)
Arkadaşlar müdürlükle konuştum gayet yapıcı ve güzel şekilde ilgilendiler anlattım durumu ve 3 seçenek sundular

  • eğer şuan apartman tesisatı yenilemeye başlarsanız başladığınız an eve kadar fiber uygulaması ile fiber veririz fiber kablolarıda biz karşılarız iç tesisatı siz yaptırmanız şartı ile dendi ve işlemler anında başlayıp hallolur dedi
  • 2. çeyrekte yatırım yapılarak sizin oraya fiber gelecek zaten vdsl ile sizin oraya bir masraf yapmadan çekeriz dedi ama bu 8-9 ay sonra olacak bir işlem dedi
  • veyahut fiber 8-9 ay sonra geldiğinde vdslden memnun kalmazsanız fibere dönüşüm için yardımcı oluruz dedi

Bende bugün ev sahibi ile görüşüp durumları anlattım yarın bir elektrikçiden fiyat istenilip haftaya bu işlemlere başlayalım dendi inşallah bir sıkıntı çıkmadan hallolur
S sadakat16
3 ay (363 mesaj)
ama yıllardır orada evin üstünde kocaman bir baz istayonu vardı. 10 yıldan fazla duruyor belkide o baz istasyonu orada insanların telefonu yıllardır oradan çekiyordu. Hatta hızı 150mbpsye kadar çıkıyor dibine gidince. Ama burada anlamadığıım bir durum var. Saten çok hızlı olan bir baz istasyonuna normal çalışır iken neden fiber kablo çektilerki. Ve yeni kocaman cihazlar taktılar ethernet portu olan. Birde o evin üstündeki baz istasyonunun önüne tam kapısının önüne , superonline yazan altyapı kazıları yaptılar. İste daha yeni fiber kabloyu çektiler kazıyı 3 yıl önce yaptılar daha yeni fiber kabloyu baz istasyonuna götürdüler o ne alaka onu anlıyamadım. Yoksa 5g hazırlıklarımı ?


Bu mesaja 3 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @semihsahin45

S semihsahin45
3 ay (743 mesaj)
Baz istasyonun kapasitesini arttırıyor olabilirler. Yada sizin dediğiniz gibi 5g için alt yapı iyileştirmesi yapıyor olabilirler. Yada sadece altyapı iyileştirmesi yapıyorlardır. Daha öncede dediğim gibi baz istasyonları doğrudan uydudan sinyal almazlar. Ya bir merkez santral vardır oradan kablosuz olarak genel sinyali alılar ve dağıtırlar. Bu yöntem daha çok binaların çok sık olmayan alanlarda kullanıyor. Şehir merkezlerindeki yada bina veya farklı etkenlerin olduğu ve kablosuz yayılan sinyalin genel dağıtım merkezin gelmesini engelliyecek başka şeylerin olduğu yerlerde baz istasyonlarına kablo ile veri gönderiyorlar. Buda kablo olunca tabiki fiber kablo ve fiber altyapıyı kullanıyorlar.

Resimdeki gibi

< Resime gitmek için tıklayın >

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi semihsahin45 -- 11 Şubat 2021; 22:32:44 >


Bu mesajda bahsedilenler: @sadakat16

G gulnare
3 ay (2011 mesaj)
Oradan başka baz istasyonuna fiber çekiyor olabilirler. Sonra benim gibi hızınız düşebilir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gulnare -- 11 Şubat 2021; 22:48:45 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @sadakat16

S semihsahin45
3 ay (743 mesaj)
Aynen dediğiniz gibidir büyük ihtimalle
Bu mesajda bahsedilenler: @gulnare

L LGR9
3 ay (2815 mesaj)
Microsoft Azure servisleri Equinix İstanbul'a geliyor. Yalnızca Azure servisleri için TTI üzerinden 1.6Tbps'lik kapasite kiralanmış.


Bu mesaja 3 cevap geldi.

M Mustafa Dmrl
3 ay (2138 mesaj)
Güzel gelişme aws ve google için hala gelişme yok değil mi?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @LGR9

E engink
3 ay (4850 mesaj)
quote:

Orijinalden alıntı: mustifb

FTTB/H rakamları %90 doğrudur. Ama TT'de hiçbir zaman %100 doğru bilgi yoktur. Örneğin bir binada 20 daire vardır ama konulan FTTB kabini 12 portludur. Bu durumda teoride evet 20 daireye fiber kapsamasındadır ama pratikte aslında 8 daire hiçbir şekilde internet hizmeti alamayacaktır.

FTTC'de rakamları şişirmek çok kolay. Ki, TT'nin önceden hesaplamaya dahil ettiği 2018-19'a kadar olan sistemde dolabın 24 Mbps üstü verebildiği hane sayısı üzerinden rakamı yazıyorlardı. Şimdi koskoca mahallede bir tane kabin olsa bile mahalle isterse 10 km olsun tamam burada fiber var. Oysa bu dolap en fazla 256 abone alabilir, hatta Alcatel ise 192 abone alır hadi bunu geçtim 500 metreden sonraya zaten kendileri VDSL satmıyorlar ama burada fiber var diyorlar.
bu TT tam bir yalancı ADSL olan yere nasıl fiber yazılır yahu, evet fiber evin önünden geçiyor ama bizim apartmana uğramıyor. evin arkasında SOL fiber,önünden TT fiber geçiyıor ama ben ADSL kullanıyorum. ne manyak iş anlamadım artık. Bu telekom ya kamulaştırılsın ya da çinlilere satılsın. adamlar arı gibi kısa sürede fiberi her haneye çekerler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi engink -- 12 Şubat 2021; 2:15:28 >


N NitroNos Konu Sahibi
3 ay (9880 mesaj)
Ciddi bir kapasite hocam inşallah diğer firmalarda gelir trafik yurt içine akar.
Bu mesajda bahsedilenler: @LGR9

M mustifb
3 ay (5497 mesaj)
Ben 600 Gbps olarak duymuştum. 1.6 Terabit baya yüksek bir rakam yanılmıyorsam şu anda 100 Gbps kapasite ile bağlılar. Bu kapasite düşük kalıyor çünkü TT tarafında bazen trafik yine TTI üzerinden Sofya'ya gidiyor.


Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @LGR9

M mustifb
3 ay (5497 mesaj)
Şahsen net bilgim yok ama AWS'den umutluyum. Şu anda Yunanistan'da kurulum yapıyorlar, Bahreyn'de de veri merkezi yapıyorlar. AWS veri merkezleri 3 farklı rotadan bağlılar birbirine, bu rotalardan biri bizden olabilir. Ayrıca TRT'de video akış hizmetlerini AWS üzerinden veriyor. Google konusu Türkiye'deki ISS'ler bile inanmıyorlar ki Youtube CDN'leri ortak. En azından Youtube verisini ülke içinde tutmaya çalışalım diyorlar sanırım.
Bu mesajda bahsedilenler: @Mustafa Dmrl

N NitroNos Konu Sahibi
3 ay (9880 mesaj)
Banada çok yüksek geldi hocam amaçları nedir bilemiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb

E Emre_ELT
3 ay (18 mesaj)
Arkadaşlar hayırlı cumalar, iki gün önce vdsl altyapısına geçtik hız sorgulama yaptığımda 84 mbps gibi rakamlar görünüyor. Turknet sitesinde 75 görünüyor, tt ile görüştüğümde henüz onlara yansımadığını bu yüzden paket yükseltme yapamayacaklarını söylediler. Süreci yaşamış arkadaşlar, acaba kaç günde müşteri hizmetleri bu altyapı değişimini görüp paket işlemlerini yapabiliyorlar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >