Arama butonu
Bu konudaki kullanıcılar: 1 misafir
598
Cevap
44179
Tıklama
53
Öne Çıkarma
Cevap: TÜRK TELEKOM UPLOAD HIZLARININ ARTIŞI (31. sayfa)
E
geçen hafta
Yarbay

D
geçen hafta
Yarbay

10 Mbps te sorun olduğu için 8 e düşürülmüyor, paketiniz 10 Mbps değil zaten.. İsterseler 1000 Mbps uploadı buffer olamadan verirler aynı altyapı ile. Teknik bir açıklamayı anlamadığınız için ilgisiz sonuçlar çıkarılıyor.
Bu mesajda bahsedilenler: @burak481
L
geçen hafta
Teğmen

eve bi iş için emiceoğli geldi bazı dosyaları vardı buluta upload edilecekti akşam 6-7 de geldi 100mbit paket var 8mbit upload var tam 5-6 saatir dosya yüklenmesini bekliyoruz. bu upload yüzünden hem akşam vaktim gitti hem çocuğa yedirdik içirdik derken masrafta gitti hem 5-6 saatir pcyi kullandık elektrik masrafıda gitti. türk telekom bize 1gbit upload verseydi ne olacaktı? maks 10-15dk da dosyaları yükleyip işi bitirecektik vakitten kazanıp bu kadar masrafa girmeyecektik. heyt be nelerle uğraşıyoruzP
geçen hafta
Yarbay

Meta yani fb,ws,instagram... sofya'da veri merkezi açıyor ama yoğun kullanımın olduğu TR'de açmıyor. bu kadar sansür ve baskının olduğu yerde yabancı yatırımcı veri merkezi açmaz. sansür ve baskının olduğu ülkeler geri kalmaya mahkumdur, çin'de buna dahil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi power-pc -- 27 Kasım 2022; 0:8:41 >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
M
geçen hafta
Yarbay

Facebook yani Meta'nın Türkiye'de de POP noktası var ama Türkiye'de veri barındırmıyor. Sadece CDN işlevi görüyor zaten ISS'ler kendi bünyelerinde de artık bu CDN'leri barındırıyorlar. Çin bizden farklı Çin'de bahsedilen servisler yasaklı olmasına rağmen Meta hariç hepsinin veri merkezleri var. Sebebi ise batı standartlarında olmasa dahil belli bir standartları olan hukuk sistemi var. Ayrıca Çin'in sansür sisteminde veri merkezleri muaf. Yine Çin'de gelişmiş büyük şehirlerde onlarca özel altyapısı olan firmalar var.

Bizde sözde batı standartlarında özde ise kuralları belli olmayan bir hukuk sistemi var. Veri merkezlerine dahil uzayan bir sansür sistemi var. Ülke çapında yayılmış iki şirketin altyapısı var iki şirkette hiçbir denetimi olmayan Türkiye Varlık Fonu'na ait. Üstüne üstlük ülkede TRT gibi devlet kurumu bile sunucularını yurtdışında barındırıyor. Böyle bir ülkeye kim verilerini saklayıp diğer ülkelere de buradan hizmet vermek ister?


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @power-pc
M
geçen hafta
Yüzbaşı

Ana akım çoğu haber sitesi yurtdışında barınırken bir kaçı hariç hepsi yurtiçine dönmüş gözüküyor. Haber sitelerini söylememin sebebi ilk 100 de en çok ziyaret edilen internet siteleri olarak gözüktüğü için. Yalnız trtizle.com dan maçlara bakıyorum Akamai cdn üzerinden dağılıyor. Türknet kullanıyorum önceden De-cix üzerinden olurdu şimdi direkt Türknet içinde cdnleri mevcut galiba artık De-cix e bile uğramıyorum. Ama trtizle.com Amazon Frankfurt'da barınıyor galiba. Yurtdışına çıkamazsak kamu yayınlarına ulaşamıycaz galiba. Bunun bir nedeni de Ddos olabilir mi acaba diye düşünüyorum. Ülke içine o kadar istek gelirse yurtdışı çıkışlar satüre olur diye ama onun çözümü de var ddos anında yurtdışına engellemek gibi.


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @mustifb
M
geçen hafta
Yarbay

En azından ISS'lerin itirazını dinleyip ülke içerisinde bulunan CDN'lere geçmişler. Ama yayın yine TR'den yurtdışına aktarılıyor orada barındırılıyor dağıtım Akamai CDN'leri üzerinden dağıtılıyor. Trafik arttıkça bu trafik değişim noktaları zaten işe yaramaz. Türknet'inde abone sayısı artıyor dolayısıyla trafikte artıyor trafik arttıkça De-Cix, AMS-IX gibi trafik değişim noktaları işinize yaramaz zaten karşı tarafta sadece size hizmet vermek istemez. O yüzden trafiğinizin arttığı şirketler sizi özel arabağlantıya ya da bu şirket CDN şirketiyse size belli standartları karşılamanız halinde kullanıcılarınızın finanse edeceği CDN sunucularını size verir. Yine Türknet Facebook içinde De-Cix üzerinden arabağlantı yapıyordu ama onda da özel arabağlantıya geçmişler.

TRT Metro Ethernet hizmetini Türk Telekom'dan alıyor, Türk Telekom'un da yurtdışında siber güvenlik firması DDOS GUARD ile Frankfurt ve Viyana'da arabağlantıları var. Ayrıca ülke içinde de Gayrettepe, Acıbadem, İzmir ve Ulus'ta DDOS savunma sistemleri var. Evet siber güvenlik olarak hala yetersiziz ama koskoca Microsoft bile TT'den hat kiralayıp Türkiye içerisinde hizmet verebildiğine göre TRT'nin haydi haydi verebilmesi lazım.
Bu mesajda bahsedilenler: @msdos34
E
3 gün
Yarbay

1000 mbps ttnet fiber internetim var. 8upload veriyorlar şaka gibi bu normal mi arkadaşlar?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.
D
3 gün
Binbaşı

1000'e 30 vermesi lazım değil mi bir yanlışlık var
Bu mesajda bahsedilenler: @Eric Theodore Cartman.
M
3 gün
Yarbay

kağıt üzerinde 100 mbit upload hızı 4 mbit , 1000 mbit upload hızı 20 mbit.
Fakat gerçek hayatta 100 mbit aboneler 8, 1000 aboneler 55 civarı hız alıyorlar. Türk Telekom bu hızları bize bahşediyor :)DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.