Bu konudaki kullanıcılar: 2 misafir, 1 mobil kullanıcı
30
Cevap
0
Tıklama
62
Öne Çıkarma
Cevap: Türk pasaportunun hiçbir değerinin olmaması (2. sayfa)

H Huseyin-ZST
2 ay (7566 mesaj)
Sanki devletin desteğini istiyoz da... Sen de bir alemsin yani. Devlet dediğin gölge etmese yeter. Ben kendi işimi kendim görürüm. Medeni ülkede zaten ihtiyacım yok konsolosluğa. O ülkenin yerel otoritesi ile işimi çözerim. Medeni olmayan ülkelerde de Türk konsoloslukları fena işlemiyor. Bir kaç kere şahit oldum. Türkmenistan'da şeher mimarı ile konuşmam gerekiyordu. Ticaret ateşeliği zart diye görüşme ayarladı bana. Sağ olsunlar. Gümrükte takılı kalan mala adam yollayan konsolosluklarımız var.

Medeni ülkelerde ise etliye sütlüye dokunmazlar. Dokunmasınlar da zaten. Gerek yok pek. Yerel otoriteler ile halledilir mesele.

---------

Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmak geçmişte çok zor olmayan; ama çok uzun süren bir süreçti. 10 yıl civarı sürerdi. Çalışma izni kolay çıkar; ama vatandaşlık 10 yıldan önce çıkmazdı ki bence doğrusu da buydu. Bu meseleyi parayla vatandaşlık satmaya bağlayanlara sövmek serbest. Bu durum midemi kaldırıyor gerçekten. İlk fırsatta engellenmeli. Yabancıların gelip çalışmasına karşı değilim. Çalışma izninin kolay çıkmasına karşı değilim. Eh, 10 yıl, 12 yıl memlekette yaşamış, memlekete emek vermiş birinin vatandaşlık almasına da karşı değilim. Ama para ile vatandaşlık satmak? Allah da belanızı versin. Başka bir şey demiyorum.

---------

Vize meselesi de çok doğal bir durum. Adam senin göç etmediğinden emin olmaya çalışıyor. Türkiye'de gelir seviyesi vize alacağın ülkenin ne kadar altında ise, vize için o kadar çok uğraşırsın. Doğal bir durumdur. Senin burada gelirin yıllık 30.000 dolarken, ABD'den vize almak çocuk oyuncağıdır mesela. "Ne işim var lan senin ülkende? Burada bu cücük kadar gelir ile kralım ben. Senin ülkende maraba olacağım. Niye ki?" dersin. Alırsın vizeyi. Adam senin ülkene geri döneceğine dair bir güvence arıyor.

Şöyle anlatayım: Babam bir toplantı için Fransa'ya çağrıldı. Vizesi bitmiş. Son Vizesini Almanya vermiş. 5 yıl. Evet. 5 yıllık Schengen var. Neyse, Toplantı 6 gün sonra. Babam İstanbul'da. İkametgahı Ankara'da. Şirket evrakları ve ben Ankara'dayım. Normalde ikametgah dışı yerden randevu alamazsın. Ne yaptı Hüseyin? Babama İstanbul'dan Almanya vizesi için durumu anlatıp acil randevu aldım. Onlara babamın toplantısının Almanya'da olduğunu söyledim. Almanya'da zaten görüştüğümüz bir firma ile de toplantı ayarladım. Heriflerden davet mektubu yerine geçebilecek bir e-mail aldım. Bu e-maili ve bir iki evrağı daha e-mail attım. Babam pasaportu, kimliği ve fotoğrafı ile gitti. Başka bir şey yok bak. Bir de dilekçe yazdı: "Ben 65 yaşında bir iş adamıyım. Pasaportuma bakarsanız, Schengen bölgesine sayısız giriş çıkış olduğunu görürsünüz. Hiçbirinde 4 günden fazla kalmadığımı da tespit edebilirsiniz. Bir noktadan sonra bütün küçük Avrupa şehirleri birbirine benziyor. Bir tren garı, bir belediye binası, yakınında bir iki Katedral... Bir noktadan sonra hepsi birbirine benziyor. 65 yaşından sonra soğuk bir memlekette zaten uzun süre kalmam. Emekliliğimi geçirmek için gidecek olsam bir Akdeniz ülkesi veya Tropik bir latin Amerika ülkesine giderim. " Durumu anlatıyor sonra: 5 gün sonra toplantım var. Durum acil. vs.vs. Dilekçe bu abi. Dalga geçmiyorum. Çok ciddiyim. Adam "ne işim var lan senin dandik ülkende" diyerek vize alıyor.

Neyse. 3 günde vizesi çıktı. Gene 5 yıl. Vize'nin sana uzun verilmesine devam etmek istiyorsan, vizeyi hangi ülkeden aldı isen, o ülkeye giriş yapmalısın. Ben de Babamı Almanya'nın Fransa sınırına yakın bir yerine yolladım. Toplantısı zaten araba kiralamasını gerektiriyordu. Ha Fransa'da havaalanından inip araba kirlamış, ha Almanya'da... Neyse, Almanya'dan araba kiralayıp Fransa'ya toplantıya gitti. Dönüşte de Almanya'dan vize almak için ayarladığım toplantıya gitti.

Hem tüm kurallara uydum da, adamı Fransa'da bir gün, Almanya'da iki gün yatırdım. Girişi de çıkışı da Almanya'dan yaptı.

--------------------

Amerika vizesi hızlandırılamaz mesela. Ama gerek de yok. Çünkü uğraştırıyor; ama 10 yıl veriyor. Öyle iki hafta, 1 ay vermiyor. O yüzden Amerika vizen biterken, Amerika'ya gitmeyecek olsan bile, vize başvurunu yapıyorsun. Vizen çıkıyor. Sonra istediğinde bir ara gidersin. Çünkü ABD vizesi acele çıkmıyor aga. Bir işin çıksa 20 gün önceden belli olması lazım ki, ABD vizesi ucu ucuna yetişsin.

--------------------

Ülkenizi boş yere gömmeyin özetle. Biz gelirimizi kalıcı olarak arttırmanın yollarını bulalım. Önce başımızdaki şu bozuk zihniyetten kurtulalım. Günübirlik planlar yapmayı bırakalım. Önümüzdeki 5 yılı, 10 yılı planlayalım. Sürüdürülemeyecek bir gelir büyümesinin peşinden koşmayı bırakalım. Beton beyinli tavırlar sergilemeyelim. 30-35 yılda işler gayet tıkırında bir hale gelir. O zaman görürsün vizeyi kolay mı alıyon, zor mu alıyon...

Ama şunu söyleyeyim: Ben kimliğimi, otel rezervasyonumu, pasaportumu, fotoğrafımı, gidiş-dönüş uçak biletimi koyarım. Bir de bir dilekçe: "Sizden üçüncü vize alışım, toplam yedinci Schengenim. Yormayın artık beni. Geçen sefer de iki yıl istedim, bir yıl verdiniz. Bakın gene buradayım. Bu sefer iki verirseniz, gelecek seneyi de kurtarır. Evlilik yıldönümümü kutlamaya da size gelirim seneye. Vermezseniz de, İtalya dağ köyleri gezisi yaparız, artık size bir süre gelmeyiz." Vizemi alırım. 2 yıl. Şrak.

Adamı pohpohlamayacaksın abi. "Ne işim var lan orada" modunda olacaksın. Bunu çakma bir şekilde mi yapıyorsun, yoksa ciddi misin anlarlar yalnız. O yüzden altı doldurulamayacak artistlik de yapmayacaksın. Basarlar redi yollarlar.

-----------------------

Not: Yukarıdaki yazıları da böyle yazmayın. Resmi ve saygılı bir dille yazın; ama bu anlama gelsin. Siz eğlenin diye yukarıyı öyle yazdım. Yoksa resmi merciye öyle yazı yazılır mı lan?!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 15 Ekim 2021; 17:8:2 >


` ` quaD.
2 ay (14528 mesaj)
33 ulkeye gitmis biri olarak turk pasaportu gucu malesef ki iyi degil. Hemde baya kotu.

Ulke basina gecsem ilk isimden biri pasaport isi olurdu.< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


G Guest-C8C79990A
2 ay (2882 mesaj)
aç yırtık pantolon youtube kanalını afrika ülkelerinde bile sorun çıkıyor yanında koreli sevgilisi geçiyor bizimki onlarca ülkeye girip çıkmasına rağmen bekliyor, boşuna uzun uzun hikaye yazmayın.
B brktmr
2 ay (1123 mesaj)
Forum köşelerinde ağlayıp zırlayacağına daha öğrenciyken bile work and travel veya Erasmus ile dahi yurtdışına gidebilirdin. Oturduğu yerde istediği her şeyin gerçekleşmesini bekleyen bir forum eziğine niye laf anlatmaya çalışıyorsam... Etrafındaki 3-5 memur çocuğu yurtdışına çıktı diye kıskançlıktan çatlayıp bütün memur çocuklarını aynı kefeye koyup tespit yapmış gibi yaparak kendini tatmin etmeye devam et. Başka bir halt beceremezsin.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hamza5806

H hamza5806
2 ay (3165 mesaj)
Ahaha kuduuuurrrrrr< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @brktmr

B brktmr
2 ay (1123 mesaj)
Ne için Forumun kadrolu eziği bana kudur dedi diye mi Ben sana bir şey demiyorum. Nasılsa kimse bir şey demese de günde 74839593858 kere ağlıyorsun Biraz daha ağla. Belki biri acır da sana yurtdışı tatili ısmarlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brktmr -- 15 Ekim 2021; 23:28:41 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 2 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hamza5806

H hamza5806
2 ay (3165 mesaj)
yorumlarını okumuyom bile sen özene bezene kudurmaya dewam et vergi kara deliği aşsldjasşldas


Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @brktmr

B brktmr
2 ay (1123 mesaj)
Kesin öyledir Forumun kadrolu eziği bana kudur dedi diye nasıl kuduruyorum anlatamam İş arayıp reddedilmeye, zırıl zırıl ağlamaya, abuk subuk tespitler(!) kasmaya devam et< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
Bu mesaja 1 cevap geldi.

Bu mesajda bahsedilenler: @hamza5806

B brktmr
2 ay (1123 mesaj)
Bakan doğru söylüyor. Forumumuzun kadrolu eziği de dünyayı tanımak istediği için yurtdışına çıkmak istiyor. Burda bir baltaya sap olamadığı için değil yoksa, kimse yanlış anlamasın Ama yanlış yerde ağlıyor. Arkadaşlarının memur babalarına ağlarsa tatili kapabilir. Ne de olsa bütün memurlar çocuklarını tatile yurtdışına gönderiyor. Bir tane de çocuğunun asalak arkadaşını gönderir belki acırsa< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @9600_G_T

H hamza5806
2 ay (3165 mesaj)
Zırla< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @brktmr

B brktmr
2 ay (1123 mesaj)
Forumun kadrolu eziği beni bloklamış Aman ne büyük kayıp benim için Noldu len, umursamamış gibi taklit yapıyordun Zoruna mı gitti gardaş Bir de uzmanlık alanını bana tavsiye etmiş, zırla demiş Sen varken başkasının zırlamasına gerek mi var ula Forumun tüm zırlama ihtiyacını tek başına sen karşılıyorsun Ezbere yazdığın cümleler, kelimeler yetmeyince de çocuk gibi kaçıyorsun, bu ilk değil Yallah arkadaşlarının memur babalarının yanına, onların yanında zırla ve tatili kap

@hamza5806

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brktmr -- 16 Ekim 2021; 13:38:14 >

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

DH Mobil uygulaması ile devam edin. Mobil tarayıcınız ile mümkün olanların yanı sıra, birçok yeni ve faydalı özelliğe erişin. Gizle ve güncelleme çıkana kadar tekrar gösterme.